Ubuntu'da Çekirdek Derleme

Başlatan screenshot, 02 Mayıs 2010 - 03:35:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Senior_Duke

Çok iyi bir derleme olmuş @screenshot. ElementaryOS Jupiter kullanıyorum 3.4.3 kernel ile şuanda gayet kararlı çalışıyor.

Emeklerin için teşekkür ederim.
"OS X Mountain Lion was my idea"- I guess Apple enjoys copyright infringement?

Turbo-DieseL

13.04 de bunları uygulayabilir miyiz? Bir hata ile karşılaşma olmaz değil mi?
Samsung N150 (Intel® Atom™ Processor N450
(512K Cache, 1.66 GHz) 1 gb 667 Mhz OEM Ram, OEM 160 gb 5400 Rpm Hdd. HTC One V  Android 4.2 Jelly Bean.

meda

Buradaki anlatımlar biraz eskidi internette 12.04 için olan bazı başlıklar.Çekirdek derlemeyi hangi amaçla yapacaksın ?
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

heartsmagic

Aslında başlık güncel sayılır zira çekirdek derleme işlemleri genelde aynıdır. İlk iletide değişen şey muhtemelen çekirdek sürümü olacak. Fakat ben de @ shadow. gibi sormak istiyorum hangi amaçla çekirdek derlemek istiyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Turbo-DieseL

Alıntı yapılan: shadow. - 23 Mayıs 2013 - 07:47:56
Buradaki anlatımlar biraz eskidi internette 12.04 için olan bazı başlıklar.Çekirdek derlemeyi hangi amaçla yapacaksın ?

sistemin daha az donanım gücü tüketmesi ve performans için.
(512K Cache, 1.66 GHz) 1 gb 667 Mhz OEM Ram, OEM 160 gb 5400 Rpm Hdd. HTC One V  Android 4.2 Jelly Bean.

heartsmagic

Tecrüben ne kadar? Söylediğin şeyleri gerçekleştirme arzunu çekirdek derlemek inan fazlaca sağlamayacaktır. Olay tam olarak düşündüğün gibi değil yani. Ayrıca çekirdek iki üç komutla derlenir sorun değil, fakat mesele derleme değil yapılandırmadır. Kendi donanımına göre doğru bir şekilde yapılandırabilecek misin? 

Turbo-DieseL

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Mayıs 2013 - 14:52:57
Tecrüben ne kadar? Söylediğin şeyleri gerçekleştirme arzunu çekirdek derlemek inan fazlaca sağlamayacaktır. Olay tam olarak düşündüğün gibi değil yani. Ayrıca çekirdek iki üç komutla derlenir sorun değil, fakat mesele derleme değil yapılandırmadır. Kendi donanımına göre doğru bir şekilde yapılandırabilecek misin?

donanıma göre yapılandırmak kod yazmak filan oluyor zannediyorum. O kadar tecürbem yok malesef.

if

@Turbo-DieseL, hayır. Kod yazmak değil. Çekirdekte bir sürü ayar var. O ayarlardan gereksiz olanları ayıklamak @heartsmagic'in demek istediği. Bu da kolay iş değil.

meda

Turbo-DieseL sistemin açılış zamanlamasında 10-20 sn olumlu yönde farkeder ayrıca kaynak tüketimi konusunda çok fazla bir şey bekleme RAM tüketimi 20-100 mb arası azalır tabi çekirdeği yapılandırmana bağlı.Biraz ingilizce biliyor olman ve bilgisayar donanımlarıyla ya da bilgisayar terimleri hakkında araştırma isteyen konu.
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

if

Açılış süresi kısaltılabilir - 20 sn büyük rakam, bu kadar olacağına ihtimal vermiyorum - çekirdek istenildiği gibi derlenerek ama RAM kullanıımnın 20-100 MB azalacağını hiç zannetmiyorum. Çekidek 100 MB RAM kullanıyor olsa Openbox + çekirdek + nitrogen + tint2 + ızır zıvırı 64 MB ile kullanamazdım.

meda

if iki hafta önce denedim.Hem de 3.9.0 çekirdeği sadece makine açılacak kadar ayarladım.USB,Analog TV,batarya,kablosuz ağa kadar sayamıcağım bir çok özelliği çıkarttım.Günlük işlerde kullanılamıyacak bir çekirdek olmuştu.@if RAM kullanımı konusunda bence sen Unity arkadaşa sormalısın.Arkadaşlar derleme yapmak isteyen varsa  başkasının ihtimallerini,olasılıklarını bir kenara bırakıp kendiniz tecrübe edinin.Kafanızda belirli bir sınır koymayın.Forumda çekirdek derleme konusunda  2-3 başlık daha var.Geçmiş iletileri okumanızı tavsiye ederim.Ne demek istediğimi o zaman anlarsınız.

heartsmagic

@shadow., günlük kullanımda işe yarar şeyleri kaldırarak elbette bazı şeyler hızlandırılabilir. Fakat onları kaldırmak işini görür mü son kullanıcının? Ha, sorulan soru özel bir soruysa ona göre konuşulur elbette :) Zira çok ama çok küçük donanımlara yüklenebilen, onlar için derlenen, çok ama çok hızlı açılan çekirdekler de mevcut tabi, fakat soru şu ki istenen şey bu mu?

Normal bir kullanıcı eline çekirdeği alıp Ubuntu'nun kendisine sağladığı imkânları elde etmeye çalışırsa aşağı yukarı aynı sürede açacaktır sistemi. Evet belki biraz kısalır fakat 20 saniye bence de yüksek bir kazanım oranı. Olabiliyorsa örneklerini görmek isteriz tabi. Kendi adıma çekirdek derleme konusunda uzunca bir süredir çalışma yapmadım. Fakat ev kullanıcısı örneğin neden feragat edecek çekirdekte? O edeceği şey açılışı ne kadar etkileyecek?

Turbo-DieseL

Alıntı yapılan: if - 24 Mayıs 2013 - 18:25:52
@Turbo-DieseL, hayır. Kod yazmak değil. Çekirdekte bir sürü ayar var. O ayarlardan gereksiz olanları ayıklamak @heartsmagic'in demek istediği. Bu da kolay iş değil.

Aslında aşırı detaylı bir anlatım olsa yapabilirim gibi düşündüm bir an.Tabii bu tip işler için daha çok deneyim kazanmak şart.

heartsmagic

Tüm ayrıntılarıyla neyin en olduğunu sanırım kimse anlatamaz orada, zira birçok şey donanımla alakalı. Yapılandırma için make xconfig kullanılırsa ncurses tabanlı bir arayüz gelir. Orada açıklamalar var, tabi İngilizce. Ancak açıklamaların olması her şeyin açık olması anlamına gelmiyor. Örneğin orada bir donanım veya altyapı ile ilgili açıklama oluyor. Sen bunu yorumlayıp ihtiyacın olup olmadığına karar vermelisin.

Caner0623

Konfigurasyon Menüsüne Nasıl Gireceğim ?

arpia

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Mayıs 2013 - 15:26:02
@shadow., günlük kullanımda işe yarar şeyleri kaldırarak elbette bazı şeyler hızlandırılabilir. Fakat onları kaldırmak işini görür mü son kullanıcının? Ha, sorulan soru özel bir soruysa ona göre konuşulur elbette :) Zira çok ama çok küçük donanımlara yüklenebilen, onlar için derlenen, çok ama çok hızlı açılan çekirdekler de mevcut tabi, fakat soru şu ki istenen şey bu mu?

Normal bir kullanıcı eline çekirdeği alıp Ubuntu'nun kendisine sağladığı imkânları elde etmeye çalışırsa aşağı yukarı aynı sürede açacaktır sistemi. Evet belki biraz kısalır fakat 20 saniye bence de yüksek bir kazanım oranı. Olabiliyorsa örneklerini görmek isteriz tabi. Kendi adıma çekirdek derleme konusunda uzunca bir süredir çalışma yapmadım. Fakat ev kullanıcısı örneğin neden feragat edecek çekirdekte? O edeceği şey açılışı ne kadar etkileyecek?

Çok mantıklı bir yorum.
Sunucular dışında gereksiz buluyorum şahsen.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Caner0623 - 19 Temmuz 2013 - 14:16:20
Konfigurasyon Menüsüne Nasıl Gireceğim ?

Bu başlığın ilk iletisini okudun mu?
Bir de ufak rica, kelimelerin ilk harflerinin tamamını büyük değil de yerine göre büyük/küçük olarak kullan ki dilimiz daha anlaşılır görünsün yazılarında.

Destek görmek sevindirici @aripa :) Sunucularda da zaten hazır geliyor birçok çekirdek sanırım, orada da bizi zahmetten kurtarıyor sanırım dağıtımlar. Hazırdan kastım daha sade, daha temiz bir çekirdek.

kypdk

Selecting previously unselected package linux-headers-3.10.2-okay.
Unpacking linux-headers-3.10.2-okay (from linux-headers-3.10.2-okay_3.10.2-okay-10.00.Custom_i386.deb) ...
Setting up linux-image-3.10.2-okay (3.10.2-okay-10.00.Custom) ...
Running depmod.
Examining /etc/kernel/postinst.d.
run-parts: executing /etc/kernel/postinst.d/apt-auto-removal 3.10.2-okay /boot/vmlinuz-3.10.2-okay
run-parts: executing /etc/kernel/postinst.d/dkms 3.10.2-okay /boot/vmlinuz-3.10.2-okay
Traceback (most recent call last):
[b]  File "/usr/share/apport/package-hooks/dkms_packages.py", line 22, in <module>
    import apport
ImportError: No module named apport
Error! Bad return status for module build on kernel: 3.10.2-okay (i686)[/b]
Consult /var/lib/dkms/bcmwl/6.20.155.1+bdcom/build/make.log for more information.
run-parts: executing /etc/kernel/postinst.d/initramfs-tools 3.10.2-okay /boot/vmlinuz-3.10.2-okay
update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-3.10.2-okay
run-parts: executing /etc/kernel/postinst.d/pm-utils 3.10.2-okay /boot/vmlinuz-3.10.2-okay
run-parts: executing /etc/kernel/postinst.d/update-notifier 3.10.2-okay /boot/vmlinuz-3.10.2-okay
run-parts: executing /etc/kernel/postinst.d/zz-update-grub 3.10.2-okay /boot/vmlinuz-3.10.2-okay
Generating grub.cfg ...
Found linux image: /boot/vmlinuz-3.10.2-okay
Found initrd image: /boot/initrd.img-3.10.2-okay
Found linux image: /boot/vmlinuz-3.8.0-26-generic
Found initrd image: /boot/initrd.img-3.8.0-26-generic
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.bin
Found Windows 7 (loader) on /dev/sda1
done
Setting up linux-headers-3.10.2-okay (3.10.2-okay-10.00.Custom) ...
Examining /etc/kernel/header_postinst.d.
run-parts: executing /etc/kernel/header_postinst.d/dkms 3.10.2-okay /boot/vmlinuz-3.10.2-okay
[b]Traceback (most recent call last):
  File "/usr/share/apport/package-hooks/dkms_packages.py", line 22, in <module>
    import apport
ImportError: No module named apport[/b]
[b]Error! Bad return status for module build on kernel: 3.10.2-okay (i686)
Consult /var/lib/dkms/bcmwl/6.20.155.1+bdcom/build/make.log for more information.[/b]

Derleyip yükledikler bu hatayı alıyorum temiz derleme için ne yapmam lazım
.config dosyanizi gonderirmisiniz karşılaştırma yapayim

heartsmagic

Senin sorunun temiz derleme değil, yeni derlenen çekirdekle kullandığın kablosuz sürücünün/modülün uyuşmaması. Bu konudaki hata kaydına şuradan bakabilirsin:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/bcmwl/+bug/1157880

Son cevabı okuyup, sürücüyü yükseltebilirsin eğer yeni çekirdeği denemek istiyorsan.

kypdk

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Temmuz 2013 - 11:49:59
Senin sorunun temiz derleme değil, yeni derlenen çekirdekle kullandığın kablosuz sürücünün/modülün uyuşmaması. Bu konudaki hata kaydına şuradan bakabilirsin:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/bcmwl/+bug/1157880

Son cevabı okuyup, sürücüyü yükseltebilirsin eğer yeni çekirdeği denemek istiyorsan.

3.10.3 ve 3.9.11 sürümleri var iksinide ayri ayri deneyecem
bakalım ne olacak acaba o kablosuz modul değilde cekirdeğe entegre olmaz mi direk
ya da ben kablosuzun son versiyonunu nasil derleyip  haricen modul olarak ekleyecem

bahsettiğin çözüm bu olmali

1) get the source files from broadcom -- http://www.broadcom.com/docs/linux_sta/hybrid-portsrc_x86_64-v5_100_82_112.tar.gz

2) make a new directory and extract the source files
# mkdir hybrid-wl
# cd hydrid-wl
# tar -xvzf ../hybrid-portsrc_x86_64-v5_100_82_112.tar.gz

3) change to the problematic file directory
# cd src/wl/sys

4) fix the source file wl_linux.c (of course use your favourite editor):
# vi wl_linux.c
around line 43, remove the line
#include <asm/system.h>

search for the string
.ndo_set_multicast_list
and replace it with
.ndo_set_rx_mode

save the file, and try to compile

5) # cd ../../..
# make

If you are lucky things should work, and you'll have a file called "wl.ko" in the current directory. (I got these patches from the internet, not my own work.)

I then did

# mkdir -p /lib/modules/3.4.0-1.fc17.x86_64/extra/wl
# cp wl.ko /lib/modules/3.4.0-1.fc17.x86_64/extra/wl
# depmod -a
# modprobe wl

heartsmagic

Çözüm işe yaradı mı? Konu aslında farklı bir yere kayıyor, çekirdek derleme değil artık bu sorun. Sorunu aşmak için deneme yapacaksan önce kullandığın sürücüyü kaldırmalı, ardından çekirdeği kurmalı, sonra yeni sürücü için deneme yapmalısın. Bu sürücüyü çekirdek doğrudan sağlamıyor diye biliyorum, senin kurman gerekiyor ki zaten sonradan kurmuşsundur sen de muhtemelen.

Deathangel

ubuntu da çekirdek derleme basarısız olursa veri kaybı yaşarmıyım ?
in a world without fences and walls, who needs gates and windows

keyserver2.pgp.com
EA004CB1-->privatekey0@gmail.com

meda

Çekirdek derleme başarısızlığında kendisi hata verip derleme yapmıyor. Ola ki derledin ama çalışmayan donanımın oldu eski çekirdek yani sistemle çekirdekle sistemi açarsın olur biter. :)

ercancapkin

Merhaba arkadaslar acaba kernel acilis mesajlarini kapatabilirmiyiz kerneli derledikden sonra pc acilirken vmlinuz sürücü kontrolleri yapan yazilari kaldirabilirmiyiz yani olabiliyorsa  nasil

bugra9

sudo -H gedit /etc/default/grub
içerisinde "GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT" ile başlayan satırda "quiet splash" gibi değerler bulunmuyor mu?
Örneğin,
Alıntı YapGRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"