Ubuntu 10.04 LTS Netbook Remix - Switch User Penceresi Sorunu

Başlatan astronomer, 02 Mayıs 2010 - 02:25:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

astronomer

Merhaba arkadaşlar;
Bugün netbookuma 10.04 LTS kurdum (daha doğrusu güncellemek zorunda kaldım, çünkü CD'den kurunca bir çok eksikliği varmış daha tozuttu sistem)
Neyse sorun şu arkadaşlar;
Şimdi normal kullanıcımda çalışırken, bir iş için kullanıcım açıkkken, root kullanıcısına arayüzde switch user yaptım. İşimi hallettim, geri gelmek için root arayüzünde log out butonuna bastım. Log out oldu ama ekran simsiyah oldu, baktım diğer kullancıya dönmemi sağlayan ekran gelmedi! Ben de mecburen çat diye kapadım power tuşundan. Böyle böyle yapa yapa sistemi iyice garipleşti. bu hata sizce nasıl çözülür? hala beta olmasna mı vermeliyiz bu kusurları?

Çözüm bulabilirseniz çok sevinirim. 

heartsmagic

root kullanıcısı dediğimiz normal kullanıcın mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

astronomer

hayır normal günlük olarak kullanmıyorum root 'u. kendi kullanıcım var, işletim sistemini ilk kurduğumda oluşan kullanıcı. ama root değil.

heartsmagic

İlk önce zırt pırt bilgisayarı kapatmaman için şu başlığa bak:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,13378.0.html
Böylece Ctrl+Alt+Backspace ile X'i yeniden başlatırsın.

Ancak ben yine anlayamadım. Sen sistemi kurarken ayarladığın kullanıcı haricinde başka bir kullanıcı daha mı oluşturdun? O dediğin root kullanıcısı değildir, o da normal kullanıcıdır.

astronomer

hayırr, ikinci bir kullanıcı daha yok bilgisayarımda.. cd den sistemi ilk kurarken bize oluşturmamızı istediği kullanıcıyı kullanıyorum, başka bir kullanıcı daha yok..

heartsmagic

Peki, soruyu sorarken root kullanıcısı demişsin. Bu kurarken belirlediğin kullanıcı. Sistemde diğer kullanıcılar mı mevcut?

astronomer

ya şimdi sistemi kurarken bir kullanıcı belirliyoruz, bu ilk kullanıcı. örneğin adı X olsun.
bir de bilgisayarı diyelim ki açtık. ekrana login penceresi geldi. üstte sizin oluşturduğunuz kullanıcı; X var, altta "other.." yazar. other kısmına "root" yazıyorum, root şifremi giriyorum. o işte root dediğim. dikkat ettim zaten,root diye login olduğum kullanıcının, kendi oluşturduğm kullanıcıdan daha ileri yetkileri var. users and groups menüsünden incelemiştim.

bytan

Root kullanıcısını kullanma. Onda olan yetkilerin hepsine sen de sahipsin. Yeter ki yapacağın işlemlerin, vereceğin komutların başına sudo/gksudo ekle.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,20544.msg248544.html#msg248544
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,20544.msg249633.html#msg249633

Alıntı yapılan: astronomer - 05 Temmuz 2010 - 20:18:51
ya şimdi sistemi kurarken bir kullanıcı belirliyoruz, bu ilk kullanıcı. örneğin adı X olsun.
bir de bilgisayarı diyelim ki açtık. ekrana login penceresi geldi. üstte sizin oluşturduğunuz kullanıcı; X var, altta "other.." yazar. other kısmına "root" yazıyorum, root şifremi giriyorum. o işte root dediğim. dikkat ettim zaten,root diye login olduğum kullanıcının, kendi oluşturduğm kullanıcıdan daha ileri yetkileri var. users and groups menüsünden incelemiştim.

Kafam karışmadı dersem yalan olur.

astronomer

heartsmagic

Kafamın karışma nedenini anlamadın sanırım. Bir başlıkta "sistemi root olarak kullanma" diyorum, kullanmıyorum diyorsun. Burada ise root kullanıcısı ile nasıl giriş yapılacağını ve yaşadığın sorunu aktarıyorsun.

astronomer

diğer konuda, terminalde firefoxa girerken, "sudo firefox" şeklinde girdiğim için söylemiştiniz bunu.

benim problemim şu, kendi yarattığım kullanıcım bile "root" sıfatıyla anılıyor olmasına rağmen, hala bazı şeyleri yapamıyorum. mesela sürekli uğraşmam gereken bir klasöre erişim-yazma-yeni belge oluşturma gibi izinlerim yok. bunları gidip işte o adı root diye geçen kullanıcı yapabiliyor. bunun gibi ekstrem şeyler için kullanmak zorunda kalıyorum, daha yeni olduğum ve terminalden neredeyse hiçbir komut işletmeyi bilemediğim için. ancak bunun dışında sürekli kendi kullanıcımdayım.

terminalde "sudo" komutuyla yetkisine erişebildiğimiz, tabiri caizse "arch root" :) keşke dediğimi anlatabilseydim. sanırım * bir şey çıkmayacak bu konudan ben derdimi anlatamadığım sürece de. teşekkür ederim yardımlarınız için.   

heartsmagic

@astrnomer, sistemi ne olursa olsun root olarak kullanma demiştim, yine tekrarlıyorum kullanma. Bu başlıkta tarif ettiğin yöntem açık olarak root olarak giriş yaptığını gösteriyor. Ubuntu artık sistem olarak root girişini doğrudan desteklemiyor. Kullanma durumunda ilginç sorunlar yaşaman normal.

Bizler de Ubuntu kullanıyoruz. Oluşturduğum bir kullanıcı var ve sistemin herhangi bir yerine yazıp çizmem gerekiyorsa sudo her durumda bana yetiyor. Kısacası sudo ile yapamadığım bir şey şimdilik yok. Sende de durumun böyle olması lazım, tabii Ubuntu kullanıyorsan.

astronomer

evet aynen öyle oldu zaten, ben doğrudan root girişi yapamadığımı görünce bir problem olduğunu düşünüp, özellikle girebilmek için uğraşmıştım. çünkü terminalde uygulamasını bildiğim komutlar son derece sınırlı. arayüzden yardım almam gerekiyor, başka çarem olmadığından, önemli durumlarda.

peki o halde, doğrudan root girişi durumunu nasıl inaktif ederim?

bytan

Alıntı yapılan: astronomer - 07 Temmuz 2010 - 03:57:37
evet aynen öyle oldu zaten, ben doğrudan root girişi yapamadığımı görünce bir problem olduğunu düşünüp, özellikle girebilmek için uğraşmıştım. çünkü terminalde uygulamasını bildiğim komutlar son derece sınırlı. arayüzden yardım almam gerekiyor, başka çarem olmadığından, önemli durumlarda.

peki o halde, doğrudan root girişi durumunu nasıl inaktif ederim?

İnaktif ne demek?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

astronomer

sistem açılıp login penceresi geldiğinde, "others.." seçeneğini seçip, root yazıp, root şifrenizi yazdığınızda, kullanıcıya giriş izni vermiyor normalde. ben bunu yanlış hatırlamıyorsam, bir conf dosyasının içerisinden "AllowRoot=false" u true yaparak doğrudan root olarak login olunmasına izin vermesini sağlamıştım. yani inaktif etmek derken, root olarak login olmamı engellesin. (o ayar dosyasının adını da hatırlayamıyorum)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Temmuz 2010 - 21:56:43

Bu arada kafamı karıştıran bir şey daha var. şimdi benim kullanıcı adım "astronomer". şifrem örnek veriyorum 12345. bu şifreyle login oluyorum. bir de yeni belirlemiş olduğum bir "root" password var. hatta bunu şu şekilde yapmıştım "passwd root" diye bir komutla. bu şekildeki şifrem de örnek veriyorum abcde olsun. şimdi ben terminalde "sudo" ile başlayan bir komut verdiğimde, neden benden "abcde" şifresini istemiyor da, "12345" şifresini istiyor? ya da synapticte filan da yine şifre istiyor. yine 12345 giriyorum. yani kullanıcıma login olurken girdiğim şifre!

ama terminalde direk bir iş yapmadan önce, "su" yazıp entera bastığımda "abcde" yi girmemi istiyor. bunlar arasındaki farklar ne?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Temmuz 2010 - 21:59:57

ya da daha doğrusu şunu sorayım: su ile sudo arasındaki fark ne?

ironic

Muhtemelen o dosya gdm ile ilgili bir yapılandırma dosyasıdır. Root olarak oturum açmanın sakıncalarını defalarca forumda dile getirdik.

sudo komutu normal yetkili kullanıcı için geçici süreli yönetici hakları tanıyan bir komuttur. Root başlı başına ayrı bir kullanıcıdır.

astronomer

:) teşekkür ederim valla yardımlarınız için. çileden çıkarttım komple tüm forumu üyelerini heralde :) ikinci bir kullanıcı açtığımda da aynı sorunu yaşarsam o zaman önemli olur bu başlık heralde. :D