Grafik sorunu -İntel 910/915

Başlatan Karamalay, 02 Mayıs 2010 - 00:45:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Estağfurullah, keşke çözebilseydik sorunu.

Not: Mint daha hafif değildir :) Ancak umarım onda sorun yaşamazsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yugoer

bende seninle aynı ekran kartını kullanıyorum bende de internette dolaşırken aynı anda müzik dinlediğimde oturumdan atma sorunu vardı. x-swat (gayrıresmi xorg updateleri) ile sistemimi kullanıyordum. "ppa:xorg-edgers"(test aşamasındaki sürücüler bulunur dikkatli olmak lazım.) repositorysini ekledikten ve sistemi güncelledikten sonra sorunum çözüldü.

x-swat updateleri (stabil olan) için

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates

deposunu ekle ve sistemini güncelleştir.

Eğer sorunun hala devam ederse son çare olarak:

test aşamasındaki xorg'un bulunduğu depoyu eklemek istiyorsan:

sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers

komutunu yazman ve sistemini güncelleştirmen gerekir.

hslinux

Bende intel 965 chip setli diz üstü bilgisayarimda performans sorununu x-swat deposunu ekleyerek cözdüm. Özellikle compiz efektleri oldukca hizlandi. Pencereler daha hizli tepki veriyor. Intelin son sürücüsü 2.11 olmasina ragmen i8xx serisi kartlarda yasanilan sorunlar nedeniyle eski 2.9 sürümünü kullanmayi tercih etmisler, fakat daha sonra güncellemelerle sürücüye son sürümün getirdigi özellikler ilave edilecekmis. Asagidaki sitede haber yapilmis. Bilgi olmasi icin yazmak istedim.
http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=ODA1Mw

heartsmagic

@yugoer, eğer bu sorun genele hitap edecekse temiz bir başlıkta izah edebilir misin durumu? Gerçi şöyle bir başlığımız mevcut, belki düzenlenebilir  bile. Fakat gerek var mı bilemiyorum:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,10270.0.html
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Karamalay

Yanıtlar için teşekkür ederim , ancak biraz geç geldi :) Şuan tekrar diski bölümlendirdim, 20 gb ubuntu için yer ayırdım. Ama yetiştirmem gereken bir dosya olduğundan recovery ile xp kurdum  diğer bölüme. Şimdilik elimde ki işi bitireyim, orijinal ubuntu cd'si gelirse tekrar devam ederim. ;)

zeki ural

bu başlığı gördüğümden buraya yazıyorum. benim de  910 gm vga chipli dell  inspiron 2200  yarım leptobum  var..ekranı kırık halde aldığımdan
dış ekranla kullanıyorum.dış ekran olarak  17 inç  1280*1024 destekli bir monitör kullanıyorum.ubuntu  10.10  kurdum  kullanıyorum.dış ekranı
1024*768 olarak görüyor herşey normal çalışıyor..ekran tercihlerinden (tüm ekranlarda aynı resim ) seçeneğini kaldırdığımda ekran çözünürlüğünü  de
görüyor  ordan 1280*1024 yapıyorum ama bu seferde üst  ve alt menü barlar kayboluyor.en az 5 - 6 seferde baştan kurulumda dahil denemediğim şekil kalmadı   ekran kartını kurmaya çalıştım oda olmadı , yardımcı olabilirmisiniz saygılar.. :-[

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Şubat 2011 - 14:55:47

birde video çekip link vereceğim ...

yugoer

@zeki ural :dün forum bakıma alındığında bayağı birşey yazmıştım ama gönderemedim neyse video: http://www.youtube.com/watch?v=dAuIH7GTl8w

zeki ural

ilginiz için teşekkürler ..

Assasinko35

Bilgisayarımın dahili hafızasından 12.04'ü sorunsunsuz kullanıyorum ancak SDHC kartıma kurup kullanmak istiyorum. Kurulumu yaptım ama daha masaüstü gelmeden "düşük ekran kartı hatası" veriyor ve "ayarları elle yapmalısınız" gibi uyarı devam ediyor. Sunduğu seçenekler ile bir şey yapmaya çalışınca pek düzelmiyor. Kurtarma modundan konsola ulaşabiliyorum çıktılar ise şöyle:

# lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 945GME Express Integrated Graphics Controller (rev 03)

# glxinfo | grep render
The program 'glxinfo' is currently not installed. You can install it by typing: apt-get install mesa-utils

#  apt-get install mesa-utils
W: Not using locking for read only lock file /var/lib/dpkg/lock

# sudo apt-get install mesa-utils
sudo: unable to open /etc/sudoers: Permission denied
sudo: no valid sudoers sources found, quitting
sudo: unable to initialize policy plugin

# /usr/lib/nux/unity_support_test -p
Error: Unable to open display

# /usr/lib/nux/unity_support_test -p --compiz
Error: Unable to open display

# xrandr
Can't open display

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Ocak 2013 - 17:10:32

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33559.0
burdaki yazılanı da uygulamaya çalıştım onun çıktısı ise şöyle:

# xrandr --newmode clever_name 49.00 1024 1072 1168 1312 600 603 613 624
Can't open display

if

@Assasinko35, W: Not using locking for read only lock file /var/lib/dpkg/lock
forumda aratın, çözümü var.

Son komutu da yanlış veriyorsunuz.