İşletim Sistemi İadesi

Başlatan cos, 01 Mayıs 2010 - 22:00:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cos

20.01.2010
SAYIN VATAN BİLGİSAYAR  SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

17.01.2010 tarihinde İzmir şubenizden almış olduğum Lenova marka dizüstü bilgisayarla birlikte verdiğiniz Windows 7 Home Premium Tr işletim sistemini  Müşteri hizmetleri bölümünde görevli arkadaşa ve yöneticisine iade etmek istediğimi belirttim. Kendileri işletim sistemini iade almadılar. Konuyla ilgili Ankara 1.Tüketici mahkemesinde açılmış ve sonuçlanmış bir mahkeme kararı olduğunu belirttim. Linux Kullanıcıları Derneğinin internet sayfasında yayınlanan haberi okumaları için kendilerine verdim. Buna rağmen iade almadılar.
18.01.2010 ve 19.01.2010 tarihinde internet sayfanızdan size iki mesaj daha göndermeme rağmen bir yanıt vermediniz.
Windows sözleşme koşulları çok ağır olduğundan sözleşmeyi kabul etmediğimi bildirir ve satın aldığım bilgisayarla birlikte vermiş olduğunuz işletim sistemini kullanmayacağımı belirtirim. Bilgisayara yapıştırmış olduğunuz lisansı çıkaramadığım için (yırtılacak olması ve lisans bilgilerinin okunamaz duruma geleceği için) lisans bilgilerini aşağıdadır. Her zaman bir personeliniz gelip lisans bilgilerini iptal edebilir.
Windows işletim sistemini iade almanızı ve işletim sistemine ödemiş olduğum 226 TL'nin tarafıma iadesini rica ederim.
Saygılarımla

Adres :............................................. İZMİR
Lisans bilgileri :
Windows 7 Home Prem OA MEA
Product Key .......................................................
         Microsoft

T.C.

BUCA KAYMAKAMLIĞI

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı

TÜKETİCİ ŞİKAYET FORMU
TÜKETİCİ :
Adı Soyadı : COŞKUN AKTAŞ
Adresi :............................................. İzmir
Telefon no : .....................................
Mal veya Hizmet Adı : Windows 7 Home Premium Türkçe İşletim Sistemi
Bedeli : 226 TL
Satış Şekli : Taksitli Satış
ŞİKAYETÇİ OLUNANIN :
Ünvanı : Vatan Bilgisayar Sanayi Ve Ticaret A.Ş.
Adresi :  Ankara Caddesi 282/1 Sokak No:6      3. Sanayi Sitesi/Bornova İZMİR
Telefonu : .............................                 Faks: ...............................
UYUŞMAZLIK KONUSU : 17.01.2010 tarihinde Vatan Bilgisayar A.Ş.'den Lenovo marka 59-028166 kodlu dizüstü bilgisayarı beş taksitle satın aldım. Bu bilgisayarla birlikte Windows işletim sistemini  şahsıma zorla sattılar. Kendilerinden işletim sistemini geri almalarını ve 226 TL tutarındaki işletim sistemi bedelini geri iade etmelerini rica ettim. Müşteri hizmetleri bölümünde çalışan memur arkadaş ve yöneticisi bunun mümkün olmadığını belirtti. Kendilerine aynı konuyla ilgili Ankara  1. Tüketici Mahkemesinde 2008 yılında Av. Nihad Karslı tarafından açılan ve 14 Aralık 2009 saat 10.25'te sonuçlanan mahkeme kararı  olduğunu ve buna dayanarak iade istediğimi belirttim. Bunu da dikkate almayıp paramı iade etmediler. 18.01.2010 ve 19.01.2010 tarihinden Vatan Bilgisayar A.Ş'nin intenet sayfasından iade için iki mesaj gönderdim. Bu mesajlara yanıt vermedikleri için 20.01.2010 tarihinde işletim sistemini iade almaları için dilekçemi  iadeli taahhütlü olarak gönderdim.
Yukarıda adı geçen davada olduğu gibi işletim sistemleri bilgisayarların ayrılmaz bir parçası değildir. Bilgisayarlar işletim sistemi olmadan da satılabilir. Tüketici işletim sistemi seçme hakkını kullanarak istediği bir işletim sistemini bilgisayarına kurabilir. Dünyada yüzlerce işletim sistemi mevcuttur. Tüketici kendi ihtiyaçları ve zevklerine göre dilediği işletim sistemini kullanır. Bu işletim sistemleri Windows gibi ücretli olabileceği gibi; ücretsiz de olabilir. Ben ücretsiz olan bir işletim sistemi kullanmak istememe rağmen Vatan Bilgisayar A.Ş. bana zorla Windows işletim sistemi satarak elimdeki parayı almaktadır.
Bu uygulama aynı zamanda diğer işletim sistemlerine karşıda  haksız rekabet ortamı yaratmaktadır. Vatan Bilgisayar A.Ş. Windows'un piyasada tekel olmasına yapmış olduğu bu uygulamayla yardım etmektedir. Bir süre sonra piyasa da sadece Windows kalacak ve Tüketicinin seçme özgürlüğü ortadan kalkacaktır.
TALEP : Mağduriyetimin giderilmesi ve tutarın yasal faiziyle iadesi.
Coşkun AKTAŞ
21.01.2010

Coşkun Aktaş

hitokiri

BELLEROPHONTES

Harika bir başlık. Herkese çok teşekkürler
Yeniden sevdalandım bir yazılıma, bağlandım doyasıya... :D :D :D

sema

Bir de buradan teşekkür edelim.. Ellerinize /klavyenize sağlık anlatım için..
susema

empax

Elinize sağlık. Ayrıca güzel bir örnek ve yol gösterim oldu.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

cos

Konunun ulaşılması açısından bu bölüm daha güzel olmuş. Yönetici arkadaşlara ve sudo ekibine teşekkür ederim.

Forjest

Avrupa'da bunları yapamazlar milletin gözü açıldı artık tecrübeler arttı,Microsoft en iyisini yapana kadar Ubuntu'ya devam  ;)
Bu arada insanları ve bizleri aydınlattığınız için teşekkür'ler. Sağ olun.
Model: Toshiba Stallite  Laptop pc | İşlemci Intel Core i3 2310M @ 2.10GHz | Ram: 8 GB | HDD: 256GB SSD+500 SATAHDD  | Ekran kartı: Intel HD Graphics 3000 (Toshiba)
Projeler:  Macbuntu UbuntuXFCE Winbuntu

sem

Umarım yol gösterici olur çoğumuz için... Teşekkür anlatım,paylaşım,çaba gibi herşey için...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

ahmetkanar54

arkadaşlar bende yeni vatan computer ten dell vostro 3300 modelini satın aldım içinde windows 7 home premium vardı görevliye dedim satın almassanız olmuyor dedi bizde mecbur aldık şimdi iade edebilirmiyim 5 gün felan oldu ?

sem

@ahmetkanar54, merhabalar, konu ile ilgili  geniş bilgiyi  SUDO'nun son sayısından edinebilirsiniz...  Buraya bağlantı veriyorum, iyi günler diliyorum...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

sem

Alıntı yapılan: ahmetkanar54 - 09 Temmuz 2010 - 03:42:06
arkadaşlar bende yeni vatan computer ten dell vostro 3300 modelini satın aldım içinde windows 7 home premium vardı görevliye dedim satın almassanız olmuyor dedi bizde mecbur aldık şimdi iade edebilirmiyim 5 gün felan oldu ?

Bir girişimde bulundunuz mu acaba... Bulunduysanız sonucu aktarabilirseniz çok iyi olur...
Burası dünya?

cadi_agacindaki_kedi

Gerçekten Örnek Bir Davranış Olmuş Tebrikler..

ns

geçen gün ben de gold a sordum bunu. ucuzundan netbook almak istiyorum oyle bakınıyordum bir sorayım dedim. adamın bana verdiği cevap; win7 starter var onlarda. ondan alabileceğin para 50 ile 60 lira mahkemeye dilekçeye vereceğin para 500 lira. sen al boyle kullanmasan bile evde bulunsun gibi bişey oldu.

biraz araştırdım ama iade masraflarıyla ilgili hiç bir şey goremedim.
doğru mudur adamın dediği ?
birde
boyle zorluk çıkarmadan iade yapan mağazalar hangileri?
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

heartsmagic

Dilekçe ile 500 lira mı? Gerçek dışı olmuş sanırım. Geri ödenecek ücreti bilmiyorum ancak dilekçe için o ücretin alındığının iddia edilmesi hiç doğru olmamış.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hitokiri

Alıntı Yapdoğru mudur adamın dediği ?
Çokta emin olmamakla birlikte mahkeme masraflarınında talep edilemesi böyle bi durumda daha mantıklı geldi ,
o iade'de ayrıca olur ama tabii ehil biri bizi aydınlatsa daha iyi olur :)

eribol

Mahkeme masrafı dediğimiz 25-30 lira arası birşey(ben 22 lira ödemiştim). Dilekçe ekle en fazla 50. Tecrübe ile sabittir :) Ceza yiyince akıldan çıkmıyor ücreti.

ns

Alıntı yapılan: m.eribol - 09 Ekim 2010 - 02:05:26
Mahkeme masrafı dediğimiz 25-30 lira arası * bir şey(ben 22 lira ödemiştim). Dilekçe ekle en fazla 50. Tecrübe ile sabittir :) Ceza yiyince akıldan çıkmıyor ücreti.
teşekkürler hepinize

fakirin hakkı mı olurmuş onlar başvurup kalabalık etmesin diye galiba bu fiyatlar. ki mahkeme masrafları da olsa adamın dediği gibi 500 ü bulacak sanırım. 
starter için kar zarar ilişkisine bakmadan ilkeli duruşumuzu sergileyeceğiz o zaman :)
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

darkfriairs

Benim yaptığım gibi, Windoz mecburiyeti olmayan şirketler ile irtibata geçeceksiniz. Aksi halde beyhude çabalardır bunlar.

necromencer

İşin ilginç tarafı firmalar microsoftla ortalama 50 lira gibi cüzi fiyatlara anlaşıyorlar ürünün yanında windows vermek için.
Peki nasıl 226 lira bedel talep edilmiş ve alınmış.
Gerçekten çok güzel bir şey arkadaşın yaptığı .Kendisini burdan kutluyorum :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: darkfriairs - 10 Ekim 2010 - 22:41:56
Benim yaptığım gibi, Windoz mecburiyeti olmayan şirketler ile irtibata geçeceksiniz. Aksi halde beyhude çabalardır bunlar.

Neden beyhude olsun? Uğraştırıcı olabilir ancak başlıktan da anlaşılacağı üzere netice alan insanlar var. Kısacası yararsız veya anlamsız bir çaba değil bu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cos

Arkadaşlar 500  lira insanları korkutmak için söylenmiş. Bu ancak ilk defa başvurulacak olan ve örneği olmayan konularda hakem heyeti kararının mahkemeye götürülmesi durumunda karşılaşacak olan mahkeme, avukat ve bilirkişi masrafları tutarıdır. Hatta bilirkişilik bir durum olmadığı zaman tutar daha düşük olacaktır. Bizim örneğimizde mahkeme sonucu var. Üstelik bu sonuç hakem heyetine verilen dilekçeye  ek yapıldığında olumlu sonuç veriyor. Vatan Bilgisayar konuyu mahkemeye taşımadı. Hakem heyetine başvuru sırasında posta pulu için 10 TL ve birkaç zarf veriyorsunuz.

Korkulacak bir durum yok. Benim harcadığım para 20 TL'yi geçmedi.

Firmalar işletim sistemi bedeli için her ne kadar 50 TL gibi bir rakam söylesede faturada işletim sistemi tutarı yazmadığı sürece bir anlam ifade etmez.

darkfriairs

Bile bile LADES yapılan bir durum bu. İki bilgisayarımı işletim sistemi olmadan aldım. Anlam yüklemeye çalışırsanız anlam yüklenir.

Araba alacaksın, turbo modelli, sonra mahkemeye başvuracaksın benim elimde turbo var sen bu turboyu geri al benim paramı ver. Hepitopu bu.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: darkfriairs - 11 Ekim 2010 - 20:47:47
Bile bile LADES yapılan bir durum bu. İki bilgisayarımı işletim sistemi olmadan aldım. Anlam yüklemeye çalışırsanız anlam yüklenir.

Araba alacaksın, turbo modelli, sonra mahkemeye başvuracaksın benim elimde turbo var sen bu turboyu geri al benim paramı ver. Hepitopu bu.
Bütün arabalar turbolu satılırsa ne olacak? Bugünkü durum aynen öyle. İşletim sistemsiz satılan bilgisayarlar % kaçtır piyasada? 1 veya 2 en fazla.

eribol

Alıntı yapılan: darkfriairs - 11 Ekim 2010 - 20:47:47

Markalı bilgisayarı işletim sistemi olmadan mı aldınız? Nerden aldığınızı söyleyin de, kimse boşuna kasmasın mahkeme, mahkeme

UBUNTUNA

piyasada "free dos" bilgisayarlar azimsanmayacak sayida artti.tam anlamiyla olmasa daa az cok secim hakki var  arttik.yarin geleecek olan freedos lenovomun heyecani sardi bile.ubuntuda tam zamaninda yaayinlandi