Gönderen Konu: İşletim Sistemi İadesi  (Okunma sayısı 39094 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« Yanıtla #1 : »
                                                                                                                                   20.01.2010
SAYIN VATAN BİLGİSAYAR  SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

17.01.2010 tarihinde İzmir şubenizden almış olduğum Lenova marka dizüstü bilgisayarla birlikte verdiğiniz Windows 7 Home Premium Tr işletim sistemini  Müşteri hizmetleri bölümünde görevli arkadaşa ve yöneticisine iade etmek istediğimi belirttim. Kendileri işletim sistemini iade almadılar. Konuyla ilgili Ankara 1.Tüketici mahkemesinde açılmış ve sonuçlanmış bir mahkeme kararı olduğunu belirttim. Linux Kullanıcıları Derneğinin internet sayfasında yayınlanan haberi okumaları için kendilerine verdim. Buna rağmen iade almadılar.
18.01.2010 ve 19.01.2010 tarihinde internet sayfanızdan size iki mesaj daha göndermeme rağmen bir yanıt vermediniz.
Windows sözleşme koşulları çok ağır olduğundan sözleşmeyi kabul etmediğimi bildirir ve satın aldığım bilgisayarla birlikte vermiş olduğunuz işletim sistemini kullanmayacağımı belirtirim. Bilgisayara yapıştırmış olduğunuz lisansı çıkaramadığım için (yırtılacak olması ve lisans bilgilerinin okunamaz duruma geleceği için) lisans bilgilerini aşağıdadır. Her zaman bir personeliniz gelip lisans bilgilerini iptal edebilir.
Windows işletim sistemini iade almanızı ve işletim sistemine ödemiş olduğum 226 TL’nin tarafıma iadesini rica ederim.
Saygılarımla


Adres :……………………………………… İZMİR
Lisans bilgileri :
Windows 7 Home Prem OA MEA
Product Key ……………………………………………….
         Microsoft

T.C.

BUCA KAYMAKAMLIĞI

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı

TÜKETİCİ ŞİKAYET FORMU
TÜKETİCİ :
Adı Soyadı : COŞKUN AKTAŞ
Adresi :……………………………………… İzmir
Telefon no : ……………………………….
Mal veya Hizmet Adı : Windows 7 Home Premium Türkçe İşletim Sistemi
Bedeli : 226 TL
Satış Şekli : Taksitli Satış
ŞİKAYETÇİ OLUNANIN :
Ünvanı : Vatan Bilgisayar Sanayi Ve Ticaret A.Ş.
Adresi :  Ankara Caddesi 282/1 Sokak No:6      3. Sanayi Sitesi/Bornova İZMİR
Telefonu : ………………………..                 Faks: ………………………….
UYUŞMAZLIK KONUSU : 17.01.2010 tarihinde Vatan Bilgisayar A.Ş.’den Lenovo marka 59-028166 kodlu dizüstü bilgisayarı beş taksitle satın aldım. Bu bilgisayarla birlikte Windows işletim sistemini  şahsıma zorla sattılar. Kendilerinden işletim sistemini geri almalarını ve 226 TL tutarındaki işletim sistemi bedelini geri iade etmelerini rica ettim. Müşteri hizmetleri bölümünde çalışan memur arkadaş ve yöneticisi bunun mümkün olmadığını belirtti. Kendilerine aynı konuyla ilgili Ankara  1. Tüketici Mahkemesinde 2008 yılında Av. Nihad Karslı tarafından açılan ve 14 Aralık 2009 saat 10.25’te sonuçlanan mahkeme kararı  olduğunu ve buna dayanarak iade istediğimi belirttim. Bunu da dikkate almayıp paramı iade etmediler. 18.01.2010 ve 19.01.2010 tarihinden Vatan Bilgisayar A.Ş’nin intenet sayfasından iade için iki mesaj gönderdim. Bu mesajlara yanıt vermedikleri için 20.01.2010 tarihinde işletim sistemini iade almaları için dilekçemi  iadeli taahhütlü olarak gönderdim.
Yukarıda adı geçen davada olduğu gibi işletim sistemleri bilgisayarların ayrılmaz bir parçası değildir. Bilgisayarlar işletim sistemi olmadan da satılabilir. Tüketici işletim sistemi seçme hakkını kullanarak istediği bir işletim sistemini bilgisayarına kurabilir. Dünyada yüzlerce işletim sistemi mevcuttur. Tüketici kendi ihtiyaçları ve zevklerine göre dilediği işletim sistemini kullanır. Bu işletim sistemleri Windows gibi ücretli olabileceği gibi; ücretsiz de olabilir. Ben ücretsiz olan bir işletim sistemi kullanmak istememe rağmen Vatan Bilgisayar A.Ş. bana zorla Windows işletim sistemi satarak elimdeki parayı almaktadır.
Bu uygulama aynı zamanda diğer işletim sistemlerine karşıda  haksız rekabet ortamı yaratmaktadır. Vatan Bilgisayar A.Ş. Windows’un piyasada tekel olmasına yapmış olduğu bu uygulamayla yardım etmektedir. Bir süre sonra piyasa da sadece Windows kalacak ve Tüketicinin seçme özgürlüğü ortadan kalkacaktır.
TALEP : Mağduriyetimin giderilmesi ve tutarın yasal faiziyle iadesi.
Coşkun AKTAŞ
21.01.2010

Coşkun Aktaş


« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2010 - 21:12:11 Gönderen: cos »

« Yanıtla #25 : »
Araba alacaksın, turbo modelli, sonra mahkemeye başvuracaksın benim elimde turbo var sen bu turboyu geri al benim paramı ver. Hepitopu bu.

Öyle olmuyor işte, yanlış ifade etmişsin. Sana Ferrari satıyorlar içinde Hacı Murat motoru var, üstelik Ferrari motoru fiyatına. Gidip diyorsun ki, alın bu Hacı Murat motorunu, verin paramı geri. Ha sen motorsuz araba alıp üzerine kendin motor koymak istersen saygıyla karşılarım bunu, fakat saygıyla karşılamayacağım şey insanların uğraşını beyhude olarak nitelendirmendir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

« Yanıtla #26 : »
Freedos bilgisayarlara dikkat edin. Almak istediğiniz bilgisayarın freedosu mu yoksa size zorla dayatılan freedos mu? Önemli olan istediğiniz bilgisayarı işletim sistemi olmadan satın almaktır. İşletim sistemi olarak siz ne isterseniz kurun.

« Yanıtla #27 : »
Teknosa'nın son umudu da boşa çıktı. Kanun yararına temyiz başvurusu olumsuz sonuçlandı. Adalet Bakanlığının kararı ilk sayfada.

« Yanıtla #28 : »
Peki şu an gitsem ben Vatan Bilgisayar'a (Bornova'dayım) ve işletim sistemsiz bilgisayar almak istiyorum desem? Bence yine pürüz çıkartacaklar. Mahkeme kararı olmasına ve kaybettikleri bir dava olmasına karşın. Yakın zamanda gidip soracağım Vatan Bilgisayar'a bu şekilde alıp alamayacağımı. Teknosa'dakilerin daha böyle davalardan haberleri yok zaten. Ne alaka diye bana soruyorlar.
Bu arada @cos teşekkürler katkıların için ve az önce verdiğin haber de gayet güzel bir gelişme.
Özgür kalabildiğimiz sürece...

« Yanıtla #29 : »
enes ben de İzmir'deyim. Yardıma ihtiyacın olursa mesaj atman yeterli.

« Yanıtla #30 : »
Teknosa'nın son umudu da boşa çıktı. Kanun yararına temyiz başvurusu olumsuz sonuçlandı. Adalet Bakanlığının kararı ilk sayfada.
Burada anladığım kadarıyla teknosa bu mahkeme kararını temyize götürmüş ve olumsuz sonuçlanmış. Eğer doğru ise beni niçin ikide bir arayıp bir sürü bilgi verdiklerini açıklar :)

« Yanıtla #31 : »
Teknosa mahkeme kararını temyize götürmedi. Kanun yararına temyize gitti. Bu konuyu Mandriva forum yöneticisi tarakbumba çok güzel açıklamış.

Teknosa vekilinin işletim sistemi iadesi davasındaki kanun yararına bozma talebi Adalet Bakanlığı tarafından reddedilmiş.  Bu iş artık kesin bir sonuca bağlandı. Hayırlı olsun.

Kanun yararına bozma nedir?
Kanun yararına bozma, çok ender başvurulan bir olağanüstü kanun yoludur. Mahkemece verilen ve Yargıtay' ın incelemesinden geçmeden kesinleşen kararlar aleyhine, düzeltilmesi istemiyle Adalet Bakanlığı' na başvurulması ve bakanlıkça bu kararın Yargıtay' a götürülmesi biçiminde açıklanabilir. Olayımızda karar zaten Yargıtay incelemesinden geçtiği için bakanlıkça kanun yararına bozma talebi reddedilmiş ve tüm iç hukuk yolları kapanmıştır.

« Yanıtla #32 : »
Yaklaşık bir ay önce teknosa'ya bu konuda e-posta göndermiştim. Bana şöyle bir cevap yollamışlardı.
Alıntı
18.08.2010 tarihinde, 00:43:58 saatinde bizim ile paylaşmış olduğunuz 978 numaralı öneriniz Teknosa  Öneri Komitesi tarafından değerlendirilmiş ve uygulanabilir olmadığı kararı verilmiştir. Öneri, talep niteliğinde olduğundan uygun bulunmamıştır. İşletim sistemli bilgisayar satmak gibi bir kuralımız bulunmamaktadır, uygun özellik ve fiyatta işletim sistemsiz bilgisayar satmakta her zaman gündemimizdedir.

Teknosa mağazalarında sizlere sunduğumuz tüm ürünler ile sizlerin ihtiyaçlarına cevap vermeyi, sunduğumuz tüm hizmetlerde sizlerin memnuniyetini artırmayı hedeflediğimiz için, önerilerinizi değerlendirmeye devam ediyoruz. Farklı öneri ve fikirlerinizi bizlerle paylaşmanızı bekliyoruz.
Her ne kadar ben öneri sunmuş olsam da, okuyan zat-ı muhterem e-postanın içeriğinde mahkeme kararının geçtiğini, eğer bu şekilde satışlar devam ederse sürekli mahkemeye başvuruların olacağını, bunun sonucunda müşteri memnuniyetinin kaybedileceğini, tüm bunların üstüne yasaya rağmen bu satışların devam etmesi halinde kötü bir imajın olacağını vs vs belirtmiştim. Herhalde yumuşak bir dil kullanınca mahkeme kararını görmezden gelmişler.

Fakat bana gelen cevaptan birkaç gün sonra telefonla arayıp uzun uzun anlattılar. Hani gelen cevaptaki gibi bir tavır yoktu. Bunda talebin reddedilmesinin de etkisi olmuş olabilir diye düşündüm ben.

« Yanıtla #33 : »
Olayımızda karar zaten Yargıtay incelemesinden geçtiği için bakanlıkça kanun yararına bozma talebi reddedilmiş ve tüm iç hukuk yolları kapanmıştır.
Teknosa artık AİHM'e gidebilir :)

« Yanıtla #34 : »
Teşekkürler. İşte keşke her yerde sorunsuzca bu olayı kabullenseler artık. Seslerini çıkarmayıp sattıklarını kar sayıyorlar.
enes ben de İzmir'deyim. Yardıma ihtiyacın olursa mesaj atman yeterli.
Özgür kalabildiğimiz sürece...

« Yanıtla #35 : »
benim de aklıma fiyatlandırma takıldı acaba neye göre belirleniyor çünkü bildiğim kadarıyla faturada işletim sistemi diye bir kalem yok. bu konuyu ankara forum media marktdaki hem satış görevlisi arkadaşlara hem de müşteri hizmetlerine sordum, faturada işletim sistemi ücreti diye bir kalem olmadığını böyle birşeyin olmayacağını ve konuyu daha önce duymadıkları için daha birçok şey söylediler orayı geçiyorum. hem müşteri hizmetlerindeki arkadaşın anlattıklarından hem benim de media marktda çalışmış olmamdan dolayı az da olsa biliyorum ki oem satılan işletim sistemlerinin fiyatı farklı oluyor her markanın geliş fiyatları, mağazayla olan anlaşmaları, kar marjları çok farklı oluyor ayrıca ürünlerin satılması için bilindiği gibi belli bir ücret ödenmiyor onun yerine bedelsiz ürünler(lisanslar da dahil) veriliyor ki bu da maliyet hesabını etkiliyor. acaba böyle bir başvuruda mağazaların fiyata itiraz durumu olur mu?  asıl merak ettiğim konuda fiyatlar nasıl belirleniyor? 

« Yanıtla #36 : »
Şahsi görüşüm faturada işletim sistemi bedeli yazmadığı için perakendeki fiyatı dikkate alınacaktır. Benim iade talebimde perakende fiyatı üzerinden oldu. Firma itiraz ettiği takdirde defter kayıtları ile ispat etmek zorunda kalacaktır. Bu durumda fiyat tespiti için bilirkişiye müracat gerekecektir. Firmanın alış faturaları, alış faturasında işletim sistemi bedeli ayrıca gözükmüyorsa teklifler gibi bir çok evrak incelenecektir.

« Yanıtla #37 : »
@cos teşekkürler
peki başvuruyu yaparken dilekçedeki 226 TL yi siz mi öğrendiniz yoksa başvuru sonucu firma mı bildirdi nasıl oldu?

« Yanıtla #38 : »
226 TL Vatan bilgisayarın internet sayfasındaki satış fiyatıydı. Dilekçeme internet sayfasının bir çıktısını ekledim.

« Yanıtla #39 : »
Bile bile LADES yapılan bir durum bu. İki bilgisayarımı işletim sistemi olmadan aldım. Anlam yüklemeye çalışırsanız anlam yüklenir.


Araba alacaksın, turbo modelli, sonra mahkemeye başvuracaksın benim elimde turbo var sen bu turboyu geri al benim paramı ver. Hepitopu bu.

ama arabada turbo satarken sana bir anlaşma imzalatıyorlar ve bu anlaşmada da sana turboyu değiştiremez ve çalışma mekanizmasına bakamaz vede kendi isteklerine göre modifiye yapamazsın,yasalara aykırıdır gibisinden *bir şeyler yazarsa sen onu iade edip paranı almak mı yoksa zorla bu anlaşmaya uymak mı daha mantıklı?

« Yanıtla #40 : »
Bile bile LADES yapılan bir durum bu. İki bilgisayarımı işletim sistemi olmadan aldım. Anlam yüklemeye çalışırsanız anlam yüklenir.


Araba alacaksın, turbo modelli, sonra mahkemeye başvuracaksın benim elimde turbo var sen bu turboyu geri al benim paramı ver. Hepitopu bu.

ama arabada turbo satarken sana bir anlaşma imzalatıyorlar ve bu anlaşmada da sana turboyu değiştiremez ve çalışma mekanizmasına bakamaz vede kendi isteklerine göre modifiye yapamazsın,yasalara aykırıdır gibisinden *bir şeyler yazarsa sen onu iade edip paranı almak mı yoksa zorla bu anlaşmaya uymak mı daha mantıklı?

Amaç zaten anlaşma yapmamak...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
 Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
 Benden ölüm dile, batıyor gün yine
 Burası dünya?

« Yanıtla #41 : »
Madem işletim sistemleri fatura kalemleri arasında görünmüyor da, bize nasıl satıyorlar fatura edilmemiş bir ürünü :)
Yoksa "bedavaya" mı veriyorlar?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

« Yanıtla #42 : »
@heartsmagic muhtemelen bundan sonra sıkıştıklarındaki kaçış yolu bu olacak. falanca filanca bilgisayar... yanında da windos bilmem ne işletim sistemi hediye diye!
haırlarsanız bir zamanlar gazetelere promosyon yasağı gelmişti (hala da devam ediyor olabilir) peki sonuç ne oldu. bu kez aldığınız tabak çatal bıçaklar yanında gazete hediye etmeye başladı. yani tekel düzeni biz bu kararın iyi bi meyvesini yemeye başlamadan bi kılıfını bulacaktır!
dedi ve koşarak uzaklaştı genç adam...

« Yanıtla #43 : »
O şekilde yapamazlar, hediye derlerse işler karışır. Onun da ispatı gerekir bu durumda. Madem hediye fiyatlara yansıması lazım gelir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

« Yanıtla #44 : »
@heartsmagic muhtemelen bundan sonra sıkıştıklarındaki kaçış yolu bu olacak. falanca filanca bilgisayar... yanında da windos bilmem ne işletim sistemi hediye diye!
haırlarsanız bir zamanlar gazetelere promosyon yasağı gelmişti (hala da devam ediyor olabilir) peki sonuç ne oldu. bu kez aldığınız tabak çatal bıçaklar yanında gazete hediye etmeye başladı. yani tekel düzeni biz bu kararın iyi bi meyvesini yemeye başlamadan bi kılıfını bulacaktır!

"Yanında Windows 7 Hediye" bu ibareyi gördüm... Nerede olduğu bilmiyorum.. Fakat önceden de dile getirmiştim hatta, benim de merak ettiğim bir konuydu aslında... Bu şekilde olunca nasıl işlem yapılabilir diye...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
 Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
 Benden ölüm dile, batıyor gün yine
 Burası dünya?

« Yanıtla #45 : »
"Windows hediye.." diye satışlar başladıysa işler karışır ancak bence hiçbir şirket doğru söylemiyor bu konuda. Tersten düşünerek yorum yapalım.

A şirketi a dizüstünü satıyor ve ücreti 1500 lira. Windows hediyedir vs. demiyor.
B şirketi a dizüstünün muadili olan b dizüstünü satıyor ve ücreti 1500 lira. Windows hediyedir diyor.

Peki neden arada fark yok? Madem Windows hediye, lisans ücreti olan miktar neyse bu kadar düşük almam lazım benim b makinesini. Madem ucuza almıyorum bu işin hediyesi nerede?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

« Yanıtla #46 : »
"Windows hediye.." diye satışlar başladıysa işler karışır ancak bence hiçbir şirket doğru söylemiyor bu konuda. Tersten düşünerek yorum yapalım.

A şirketi a dizüstünü satıyor ve ücreti 1500 lira. Windows hediyedir vs. demiyor.
B şirketi a dizüstünün muadili olan b dizüstünü satıyor ve ücreti 1500 lira. Windows hediyedir diyor.

Peki neden arada fark yok? Madem Windows hediye, lisans ücreti olan miktar neyse bu kadar düşük almam lazım benim b makinesini. Madem ucuza almıyorum bu işin hediyesi nerede?


Aynen öyle bence de... Çok doğru yani o zaman hediyesi nerede. Ama "normal bir kişi" için düşündüğüm zaman "ikisi de aynı fiyat" gibi bir düşünce hakim olacak gibi... Yani hedef kitle belli ki biz değiliz =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
 Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
 Benden ölüm dile, batıyor gün yine
 Burası dünya?

« Yanıtla #47 : »
mağlesef 2 ayrı firmanın fiyatları bir kriter oluşturmuyor. geçenlerde vtn bilgisayardan 140 tlye aldığım lgtch drvng frc gt direksiyon seti tkns mağazalarında 299 tl. diğer mağazalarda da fiyatlar bu iki fiyat arasında değişkenlik göstermekte. iki ürünün de kutu içeriği her şeyi aynı, yanında herhangi bir hediye vs bulunmamakta. ama devlet kanalından hiç bir kurum ya da kuruluş da çıkıp bu ve benzeri fahiş fiyat farkı bulunan ürünlerin hesabını sormuyor. serbest piyasa diye buna deniyor sanırım.
o yüzden 300 tl gibi bi fiyattaki ciddi farkı bile umursamayan devletin 1000 tl veya üzerindeki bir üründe 200 tllik fark bulunup bulunmayacağını irdeleyeceğini (hediye bir windosa olsun ya da olmasın) sanmıyorum.
bence kullanıcılar mağazalara gittiklerinde ürün alsın ya da almasın ısrarla işletim sistemi bulunmayan/linux işletim sistemi bulunan/freedos hangi modelleriniz var diye sorsun. mağlesef dünyayı para yönetiyor siz (müşteri) satıcıyı nasıl yönlendirirseniz onlar bir süre sonra istediğiniz değişimi gösterir.

anektod: aranızda aç olan varsa okumasın :)
2008 yılında memleketim samsundan karsa ilk görevim için gittim. ceyrek asırınızı samsunda geçirince ister istemez bazı tat farklı/eksik geliyor. nedense ben karsta peynirli ve yumurtalı pideler olmasına karşın peynirli yumurtalı pide bulamadım. tüm pide salonlarını dolaştım yok! ama ben her sipariş öncesi ısrarla olmadığını bildiğim halde sorup durdum. yıl bitti filan derken bir sonraki gidişimde artık menülerde yumurtalı peynirli pide vardı : ) ve dahası uzun yıllardır, hatta doğma büyüme oralı olanlar daha önce bu şekilde karsta pide olmadığını belirtirler.

hedef: son zamanlarda da mağazaların nakliye ücretlerine takınmış durumdayım. bi çalışma masası bakınıyorum aradığımı da buluyorum satıcıya ben bunu aldığım takdirde teslimatı nasıl yapıyorsunuz diye sorduğumda nakliye size ait/nakliyemiz ücretli/nakliyeyi anlaşmalı bir firmamız indirimli yapıyor ifadeleri sonrası iyi de ben bu ürünü internetten ücretsiz kargo ile aynı fiyata üstelik daireme kadar getirtebiliyorum! diyorum. üç beş mağazadan sonra toplam fiyatta uyguna gelmeyeceğini anlamış olmama rağmen sırf bu ifadeyi kulaklarına bi şekilde küpe etmek için tüm mağazaları dolaşıyorum. biliyorum bir gün bunu da başaracam :)

dipnot: samsunda bulunan bilgisayarcılarda kitlesel başarı için bireysel çabam olmuştur. ama çok az büyük firma bulunmakta, küçük firmalar ise zaten korsan yükleme yaptıklarından "tamam abi sen istemezsen yüklemeyiz" demekte.

neden: neden uzun yazdım... neden dertliyim... ülkemiz mağlesef tüketim konusunda bilinçli değil. ürün alımından önceki araştırma, bilgi alma kısmından tutun da ürün alındıktan sonraki hak ve güvencelerine varana kadar bilinçsiz...
dedi ve koşarak uzaklaştı genç adam...

« Yanıtla #48 : »
İnternet üzerin satıcılıkta, gariptir ki bugünlere kadar vergi yoktu. Daha yeni bakanlık internet satıcılığını "satış yapılıyor o halde işyeridir" diyerek vergi alınmasını gündeme getirdi.
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
 philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,

« Yanıtla #49 : »
Aslında kullanıcıların isteklerinin dikkate alınmaması Türkiye'de verilen satış hizmetinin ne kadar kalitesiz olduğunu gösteriyor. Linux ile kullanmak isteyen, linux ile alsın bilgisayarını, windows ile kullanmak isteyen ücret ödeyerek windows ile alsın biligisayarını.

Linux Özgür ve Ücretsiz dağıtımları olduğundan windows satılmaz diye korkuyorlar herhalde. Aslında bakarsanız Notebook ile Windows dayatması olmasa, belkide insanlar orjinal windows almıycaklar. Korsana kaçacaklar. Sorun burada bence. Temel noktada buradan kaynaklanıyor. Ben Vestel Notebook almıştım 660 lira civarında filandı fiatı 64 bit çift çekirdek, nvidia 8400 gs ekran kartı 15.4 ekran 100 gb harrdisk 1 gb ram avantajlıydı. Vatan'dan almıştım. Windows Vista Starter geliyordu üzerinde. Sadece 3 uygulamayı açabiliyordum. Hemen sildim ubuntu kurdum :D Vestel'in oem olarak verdiği işletim sisteminide kurdum sonra kardeş kardeş çalışıyor linux ile windows. Fakat windowsda işim olmasa bende iade ederdim. Yakında bu iş böyle * olacak tek işletim sistemi denilince en son kullanıcılar bile direk ubuntu pardus diycekler... Belkide biraz debian kullanan maceracılar * olacak.

FreeDos ile satın alınan makinaların fiatı da pek ucuz değil. gene windows dayatması var. Aslında Ticari olarak Kişinin kendi ihtiyaçlarına bırakılması gerekir isteyen windows'lu alır. İsteyen ücretsiz linux dağıtımı ile alır. Para vatandaşın değil mi? İster harcar ister harcamaz. :D