Gönderen Konu: İşletim Sistemi İadesi  (Okunma sayısı 39087 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« Yanıtla #1 : »
                                                                                                                                   20.01.2010
SAYIN VATAN BİLGİSAYAR  SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

17.01.2010 tarihinde İzmir şubenizden almış olduğum Lenova marka dizüstü bilgisayarla birlikte verdiğiniz Windows 7 Home Premium Tr işletim sistemini  Müşteri hizmetleri bölümünde görevli arkadaşa ve yöneticisine iade etmek istediğimi belirttim. Kendileri işletim sistemini iade almadılar. Konuyla ilgili Ankara 1.Tüketici mahkemesinde açılmış ve sonuçlanmış bir mahkeme kararı olduğunu belirttim. Linux Kullanıcıları Derneğinin internet sayfasında yayınlanan haberi okumaları için kendilerine verdim. Buna rağmen iade almadılar.
18.01.2010 ve 19.01.2010 tarihinde internet sayfanızdan size iki mesaj daha göndermeme rağmen bir yanıt vermediniz.
Windows sözleşme koşulları çok ağır olduğundan sözleşmeyi kabul etmediğimi bildirir ve satın aldığım bilgisayarla birlikte vermiş olduğunuz işletim sistemini kullanmayacağımı belirtirim. Bilgisayara yapıştırmış olduğunuz lisansı çıkaramadığım için (yırtılacak olması ve lisans bilgilerinin okunamaz duruma geleceği için) lisans bilgilerini aşağıdadır. Her zaman bir personeliniz gelip lisans bilgilerini iptal edebilir.
Windows işletim sistemini iade almanızı ve işletim sistemine ödemiş olduğum 226 TL’nin tarafıma iadesini rica ederim.
Saygılarımla


Adres :……………………………………… İZMİR
Lisans bilgileri :
Windows 7 Home Prem OA MEA
Product Key ……………………………………………….
         Microsoft

T.C.

BUCA KAYMAKAMLIĞI

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı

TÜKETİCİ ŞİKAYET FORMU
TÜKETİCİ :
Adı Soyadı : COŞKUN AKTAŞ
Adresi :……………………………………… İzmir
Telefon no : ……………………………….
Mal veya Hizmet Adı : Windows 7 Home Premium Türkçe İşletim Sistemi
Bedeli : 226 TL
Satış Şekli : Taksitli Satış
ŞİKAYETÇİ OLUNANIN :
Ünvanı : Vatan Bilgisayar Sanayi Ve Ticaret A.Ş.
Adresi :  Ankara Caddesi 282/1 Sokak No:6      3. Sanayi Sitesi/Bornova İZMİR
Telefonu : ………………………..                 Faks: ………………………….
UYUŞMAZLIK KONUSU : 17.01.2010 tarihinde Vatan Bilgisayar A.Ş.’den Lenovo marka 59-028166 kodlu dizüstü bilgisayarı beş taksitle satın aldım. Bu bilgisayarla birlikte Windows işletim sistemini  şahsıma zorla sattılar. Kendilerinden işletim sistemini geri almalarını ve 226 TL tutarındaki işletim sistemi bedelini geri iade etmelerini rica ettim. Müşteri hizmetleri bölümünde çalışan memur arkadaş ve yöneticisi bunun mümkün olmadığını belirtti. Kendilerine aynı konuyla ilgili Ankara  1. Tüketici Mahkemesinde 2008 yılında Av. Nihad Karslı tarafından açılan ve 14 Aralık 2009 saat 10.25’te sonuçlanan mahkeme kararı  olduğunu ve buna dayanarak iade istediğimi belirttim. Bunu da dikkate almayıp paramı iade etmediler. 18.01.2010 ve 19.01.2010 tarihinden Vatan Bilgisayar A.Ş’nin intenet sayfasından iade için iki mesaj gönderdim. Bu mesajlara yanıt vermedikleri için 20.01.2010 tarihinde işletim sistemini iade almaları için dilekçemi  iadeli taahhütlü olarak gönderdim.
Yukarıda adı geçen davada olduğu gibi işletim sistemleri bilgisayarların ayrılmaz bir parçası değildir. Bilgisayarlar işletim sistemi olmadan da satılabilir. Tüketici işletim sistemi seçme hakkını kullanarak istediği bir işletim sistemini bilgisayarına kurabilir. Dünyada yüzlerce işletim sistemi mevcuttur. Tüketici kendi ihtiyaçları ve zevklerine göre dilediği işletim sistemini kullanır. Bu işletim sistemleri Windows gibi ücretli olabileceği gibi; ücretsiz de olabilir. Ben ücretsiz olan bir işletim sistemi kullanmak istememe rağmen Vatan Bilgisayar A.Ş. bana zorla Windows işletim sistemi satarak elimdeki parayı almaktadır.
Bu uygulama aynı zamanda diğer işletim sistemlerine karşıda  haksız rekabet ortamı yaratmaktadır. Vatan Bilgisayar A.Ş. Windows’un piyasada tekel olmasına yapmış olduğu bu uygulamayla yardım etmektedir. Bir süre sonra piyasa da sadece Windows kalacak ve Tüketicinin seçme özgürlüğü ortadan kalkacaktır.
TALEP : Mağduriyetimin giderilmesi ve tutarın yasal faiziyle iadesi.
Coşkun AKTAŞ
21.01.2010

Coşkun Aktaş


« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2010 - 21:12:11 Gönderen: cos »

« Yanıtla #150 : »
Benim arkadaşımında başına bu olay gelmişti bir türlü çözemedik.Bu olay yeni bilgisayarlarda oluyor diske yazma biosa yazma bunu iyi bilen bir arkadaş konu açsada bizede öğretse olur mu acaba.
MicroAnaliz

« Yanıtla #151 : »
@microanaliz:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=18588.msg350209#msg350209 ve sonrası.

İşin en temiz yolu sanırım ilk kurulumu gerçekleştirmeden bu olaya girişmek olmalı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

« Yanıtla #152 : »
Yeni aldığım HP G6 bilgisayarımın (her ne kadar freedos olsa da ) kullanma kılavuzunda şöyle birşeye rastladım.

« Yanıtla #153 : »
Yeni aldığım HP G6 bilgisayarımın (her ne kadar freedos olsa da ) kullanma kılavuzunda şöyle birşeye rastladım.

muhtemelen windos ile satılan modeli var yada yüklenme ihtimalinden...

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

« Yanıtla #154 : »
harika olmuş

« Yanıtla #155 : »
İşe yarıyor mu ? İşe yarıyorsa bizde buna güvenerek aynı yolu izlesek olur mu ? %100 garantisi var mı bu işin ?
AMD GPU %100 FAN: CTRL + ALT + T
aticonfig --pplib-cmd "set fanspeed 0 100"

FX8350 4.2 GHZ 16MB / Corsair 4x4 16GB DDR3 1866MHZ CL9 / NVIDIA GTX 960/KINGSTON 120GB HYPERX 3K SERISI SSD (OKUMA 555MB / YAZMA 510MB) / WD 1TB BLACK 64 Mb Önbellek 7200RPM / Samsung 850PRO 512GBSSD

« Yanıtla #156 : »
@moons94

Pc ye kuruldu ise yok ama kurulum yapmadıysan var.
Büyük Türk milleti!
Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş büyük medenî vasfı ve büyük medenî kabiliyeti, bundan sonraki inkişafı ile, atinin yüksek medeniyet ufkundan yeni bir güneş gibi doğacaktır.
''Bu söylediklerim hakikat olduğu gün sizden ve bütün medeni beşeriyetten dileğim şudur : Beni hatırlayınız.''
''Mustafa Kemal Atatürk''

« Yanıtla #157 : »
Bile bile LADES yapılan bir durum bu. İki bilgisayarımı işletim sistemi olmadan aldım. Anlam yüklemeye çalışırsanız anlam yüklenir.


Araba alacaksın, turbo modelli, sonra mahkemeye başvuracaksın benim elimde turbo var sen bu turboyu geri al benim paramı ver. Hepitopu bu.

Konuyu hiç anlamadığınız belli oluyor. burada ram yada işlemci gibi bir pc ekipmanından bahsedilmiyor. işletim sistemi seçmeye zorlanıyorsunuz. diyelim ki windowsun başka sürümünü istiyorsun o zaman da aynı problem var yine bunu sana satmaya çalışıyor. Yaptıkları terbiyesizliğin daniskası...

« Yanıtla #158 : »
Alıntı yapılan: eribol
Mahkeme masrafı dediğimiz 25-30 lira arası * bir şey(ben 22 lira ödemiştim). Dilekçe ekle en fazla 50. Tecrübe ile sabittir Ceza yiyince akıldan çıkmıyor ücreti.
Hocam hata olmasın ,bilgilenmek açısından soruyorum. Tüketici mahkemelerinin söz konusu mağduriyet olduğundan dolayı masraf cıkmaması gerekiyor. Sizinki de tüketici mahkemesiydi?

« Yanıtla #159 : »
Ben Vakıfbank ı Tüketici mahkemelerine şikayet etmiştim. kimlik fotokopisi, kredi kartı ekstre fotokopileri, özel pembe bi dosya var kartondan onun gibi kırtasiye masrafları bu zaten.
« Son Düzenleme: 07 Ağustos 2017 - 14:15:55 Gönderen: neynefes »