Boynuz kulağı geçti :)

Başlatan Kozmo, 14 Haziran 2008 - 23:44:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kozmo

Linux Mint son 7 günde çok büyük bir atak yaparak DistroWatch listelerinde Ubuntu\'yu geçti. Linux Mint Ubuntu dağıtımını temel alan bir dağıtım olmasına rağmen Ubuntu da yer alan basit ama bir o kadar önemli 200 civarında hatayı düzeltmiş durumda. Ayrıca kendine has araçları insanların Linux dağıtımı kullanabilmesine yardımcı oluyor.

Sayfa hit oranları ise şöyle;

1 openSUSE 2165 (Yükselişte)
2 Mint 2016 (Yükselişte)
3 Ubuntu 1847 (Durağan)

Ubuntu sorunları ile boğuşmakta zorlanan geliştiriciler yakın bir zamanda Ubuntu tabanını terk edip Ubuntu gibi Debian tabanına dönmeyi planlıyorlarmış. Böylece ortaya daha sorunsuz bir dağıtım çıkacak.

Kaynak : http://distrowatch.com/index.php?dataspan=1

ufuk_k

Hayırlı olsun, yeni kullanıcıların Mint kurması yerinde görünüyor.

eren

Hayırlı olsun, bunu bende takip ediyordum ve Ubuntu tabanından ayrılma meselesini biraz önce bende dile getirdim. Bu gidişle Ubuntu'nun yerini Mint alacak.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

bebek

furkan geldiğinden beri mint'in adı duyulur oldu :P ben de yarın müsait zamanımda kurup bir kurcalayacağım artık; ama ben hala ubuntu ve problemlerini seviyorum:)

Felâsife

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

s1bernet1k

Herşeyden önce mint debian tabanlımı ? eğer öylese bende minte geçecem  bu kadar fazla geliştiriciye sahip ve sorunlarda çözüm sağlayıcıysa
Minte geçme vakti gelmiştir şahsım adına .
Bir parça dejavu yaşadım. Hepsi bu

Kozmo

Mint Ubuntu tabanlı bir dağıtım, Debian ve Ubuntu\'nun güzel özelliklerini alıyor ve Ubuntu depolarını kullanıyor, ama Ubuntu da yaşanan sorunların bir çoğunu yaşatmıyor. Yakında Ubuntu depolarını da kullanmaktan vazgeçebilirler ve sadece Debian ağırlıklı gidebilirler.

maxspacemax

Hoş ve Güzel ama Debian'ı hiç denedinizmi ?

Debian'ın stable dağıtımını paketleri biraz eski olabilir ama denemenizi tavsiye ederim.

s1bernet1k

Ne yalan söliyim debian hiç denemedim ubuntuyla başladım gidiyoruz mint deniyecem en müsait zamanda hayırlısı ile.
Bir parça dejavu yaşadım. Hepsi bu

Kozmo

Mint deneyin, memnun kalacaksınız.

Yeri gelmişken burada da yazayım, Mint Türkiye Tayfasından biri olarak Ubuntu Türkiye çatısı altında yer almaktan gocunmuyoruz ve şu an için ayrılmak gibi bir niyetimiz söz konusu değil.

maxspacemax

Dağıtım önemli değil

Linux kullanın yeter :D

komikimben

bilmiyorum belki saçma bir soru olcak ama ...

aynı anda mint ve Ubuntu kullanabilir miyiz?

baya bayaa merak ettim valla. windows'un üzerine kursam?

maxspacemax

Alıntı yapılan: komikimben - 15 Haziran 2008 - 00:56:23
bilmiyorum belki saçma bir soru olcak ama ...

aynı anda mint ve Ubuntu kullanabilir miyiz?

baya bayaa merak ettim valla. windows'un üzerine kursam?

İstemediğin kadar dağıtımı aynı bilgisayarda kurabilsin.

Başlarda hoş gelebilir ama sonraları insanı sıkıyor

Tek dağıtım en iyisi en fazla iki

Merak ettiklerini virtualboxta denersin :D

hasansahin

Alıntı yapılan: Kozmo - 14 Haziran 2008 - 23:44:30
Sayfa hit oranları ise şöyle;
1 openSUSE 2165 (Yükselişte)
2 Mint 2016 (Yükselişte)
3 Ubuntu 1847 (Durağan)
Kaynak : http://distrowatch.com/index.php?dataspan=1

OpenSUSE'nin yükselişini gayet doğal ve bir o kadarda memnuniyetle karşılıyorum. Ayrıca OpenSUSE 11'den çok şeyler bekliyorum. Gnome 2.22,KDE 3.5.9,KDE 4.0.4, XFCE 4.22,E17 gibi masaüstü ve pencere yöneticilerini sistemlerine çok güzel entegre ediyorlar. Çok fazla donanıma destek veriyorlar. En güzeli ise "one click install" (tek tıklamayla kurulum) olayını iyice abarttılar. Tek tıklamayla komple çokluortam kurulumu, ekran kartı kurulumu,compiz kurulumu vs vs son kullanıcının ilgisini çekiyor.
Enterprice tarafında da ilginç gelişmeler var. Ford'ta çalıştığım dönemlerde IT departmanının HPUX(HP UNIX) sistemleri bırakıp SuSE Enterprice'a geçtiğine şahit olmuştum. Allah bilir daha kaç firma bu tür değişimler yapmıştır.
Bende sizler gibi Mint'ın Ubuntu'nun yerini alacağını ve bayrağı daha da ilerilere götüreceğini düşünüyorum.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

komikimben

forumda yazılanları okudum kafam karıştı şuanda.

Ubuntu'yu çok seviyorum ama bakam ilerde millet saf değiştirirse bizden toptan kaçarız. :Pu

bu arada yukarda derdime derman olan arkadaşada teşekkür ederim.

maxspacemax

Alıntı yapılan: komikimben - 15 Haziran 2008 - 01:04:31
forumda yazılanları okudum kafam karıştı şuanda.

Ubuntu'yu çok seviyorum ama bakam ilerde millet saf değiştirirse bizden toptan kaçarız. :Pu

bu arada yukarda derdime derman olan arkadaşada teşekkür ederim.

Hiç kafanı yorma linux linuxtur. Bu arada Ubuntunun biteceğini hiçmi hiç düşünmüyorum. OpenSuse yükselişte olabilir ama sizi şaşırtmasın o son 7 günlük veriler son bir yıla bakalım
http://distrowatch.com/index.php?dataspan=52
yani görüldüğü üzere hala ubuntu lider :D

Bu arada Mint 5 i indiriyorum bizide mintçi yapacaksınız :D

umutubuntu

Debian tabanlı Mint kullanmak isteyen arkadaşlar varsa 4.0 sürümünde Debian tabanlı versiyonu yapılmıştır.
http://www.linuxmint.com/mirrors.php?id=21