[Nasıl] JDownloader Kurulumu

Başlatan Alquimista, 01 Mayıs 2010 - 03:53:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Alquimista

Güncelleme: İster sitesindeki .deb paketiyle kurulum yaparsınız isterseniz de bu konunun 21. iletisinede anlatıldığı şekilde kurarsınız.

JDownloader kurulumu ile ilgili Wiki'de mevcut bir anlatımımız var.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Jdownloader

Ama burada JDownloader'ı depolarımıza ekleyip nasıl kuracağımızı anlatmak istedim. Yanılmıyorsam forumda depodan yükleme anlatımı yoktu (bulamadım ben), varsa silebiliriz başlığı.

Ubuntu'nun yeni sürümlerini kullananlar şu yöntemi kullanabilirler:
sudo add-apt-repository ppa:jd-team/jdownloader
sudo apt-get update
sudo apt-get install jdownloader-installer

#######################################################################################

Not: Aşağıdaki yöntemler yerine lütfen yukarıdaki yöntemi uygulayın.

(Bu yüklemeyi Lucid 10.04 ile yaptım fakat Karmic 9.10 ile de aynı şekilde yapabilirsiniz)

Öncelikle Depolarımızı Ekliyoruz.

Uçbirime giriyoruz ve aşağıdaki komut ile sources.list dosyamızı açıyoruz.

sudo gedit /etc/apt/sources.list

Dosyanın en altına şu depoları ekliyoruz.

Lucid için:
deb http://ppa.launchpad.net/jd-team/jdownloader/ubuntu lucid main
deb-src http://ppa.launchpad.net/jd-team/jdownloader/ubuntu lucid main

Karmic için:
deb http://ppa.launchpad.net/jd-team/jdownloader/ubuntu karmic main
deb-src http://ppa.launchpad.net/jd-team/jdownloader/ubuntu karmic main

Dosyayı kaydedip kapattıktan sonra. Aşağıdaki komut ile JDownloader'ın anahtarı alıyoruz.

sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 6A68F637

İşlem tamamlandıktan sonra. Depoları güncelliyoruz önce.

sudo aptitude update

Sonra ise JDownloader'ı aşağıdaki komut ile yüklüyoruz.

sudo aptitude install jdownloader

Çok kısa bir yükleme işleminden sonra Uygulamalar / İnternet menüsü altında JDownloader'ı görüyoruz. Açtıktan sonra JD Update ile son JDownloader güncellemeleri yüklenecek ve ardından JDownloader açılacak.

Bu arada java olarak Open JDK kullanıyorum yani standart olarak Lucid ile gelen Java. Sitesinden indirdiğim JDownloader OpenJDK kullandığımda sistem tepsisine küçülmüyordu bu şekilde yaptığım yüklemede böyle bir sorunla karşılaşmadım.

Bitti.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

heartsmagic

Depolardan kurma şeklinde bir anlatım gayet güzel oldu. Diğer türlü yeni kullanıcıların kafası karışabiliyordu.
Eline sağlık @AlmaMorena.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hitokiri

agritux

Topluluğumuzun çalışkan tayfalarına teşekkürler :)

bytan

Diğer yolla kurmaya üşeniyordum. Başlık tam zamanında açılmış. Eline sağlık @AlmaMorena.

Bu sistem bizi iyice üşengeçliğe alıştırdı. :)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Alquimista

Teşekkürler arkadaşlar, beğenmenize sevindim.

@bytan, ben de üşeniyordum aynen indirip kurmaya çünkü şimdi OpenJDK ile düzgün çalışmayacak git bir de işin yoksa java yükle yeniden diye söylene söylene sitesine girdim. Sonra Ubuntu için bağlantısını görüp Launchpad'e gidince deneyeyim dedim, çok rahat oldu böyle =) Bayılıyorum tembelliğe :D
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

sema

Alıntı yapılan: AlmaMorena - 01 Mayıs 2010 - 18:34:35
Bayılıyorum tembelliğe :D

:D Eline sağlık, çok güzel olmuş :) (Ayın nasıl belgesi mi yapsak, hazır tembellik de söz konusuyken :P)
susema

such

Alıntı yapılan: AlmaMorena - 01 Mayıs 2010 - 03:53:48
...

Bu arada java olarak Open JDK kullanıyorum yani standart olarak Lucid ile gelen Java. Sitesinden indirdiğim JDownloader OpenJDK kullandığımda sistem tepsisine küçülmüyordu bu şekilde yaptığım yüklemede böyle bir sorunla karşılaşmadım.

Bitti.

Paketten kurulmasa da OpenJDK ile çalışıyor bu özellik. Ama ayarlamak gerekiyor ilgili yerden. (Close to tray) Sistem tepsisine küçült/kapat.

Alquimista

Alıntı yapılan: such - 01 Mayıs 2010 - 20:11:16

Paketten kurulmasa da OpenJDK ile çalışıyor bu özellik. Ama ayarlamak gerekiyor ilgili yerden. (Close to tray) Sistem tepsisine küçült/kapat.

Oradan ayarlandığını biliyorum ama oradan ayarlı olsa bile tepsiye küçülmüyordu bende OpenJDK'yı kaldırıp normal bir Java yüklemesi yaptığımda çözülmüştü. Forumda bir kişi daha böyle bir konudan bahsetmişti bu yüzden yaşadığım sorunu başkaları da yaşıyor olabilir diyerek belirttim.

yoghul

Merhaba,
iki sorum var ve biri direkt alakalı olmayacak ama yeni bir konu açmaktansa burada sorayım dedim.
Şimdi ben Jdownloader'i Yazılım Merkezinden yükledim ve sorunsuz çalıştı. Dosyanın indirme yeri olarak /home/yoghul/.jdownloader/downloads otomatik tanımlı. Bu yolu değiştirip, daha önce Windows'dayken kullandığım yeri, indirme yeri olarak tanımlamak istedim ama olmuyor! Bende olduğu gibi bıraktım. Şimdi download ettiğim dosyaları Ubuntu'nun kurulduğu harddisk bölümü haricinde bir yere download edebilir miyim?
İkinci olarak; bugün birşeyler indirdim Jdownloader ile ama ön tanımlı olan indirme yeri /home/yoghul/.jdownloader/downloads klasörüne bir türlü ulaşamıyorum. /home/yoghul/ a geldikten sonra jdownloader klasörü filan çıkmıyor. Onun yerine "Belgerlerim", "İndirdiklerim", "Videolarım" gibi klasörlere ulaşıyorum. Hatta Jdownloader programın kendisinde indirdiğim dosyaya sağ tıklayıp "Dizini aç..." dediğimde de hiç bir işlem veya klasör açılmıyor. İndirdiğim dosyalarıma nasıl ulaşabilirim?

burk

@yoghul
Tabi ki indirme işlemi yapabilirsin ama bu yolu belirtmeden ya da kullanmadan önce o diskini aç ondan sonra istediğin işlemi yap.

yoghul

Alıntı yapılan: burk - 07 Kasım 2011 - 19:46:05
@yoghul
Tabi ki indirme işlemi yapabilirsin ama bu yolu belirtmeden ya da kullanmadan önce o diskini aç ondan sonra istediğin işlemi yap.

@burk,
sanırım beceremedim:)
Şimdi "Dosyalar" dan "Harddisk" isimli diskimi açtım ve bu diskin yanında yukarı bir ok işareti gibi bir şey çıktı ("eject" işareti gibi). Sonra Jdownloader'in Ayarlar kısmından "/media/harddisk" indirme yolu olarak belirledim. Sonra bir dosya indirdim ama o dosya yine "/home/yoghul/.jdownloader/downloads" yoluna indi ve yine bu yola, bu dizine bir şekilde ulaşamıyorum. Ama Ayarlar kısmında indirme yolu olarak hala "/media/harddisk" olarak tanımlı.

Edit: "/home/yoghul/.jdownloader/downloads" yoluna ulaşamıyorum derken, var olan bir yolu bulamıyorum diyeyim de yanlış anlaşılmasın:)

burk

@yoghul
Diski aç derken klasörün içine gir, hatta garanti olsun diskin içinden başka bir klasöre daha gir. :)

yoghul

Alıntı yapılan: burk - 07 Kasım 2011 - 21:07:33
@yoghul
Diski aç derken klasörün içine gir, hatta garanti olsun diskin içinden başka bir klasöre daha gir. :)

@burk,
dediğin yaptım. Daha sonra Ayarlar menüsünden indirme yeri olarak başka alt dizinler de çıktı. Yeni bir dosya indirmeye başladım ve indirirken, indirilen dosyaya sağ tıklayıp "Özellikler" kısmına tıkladığımda ekranın altında çıkan "Paket" penceresinden "Buraya Kaydet" kısmında hala eski indirme yolunun durduğunu ve oraya kaydettiğini gördüm. Neyse, indirmeyi durdurdum ve oradaki yolu istediğim gib seçip baştan indirmeye başladım. Diskime baktığım zaman da dosyanın istediğim yere indiğini gördüm:) Saolasın burk:)
Peki  ""/home/yoghul/.jdownloader/downloads"/downloads" yolunda daha önceden indirilmiş dosyalarıma nereden ulaşabilirim? "/home/yoghul/" altında ".jdownloader" diye bir dizin bulunmuyor, çıkmıyor!

burk

@yoghul
/home/yoghul klasörüne geldiğin zaman "Ctrl+h" tuşlarına bas, gizli dosyalar görünsün, o klasör de görünür hale gelecektir.

yoghul

Alıntı yapılan: burk - 07 Kasım 2011 - 22:24:40
@yoghul
/home/yoghul klasörüne geldiğin zaman "Ctrl+h" tuşlarına bas, gizli dosyalar görünsün, o klasör de görünür hale gelecektir.

Eyvaallah, Teşekkürler. Bugün de sayende bir şeyler öğrendim:) Darısı başka sorunlara:)

heartsmagic

Öntanımlı kayıt yeri olarak neresini istiyorsan orası olarak ayarla, ardından Jdownloader'ı kapatıp (tamamen) tekrar aç. Bir sürümden öncesinde böyle bir sorunu vardı kendisinin. Depolardaki sürümün çok güncel olduğunu düşünmüyorum.

alquirel

@yoghul,

Eğer o başka disk dediğin taşınabilir değilse, sabit diskinin bir bölümüyse, bilgisayarı her açtığında dosya yöneticisinden o diske ait bir dizin açarak o diski bağlamayla uğraşmak yerine fstab dosya düzenlemesi ile o diskin sistem açılışında otomatik olarak sisteme bağlı olmasını sağlayabilirsin.

Böylece JDownloader ile bir şey indirirken, bu "diğer" disk bölümünü kullanabilmek için önce içine girme zahmetinden kurtulursun.

Fstab dosya düzenlemesi ile ilgili ayrıntılı bilgi için : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=4655.0
Sorun yaşarsan o başlıkta dile getirebilirsin.

canarian

OpenJDK ile sorunsuz çalışıyor. Sadece sistem tepisinde gözükmüyor. Aynı sorun OracleJavada varmı bilemiyorum.

Lütfen OpenJDK kullnmaya devam :)

heartsmagic

Sistem tepsisi derken Unity'den bahsediyorsak orada görünebiliyor. En azından bende görünüyor, OpenJDK kullanıyorum, 6 sürümünü.

matomik

anlatım için teşekkür ederim. kurdum ve çalışıyor.
... ve yaşarsın, yaşadığını sanırsın, TAMAM böyle kalsın...

Just4KiLL

Quantal (12.10)

sudo gedit /etc/apt/sources.list

Depoya ekleyiniz.
deb http://ppa.launchpad.net/jd-team/jdownloader/ubuntu quantal main
deb-src http://ppa.launchpad.net/jd-team/jdownloader/ubuntu quantal main

sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 6A68F637

Sudo apt-get update

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
sudo aptitude install jdownloader

yerine

sudo apt-get install jdownloader

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu konuyu ve Wiki'yi güncellerseniz sevinirim. 

grayloop

Kendi sitesinde deb paketi de mevcut.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

if

@aRİSe, konuyu güncelleriz de wiki herkese açık bir yer, siz de güncelleyebilirsiniz.

Just4KiLL

Alıntı yapılan: gridongu - 26 Kasım 2012 - 13:22:30
Kendi sitesinde deb paketi de mevcut.

Birden fazla seçeneğin bir zararı dokunmaz sanırım :)

Alıntı yapılan: if - 26 Kasım 2012 - 19:23:58
@aRİSe, konuyu güncelleriz de wiki herkese açık bir yer, siz de güncelleyebilirsiniz.

Bilmiyordum, öğrendiğim iyi oldu teşekkürler. :)