Dizüstü/Wine Analog Modem Port Numarasını Bulamıyorum.

Başlatan akaplan, 30 Nisan 2010 - 20:36:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

akaplan

Arkadaşlar;
Ubuntu Wine altında bir yazılım kurdum. Yazılım analog 56K modem aracılığla başka bir cihaza bağlanmama yarıyor. Yazılım normal çalışıyor. Ancak modemimin hangi portu kullandığını seçmemi istiyor. Diğer işletim sisteminde aygıt yöneticisinden bakabiliyoruz. Ubuntu bana 255 seçenek sunuyor. Umarım derdimi anlatabildim. Donanım bilgilerimi aşağıya yazıyorum. Dizüstü bilgisayarımın özgün analog modeminin hangi portu kullandığını öğrenmeliyim.

Donanım Bilgileri;
Dell Inspirion 6000
Ubuntu 9.10

Ayrıca konuyla alakalı olduğunu düşündüğüm ama anlayamadığım bir komut çıktısı.

oguz@oguz:~$ aplay -l
**** PLAYBACK Donanım Aygıtlarının Listesi ****
kart 0: ICH6 [Intel ICH6], aygıt 0: Intel ICH [Intel ICH6]
  Altaygıtlar: 0/1
  Altaygıt #0: subdevice #0
kart 0: ICH6 [Intel ICH6], aygıt 4: Intel ICH - IEC958 [Intel ICH6 - IEC958]
  Altaygıtlar: 1/1
kart 1: Modem [Intel ICH6 Modem], aygıt 0: Intel ICH - Modem [Intel ICH6 Modem - Modem]
  Altaygıtlar: 0/1

Şimdiden teşekkürler...

heartsmagic

Çok uzun zaman oldu 56K'larla uğaşmayalı ancak yanlış hatırlamıyorsam Windows üzerindeki COM3 bizde /dev/ttyS2'ye denk geliyordu.
Fakat bu tür bir uygulama Wine ile çalışsa bile, alt yapısındaki bağlantı kurma mekanizması sağlıklı çalışır mı, hatta çalışır mı hiç bilmiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

akaplan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Mayıs 2010 - 03:23:44
Çok uzun zaman oldu 56K'larla uğaşmayalı ancak yanlış hatırlamıyorsam Windows üzerindeki COM3 bizde /dev/ttyS2'ye denk geliyordu.
Fakat bu tür bir uygulama Wine ile çalışsa bile, alt yapısındaki bağlantı kurma mekanizması sağlıklı çalışır mı, hatta çalışır mı hiç bilmiyorum.

Aslına bakarsanız, WINE ile yazılım açılınca tıpkı diğer işletim sisteminde çalışıyormuş gibi açılıyor.  Benden ttys2 gibi bir port değil COM1 gibi port seçmemi istiyor. /dev/modem karşısında chracter device öğesine bağlandı açıklaması yazıyor. Sorun benim COM X da bulunan x bilinmeyeni. Şuraya görüntüyü ekleyebildim.

http://www.resimupload.com/ds149401964_baglanti1.html

bytan

Wine yazılımına ttys'leri COM olarak tanıtamadığın/gösteremediğin sürece bu noktada takılı kalırsın. @heartsmagic'in dediği gibi bizim tarafta COM bağlantı noktası yok. Wine yazılımının ise böyle bir destek verip veremeyeceğinden de emin değilim.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

akaplan

Cevaplar için teşekkür ederim. Ulaşmaya çalıştığım santral Linux temelli, ulaşan bilgisayar Linux işletim sistemli ama ulaşamıyorum. Bu bana bir Üstadın dil konusunda söylediklerini hatırlattı. "Öğrenciler Türk, okul Türk okulu, ders Fen Bilimleri, öğretmen ingilizce anlatıyor..." Artık Karel'in Linux ortamında çalışan yazılımı yazmasını bekleyeceğiz demek ki!