[Çözüldü] Ubuntu üzerine Slackware

Başlatan DeFacto, 14 Haziran 2008 - 20:33:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DeFacto

Bildiğimiz gibi ubuntuda grub slackware'de lilo var. Ben şimdi kurulumda lilo'ya skip mi diyeceğim ? Benim 1 'inci HDD'emde ubuntu yüklü. 2nciye de Slackware yüklemek istiyorum. Fakat grub bunu algılar mı şüphelerim var. Eğer algılayacağından eminseniz cd'lere yazdım :D Daha önce sadece Slackware kurduğum için ubuntu üzerine hiç denemedim. Gerçi veri kaybı olmaz ikinci hdd'ye yüklicem Slackware'yi lilo'yu yüklemelimiyim ?

heartsmagic

İki seçeneğin var ya Ubuntu'nun Grub dosyasını düzenler Slackware'i eklersin ya da Slackware ile gelecek olan lilo'yu düzenler Ubuntu'yu eklersin. Senin elinde kısacası bu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

DeFacto

Hmm bu "düzenleme" konusunu yarın yükleyince açarsak çok sevinirim ya da elinizde ise şimdi :D

İlk Linux tecrübeme geri döneceğim.. 1 yıl ara ile çok şey değişti mi acaba .. Gerçi Slackware devrimci bir distro değil öle şap diye değişmez ama deniyeceğim

heartsmagic

Bana kalsa şöyle yapardım. Hiç detaylara bulaşmadan Slackware'i Lilo ile beraber kurardım. Ancak içimden bir ses iki hdd olacağından sanki Lilo kısmında sorun yaşayacakmışsın gibi geliyor :) Her şey düzgün olsa bile tutar, Ubuntu altındaki Grub'u tekrar MBR'ye yüklerdim. /boot/grub/menu.lst dosyasına da Slackware bilgilerini girer Ubuntu'nun Grub'u altından kullanmaya devam ederdim.

ufuk_k

Benim içimden bir ses de arkadaşın ilk defa Slackware kullanacağını söylüyor. O nedenle verdiğim Slackware bağlantılarına bakmanı ve Slackbook kullanmanı öneririm.

DeFacto

Hayır ilk defa kullanmıyorum ama ilk defa ubuntu üzerine ve ikinci bir hdd ile beraber kuruyorum. O grub'un list dosyasına eklenicek de 2'nci hdd de olduğunu nasıl belirteceğim onu düşünüyorum. Bir de lilo'yu düzenleme konusunda hiç bir fikrim yok

ufuk_k

Sana önerim, lilo kurma. Hem çok eski bir önyükleyici (grub daha modern) hem de oraya Ubuntu eklemekle uğraşırsın. Slackware kurduktan sonra elle ubuntudaki /boot/grub/menu.lst dosyasına eklersin. Örnek:

Alıntı Yap### END DEBIAN AUTOMAGIC KERNELS LIST
Other Operating Systems
title           Slackware
root            (hd0,0)
kernel          /boot/vmlinuz-ufuk-2.6.25.4 ro

title           Slackware
root            (hd0,0)
kernel          /boot/vmlinuz-ufuk-2.6.25.4 ro root=/dev/sda1 noapic nolapic pci=noacpi init 3

Tabi burada root (hd0,0) ve kernel kısmını kendine göre ayarlayacaksın, (öntanımlı gelen huge-smp kernelini kullanırsın).
root (hd1,0) dersen 2. hard diskin 1. bölümünü belirtmiş olursun. Mantığı anlamışsındır sanırım. Değerlerin 1 eksiğini kullanırsın.

Örnek: 2. diskin /dev/sdb
Kurduğun bölüm: /dev/sdb2 (2.sıradaki bölüm) O halde şöyle olmalı:
root (hd1,1). Tabi kernel kısmındaki root bölümünü de root=/dev/sdb2 yapman gerekiyor.

DeFacto

Daha ilk cümleden anladım teşekkürler. . Buradan da anladığım kadarıyla lilo eski bir loader olduğundan düzenlemesi de biraz zor sanırım. Zaten GRUB düzenleme ile sık sık uğraşmıştım WinXp için ilk defa 2'nci hdd olayına girdiğim için kafanızı ağrıttım. Tekrar teşekkürler artık aşinalık oluşmaya başladı ubuntuya ve genel anlamda donanım isimlendirmesi ve partition ayırma mantığına.

heartsmagic

DeFacto

Arkadaş kurdu kendi makinesine slackware o listeyi düzenledim oldu verdiğiniz yönergeler ve slackbook sağolsun