Bespin svn kurulumu

Başlatan sonay, 30 Nisan 2010 - 05:03:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sonay

Öncelikle bir uyarı, bu svn kurulumudur ve şu anlık Lucid Lynx depolarındaki ile yüksek ihtimalle aynıdır ama simge seti, KDM ve Ksplash temalarını Lucid depolarında yok diye biliyorum. İsterseniz depodaki kde-style-bespin ve kwin-style-bespin paketlerine ek olarak bunları da kullanarak saf bir Bespin teması kurabilirsiniz.

Bespin nedir?

Bespin, KDE masaüstü ortamı için hazırlanmış bir tam takım (biçim, pencere, simge,KDM ve Ksplash) temadır ve aktif olarak geliştirilmektedir. Yani KDE Sistem Ayarları Görünüm bölümündeki Biçim, Pencereler, Simgeler ve Açılış Ekranı bölümünde size alternatif görünüm öğeleri sunar. Oxygen ekibinden ayrılmış olan ismini bilmediğim (sitesinde (takma) adını göremedim) biri tarafından geliştiriliyor. Bir resim bin söze bedeldir diyip bir ekran görüntüsü koyuyorum:

1 ile gösterdiğim bölüm KDE 3'te var olan bir özelliğin(simgelerin birleştirilmesi diyeyim) istek üzerine eklenmiş halidir.

2 ile gösterdiğim bölüm pencere özelliğini gösteriyor. Kurulumla gelen 3 farklı setten birisidir. Diğerlerine pencere ayarlarından bakabilirsiniz. Solda 1'in üzerinde işaretlemediğim simge ise isterseniz pencere menüsündeki herhangi bir özelliği sabitleyebildiğiniz ya da klasik menü simgesi olarak kullanabildiğiniz simgedir. Ben şahsen bazı pencereleri üstte kullanmayı sevdiğim için Diğerlerinin Üzerinde Tut (?) özelliğini seçtim.

3 ise parçacık stili özelliğinin bir örneği.

Ayrıca Global Menu (Apple tarzı menü) sevenler için de xbar isimli bir plasma widget'ı da sağlıyor, yine Lucid deposunu tercih edenler plasma-widget-bar paketini kurarak buna sahip olabilirler. Ancak bunu kullanmak isteyen arkadaşların, Gnome tarzı (altta ve üstte birer tane) paneller kullanmaları bana daha mantıklı geliyor.

Daha da fazlası pencelerin herhangi boş bölümlerinden sürüklenebilmesinden bu bölümlerin saydamlaştırılmasına, buralara bir takım resimler(Air halkaları gibi) konulmasına kadar bir dizi özelliğe de imkan sağlıyor:

Yeterince reklam olduğunu düşünerek kurulumun nasıl yapıldığını açıklıyorum:

Derleme için gerekli olan bağımlılıklar:

Konsole'u (terminal, uçbirim) açalım ve aşağıdaki komutu girelim:

sudo apt-get install build-essential subversion cmake inkscape imagemagick libx11-dev libxext-dev libice-dev libxft-dev libxau-dev libxpm-dev libxdmcp-dev automoc kdebase-workspace-dev kdelibs5-dev libqt4-dev libqt4-opengl-dev libphonon-dev libpthread-stubs0-dev

Düzeltme Notu: libphonon-dev paketi eklendi.

Şimdi de Bespin kodlarını masaüstüne indirelim:

cd ~/Masaüstü
svn co https://cloudcity.svn.sourceforge.net/svnroot/cloudcity

Bespin widget ve pencere stilinin kurulumu:

cd cloudcity
./configure help

Do you want to compile with KDE support? [Y/n] yazısı çıkmış olmalı y yazıp enter'a basın.

Eğer bir eksiklikten bahsetmiyorsa, kodu derleyebiliriz:

cd build
make
sudo make install

Simge setinin yaratılması:

Simge seti ayrıca yaratılmalı, o yüzden aşağıdaki kodları kullanıyoruz (orjinal renginden(siyah) farklı bir renkte kullanmak isterseniz, aşağıdaki bölüme geçin):

cd ~/Masaüstü/cloudcity/icons
./generate_kde_icons.sh
mkdir -p ~/.kde4/share/icons
mv nmfnms ~/.kde4/share/icons

İkinci satırdaki komut biraz uzun sürecektir, çünkü simgeler o an yaratılıyor ve eklemem gerekir ki simge seti henüz tamamlanmış değil, bazı uyumsuz simgeler olabilir. 

Simge setinin farklı renk ayarları ile yaratılması:

Simge setinin orjinal rengi siyah ancak bunu değiştirebilirsiniz. Bunun için icons klasöründeki generate_kde_icons.sh dosyasını Kate ya da benzeri bir program ile açın ve aşağıdaki üç satırı istediğiniz şekilde değiştirip kaydedin:

basename="nmfnms" (Tırnak içerisine simge setinize vermek istediğiniz adı yazın, renk ismi daha sonra hatırlamanıza yardımcı olur sanırım ve daha da önemlisi yaratılacak simge klasörünün adı olacak.)

color="#2B74C7″ (Tırnak içerisine istediğiniz rengin kodunu girin, satır başındaki (tırnak içindeki değil) # işaretini kaldırmayı unutmayın. Tırnak içindeki renk Apple mavisi adıyla örneklenmiştir.)

halo="white" (Simgelerin etrafında olmasını istediğiniz ışık halkasının rengini tırnak içerisine yazın, bunun neden kelime olarak girildiğini bilmiyorum, orjinal dosyada böyle geçiyor. Aldığım kaynakta da tırnak içerisine red yazılmış, kendim farklı renkte kullanmadığım için bilemiyorum. Farklı bir renk kullanmak isterseniz, rengin İngilizce adını yazmanız uygun olur diye tahmin ediyorum.)

cd ~/Masaüstü/cloudcity/icons
./generate_kde_icons.sh
mv basename'e_yazdığınız_kelime ~/.kde4/share/icons

KDM'nin kurulumu:

Bespin'in kendi arka plan resmi haricindeki bir resim ile değiştirmek isterseniz, ~/Masaüstü/cloudcity/kdm/ekran_çözünürlüğü klasöründeki background.png dosyası yerine istediğiniz resimi (ekran çözünürlüğünüz ile aynı olursa daha iyi olur) koyabilirsiniz, adını background.png yapmayı unutmayın yeter ki.

cd ~/Masaüstü/cloudcity/kdm
sudo mkdir /usr/share/kde4/apps/kdm/themes/CloudCity
sudo cp -r * /usr/share/kde4/apps/kdm/themes/CloudCity

Ksplash'in kurulumu:

cd ~/Masaüstü/cloudcity/ksplash
./generate.sh X Y

X ve Y ekran çözünürlüğünüzü temsil ediyor. Örneğin 1280x800 için X yerine 1280 Y yerine 800 yazmalısınız.

mkdir -p ~/.kde4/share/apps/ksplash/Themes/Bespin
cp -rd . ~/.kde4/share/apps/ksplash/Themes/Bespin

Splash temanızı test etmek için:

ksplashx Bespin --test

Artık Sistem Ayarları'ndan Bespin stilini, penceresini, simgelerini, KDM'sini(Gelişmiş'te Giriş Yöneticisi) ve Ksplash'ini(Açılış Ekranı) seçerek kullanabiliriz. Bespin ayarları için ayrı bir başlık açabilirim ya da buraya tekrar bir mesaj ekleyebilirim ancak şimdilik bu kadar ile bırakıyorum. Umarım işinize yarar, saygılar.

Not 1: İlk resimde kullandığım renk teması Glacier'dir. İsterseniz Sistem Ayarları/Görünüm/Renkler Yeni Şema Yükle'den aratıp indirerek kullanabilirsiniz. İkinci resimi Google görsellerinden buldum (şahsen saydam sevmiyorum).

Not 2: Temayı değiştirdiğinizde pencerelerin bazı bölümleri tema değişikliğine bağlı olarak tamamen doğru çizilmeyebilir. Programları kapatıp açarak düzeltebilirsiniz. Sonrasında normal bir kullanıma sahip olacaksınız.

kaynak: http://ubuntuevolution.wordpress.com/2010/01/07/nice-bespin-kde-4-desktop-part-1/

Düzenleme: Terimler Türkçeleştirildi.

Düzeltme Notu: "Desktop" yerine "Masaüstü yazıldı.

hitokiri

Paylaşım için teşekkürler :)

heartsmagic

Uğraşılmış ve güzel ifade edilmiş bir anlatım olmuş. Eline sağlık.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sonay

Teşekkürler. Oxygen şimdiye kadar gördüğüm en güzel temaydı, buna Apple, Windows Vista/7, Gnome/KDE temaları da dahil; ta ki bespin'i deneyinceye kadar. İşin ilginçi Bespin'i kodlayan arkadaş, Oxygen takımından tasarladıklarının çirkin olduğu söylendiği için ayrılmış  :D Umarım birileri de benim kadar beğenir ve kullanır. Bu arada bespin çok kararlı(stabil), ancak sallanan pencerelerle açık kaynak kodlu ati sürücüsü kullanan x1950mi yavaşlatıyor. Efektler kapalı olan openchrome sürücülü vn896 (via) dizüstünde kusursuz çalışıyor.

eribol

Bir ara denemek isterim. Çok güzel anlatılmış gerçekten. Teşekkürler.

rutku

Ben kurdum gerçekten harika ! Teşekkürler sonay.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

sonay

Arkadaşlar, kurulum ile sadece default ayarlar geliyor. Kendiniz kurcalayarak ya da www.kde-look.org adresindeki bespin presetleri (aratıp) kullanarak daha da güzelleştirebilirsiniz.

cemoli

paylaşım için teşekkürler

acaba bunlar arch ta olurmu
Linux'u Seviyoruuuuuuum ;D

heartsmagic

Alıntı yapılan: ramboberk - 03 Mayıs 2010 - 06:46:52

@ramborek, burası Ubuntu forumu. Elbette farklı dağıtımlara dilimiz döndüğünce yardıma çalışıyoruz. Fakat her gördüğün şey için bu Arch'ta da olur mu diye burada sorarsan çok abes kaçar. İlk bakman yerin neresi olduğunu çoktan çözmüş olman gerekiyor sanırım.

sonay

Alıntı yapılan: ramboberk - 03 Mayıs 2010 - 06:46:52

yaourt kurduysanız:

yaourt -S bespin-svn

komutu ile rahatlıkla kurabilirsiniz.

Hatta simgeleri de :

yaourt -S bespin-black-icons

ile kurmak mümkün(müş), ancak simgeleri bu şekilde kurmadığım için çalışıp çalışmadığını söyleyemem. Simgeleri kendiniz kurmak isterseniz biraz zahmetli olacak ama simgelerle ilgili bölümleri okuyarak yapabilirsiniz. Daha fazla sorunuz olursa, bana özel mesaj atabilirsiniz, Heartsmagic'in uyardığı gibi burası Ubuntu forumu.

heartsmagic

Yanlış anlaşılmasın, Arch hakkında soru sorulmaz, bilgi istenmez veya yapılacaksa bu özel olur demek istemedim. Elbette soru sorulabilir, bilgi istenebilir. Fakat sonuçta kullanılan dağıtım Arch ise bakılacak ilk mecra burası değildir. Arch'ın hem uluslararası forumu, hem Wiki'si var. Ayrıca Türkiye ekibi de mevcut. Bunun yanında Google da güzel şeyler döndürebiliyor. Fakat tüm bunları geçip bu Arch altında olur mu diye ilk elden burada sormak garip oluyor biraz.

Mitsukuni

cd ~/Desktop/cloudcity/icons
./generate_kde_icons.sh

kodundan sonra aşağıdaki hatayla karşılaştım.
mv: 'nmfnms' durumlanamadı: No such file or directory
mb@mb-pc:~/cloudcity/build$

Yardımcı olursanız müteşekkir olacağım (tema gerçekten hoşuma gitti :) )

bytan

./generate_kde_icons.sh komutu ile oluşan dosyanın adı ne? mv ile 'nmfnms' bulunamıyor ve taşınamıyor. Başka bir isimle oluşmuş olabilir mi? Ya da generate_kde_icons.sh betiği sorunsuz bitmemiş olabilir mi? Betiği kendi sistemimde çalıştıramadığım için ne işlemler yapıyor bilmiyorum.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Mitsukuni

Emin değilim ama normalde kurulum CD'siyle beraber gelen gnome masaüstünü kullanıyordum. kde'yle ilgili bu yüzden sorun çıkmış olabilir mi?

sonay

generate_kde_icons.sh dosyasında

basename="nmfnms" satırı tırnak içerisindeki isimle bir klasör oluşturulacağını gösterir, işi bittiğinde de

kodundaki nmfnms kelimesini basename'deki kelime ile tırnaksız olarak değiştirirseniz, çalışacaktır. kurcalamak zor geliyorsa, klasörün içinde yeni yaratılan klasörü ./kde4/share/icons klasörüne kes/kopyala - yapıştır ile taşıyabilirsiniz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Haziran 2010 - 05:10:55

geç yanıtım için özür dilerim, bayağdır meşgüldüm. hangi cd'den kurduğunuzun bir önemi yok.

Mitsukuni

Teşekkür ederim, yeni çalışmalarınızı da bekliyorum @sonay.

hitokiri

Ozmo

aha bunda şeffaf opera çalışa bilir :)

nomercy

kullandığınız transparan temanın ".bespin" dosyanı alabilirmiyim acaba?

sonay

Şeffaf tema kullanmıyorum, onu Google Images'ten buldum. O yüzden üzgünüm. Yalnız bir uyarıda bulunayım: şeffaf tema kullanacaksanız, Compiz ile bulanıklaştırmayı aktif etmeniz yararınıza. Kwin kullanıyorsanız, bulanıklık için ağustos'taki KDE 4.5 sürümünü beklemelisiniz (ya da 4.5betayı kurun, o kadar çok istiyorsanız).

Bespin, şeffaflığı aktive etmek ve opaklık miktarını ayarlama dışında bir ayar sağlamıyor. Yani .bespin dosyasına ihtiyacınız yok, kendiniz ayarlayabilirsiniz:

Stiller'de(styles) Bespin'i seçip yanındaki Ayarla'ya(Configure) tıklayın. Çıkan ayar penceresinde Pencerelerde(Windows), Şeffaf Pencereler(Translucent Windows) seçin ve Opaklığını(Opacity) göz zevkinize göre belirleyin.

emrehit

hepsini yaptım Kardeş.hiç hata vermedi sanırım :)
ama en sondaki "ksplashx Bespin --test" komutunu verince "Cannot find description.txt file"
diye bi hata verdi :S
ne yapmam gerekiyor?
birde hepsini yapmama ragmen hiçbir görsel değişiklik olmadı bende :S

Sherlock Holmes

Sistem Ayarları - Görünüm Tercihleri - Biçim - Parçacık biçimi olarak Bespin seçmelisiniz.
[IMG]http://www3.picturepush.com/photo/a/4166016/640/4166016.png[/img]
hemen yanında bulunan yapılandırma tercihlerinde şeffaflık vs. ayarları bulabilirsiniz.

emrehit

KemalALKIN

bespin süpermiş yahu bende bu bespin teması nerede diyordum :)
www.tckemal.ist