HIS Grafik Kartı Driver Kurmak.?

Başlatan filiznur34, 14 Haziran 2008 - 16:35:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

filiznur34

Bilgisayarımın ekran kartı driver' ını kurduğum cd' sinin üzerinde HIS Grafik Kartı yazıyor.

www.hisdigital.com sitesine girdim ancak linux için olan driver' ını bulamadım.

Bir de şunu belirteyim linux'ta ekran kartı modelini nasıl öğrenirim diye arama yaptım ancak bulamadım.Belki de arama için doğru kelimeleri bulamadım.

Ama bir ara servis elemanı geldiğinde kağıda yazmıştı.Kağıtta Ati Radeon 9250 yazıyor.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5?title=Kurulum sitesindeki Sürücüler başlığı altındaki yöntem ile Hardware Drivers ortaya çıkan kutucukta hiç* bir şey yok.

Envy ile  de kağıtta yazdığı için Ati seçeneği seçtim ancak bir uyarı çıkıyor ve kurulum yapmıyor.

Şimdi hangi yolla driver kurabilirim.Başka yöntemler var mı?

ufuk_k

Sistem--uçbirim--terminal programına;
lspci yazarak sisteminizin bileşenlerini görüntüleyip buraya yapıştırabilirsiniz.

Çıkan hatanın da tam olarak ne olduğunu yazarsanız, neden kaynaklandığını anlarız.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: filiznur34 - 14 Haziran 2008 - 16:35:55
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5?title=Kurulum sitesindeki Sürücüler başlığı altındaki yöntem ile Hardware Drivers ortaya çıkan kutucukta hiç* bir şey yok.

İşte o küçük kutucuğa "okey" koy kısa süre direverı yükleyecek ve kuracak.
Hiç* bir şey yoksa O ayrı.

Normali bu [IMG]http://img170.yukle.tc/thumbs/5960Screenshot.png[/img]

filiznur34

izzetguntalaz o kutucukta hiçbirşey yok.Sadece help ve close butonları var.

Ufuk_k verdiğin kodu yazdığımda aşağıdaki yazı çıkıyor.

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 82865G/PE/P DRAM Controller/Host-Hub Interface (rev 02)
00:02.0 Display controller: Intel Corporation 82865G Integrated Graphics Controller (rev 02)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) USB UHCI Controller #1 (rev 02)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) USB UHCI Controller #2 (rev 02)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) USB UHCI Controller #3 (rev 02)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) USB UHCI Controller #4 (rev 02)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) USB2 EHCI Controller (rev 02)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 PCI Bridge (rev c2)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) LPC Interface Bridge (rev 02)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) IDE Controller (rev 02)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation 82801EB (ICH5) SATA Controller (rev 02)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) SMBus Controller (rev 02)
00:1f.5 Multimedia audio controller: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) AC'97 Audio Controller (rev 02)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RV280 [Radeon 9200 PRO] (rev 01)
01:00.1 Display controller: ATI Technologies Inc RV280 [Radeon 9200 PRO] (Secondary) (rev 01)
01:02.0 Communication controller: Conexant HSF 56k HSFi Modem (rev 01)
01:03.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10)

ufuk_k

9200 pro kartınız varmış gördüğümüz gibi. Eğer donanım sürücülerinden kurulmuyorsa envy ile kurulumu düzgünce uygulamanız gerekiyor. Envy paketlerini anlatıldığı gibi kurun ve yine bu başlığı düzgünce takip edin:

http://www.ubuntu-tr.net/index.php?topic=115.msg627#msg627

Uçbirim kullanarak envy kurmayı deneyin. sudo envyng -g

izzetguntalaz

Anladığım kadarı ile hem tümleşik intel (865G) hem de ati radeon 9200 var.

filiznur34

ufuk_k verdiğin kodu yazdığımda sudo: envyng: command not found yazıyor.

izzetguntalaz yanlış anlamadıysam iki ekran kartım mı var?

filiznur34

sudo apt-get install envyng-gtk

kodu yazdım kurmaya başladı

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: filiznur34 - 14 Haziran 2008 - 16:58:35
ufuk_k verdiğin kodu yazdığımda sudo: envyng: command not found yazıyor.

izzetguntalaz yanlış anlamadıysam iki ekran kartım mı var?

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 82865G/PE/P DRAM Controller/Host-Hub Interface (rev 02)
00:02.0 Display controller: Intel Corporation 82865G Integrated Graphics Controller (rev 02)

Ben öyle anlıyorum.

sudo envyng -t sonra root şifrenigir. Araya ":" koyma !

filiznur34

Envy'i çalıştırdığımda içinde ERROR yazan bir siyah ekran içinde yazı çıkıyor

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: filiznur34 - 14 Haziran 2008 - 17:13:36
Envy'i çalıştırdığımda içinde ERROR yazan bir siyah ekran içinde yazı çıkıyor

Yukarıdaki şekildemi çalıştırdın. Yoksa grafik halini mi?

filiznur34

EnvyNG tıkladığımda

İnstall The Ati Driver (Automatic Hardware Detection) seçtim.

filiznur34

Terminal' e sudo envyng -t yazdığımda çıkan seçenekler den de 3' ü seçtim.Aşağıdaki yazı çıktı.

EnvyNG - Version 1.1.1
Ubuntu Hardy 32bit
Your graphic card has been detected as a ATI Radeon 9250
Your graphic card is supported by the legacy Driver
EnvyNG ERROR: ATI's legacy driver does not support your operating system

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: filiznur34 - 14 Haziran 2008 - 17:17:54
EnvyNG tıkladığımda

İnstall The Ati Driver (Automatic Hardware Detection) seçtim.

Sistemi yeniden başlatınca

Konsola glxinfo | grep render yazarak çıktısını versene.

filiznur34

Terminal' e

glxinfo | grep render

yazınca aşağıdaki yazı yazıldı.

direct rendering: No (If you want to find out why, try setting LIBGL_DEBUG=verbose)
OpenGL renderer string: Mesa GLX Indirect

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: filiznur34 - 14 Haziran 2008 - 17:23:53
Terminal' e sudo envyng -t yazdığımda çıkan seçenekler den de 3' ü seçtim.Aşağıdaki yazı çıktı.

EnvyNG - Version 1.1.1
Ubuntu Hardy 32bit
Your graphic card has been detected as a ATI Radeon 9250
Your graphic card is supported by the legacy Driver
EnvyNG ERROR: ATI's legacy driver does not support your operating system

Aklıma gelen başıma geldi daha önce de sizin grafik kartınızı kullanan bir kişi sorun yazamıştı.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=465.0

EnvyNG sizin de anlayacağınız gibi Eski ati driver larının Linux desteğinin olmadığını belirtmiş.

Üzgünüm benim yapacaklarım burada bitiyor. Ama başlığa arada bir uğrayın ustalardan yardım gelebilir.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: filiznur34 - 14 Haziran 2008 - 17:30:53
Terminal' e

glxinfo | grep render

yazınca aşağıdaki yazı yazıldı.

direct rendering: No (If you want to find out why, try setting LIBGL_DEBUG=verbose)
OpenGL renderer string: Mesa GLX Indirect

Driver ı yükleyemediğinizden bunun pek bir anlamı kalmadı.

filiznur34

O zaman driver olayını unutmalımıyım ki?

izzetguntalaz

erginemr

En kolayı @izzetguntalaz'ın işaret ettiği şekilde Menü -> Sistem -> Yönetim -> Hardware Drivers ile kurmayı denemek.

Ancak bu ve Envy olmuyorsa sürücüyü web sitesinden indirmek ve elle yüklemek gerekebilir:
http://ati.amd.com/support/driver.html
http://ati.amd.com/support/drivers/linux/linux-radeon-prer200.html

Sanırım ATI Radeon 9250 için gereken sürücü 52.7 MB'lık "ati-driver-installer-8.28.8.run" dosyası ve kurulumu için İngilizce yönergeler de burada:
https://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/linux/linux_8.28.8-inst.html

Ek Not: Sisteminizde on-board bir ekran kartı olması da ileride sorun çıkartabilir ve BIOS'tan kapatılması gerekebilir. Ancak şu aşamada ATI ekran kartının kurulumuna odaklanmalısınız.

filiznur34

.run ve .rpm  uzantılı iki dsya indirdim yine olmadı.

Bana linux' u her sistemde yani bilgisayarda çalıştığı söylendi.Ama ekran kartında sorun veriyor.Şimdi biraz da internette araştırdım gördüğüm ati kullanıcılarının bir çoğunda aynı sorun var galiba.

Son söz olarak ne dersiniz.Yani ekran kartı için boşa uğraşmıyayım mı?

erginemr

İki olasılık var; ekranınız düzgün çalışıyorsa (yani çözünürlük ve yenileme hızı düzgünse), video dosyalarını sorunsuz izleyebiliyorsanız ve Compiz (gelişmiş efektler) kullanmak gibi bir amacınız yoksa bu şekilde bırakabilir ve Ubuntu'yu böyle kullanabilirsiniz.

Yok eğer ekran kartını kurmak sizin için bir zorunluluksa, o zaman hangi "*.run" dosyasını indirdiğinizi, kurulum dosyasını nasıl çalıştırdığınızı ve aldığınız hatanın ne olduğunu burada ayrıntılı olarak anlatın.

ufuk_k

Ati radeon 9200, açık kaynak sürücülerle Direct Rendering yapabilip, yaklaşık 900fps civarı bir fps ile de çalışmaktadır. Ayrıca compiz ve küp efektlerini çalıştırır, çok gelişmiş olmayanlar dışında bir çok 3D oyun da oynanabilmektedir. Kendim kullandım, denedim. Fglrx yani ksııtlanmış sürücücüyü hiç çalıştıramadım.