Ubuntu 10.04 Türkçe Görsel Eğitim Seti

Başlatan CodErode, 29 Nisan 2010 - 16:40:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

CodErode

Arkadaşlar rcegitim.com ekibi tarafından hazırlanan Ubuntu 10.04 görsel eğitim setini sizinle paylaşmak istedim. Eğitim seti ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. ( http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,18495.msg239307.html#msg239307 ) Ve rcegitim.com ekibi ubuntu 10.04 ile ilgili görsel eğitim setinin devamının geleceğini bildirdi. Benden söylemesi...

Güle Güle Kullanın...

Not: Linkler güncelliğini yitirdiği için silinmiştir. Linklerle ilgili açıklama için:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,18495.msg239307.html#msg239307

garafatma

Başka bir kaynak daha olması faydalı olacaktır. rcegitim.com ekibine ve size teşekkür ederiz.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

CodErode

Estağfurullah ben birşey yapmadım asıl teşekkürü Rcegitim ekibi hakediyor. Ubuntu eğitiminin devamı gelecek sanırım. Serinin yeni anlatımları oldukça bu başlık altından bilgilendireceğim. Faydalı olması dileğiyle...

empax

Guzel kaynak olmus. Emegi gecen herkese tesekkurler.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

hakperest

RC Eğitim, yalnızca Ubuntu eğitimiyle kalmamış, birçok öne çıkan yazılım/dil/.. eğitimleri de sunuyor, hem de ücretsiz. Bence RC Eğitim, büyük bir girişimin ilk adımını attı, ileride yeni/farklı şeyler yapacak, alt yapı hazırlıyor. Tebrik ve teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.
Küçük bir anketimiz var, katılımınız için şimdiden teşekkür ederiz. Anketimize http://h2b.co/anket adresinden ulaşabilirsiniz.

http://mustafaalkan.kimdir.com

ubuntuki lilith

Güzel bir kaynak, görsel anlatım elbette daha etkili oluyor. İlk dosyayı indirdim ama virtualbox'ta kurulum yapılıyordu. Özellikle tüm diski 2 ya da 3 parçaya ayırıp birine ubuntu kurmayı anlatan bir video çok güzel olurdu. Diğer disk parçalarını nasıl bağlıyoruz buna dair. Bir de windows kurulu bir bilgisayarda diskin boş kısmına ubuntu kurarken ki ayarlamalara dair bir video. Kendi beceriksizliğim bu benim ama ubuntu yanına örneğin başka bir linux kurmak istiyorum onu kurarken bu grub olayını nasıl yapıyoruz okusam da pek beceremiyorum. Bunların videosu olsa çok şahane olur :) Ya da benzer durum aşama aşama resimli olarak wikide olsa, hayatta görmek istediğim wiki'de en önemli şey bu :D Yoksa diğer basamaklar zaten ileri diyerek geçiliyor.
Ek: Disk yönetimi de gayet güzel olmuş, ellerine sağlık hazırlayanın, biraz sıkılmış sanki anlatırken :)

screenshot

Alıntı yapılan: ubuntuki lilith - 29 Nisan 2010 - 18:47:39
Güzel bir kaynak, görsel anlatım elbette daha etkili oluyor. İlk dosyayı indirdim ama virtualbox'ta kurulum yapılıyordu. Özellikle tüm diski 2 ya da 3 parçaya ayırıp birine ubuntu kurmayı anlatan bir video çok güzel olurdu. Diğer disk parçalarını nasıl bağlıyoruz buna dair. Bir de windows kurulu bir bilgisayarda diskin boş kısmına ubuntu kurarken ki ayarlamalara dair bir video. Kendi beceriksizliğim bu benim ama ubuntu yanına örneğin başka bir linux kurmak istiyorum onu kurarken bu grub olayını nasıl yapıyoruz okusam da pek beceremiyorum. Bunların videosu olsa çok şahane olur :) Ya da benzer durum aşama aşama resimli olarak wikide olsa, hayatta görmek istediğim wiki'de en önemli şey bu :D Yoksa diğer basamaklar zaten ileri diyerek geçiliyor.
Bahsettiğiniz şekilde bir sunum hazırlıyorum. Simülasyon şekilde swf uzantılı bir çalışma. Öncelikle kullanıcıya yapması gereken işlem söyleniyor ve kullanıcının o işlemi gerçekleştirmesi isteniyor. Hatta hazırladım yarım kaldı sadece balon şeklinde çıkan uyarı mesajlarını düzenlemem gerekiyor. Yakında düzenlemeyi bitirip foruma ekleyeceğim.
"Zihin Fukara Olunca , Fikir Ukala Olur"

ubuntuki lilith

Forumda okumuştum, ben de bitirmenizi bekliyorum. Olur ya gözümden kaçar, ekleyince siz bana da bağlantısını özel iletiyle ulaştırırsanız, çok sevinirim. Çabucak bitirmeniz dileklerimle :) ellerinize sağlık.

BELLEROPHONTES

Yeniden sevdalandım bir yazılıma, bağlandım doyasıya... :D :D :D

pwl

teşşekkürler, bir torrent dosyası olsa aramızda seed etsek iyi olurdu.

boss2

ARkadaşlar bu linkler ölmüş. Olsa iyi olurdu.

umutubuntu

Alıntı Yap

Eğitimlere kolay ulaşılması adına 2 haftadır aralıksız devam ettirdiğim videoların online izlenme çalışmasında ciddi sorunlar ile karşı karşılaştım.

* Videoların 1280×800  .avi formatında yüklenmesi durumunda videolarda HD dahi olsa ciddi bir bulanıklık oluşmaktadır.
    * Videolar 960×600 .avi formatında yüklenmesi durumunda yazıların okulmasında zorluk oluşmaktadır.
    * Videoların .MP4 formatında yüklenmesinde yine vimeo.com dönüşüm sisteminden dolayı ciddi kalite kaybı oluşmaktadır.
    * .Mov formatında 960×600 yüklenmesinde ise görüntü kaybına rağmen diğerlerine göre daha performanslıdır.Ancak videoların 960×600 formatına dönüştürülmesi Çift çekirdekli bir bilgisayarın aralıksız çalışmasıyla 15 günü bulmaktadır.Bunların yüklenmesi yine bir kaç haftayı bulacağını düşünürsek, büyük bir zamanı dönüşüm ve video yüklemek ile geçirmem gerekecek.
    * .Mov formatında 1280×800 yüklemede ise HD izleme durumu olmadığında görüntü yine önemli oranda kalitesizleşmektedir.
    * .Mov formatında 1280×800 yüklemede HD izleme durumunda ise görüntü kalitesi üst düzeyde olmaktadır. Ancak HD izleme için vimeo.com bizden ücret talep etmektedir. Bu ücret her 1000 izleme için 25 Dolardır. Günlük binlerce videomuzun izlendiğini düşünürsek,hergün vimeo.com şirketine yüzlerce dolar ödeme yapmamız anlamına geliyor.

Aylardır sizlerin bilgiye ücretsiz ulaşması adına yaptığım bu çalışmalarda bir dönüm noktası yaşıyoruz.

Videoları sunacağımız bir web sunucusu kiralayana kadar online video sitesine devam edemeyeceğiz.

Ayrıca hotfile , rapidhshare gibi firmalardan hiç hoşlanmadığım için onlara videolarımı yüklemek istemiyorum.

Aylardır Zamanımın çoğunluğu videoları rapidshare, hotfile , vimeo sitelerine yüklemek ile geçirmek zorunda kaldım ve artık video üretemez oldum. Bir çok eğitim yarım kaldı ve başta ajax, xml, jquey olmak üzere bir çok konuda kağıt üzerinde kaldı.

Bundan sonrası için faturalı olarak makul bir ücretle eğitimlerin DVD'ye kaydedilmiş hallerini sizlere göndereceğim.

*** Bu ücret her DVD için KDV dahil 10 (On) TL olarak düşünülmektedir.

Benimle irbibata geçmeki için rcgorselegitim @ gmail.com eposta adresini kullanabilirsiniz.

Davud R.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

BELLEROPHONTES

Ücretli olması hiç hoşuma gitmedi. Başka yollardan giderlerini karşılayabilir bence.

eribol

Alıntı yapılan: BELLEROPHONTES - 22 Haziran 2010 - 22:48:22
Ücretli olması hiç hoşuma gitmedi. Başka yollardan giderlerini karşılayabilir bence.
Mesela hangi yollar? Neredeyse bir dvd ücreti. İhtiyacı karşılayacaksa neden sorun olsun ki? Bir dünya dvd harcıyoruz halihazırda.

BELLEROPHONTES

Alıntı yapılan: eribol - 23 Haziran 2010 - 00:52:53
Alıntı yapılan: BELLEROPHONTES - 22 Haziran 2010 - 22:48:22
Mesela hangi yollar? Neredeyse bir dvd ücreti. İhtiyacı karşılayacaksa neden sorun olsun ki? Bir dünya dvd harcıyoruz halihazırda.

@eribol dediğini biraz geniş düşün. Küçük bir yapılanma bir dvd ve çok az kar diyor. Büyük yapılanma(microsoft yada ea-games) buda bizim emeğimizin karşılığı diyor.(Aşırı karikatürize edilmiş olsada işin sonu buraya varır.)

Mesela hangi yol dedin. Örneğin divxplanet kendi sitesine reklam alıyor. Bütün emule film bağlantılarını rahatlıkla bulabileceğin yüzlerce kişinin çevirilere emek verdiği bir site ve de ücretsiz.

Bununla birlikte rceğitim kendi server'ını kurmuş ve de sitesine hosting hizmeti verdiklerine ilişkin bağlantı koymuş. buradan da para kazanacak. Bütün eğitim videoları 20 gb olsun(ki bence o kadar olması en az 5 seneyi bulur) dersek 1tb bir harddisk (64mb veri iletim hızlı - en iyisinden) 350ytl. Diğer aylık giderler zaten internet kullanan herkesin giderlerine yakın.

Yani canonical gibi dev bir şirket bile yazılımlardan para istemiyor ve büyük şirketlere verdiği destekle kendi kendini idare ediyor. Özgür yazılım felsefesi bunu gerektirir demeyin. Sadece ben bu işi gönülden ücretsiz insanlık için, yardım için yapıcam demenin sorumluluğunu buradaki yönetici arkadaşlarda bilir. O zaman bu sitenin yardım sitesi olmasını da biz biraz düzenleyelim. Sitenin harcamaları var bunları karşılamak için her soru 10 kuruş olsun. Böyle bir düzenleme nasıl olur?

Bence kimse bu ufak bir ücret diyerek kolaycılığa kaçmasın.

neneki

arkadaşlar linkleri bir daha düzenleyebilir misiniz . tekrar ölmüşler  ::)

bytan

Neden özgür yazılım felsefesi denen şey bu ücret tartışmalarına katılıyor anlayamıyorum. Özgür yazılıma katkı sağlayan, katkısının karşılığı olarak gördüğü ücreti isteme hakkına da sahiptir. İster DVD ücreti gibi düşük bir rakam seçer, ister ea games oyunu kadar bir rakam seçer. Önemli olan, kullandığı lisans ve o lisansla karşı tarafa verdiği haklardır. Olmazsa olmaz denen haklar ise 4 tanedir.

GNU Genel Kamu Lisansı - Vikipedi

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,19256.15.html
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,16523.0.html

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

sem

Özgür kelimesi ile bedava özdeşleşmiş durumda benim de gördüğüm kadarı ile... O nedenle özgür yazılımın bedava olması gibi bir kanı hakim... Değişmesi lazım bence de...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

BELLEROPHONTES

Alıntı yapılan: bytan - 23 Haziran 2010 - 20:11:06
Neden özgür yazılım felsefesi denen şey bu ücret tartışmalarına katılıyor anlayamıyorum. Özgür yazılıma katkı sağlayan, katkısının karşılığı olarak gördüğü ücreti isteme hakkına da sahiptir. İster DVD ücreti gibi düşük bir rakam seçer, ister ea games oyunu kadar bir rakam seçer. Önemli olan, kullandığı lisans ve o lisansla karşı tarafa verdiği haklardır. Olmazsa olmaz denen haklar ise 4 tanedir.

GNU Genel Kamu Lisansı - Vikipedi

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,19256.15.html
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,16523.0.html

peki değiştirip paylaşma hakkı olan bir programı yada oyunu firma neden üretsin. Sonuçta isteyen orayı burayı biraz değiştirir tekrar yayınlar. Bunda firmanın karı ne?

eribol

Bu soruyu Stallman'a sormanız gerek. 40 yıla yakındır bu böyle.

BELLEROPHONTES

Alıntı yapılan: eribol - 24 Haziran 2010 - 03:42:15
Bu soruyu Stallman'a sormanız gerek. 40 yıla yakındır bu böyle.

Bende tam bundan bahsediyorum. Bazı insanlar yaptıklarından karşılık beklemez. Stallman da böyle olmasın???

wanxpy

Linklerde bir sorun var sanırım. Yardımcı olursanız sevinirim.
AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 3800+ // nVidia 8600gt Sonic // 2 GB DDR2 // Ubuntu 10.04 LTS 32-bit

hakperest

Küçük bir anketimiz var, katılımınız için şimdiden teşekkür ederiz. Anketimize http://h2b.co/anket adresinden ulaşabilirsiniz.

http://mustafaalkan.kimdir.com