64 mb ekran kartı driver problemi

Başlatan HelpiceR, 29 Nisan 2010 - 09:13:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HelpiceR

Merhabalar.
Öncelikle şunu söyleyeyim linux ile ilk tanışmam ve Ubuntu Gerçekten mükemmel bir sistem

Ancak yeni olmamın acemiliği ile yapamadığım birşey var ve bu konuda sizden yardım almak istiyorum

Yeni bir bilgisayarda kurdum Ubuntu'yu ve ekran kartının modelini falan hiç bilmiyorum sadece 64 mb Nvidia olduğunu biliyorum. Forumda araştırarak driver yüklemeye çalıştım ancak beceremedim. Dahada kötüsü en başta yüklü olan driverde silindi ve çözünürlük 1024*768 den yukarıya çıkmıyor.Pc başladığında Driverin hatalı olması ile ilgili bir hata alıyorum ve düzeltmeyi başaramadım.
Bu konuda yardımcı olurmusunuz ?

sabian

Kardeşim öncelikle aramıza hoşgeldin. Bu büyük evrenin şu küçük adasında (Forumunda) kendine bir sandalye kap ve hemen forumu kurcalamaya başla. Öncelikle masaüstüne geçebiliyor musun? eğer geçebiliyorsan ona göre bir yol göstereceğim. Bu arada hangi sürümü kurdun onu da belirtmende fayda var.

1-Kurulum yaptıktan sonra

Kurulumdan sonra bazı kodekleri yüklemen ve daha birçok bileşeni yüklemen için http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Kurulum#Kurulumdan_Sonra_Yap.C4.B1lmas.C4.B1_Gerekenler adresini ziyaret etmelisin. Eğer Lucid Lynx kurduysan ordaki kodlarda kimi yerlerde sürüm adları yazar. ordakilerde karmic. yazan yere sen elle düzeltip lucid yapmalısın.

2- Ekran kartı sorununa gelince, ilk yol üst taraftaki menüde yer alan Sistem menüsüne girmek. orda Yönetim menüsü altında Donanım Sürücüleri diye bişey var ona tıkla ve bekle. Eğer sürücü yüklenmemişse orda sana iletir. Hangi sürücüyü kurman gerektiğini de söyler. Bundan sonra sana Nvidia ekran kartı sürücüsünü yüklemeyi de anlatırdım ama dediğim gibi öncelikle hangi sürümü kullandığını ve masaüstüne geçebiliyor musun? bunların cevabını alayım. Sonra devam ederiz.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

Hatti

Ayrıca uygulamalar menüsü > donatılar yolundan bir uçbirim açarak sırasıyla aşağıdaki komutların çıktısını kod etiketi içerisinde forum geçebilirsin.

Hangi ubuntu sürümünü kullandığını anlamak için:
lsb_release -a

Ekran kartının modeli hakkında fikir sahibi olmak için:
lspci | grep -i vga

Ekran kartı sürücüsünün durumunu anlamak için:
sudo dkms status

HelpiceR

Hoşbulduk .  :D

Masaüstüne geçebiliyorum ve görüntü 1024x768
Kendim yapmak istediğim için bütün forumdaki herşeyi denedim o yüzden bozdum sanırım :)

Hatti dediklerini yaptım çıktıları şunlar

lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 9.10
Release: 9.10
Codename: karmic
--
lspci | grep -i vga
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV15 [GeForce2 GTS/Pro] (rev a4)
--
sudo dkms status
nvidia, 96.43.13, 2.6.31-21-generic, i686: installed  (WARNING! Diff between built and installed module!)
nvidia, 96.43.13, 2.6.31-20-generic, i686: installed

Hatti

Karmic üstündesin, grafik işlemcin GeForce2 GTS/Pro, nvidia'nın 96.43.13 numaralı sürücüsünü, hem 2.6.31-21 numaralı linux çekirdeği hem de 2.6.31-20 için kurmuşsun. Fakat 2.6.31-21'de bir uyarı vermiş, ne olduğunu bilmiyorum.

glxinfo | grep render

çıktına da bakalım.

GRUB ekranından eski kernel ile (2.6.31-20) giriş yaptığında sorun yaşıyor musun?
Hata iletisi aldığını söylemişsin ayrıca, onu da yazabilirsen iyi olur.

Hatti

Çözünürlüğü değiştirmek için ise şurada yazılanları uygulaman o sorununu çözecektir.

HelpiceR

Hatti istemiş olduğun çıktı aşağıda. o hata içinde şimdi yeniden başlatıp bakayım

glxinfo | grep render
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":1.0".
Error: couldn't find RGB GLX visual or fbconfig

HelpiceR

İlk olarak bu ekran çıkıyor

daha sonra da

heartsmagic

dpkg -l | grep nvidia çıktısına bir bakabilir miyiz?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

HelpiceR

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Nisan 2010 - 14:13:34
dpkg -l | grep nvidia çıktısına bir bakabilir miyiz?

Çıktı şu şekilde
dpkg -l | grep nvidia
ii  nvidia-96-kernel-source               96.43.13-0ubuntu6                          NVIDIA binary kernel module source
ii  nvidia-glx-96                         96.43.13-0ubuntu6                          NVIDIA binary Xorg driver
ii  nvidia-settings                       180.25-0ubuntu1                            Tool of configuring the NVIDIA graphics driv

heartsmagic

sudo aptitude purge nvidia-glx-96 nvidia-96-kernel-source
sudo aptitude install nvidia-glx-96
sudo nvidia-xconfig

Komutlarını verip, ardından sistemi yeniden başlat. Ardından:

glxinfo | grep render komutunun çıktısına tekrar bakalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

HelpiceR

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Nisan 2010 - 14:57:04
sudo aptitude purge nvidia-glx-96 nvidia-96-kernel-source
sudo aptitude install nvidia-glx-96
sudo nvidia-xconfig

Komutlarını verip, ardından sistemi yeniden başlat. Ardından:

glxinfo | grep render komutunun çıktısına tekrar bakalım.

Kardeş dediğini yaptım çıktı alttadır.Ancak başlarken biraz önce çektiğim  resimlerin aynısı yine çıktı bilgin olsun.
glxinfo | grep render
Error: couldn't find RGB GLX visual or fbconfig

Bu arada kullandığı sisteme bu kadar sahip çıkan bir topluluk ilk defa görüyorum, sizi yürekten tebrik ediyorum ve en kısa zamanda soru cevaplayacak hale gelmek için elimden geleni yapacağımada söz veriyorum(biraz uzun bir cümle oldu :) )

Hatti

sudo nvidia-xconfig

Komutun çıktısı ne döndürüyor?

HelpiceR

Alıntı yapılan: Hatti - 29 Nisan 2010 - 15:39:54
sudo nvidia-xconfig

Komutun çıktısı ne döndürüyor?

Çıktı şu şekilde
sudo nvidia-xconfig

Using X configuration file: "/etc/X11/xorg.conf".
Backed up file '/etc/X11/xorg.conf' as '/etc/X11/xorg.conf.backup'
New X configuration file written to '/etc/X11/xorg.conf'

eribol

Bu sorunu ben hep güncelleme yaparak çözüyorum.

Sherlock Holmes

Lucid'i yüklediğimde bende düşük grafik kipi ile bir sorunum vardı,
fakat daha çok xorg.conf kaynaklı bir sorun idi.
Sizin içeriğinize bakabilirmiyiz.?
sudo gedit /etc/X11/xorg.conf
:)

HelpiceR

Alıntı yapılan: eribol - 29 Nisan 2010 - 18:05:31

Arkadaşım güncelleme yaparken dondu makine ve şimdi açılmıyor walpapaer geliyor ancak geri kalan hiçbir şey yok.

Bence benim Ubuntuda bir problem var bu kadar uğraştık adam olmadı en iyisi ben baştan tekrar temiz bir ubuntu kurayım.Kurduktan sonra yine başınızı ağrıtırım.

carcass

Alıntı yapılan: HelpiceR - 30 Nisan 2010 - 08:07:56
Alıntı yapılan: eribol - 29 Nisan 2010 - 18:05:31

Arkadaşım güncelleme yaparken dondu makine ve şimdi açılmıyor walpapaer geliyor ancak geri kalan hiçbir şey yok.

Bence benim Ubuntuda bir problem var bu kadar uğraştık adam olmadı en iyisi ben baştan tekrar temiz bir ubuntu kurayım.Kurduktan sonra yine başınızı ağrıtırım.
meraba arkadaşım,
benimde 9.10 da aynen o şekilde bir sorunum vardı. kaç defa forumda araştırma yaptım, 1-2 kez konu başlattım, ama bir faydası olmadı. (aslında bir yerde oldu ama sonra yine tıkandı.) görüntüm hiç düzelmiyordu. hep kendim girip düzeltiyordum. bilgisayarı yeniden başlatıncada eski haline dönüyordu.
bilmem işine yaramı benden şöyle bir tavsiye:
benimde ekran kartım 64mb. Nvidia GeForce Mx440
9.10 aynı sorun vardı fakat şimdi 10.04 dü kurdum bugün, ekran çözünürlüğü sorunum kalmadı. bir tek ilk kurulumda öyle bir sorunum vardı. onuda düzelttim. sonra makineyi yeniden başlattım ekran çözünürlüğü aynı değişmemişti :) bence sende 10.04 ü kur. o zaman düzelebilir :)
kola gelsin...

HelpiceR

Tekrar merhaba

Biraz önce Ubuntu 10.04 kurdum ve yine 9 da olduğu gibi beni etkilemeyi başardı :)

Ekran kartı sorunum devam ediyor bu sefer hiçbirşey yapmadım size danışmak istedim.

çıktılar

lsb_release -a
---
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 10.04 LTS
Release: 10.04
Codename: lucid

glxinfo | grep render
---
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Software Rasterizer

lspci | grep -i vga
---
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV15 [GeForce2 GTS/Pro] (rev a4)

dpkg -l | grep nvidia
ii  nvidia-173-modaliases                173.14.22-0ubuntu11                             Modaliases for the NVIDIA binary X.Org drive
ii  nvidia-96-modaliases                 96.43.17-0ubuntu1                               Modaliases for the NVIDIA binary X.Org drive
ii  nvidia-common                        0.2.23                                          Find obsolete NVIDIA drivers
ii  nvidia-current-modaliases            195.36.15-0ubuntu2                              Modaliases for the NVIDIA binary X.Org drive

Başlangıçta hata vermiyor donanım sürücüleri ;
"Bu sistemde kullanımda olan sahipli sürücü yok" diyor
Görünüm tercihlerinde görsel efektler sekmesinde değişiklik yapamıyorum.

Karamalay

Arkadaşlar, bende bu arkadaşımız ile aynı sorunları yaşıyorum. Benim ekran kartım İntel. Ayrı başlık halinde açmıştım ancak cevap veren olmadı hiç. Yardımlarınızı bekliyorum.  Ubuntu'ya tamami ile geçmek için 1 haftadır uğraşıyorum. Program ayarlamaları v.s son2 gündür kurulum ile geçiyor tüm zamanım.  Eğer bu Düşük grafik ekran hatasını kalıcı olarak çözemezsem, herhalde 10.10 sürümüne kadar ubuntuya veda etmiş olacağım. Benim başlık burası.;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,18595.0.html

Kusura bakma arkadaşım, senin konuya da  kaynak olduk ama, sesimizi duyan olmuyor başka türlü :(

eribol

Donanım sürücüleri penceresinde her ne kadar ilk kurulumda donanım yüklü ve kullanımda desede bende de 3B açılmadı. Bende xorg.conf dosyasına gerekli ayarlamaları ejkedim. Nvidia kullandığım için;sudo nvidia-xconfig komutu ile xorg.conf dosyasına yazdı. Yine ayrıca Donanım Sürücülerinden sürücüyü kaldırıp tekrar etkinleştirdim. Sonraki açılışta sorun kalmadı.

HelpiceR

sudo nvidia -xconfig
sudo: nvidia: command not found

:)

Compiz çalıştırmaya çalışıyorum ama olmuyor sanırım donanım yüklü olmadığı için

eribol

nvidia ile -xconfig arasında boşluk yok. Eğer kurulu değilse de tek komutla kurulabilir.

HelpiceR

Alıntı yapılan: eribol - 03 Mayıs 2010 - 14:44:33
nvidia ile -xconfig arasında boşluk yok. Eğer kurulu değilse de tek komutla kurulabilir.

Her iki koşuldada  aynı cevabı alıyorum.

eribol

Alıntı YapHer iki koşuldada  aynı cevabı alıyorum.
bende bu cevabı beklediğim için paket yöneticisinden nvidia-xconfig paketininin kurulması gerektiğini bir önceki mesajda söyledim.