Ubuntu kökenliler.

Başlatan izzetguntalaz, 14 Haziran 2008 - 16:12:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

izzetguntalaz

Son zamanlarda Ubuntu tabanlı dağatımlarda patlama olduğunu siz de farkettiniz mi? :D

hasansahin

Ubuntu'nun sorunları bitmezse Ubuntu'da patlayacak gibi  :-\
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

cebuntu

Evet, Ubuntu Dallanıp duruyo bence fena da olmuyor...
Şu an makinede Ubuntu 8.04, Kubuntu 8.04.Ubuntu Studio 8.04 ve Ubuntu Ultimate Edition var kurulmuş ve çalışır durumdalar + 5 ad daha farklı Linux sürümleri de kurulu...
Evet Birileri şimdi Aboo!  diyebilir ama bunu yapmamın sebebi bir forumda bir makineye kaçtane Linux kurulabilir diye bir başlık okumamdı.
Valla bence makine imkan verebildiği kadar kurabiliriz yeterki nasıl yapacağımızı bilelim, e tabii bunu ilk seferinde başaramadım 3-5 denem sonrası oldu gibi halen problemler var ama  bir önceki denemelere göre en başarılısı diyebilirim, neyse konuyu saptırmadan Ubuntu türevlerine gelelim.
Ben Linux ile 2 yıldan beri uğraşmaktayım e tabii boş zamanım imkan verdiği sürelerde.
Şimdiye dek Ubuntu, Kubuntu, Edubuntu, Ubuntu UE (ultimate edition), Ubuntu Studio, Xubuntu ve UbuntuME (Muslim Edition) sürümlerini kurup denedim...
Ubuntu patlayabilir diyen arkadaş galiba Slax'cı olabilir edindiğim bilgilere göre Linuxlar arasında en kararlı ve güvenli Slax diye biliyorum ama hala kurmaya nasip olmadı, inşallah bir gün Slaxta Ubuntu ve Debian gibi herkesin rahat kullanabileceği bir görsel kurulum sihirbazı üretir de ...
Gelelim Ubuntu ve türevlerine
Kullandığım makinelerde en rahat ve başarılı Ubuntu , KDE nedense sevemedim ısınamadım yani ama ona rağmen sistemde kurulu, Muslim Edition Müslüman Dünyasına özel üretilmiş bir sürüm Ubuntudan pek farkı yok ama güvenlik süper sayısal loto sayfasını bile görüntüleyemiyorsun o biçim yani.
Ubuntu Studio da multimediayı ön planda tutmuşlar o da fena değil, ama UE Ultimate Editionda uçmuşlar bana göre en iyi Ubuntu türevi (tavsiye ederim)
Bilindiği gibi Ubuntunun hedefi Microsoft olunca ve destek de sağlam artık her yıl ikişer sürüm ile karşılaşacaz demek.
Yeni başlayanlar için Ubuntudan başka Linux tavsiye edemiyecem ne yazık ki.

HERKESE BOL LİNUX'LU NEŞELİ GÜNLER

izzetguntalaz

Ben bir dağatımı övmeyi sevmiyorum.

Ama bunu belirmek istedim. Yeni başlayanlara Linux Mint i tavsiye ediyorum.
Kısa bir süredir LM Elyssa 5 versiyonunu kullanıyorum.

Kısaca ben hiçbirşeye dokunmayayım ama ubuntu herşeyi yapsın, açsın ve göstersin diyenlere birebir.
Tembel işi yani !

maxspacemax

Alıntı yapılan: izzetguntalaz - 14 Haziran 2008 - 17:54:31
Ben bir dağatımı övmeyi sevmiyorum.

Ama bunu belirmek istedim. Yeni başlayanlara Linux Mint i tavsiye ediyorum.
Kısa bir süredir LM Elyssa 5 versiyonunu kullanıyorum.

Kısaca ben hiçbirşeye dokunmayayım ama ubuntu herşeyi yapsın, açsın ve göstersin diyenlere birebir.
Tembel işi yani !

Bende dağıtım övmeyi hiçmi hiç sevmem ama yeni başlayanlara debian öneririm. Biraz zorlayabilir ama iyidir Debian :D

heartsmagic

- Her dağıtımın sorunları vardır o nedenle forumda her zaman anlatmaya çalıştığım gibi dar pencereden bütün dağıtımı kötülememek lazım.

- Slax değil Slackware'dir. Benim bildiğim Pat grafiksel kurulum aracı ve ona benzer şeyler koymaz. İşte bu nedenle Slackware hala yıllardır Slackware'dir. Güvenlik olayını lütfen saptırmayalım. Sayısal Loto oynamasam da Sayısal Loto sayfasına girmenin güvenlik ihlali olduğuna herkes katılmayacaktır sanırım.

- Yeni bir kullanıcıya Debian önermek cidden akıl karı değil.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maxspacemax

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Haziran 2008 - 21:09:04
- Her dağıtımın sorunları vardır o nedenle forumda her zaman anlatmaya çalıştığım gibi dar pencereden bütün dağıtımı kötülememek lazım.

- Slax değil Slackware'dir. Benim bildiğim Pat grafiksel kurulum aracı ve ona benzer şeyler koymaz. İşte bu nedenle Slackware hala yıllardır Slackware'dir. Güvenlik olayını lütfen saptırmayalım. Sayısal Loto oynamasam da Sayısal Loto sayfasına girmenin güvenlik ihlali olduğuna herkes katılmayacaktır sanırım.

- Yeni bir kullanıcıya Debian önermek cidden akıl karı değil.

Ama slax diy bir dağıtım var.

http://www.slax.org/

heartsmagic

Slax Slackware tabanlı olsa da Slackware değildir ve zannımca yanından bile geçemez.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eren

Linux Mint bir başka alem, geliştiricilerine helal olsun diyorum. Aldığım tüyolara göre Ubuntu tabanınından epey çıkmayı ve Debian üzerinden devam etmeyi düşünüyorlarmış. Yani yakında Ubuntu depolarını kullanmayı bırakabilirler.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

s1bernet1k

Hey gidi ubuntu sen nelere kadirsin .  :P
Bir parça dejavu yaşadım. Hepsi bu

hasansahin

Alıntı yapılan: Eren - 14 Haziran 2008 - 23:38:32
Linux Mint bir başka alem, geliştiricilerine helal olsun diyorum. Aldığım tüyolara göre Ubuntu tabanınından epey çıkmayı ve Debian üzerinden devam etmeyi düşünüyorlarmış. Yani yakında Ubuntu depolarını kullanmayı bırakabilirler.

Sanıyorum debian unstable(sid) üzerinden devam ederler.
Albert Einstein.

umutubuntu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Haziran 2008 - 21:36:44
Slax Slackware tabanlı olsa da Slackware değildir ve zannımca yanından bile geçemez.

Slax denedim, tek kelimeyle basit bir KDE Live CD diyebilirim, kurulmuyor.

cebuntu

tekrar merhaba arkadaşlar
Slax dediğimde Slakware'i kast etmiştim (anladın sen onu misali) gerçekten yaptığım araştırmalarda Slakware en iyilerinden biri Linux dünyasında.
Bunu söylerken bir deneyimli kullanıcı olarak değil yeni başlayan olarak söylemek istiyorum.
Gelelim Ubuntuya tekrar, bana göre linux öğrenmek isteyenler için Ubuntu ve Ubuntu tabanlılar 1 numaradır, ha ben kullanmaktan fazlasını yapmak istiyorum diyenlere tabii ki basit bir sürüm olarak görünebilir, ki piyasada Redhat, Mandrake, Slakware, Debian, Gentoo  varken, ve bu sürümlerden bazıları bu gün Ericsson ve Nokia gibi dünya çapında şirketlerin serverlerinde kullaniyorsa bunu fazla tartışmaya gerek yok.
Tekrar Ubuntu tabanlılara gelicem şöyle ki ayni makinede Ubuntu 8.04 ve Ubuntu Studio 8.04 kurulu olduğu taktirde Ubuntuda grafik kartı sürücüsü düzgün çalışırken Ubuntu Studio da ayni sürücü çalışmiyor bu konuda fikri olan var mı acaba... 

hasansahin

Konunun dağılmaması anlamında sorunun cevabını ekran kartları bölümünde arayabilirsin.
Albert Einstein.