Download Hızı 116Kb 'dan fazla olmuyor

Başlatan DeFacto, 14 Haziran 2008 - 14:07:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DeFacto

Buraya yazacağım mesaj bir yakınmadan çok bilgi edinmedir.
Bizim internetimiz ayda 30 yetale ödediğimiz 1mblik aile interneti. Kullandığım sağlayıcı smile adsl acaba ondan mı ne zaman dosya çeksem 116 ya da 120 den yukarı çıkmıyor ? Bir distro indirmek için 2 saat beklioz yaw :P . Yani kısacası bir yapılandırma mı gereklidir yoksa bu bizim alın yazımız mıdır ? Ki download hızı ölçen tarzdaki sitelerde de 890 filan çıkıyor ama dosya çekerken 120 kb en fazla

ufuk_k

1 mb telekom internetinin maksimum hızı odur zaten. Fazlasını bekleme. Ben 2 mb ile en fazla 216-219 arası indirme yapabiliyorum. Bunun artması için senin yapabileceğin bişey yok.

DeFacto

Yani herkeste durum bu o zaman sorun değil  8) Ama mantıksız değilmi ? İndirdiğim sunucu 100mbit destek veriyor. Benim internet bağlantım 1mbit fakat dosya alımı 120 kb en fazla :D Hatta şu an Slackware'i indiriyorum (12.0) 106 dan fazlaya vurmuyor !! Bunun açıklaması nedir yani bana ne kadar destek sağlarsa sağlasın aradaki trafikden dolayı mı düşüyor ? Teknoloji Tv'de böyle bir program yapılmıştı da. DNS sunucuları ile ilgili şu ad çözümlemesi olayı. Web adresini yazdığımızda ip çözümlemesini yaparken bant genişliğimiz ne kadar büyük olursa olsun genel sunuculardaki trafikden dolayı hız kesimi oluyormuş.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: JesusPenguin - 14 Haziran 2008 - 14:07:29
Buraya yazacağım mesaj bir yakınmadan çok bilgi edinmedir.
Bizim internetimiz ayda 30 yetale ödediğimiz 1mblik aile interneti. Kullandığım sağlayıcı smile adsl acaba ondan mı ne zaman dosya çeksem 116 ya da 120 den yukarı çıkmıyor ? Bir distro indirmek için 2 saat beklioz yaw :P . Yani kısacası bir yapılandırma mı gereklidir yoksa bu bizim alın yazımız mıdır ? Ki download hızı ölçen tarzdaki sitelerde de 890 filan çıkıyor ama dosya çekerken 120 kb en fazla

Download 1024kilobit/second : 8 =128 kilobytesecond.
Upload 256 kilobit/second : 8 = 32 kilobytesecond.

Daha ne olsun.

ufuk_k

Siz konuyu biraz yanlış anlamışsınız. Size verilen bağlantının bant genişliği dedikleri kadar, yani 1mb. Siz bununla maksimum 100 kb/s ile indirme, 25 kb/s civarı da gönderme yapabilirsiniz. İsterseniz 10 gbit serverdan indirin, sizin azami indirme hızınızdan ötesini alamazsınız. Hız düşüklüğü elbette telekom olduğu için var, çünkü hatlar/yurt dışı çıkışları yeterli değil. Ancak 1mb bağlantının da sınırı bellidir, diğerlei gibi. İndirdiğiniz sunucunun 100 mbit destek vermesi, bir kişinin 100 mbit indiriebilmesi anlamına gelmiyor, o sunucudan belli bir sürede kaç bilgisayarın aynı anda indirme yapabilceğini gösteriyor.

DeFacto

Hmm daha bir aydınlandım. Zaten ilk mesajımda da söylediğim gibi biraz da aydınlanmak için sordum bu soruyu