Değişken zamanlı masaüstü arkaplanı değiştirici

Başlatan ironic, 27 Nisan 2010 - 21:30:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ironic

iddiamı doğrulayacak tam bilgiye ulaşamadım ama  sh kabuğu Ansi renk tanımlamalarını tanımıyor.. Verdiğim bağlantıdaki anlatımlardan hareketle bir kaç deneme yaptım, sh ile sonuç aynı.. bash ile sh farklı kabuklarmış ..

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ironic

Bir yerlerde okumuştum. Bash, sh ile yer değiştirdi artık demişlerdi. sh ile verilen işlemi de dash gerçekleştiriyor galiba.

Bu konu aslında bayağı karışık.   :) sh , dash' a bağlanmış..

ls -l /bin | grep sh
-rwxr-xr-x 1 root root  818232 2010-04-19 04:51 bash
-rwxr-xr-x 1 root root   83888 2010-04-01 22:22 dash
lrwxrwxrwx 1 root root       4 2010-04-20 12:44 rbash -> bash
lrwxrwxrwx 1 root root       4 2010-04-03 16:47 sh -> dash
lrwxrwxrwx 1 root root       4 2010-04-20 12:44 sh.distrib -> bash
lrwxrwxrwx 1 root root       7 2010-04-27 19:14 static-sh -> busybox

Renk sorunu da bizden kaynaklanmıyor, bunu rahatlıkla söyleyebiliriz bence..

heartsmagic

Tabii, renk sorunu bizden değil zaten. Ben bash konusunda takılmıştım :)

ironic

Birkaç ekleme daha yaptım..

* Masaüstüne betiği sonlandırma düğmesi (hitokiri  :) ) ekleniyor. (Tr/İng sistemlerde)
* Kurulum 2 için sonradan tercih değiştirme betiği ekledim. Tercihleri değiştirmek için "masgor-cd" komutuyla betiği çalıştırabilirsiniz.. 3 farklı seçenek var. Sadece dizin, sadece süre ve ikisini birden.. 
* Nautilus betiği olarak da ayrı bir sürüm var.

http://ubuntuone.com/p/4Cu/

Xfce/Xubuntu kullanıcıları için de ayrı bir betik hazırladım. Betik çalıştırılıp dizin ve süre belirlenecek sadece.

http://ubuntuone.com/p/2km/

heartsmagic

Israrla bu betiği dışarı açmayı öneriyorum :D
İnat etmeyin artık, lütfen :)

ironic

Şu sıralar üzerine düşemem ama aklımda dil girdilerini ayrı bir dosyadan alan düzenlemeler yapmak geliyor. Bu haliyle , betik içerisinde satır satır çevirme işi  hiç kolay olmaz.. Bizler, paylaşıma zaten karşı değildik ki..  :) Bekledikçe daha olgunlaşıyor, güzel özellikler kazandı.. Daha fazla test edip, dil sorununa da sağlam bir çözüm bulduk mu neden olmasın..  :)

heartsmagic

hitokiri

alt dizinler için şimdi şöyle bir şey düşündüm ama bunun düzgün çalışabilmesi için resim isimlerinin sistemde sadece o dizinde bulunmsı gerekir biraz daha bakayım ben :D
Ya da sed le $dizin içiermiyen dosya yolları ayıklanabilir mi @ironic ?  ::)
#!/bin/bash
DiZiN=`zenity --file-selection --directory`
ls -R "$DiZiN"|grep -e .jpg -e .png -e .jpeg |tee   ~/.cache/mas
x=`grep $  ~/.cache/mas`
for y in $x
do
locate $y | tee -a  ~/.cache/masgor
done
while true
do
gconftool-2 -s --type string /desktop/gnome/background/picture_filename "`echo -e "$(grep $  ~/.cache/masgor | grep -e .jpg -e .png -e .jpeg | shuf -n1)"`"
sleep 5;
done

ironic

@hitokiri, Dizinleri grep ledik mi alt dizin konumu yazmıyor. Sadece resim adı. Komutla değiştirmek için resmin tam konumu lazım. Dizin/alt_dizin/resim.png gibi.

sed ile yapılır da nasıl olur, orasını bilemem :D

hitokiri

gedit  ~/.cache/masgor
ironic aaa orda direk dizinlerle birlikte yazıyor dosya sisteminde ararsan :D
aslında locate komutuyla belirli bir dizini arasada olur ya duyla bi şeyler yapılır mı du bi bakim :D

ironic

Locate aşaması sistemi kastırıyor. Ayrıca root dizinindeki resimleri de alıyor. Hatta python betiklerine kadar alıyor.  :)  Farklı bir çözüm bulmamız lazım.

hitokiri

Haklsın bende sevmedim :)
Ama ne, bi fikrim yok henüz :)

ironic

Denemedim ama aklıma şöyle bir fikir geldi. Seçilen dizinde önce alt dizinler ayrı bir yere yazılır. Daha sonra bu dizinlerdeki resimler greplenir. Her bir alt dizin için ayrı bir dosyaya yazılır. Son olarak rastgele  bir alt dizin seçilir.  Seçilen alt dizinden yine rastgele bir resim seçilir ve $Dizin/$altdizin/resim olarak komut verilir.  :D

hitokiri

tamam tamam altdizin olayı budur :)
hehe kolaymış aslında :)
#!/bin/bash
find "$DiZiN"|grep -e .jpg -e .png -e .jpeg |tee   ~/.cache/masgor

while true
do
gconftool-2 -s --type string /desktop/gnome/background/picture_filename "`echo -e "$(grep $  ~/.cache/masgor | shuf -n1)"`"
sleep 5;
done

ironic

Eline sağlık @hitokiri, find ile uğraşırken bu durum benim de dikkatimi çekti. Meğersem çözüm o kadar yakınımızdaymış.  :) Resimleri eklediğimiz dosyadan da artık seçtirmeyelim. Eklerken shuf ile karıştırıp eklesin. gconftool bu dosyadan  satır satır okusun, işlesin.

hitokiri

while true
do
gconftool-2 -s --type string /desktop/gnome/background/picture_filename "`echo -e "$(find "$DiZiN"|grep -e .jpg -e .png -e .jpeg| shuf -n1)"`"
sleep 5;
done

e biraz üşendim ona ben :D
Sağol şimdi şu renklendirme işi var renk tamamda kafam karıştı yine ,
artık bi ara elden geçirirsin :))

ironic

O  şekilde hiç olmaz ya.  :)  Her resim seçişinde sistemi taratması çok eziyetli olur.

Şöyle birşey olabilir ama hiç denemedim.

n=1
while read resim; do
export resim$n="$resim"   
let n=n+1

gconftool-2 -s --type string /desktop/gnome/background/picture_filename "$resim$n"
sleep 5m;
done < $HOME/.cache/masgor

hitokiri

#!/bin/bash

while true
do
gconftool-2 -s --type string /desktop/gnome/background/picture_filename "`echo -e "$(find "$DiZiN"|grep -e .jpg -e .png -e .jpeg | shuf -n1)"`"
sleep 5;
done

olmaz :))

ironic

Son tartışmalardan sonra, find komutuyla bulduğumuz çözümü ekledim. Şu an gayet güzel çalışıyor ama eklenecekler var.

* Dil girdilerini ayrı dosyadan alacak. Bu şekilde uluslararası yolu açılıyor.
* kısayol tuşlarını yine aynı şekilde, ayrı dosyadan alacak.
* Varolan dizini düzenleme, yeni dizin ekleme ya da sıfırdan yeni dizin oluşturma eklenecek.
* Sistem açılışına ekleme/kladırma desteği eklenecek.

Şu anki hali

özellkileri
* Görüntü listesi oluşmamışsa, ilk çalıştırmada dizin seçme penceresi çıkacak.
* Aynı adlı görüntüleri ve 40 KB' den küçük görüntüleri listeye eklemeyecek.
Geçiş süresi 1 dk. ye ayarlı

#!/bin/bash

SARI="\033[1;33m" #yellow
KIRMIZI="\033[3;31m" #red
YESiL="\033[1;32m" #green
MOR="\033[1;35m" #magenta
MAVi="\033[1;34m" #blue
SON="\033[0m" #normal

clear

ROOT_UID=0

if [ "$UID" -eq "$ROOT_UID" ]
then
    echo -e $SARI"Hata1: Masgor yönetici haklarıyla çalışmaz.."$SON   
fi

if [ ! -e $HOME/.config/masgor ]; then
    mkdir -p $HOME/.config/masgor > /dev/null 2>&1
fi

# dil işlevi eklenecek.
#echo Turkish\(tr\) | gawk -F'[()]'  '{print $2}'
#usr/share/masgor/languages/`lang`.pot

if [ ! -e $HOME/.config/masgor/goruntuler ]; then

DiZiN=`zenity --file-selection --directory --title "Görüntü dizinini seçin"`
            if [ $? -eq 1 ] ; then
                 exit 1
            fi
     echo -e $SARI"Görüntü listesi oluşturuluyor..."$SON
     find "$DiZiN" -size +40k 2> /dev/null | grep -e .jpg -e .png -e .jpeg | sort | uniq > $HOME/.config/masgor/goruntuler
     sleep 1; echo -e $YESiL"Tamam"$SON; sleep 1.5; clear
fi

#if [[ "$1" == "--ayarlar" || "$1" == "-a" ]]; then

echo -e $MAVi"   ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~^m^~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~"$SON
echo -e $SARI"    GNU Bash                     Masgor                  //2010 "$SON
echo -e $MAVi"   ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~^m^~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~"$SON
echo -e $KIRMIZI"    ##     ##    ###     ######   ######    #######  ########   "$SON
echo -e $KIRMIZI"    ###   ###   ## ##   ##    ## ##    ##  ##     ## ##     ##  "$SON
echo -e $KIRMIZI"    #### ####  ##   ##  ##       ##        ##     ## ##     ##  "$SON
echo -e $KIRMIZI"    ## ### ## ##     ##  ######  ##   #### ##     ## ########   "$SON
echo -e $KIRMIZI"    ##     ## #########       ## ##    ##  ##     ## ##   ##    "$SON
echo -e $KIRMIZI"    ##     ## ##     ## ##    ## ##    ##  ##     ## ##    ##   "$SON
echo -e $KIRMIZI"    ##     ## ##     ##  ######   ######    #######  ##     ##  "$SON
echo " "
echo " "

function gorsel() {
  while read satir ; do
  export goruntu="$satir"
  echo -e $MOR"  Şu anki görüntü :" $YESiL$(basename "${goruntu}") $SON
  gconftool-2 -s --type string /desktop/gnome/background/picture_filename "$goruntu"
  echo -e $SARI"60 saniye sonra diğer resim görüntülenecek..." $SON; sleep 60
  done < $HOME/.config/masgor/goruntuler
  gorsel;
  }
gorsel

hitokiri

http://www.mediafire.com/?b1pb62blmpmrub6
ironic python tercihler ayarlar falan filan tamam debledim bi ara  bi bak  bakalım eksik  bir şey var mı?

aniceman

Ellerinize sağlık arkadaşlar 1 sattir bu başlıktayım, ilk mesajdaki betikten son mesaja kadar her betiği sizinle kurup sizinle kaldırdım desem yeridir. adım adım bir dizinin, bir filmin sonuna yaklaşıyormuşçasına heyecan verici idi kendi adıma.
bu arada hitokiri .deb pakete masgor 1.o adını vermiş ama önce bir beta adı verilse de son kullanıcı oalrak biz de heartsmagic gibi geri bildirim verseydik ya :)

dipnot: son betik versiyonda sorun yaşamadım ancak deb pakette tercihler kısmı (en azından bende) açılmamakta :(

dipnot 2: ee dizinin gelecek bölümü için bekleyecekmiyiz şimdi :P
dedi ve koşarak uzaklaştı genç adam...

hitokiri

eksik yazmışım :)
aslında bi çok eksik var tabi :)
ama
sudo gedit /usr/local/bin/masgor
dosyasını aç
cd /usr/share/masgor ; python /usr/share/masgor/masgor.py
olarak değiştirince gliecektir :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Ağustos 2010 - 06:23:03

aslında düzeltilmiş halide hazır bende ama belki başka şeylerde eklenir yinede paylaşayım,

http://www.mediafire.com/?y0exw2rfq9x9t23