Ubuntu Güvenli Bilgisayar Temizliği

Başlatan raspacı, 27 Nisan 2010 - 12:43:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Fidel

bağlı değilken derken ne kastediyorsun anlamadım ama ben tekrara ayağıma sıkmak istiyorum, sonrasında cd ile baştan temiz kurulum yapacağım

raspacı

"Bağlı değilken" derken umount komutuna gönderme yaptım ama zaten shred diski düzlediğinden biçimlendirmeden bağlanması biraz zor olacaktır. Bir önceki iletimi düzenledim. Shred için varsayılan geçiş sayısı 3 olmuş artık. Eskiden 25 idi. -n parametresiyle sayıyı ayarlarız. Bu arada shred ile bir diski silince fstab dosyasında yazan uiddeğerini bulamayacağı için (eğer silinen disk fstab dosyasında varsa) açılışta sorunlar olabilir. Bu dosyayı düzenlemek gerekebilir. Sıfır kurulum yapacaksan sorun değil zaten.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

Fidel

Alıntı Yapayhan@ayhan-laptop:~$ sudo shred -v -n 25 /dev/sda2
[sudo] password for ayhan:
shred: /dev/sda2: geçiş 1/25 (random)
shred: /dev/sda2: geçiş 2/25 (888888)
shred: /dev/sda2: geçiş 3/25 (dddddd)
shred: /dev/sda2: geçiş 4/25 (aaaaaa)
shred: /dev/sda2: geçiş 5/25 (cccccc)
shred: /dev/sda2: geçiş 6/25 (000000)
shred: /dev/sda2: geçiş 7/25 (492492)
shred: /dev/sda2: geçiş 8/25 (222222)
shred: /dev/sda2: geçiş 9/25 (111111)
shred: /dev/sda2: geçiş 10/25 (924924)
shred: /dev/sda2: geçiş 11/25 (ffffff)
shred: /dev/sda2: geçiş 12/25 (777777)
shred: /dev/sda2: geçiş 13/25 (random)
shred: /dev/sda2: geçiş 14/25 (b6db6d)
shred: /dev/sda2: geçiş 15/25 (249249)
shred: /dev/sda2: geçiş 16/25 (db6db6)
shred: /dev/sda2: geçiş 17/25 (555555)
shred: /dev/sda2: geçiş 18/25 (333333)
shred: /dev/sda2: geçiş 19/25 (eeeeee)
shred: /dev/sda2: geçiş 20/25 (6db6db)
shred: /dev/sda2: geçiş 21/25 (999999)
shred: /dev/sda2: geçiş 22/25 (bbbbbb)
shred: /dev/sda2: geçiş 23/25 (444444)
shred: /dev/sda2: geçiş 24/25 (666666)
shred: /dev/sda2: geçiş 25/25 (random)
ayhan@ayhan-laptop:~$

Yukarıdaki sonucu verdi. Şimdi özür dileyerek tekrar geriye dönüyorum. Ben daha önce shred komutu ile bütün bilgisayarı, içindeki ubuntu dahil, siliyordum. Öyle hatırlıyorum yani. Bu komutun ardından bilgisayar 1 dakika kadar can çekişip silme işlemini bitiriyordu. ben yine bu olsun istiyorum ama olmuyor. Yoksa yanlış mı hatırlıyorum, shred değil miydi bunu yapan komut?

raspacı

Evet doğru  hatırlıyorsun. Şu durumda da sda2 üzerinden 25 kere geçiş yaptı ama bu iş 1 dakikada olacak iş değildi en son. sda2 boyutu ne kadar? Ya da bilgisayarın çok güçlü, ben saatler sürdüğünü hatırlıyorum ama şu an deneyemiyorum.Çıktılara göre  sda2 diskini temizlemiş oldun. Tüm disk için cd den /dev/sda komutuyla işini görürsün. -n parametresinin değerini artırarak güvenlik artar.

Fidel

Teşekkürler, birazdan tüm diski uçuracağımı umuyorum. Olursa Yarın yazarım artık sonucu.

sema

Ben de Shred ile ilgili bir soru soracaktım zamanında. Hazır gündeme gelmişken sorayım. Şimdi bilgisayara çok format atmak zararlı olsa gerek, nihayetinde onun da bir yazma silme kapasitesi vardır. Shred anladığım kadarıyla bilgisayarın üzerine yazıyor yazıyor, bilgileri okunmaz hâle getiriyor (yukarıda 25 defa yazdık mesela). Bu bilgisayarın ömrünü kısaltır mı diye soracaktım.
susema

heartsmagic

İşte o zararlı olsa gerek kısmı kişiden kişiye göre değişiyor :) Bence değil mesela.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sema

Değil mi :) Eğer öyleyse, ki öyle diyorsan öyledir, değildir. O hâlde sevinebilirim çok format atan biri olarak. Hatta bir sonraki formatımda bir de Shred kullanırım. Teşekkür ederim..
susema

enginbahadir

Madem konusu açıldı ben de soru işaretlerimi gidereyim :)

Düşük seviye format ile bozuk kesimleri düzeltme imkanım var mı? Örneğin şu an ntfs formatlı bölümümde bana göre önemli bir arşiv var. Fakat bazı zamanlar bu bölüme kopyalama hatası alıyorum. Windows kullandığım dönemlerde de, o bölümle ilgili bozuk kesimler var diye uyarı vermişti. Sadece o bozuk kesimi nasıl ayırabilirim mesela? Boyut olarak değil de, bozuk kesimlerden bir küçük bölüm oluşturup formatlamak gibi bir şey düşündüm de gecenin bu saatinde :)

Ayrıca konuyu saptırdığım için özür diliyorum.

raspacı

fsck linux dosya sistemlerdeki hataları düzeltiyor. Ntfs için bozuk kısımları ayrı bir bölüm olarak formatlamak biraz zor olsa gerek. Pek bir malumatım yok bu konuda doğrusu.

Fidel

Alıntı yapılan: raspacı - 12 Aralık 2010 - 00:58:37
Evet doğru  hatırlıyorsun. Şu durumda da sda2 üzerinden 25 kere geçiş yaptı ama bu iş 1 dakikada olacak iş değildi en son. sda2 boyutu ne kadar? Ya da bilgisayarın çok güçlü, ben saatler sürdüğünü hatırlıyorum ama şu an deneyemiyorum.Çıktılara göre  sda2 diskini temizlemiş oldun. Tüm disk için cd den /dev/sda komutuyla işini görürsün. -n parametresinin değerini artırarak güvenlik artar.

Teşekkürler. ;)

enginbahadir

Alıntı yapılan: sema - 12 Aralık 2010 - 15:15:56
Şurada güzel anlatılmış çeşitli yöntemlerle;

http://forum.donanimhaber.com/m_37218495/tm.htm
http://forum.donanimhaber.com/m_19014402/tm.htm

Teşekkür ederim @sema ilk anlatım beni aydınlattı. Şimdi deneyeyim, umarım pürüzsüz ve kırmızısız bir diskim olur :)

btermeli

sudo sfill /home
komutunu verdiğimiz de boş alanları doluduruyor ama sonra bunları "0" boş alana çeviriyor mu?
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

raspacı

Bunları sanırım elle silmeniz gerekiyor btermeli. Shred de oluşan dosyayı silen parametre var ama sfill de buna rastlamadım. Sfill parametrelerini de ilk mesajı düzenleyerek ekledim bu arada. buraya da geçeyim:
-f - hızlı ve güvensiz bir silme sağlar.

-i -sadece inode(üzerinde veri kalıntısı bulunan) kısmı siler, tüm boş diski değil.

-I -sadece tüm boş diski siler, veri kalıntıları olan kısımları değil.

-l -güvenliği azaltır, yalnızca iki geçiş sağlar: birinde 0xff ve sonuncuda ratgele değerler yazar.

-l -l ikinci kez güvenliği azaltır, tek geçiş sağlar.

-v - olan biteni bildirerek temizler.

-z - son geçişi sıfırlar ile yapar.
Dikkat: Denemelerimde direk sfill uygulandığında ubuntudaki tüm alanın dolduğunu gördüğüm bakidir. Bu durumda bilgisayarı tekrar açarken "gnome masaüstü yöneticisi....." ile başlayan bir hata alıp ubuntuyu başlatamamanız mümkün. Bunun çaresi fazla veriyi silip boş alan açmaktır ama bu hataya düşmemek için sadece inode alanı (veri kalıntısı olan alan) silen sfill -i /dizin/.... şeklinde kullanmanız daha iyi olabilir.

btermeli

Ben de -z parametresi ile denedim. Ev klasöründe denedim, 4.1 gb idi. İşlem sonunda yine 4.1 gb, son turu "0" yaptığı için boş gösteriyor.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

feritarslan

shift delete konusunda yanlışın var üstad shift delete ile silince geri gelmemek üzere siliniyo diye biliyorum bunun denemesini bile yaptım
                CloneZilla

heartsmagic

@feritarslan, yanlışlık yok. Normal sil dersen çöpe gönderir, shift ile silersen çöpe göndermez bu kadar. Ancak, işletim sistemlerinde normal yollarla silinen (shift ile olsun olmasın) dosyalar esasında dosya sisteminden silinmezler. Sen öyle sanırsın sadece. Bir başka dosya gelip diskin o bölümüne yazana kadar orada beklerler. Veri kurtarma yazılımları da tutup bu dosyaları kurtarabilirler. Bu başlıkta anlatılan şey de işte bu kurtarma işlemini en aza indirmek için yapılabilecek adımlardır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.