Ubuntu Güvenli Bilgisayar Temizliği

Başlatan raspacı, 27 Nisan 2010 - 12:43:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

raspacı

@fidel bu komutu ubuntu kurulu sistemden vermek mantıklı olmaz. Kendi ayağına kurşun sıkmak gibi olur. Canlı cdden denemelisin. O zaman sudo istemeyebilir. İsterse de sudo verirsin.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

abbigss

bu benim de ne zamandır aklıma takılan bir sorundu.

aslında recovery olayı veri güvenliği için çok tehditkar bir unsur ve fazlasıyla gözardı ediliyor. düşünün ki, bilgisayarınızı, laptopunuzu, netbookunuzu, hatta telefonunuzu verdiğiniz servisteki kötü niyetli bir eleman bile, sizin sadece "delete" ettiğimiz tüm özel verilerinizi birkaç dakikada geri getirebilir.

bence günümüzde işletim sistemlerine, demin dediğim gibi hatta telefonlarda, delete yerine bir de overwrite-zerowrite seçeneği default olarak eklenmeli ama bu gerçekten gözardı ediliyor neden bilmiyorum. 

ben windowsta bunu eraser programı ile zaman zaman yapıyorum.

yukarda bahsedilen securedelete programının sfill / komutuyla boş alanı wipe etmesi harika, ama sanırım hiç seçenek sunmuyor yani kaç pass yaptığını bilmiyoruz...

sfill edilen verilerin kurtulup kurtarılamadığını test etme imkanı olan oldu mu acaba?

yani ne kadar güvenli wipe ediyor?

selamlar

raspacı

Sfillden sonra veri kurtarma işini denemedim. Parametrelere gelince -l ve -f paramereleri geçiş sayısını azaltıyor. Sanırım artırma için bir parametre yok. En yükseği varsayılan şekilde yazdırmak gibi. Bir de-z parametresi son geçişte rasgele veri yerine sıfır yazdırıyor.

Fidel

Alıntı yapılan: raspacı - 17 Mayıs 2010 - 23:53:14
@fidel bu komutu ubuntu kurulu sistemden vermek mantıklı olmaz. Kendi ayağına kurşun sıkmak gibi olur. Canlı cdden denemelisin. O zaman sudo istemeyebilir. İsterse de sudo verirsin.

Epeydir giremedim foruma ama görüşmeyeli bir kaç kez sıktım ayağıma. bence ara sıra yapmak lazım. Temizlik iyidir.

Mx0Ub

Not:
Hic bi sorumluluk kabul edilmez yapılan yorumlardan ve verilen kodlardan

stef_q

Neden birçok kere dosyanın üzerine bir ve sıfırları tekrar tekrar yazma gereği duyuluyor? Dosyası silmeden önce hangi alanlarıda (hdd deki adresi) tam olarak biliniyor. O adresler arasına sadece bir veya sıfır yazılırsa veri sonsuza dek geri getirilemez olmuyormu ? (Bu söylediğimin dosya sistemi ile de bir alakası yok.)

raspacı

@nefretmy
Alıntı yapılan: raspacı - 27 Nisan 2010 - 12:43:47

smem : Blgisayar raminde bulunan verileri silmeye yarar.

smem

komutu yeterlidir. -v parametresi olan biten hakkında bilgi verir. -f parametresi ise hızlı ve güvensiz bir silme sağlar.

İlk mesajımda anlattığım gibi secure-delete paketini kurup bu komutu vermelisiniz.
@mert_d tekrarlaması elbette dosyadan kalan izlerin kesinlikle silindiğine emin olmak içindir. İşin bu aşamasında biraz araştırma yapmak gerekir veya bu konuda bilgili olan bir arkadaş yazarsa daha iyi olur.

heartsmagic

Tekrar tekrar yazılmasının nedeni geri dönüşümünü daha da zorlaştırmak, mümkünse imkânsız hale getirmektir. Zira belirli bir raddeye kadar olan temizlikleri belirli algoritmalar sayesinde geri getirmek sanırım mümkün olabiliyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

stef_q

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Ekim 2010 - 14:58:39
Tekrar tekrar yazılmasının nedeni geri dönüşümünü daha da zorlaştırmak, mümkünse imkânsız hale getirmektir. Zira belirli bir raddeye kadar olan temizlikleri belirli algoritmalar sayesinde geri getirmek sanırım mümkün olabiliyor.

Geri dönüşüm nasıl mümkün olabilirki ? Bilen birisi en basit haliyle açıklarsa sevinirim. Mantıken düşündüğümüzde bir hdd bir alanı komple birlerle veya sıfırlarla yazarsa artık orda benim yazdığım yeni veriler gözükür, o alanda eski verileri bulmak imkansız olmuştur. fiziksel yöntemlere başvurulabilir onlarda ancak arkasında iz bırakması grekecektir ki böyle bir iz hdd de söz konusu değil diye biliyorum.

heartsmagic

Eğer mümkün olmasaydı ortada dolanan onlarca geri dönüşüm uygulaması bu kadar başarılı olamazdı. Zira ticari olanları saymıyorum bile. Disklerin yapısı pek bizim bildiğimiz gibi değil(miş) aslında, katman katman oluyormuş ve biz sildiğimiz sandığımız şeyleri bile silmiyormuşuz.

Bu meselenin bir yönü, senin sorduğun soru ise aslında çok zor değil. Bir önceki iletimde söylediğim gibi silme işlemi belirli bir algoritma ile yapılır ve akıllı yazılan bir uygulama bu algoritmayı çözebilir. İşte silme işleminin kalitesi kullandığı bu algoritma ve kaç defa yaptığına bağlı olarak değişiyor. Örnek bir tane:
http://en.wikipedia.org/wiki/Gutmann_algorithm

Konunun genel olarak anlaşılması için:
http://en.wikipedia.org/wiki/Data_remanence
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

stef_q

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Ekim 2010 - 15:20:45
Eğer mümkün olmasaydı ortada dolanan onlarca geri dönüşüm uygulaması bu kadar başarılı olamazdı. Zira ticari olanları saymıyorum bile. Disklerin yapısı pek bizim bildiğimiz gibi değil(miş) aslında, katman katman oluyormuş ve biz sildiğimiz sandığımız şeyleri bile silmiyormuşuz.

Bu meselenin bir yönü, senin sorduğun soru ise aslında çok zor değil. Bir önceki iletimde söylediğim gibi silme işlemi belirli bir algoritma ile yapılır ve akıllı yazılan bir uygulama bu algoritmayı çözebilir. İşte silme işleminin kalitesi kullandığı bu algoritma ve kaç defa yaptığına bağlı olarak değişiyor. Örnek bir tane:
http://en.wikipedia.org/wiki/Gutmann_algorithm

Konunun genel olarak anlaşılması için:
http://en.wikipedia.org/wiki/Data_remanence

Türkçe kaynak pek bulamadım bu konu ile ilgili. çok ilgimi çektiği için çok araştırıyorum. Dijital dünyada verilen ne şekilde sakladığını bilmek bizim işimiz olmalı :) Ben bir kere yazmak kesinlikle garanti çözümdür diye biliyordum. Rastegele sıfır ve birlerin yazılmasının sebebi daha sonradan verilerin üstünden geçilmediğini göstermemek için, üstüste tekrar yazmalarında rastgeleliği arttırmak ve daha da önemlisi veririnin bir kısmına hata sebebiyle üzerine yazılamaması ihtimali için yapıldığını biliyordum. en iyisi biraz daha araştırmak...

rick

Verdiğiniz bağlantı, 8.10 için anlatıyor. Daha güncel bir bağlantı verebilir misiniz?

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

rick

raspacı

Orada anlatılanların güncel sürümlerde de çalışması lazım. Bir tek nautilus menuye eklemek ile kısımda sorun olabilir o da küçük bir ihtimal.

rick

Alıntı yapılan: raspacı - 24 Ekim 2010 - 18:05:14
Orada anlatılanların güncel sürümlerde de çalışması lazım. Bir tek nautilus menuye eklemek ile kısımda sorun olabilir o da küçük bir ihtimal.
Ben de onu diyordum, Tercihler'de Nautilus'a dair bir şey yok.

raspacı

sudo apt-get install nautilus-actions bu paketi kurduktan sonra denedin mi?

rick

Evet. Nautilus'tan seçeneği belirtilen gibi ayarladım ama hiç bir dosya, ona sağ tıkladığımda "Shred" tuşunu göstermiyor.

bytan

Ekleme de bir yerde hata yapıyorsun. Ya da ekledikten sonra nautilus'u yeniden başlatmıyorsun.

Örneğin ben conditions sekmesinde both seçeneğini işaretledim. Her durumda karşıma çıkıyor. Sen neler yaptın?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

raspacı

Bende de sorun çıkmadı. Ekledikten sonra file>save ile kayıt ettin mi? Bir de konsolda nautilus -q komutunu vermelisin. Biraz menuler değişmiş ama temel aynı. Parametreleri verirken isteğine göre ayarla. -f hızlı bir silme sağlar istemiyorsan belirtmeyebilirsin.

rick

Alıntı yapılan: raspacı - 24 Ekim 2010 - 20:16:17
Bende de sorun çıkmadı. Ekledikten sonra file>save ile kayıt ettin mi? Bir de konsolda nautilus -q komutunu vermelisin. Biraz menuler değişmiş ama temel aynı. Parametreleri verirken isteğine göre ayarla. -f hızlı bir silme sağlar istemiyorsan belirtmeyebilirsin.
Bu komutu girince işe yaradı. Denedim ve çalışıyor fakat, küçük resim yok. Onu gtk-dialog-warning olarak belirtmiştim.

Fidel

10.10 kurulumunu temiz bilgisayara yapmak için shred kullanmak istiyorum :
sudo shred /dev/sda2

kılını bile kıpırdatmıyor :) uçbirimden çıkıyorum denemek için hani uçbirimde bir süreç işliyor der mi diye, onu da demiyor...

raspacı

sudo umount /dev/sda2 bölüm bağlıysa ayıralım.
sudo shred -v /dev/sda2

Fidel

Sonuç bu oldu:ayhan@ayhan-laptop:~$ sudo umount /dev/sda2
umount: /dev/sda2: bağlanmadı
ayhan@ayhan-laptop:~$ sudo shred -v /dev/sda2
shred: /dev/sda2: geçiş 1/3 (random)
shred: /dev/sda2: geçiş 2/3 (random)
shred: /dev/sda2: geçiş 3/3 (random)
ayhan@ayhan-laptop:~$

raspacı

Tüm çıktı bu kadar mı? Normalde 25 geçiş yapması lazım. Şöyle denesek ;
sudo shred -v -n 25 /dev/sda2 tabi bağlı değilken verelim bunu.

Bu arada shred varsayılan geçiş sayısını 25 ten 3e düşürmüş ve bu geçişler rasgele verilerle (random) olmuş. Sanırım  bu değişikliği ben yazıyı hazırlarken ya farketmedim ya da yazının yayınlandığı ilk sitede 25 geçiş devam ederken yayınlandı. İlk mesajı düzeltiyorum. http://www.g-loaded.eu/2009/01/23/shred-changes-default-number-of-passes-to-3/