Wine altında Dreamweaver Kısayolları

Başlatan hasantayyar, 14 Haziran 2008 - 12:17:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasantayyar

Ubuntu Hardy ile wine altında Dreamweaver çalıtşrımaktayım fakat bir süredir CTRL ile basşlayan kısayolların hiç biri çalışmaz oldu.
Aslında ctrl tuşunu algılamıyor halde.
Sorun ne olabilir ki?
Hasan Tayyar BEŞİK

ufuk_k

Olasılık 1: winecfg komutu ile çıkan wine ayarlarının grafik kısmındaki 3 seçenekle oynarsanız düzelebilir, bunlar pencere yöneticisi davranışları ile ilgilidir.

Olasılık 2: ctr+tuş komboları, kullandıgınız masaüstünün bazı kısayollarıyla çakışıyor olabilir. Masaüstünün klavye kısayolları kısmına girip oradan kontrol edin, gerekiyorsa (kullanmıyorsanız) iptal edin. Klavye kısayol ayarları Gnome üstünde Sistem--tercihler kısmında, KDE üstünde ise Denetim Merkezi--bölgesel ve erişlilebilirlik altında.

hasantayyar

Çabuk cevap için teşekkürler.

1. Örnek olarak çalışmayan tuş kombinasyonu: CTRL+S  ki bu sistemde tanımlı bir kısayol değil.
2. Wine ayarlarından pencere yöneticisinni uygulama pencersini yönetmesini kaldırdım.
3. Her ihtimale karşı sistemde tanımlı masüstü kısayollarına baktım. Çakışan yoktu.

Hala sorunum devam ediyor. CTRL ile başlayan kısayolları kullanabmıyorum.
Dreamweaver CTRL tuşuna basıldığını algılayabmıyor. Tam sorun bu. Çünkü CTRl tuşu tek başına tasarım ekranında dikey-yatay cetvel çizgileri arasında mesafeyi gösteren bir özelliği sahip ve tek başına CTRL tuşunu kullanmaya çalıştığımda da olmuyor.

Hasan Tayyar BEŞİK

ufuk_k

Daha önceden olmuyorsa, şimdi oluyorsa wine güncellemesi yaptıysanız bu sorun olabilir. Eski wine sürümlerini indirip kurabilirsiniz. Görünene göre sorun wine'da. Araştırın derim.

hasantayyar

Artık şu sonuca vardım ki: Dreamweaver CS3 ü kuracak olan varsa bence sakın kurmasın.

Aylardır hep sorunlu çalıştı. Şu döngüyü sürekli tekrarladım

1. Wine sil
2.  Wine'a ait tüm dosyaların silindiğinden emin ol
3. Wine tekrar kur
4. WineApps sitesinde açıklanan adımları uygulayarak adam gibi sabırlıca Dreamweaver kurulumnu gerçekleştir.
5. Dreamweaver kullan
6. Sorun olduysa adım 1 e git

2 hafta olmadan daha önce hiç olmamış bi sorun türü çıkıverir
3 ay içinde 5 farklı sorun yaşadım ve artık işkence çekmektense dreamweaver kullanmaktan vazgeçtim. Eski alışkanlıkları bir kenare bırakıp alternatif aramaya başladım.
Yaklaşık 2 hafta evvel Aptana ile tanıştım hayatım değişti :)

Aptana özellikle javascript çocukları için harika. İlk kullandığımda nasıl uçabiliriz bu şeyle diye düşünmedim değil. O kadar etkilendim (performansında da elbette). Tam aradığım bir şeydi. Sadece dosya senkronizasyonu ve test server sistemi dreamweaver kadar esnek değil (sadece bazı açılardan) ve de tasarımı görsel anlamda düzenleyemiyorsunuz, onun dışında harika.

Hasan Tayyar BEŞİK

heartsmagic

Ah bir de ufak bir tantım yazısı alsak :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hasantayyar

Tam da öyle bir metin hazırlayıp başka bir konu altında yazmaktaydım:

# "Aptana ücretsiz, platform bağımsız ve eklenti desteği olan bir web editörüdür"
# Aptana hakkında videolara aptana.tv adresinden ulaşabilirsiniz. Son derece firkir verici videolardır. Aynı zamanda da derslerdir.
# Resmi sitesi olan aptana.com adresinden indirebilirsiniz.
# Profesyonel sürümü ücretlidir, ücreti gayet makuldür. Galiba 100$ gibi
# Eklentiler yoluyla genişletilebilen bu web editörünün Ajax, JavaScript, HTML, CSS, PHP, RadRails, Adobe AIR ve hatta Apple iPhone desteği bile var.
# En sevdiğim yanı ExtJS, jQuery, Prototype, MooTools(önceden yoktu, yeni sürümde var) gibi js kütüphaneleri  Aptana ile beraber kullanılabiliniyor.
# Js kütüphanelerinin eklenmesi ile sayfada otomatik kod tamalama ve kod referansları çıkıveriyor yazarken.
# Bu Js kütüphanelerinin örnek projeleri de programa dahil edilmiş. Bu da gerçekten kolaylık.
# Jaxer Server denen olayı bambaşka güzel bir şey.
# Çalışmalarınızı proje kütükleri halinde saklayabilirsiniz.
# FTP desteği
# Senkronizasyon özelliği
....
http://www.hitnews.net/dreamweaver-killer-aptana-ajax-code-assist-on-javascript-html-css/  deki haberi ve yorumları da okuyabilirsiniz

hitnewsten bir alıntı:

Alıntı Yap
Here at osCandy, we use Aptana everyday. One thing sucks though - The php implementation still needs work. So while they're working that out, we can use phpEclipse to make Aptana better. As a result, we have a full blown PHP ide, with all the benefits of Aptana Javascript IDE + CSS IDE.

Aptana is a robust, JavaScript-focused IDE for building dynamic web applications. Highlights include the following features:

* Code Assist on JavaScript, HTML, and CSS languages, including your own JavaScript functions
    * Outliner that gives a snapshot view of your JavaScript, HTML, and CSS code structure
    * FTP/SFTP uploading, downloading and synchronization
    * JavaScript debugger to troubleshoot your code
    * Error and warning notification for your code
    * Support for Aptana UI customization and extensions
    * Cross-platform support
    * Free and open source licensed under the Eclipse Public License, v1.0.
Hasan Tayyar BEŞİK

heartsmagic

Ayrı bir konu da olurdu aslında, hatta daha güzel olurdu zahmet olmazsa :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.