Neden istediğimiz gibi başlık açıp, soru soramıyoruz?

Başlatan asicok, 21 Nisan 2010 - 23:03:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asicok

Neden direk bir konu hakkında soru soramıyoruz anlamadım.Galiba başkalarıda aynı sıkıntıya düştüğünde rahat bulsun diyemi ama böylede her hangi bir şey rahat bulamıyoruzki en iyisi çözülmüş konuları wiki ye koysalar bizim için güzel bir kitap olur.İnanın buna böyle kafamız çok ağırıyor başka bir yol olmalı.Mesala neden her hangi bir program Windows da rahat kurulurken bizde depo falan filan gibi şeylerle uğraşıyoruz anlamadım bir bilen anlatsın.
Oyun oynayacak yaşı geçti abisi artık ubuntulu oldu.

Yiğit Ateş

Wiki ile ilgili olarak açıklayayım. Buradaki herkes gönüllü, niye bunlar da yok demek çok doğru değil. Siz de dahil herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Herkes elinden geldiğince destek vermeye çalışıyor.
Windows ve depo konusuna gelirsek, alışkanlıklarınızı bırakmanız gerekiyor, her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır :) Windows'ta nasıl olduğu bizi ilgilendirmiyor, linux'un depo sistemi çok daha iyi bana kalırsa.

umutubuntu

Neden isimli bir başlığın içeriğinin ne olduğunu bilemezsin.
Başlıkta ve mesajın içeriğinde yazan şeylerin uyuşması lazım ki arama yapanlar istedikleri bilgiye ulaşabilsin.
Herkes direkt kafasına geldiği gibi istediği yerde konu açarsa nice olur forumun hali.
Wiki'ye zaten konular ekleniyor, şunu ekle bunu ekle diye diretmenin bir anlamı yok, zaten özveri ile çalışan bir ekibimiz mevcut.
Ubuntu tamamen farklı bir sistem @Yiğit Ateş'in dediği gibi alışkanlıkları bırakmak lazım, Mac'e geçiş yapmış olsaydınız aynı şekilde sorarmıydınız merak ediyorum.

ırmak

Alıntı yapılan: asicok - 21 Nisan 2010 - 23:03:28
Neden direk bir konu hakkında soru soramıyoruz anlamadım.Galiba başkalarıda aynı sıkıntıya düştüğünde rahat bulsun diyemi ama böylede her hangi bir şey rahat bulamıyoruzki en iyisi çözülmüş konuları wiki ye koysalar bizim için güzel bir kitap olur.İnanın buna böyle kafamız çok ağırıyor başka bir yol olmalı.Mesala neden her hangi bir program Windows da rahat kurulurken bizde depo falan filan gibi şeylerle uğraşıyoruz anlamadım bir bilen anlatsın.

Siz niye soramıyorsunuz bilemedim ama ben direkt cevap vereceğim.
Beni de alın Wiki'ye hepsini tek tek eklerim diyor musunuz?
Diyemiyorsanız Windows var. Daha bireysel. Her satırı lisanslı, ücretli. Kullanımı kolay.
Forumları var. Şahsen bir tanesine bile bakmışlığım yok senelerdir Windows kullanıyor olsam da. Ama mutlaka vardır. Masaüstü resimleri, temalar,screenletler paylaşılır.
Biz Conky dosyamızı, Compiz ayarlarımızı falan paylaşıyoruz. Biraz demode.
Wiki'ye zamanı olan katkıda bulunuyor. Tamamen gönüllü işi.
Sorun çok, her sürümde değişiyor hatta bazı soruların cevapları.
Karışık, bol sabır ve emek isteyen bir şey GNU/Linux.
Nedeni (varsa eğer) kendiniz bulacaksınız. Bulamıyorsanız zorlamayın Linux size göre değildir, pencereleri geri açabilirsiniz.

asicok

Tavsiyene uyarım merak etmeyin Irmak ama şunuda unutmayın; ben tamamen iyi niyetle sordum daha kullanışlı olamazmı mesala ubuntu diğer işletim sistemlerinde daha pıratik forum da böyle olamazmı diye sormak istemiştim bir daha sormam olur biter iyi geceler.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: asicok - 21 Nisan 2010 - 23:35:15
Tavsiyene uyarım merak etmeyin Irmak ama şunuda unutmayın; ben tamamen iyi niyetle sordum daha kullanışlı olamazmı mesala ubuntu diğer işletim sistemlerinde daha pıratik forum da böyle olamazmı diye sormak istemiştim bir daha sormam olur biter iyi geceler.
Alınganlık yapmanıza gerek yok, anlamanız gereken bu işlerde gönüllülük esastır. Windows gibi ticari bir kaygı yoktur. Aslında Linux'u bu kadar değerli yapan da budur.

Alquimista

Alıntı yapılan: asicok - 21 Nisan 2010 - 23:03:28

Direk bir konu hakında soru sorulmamasının istenme sebebi eğer her foruma katılan kişi merak ettiğini sorup giderse bu elbette gelip giden kişi için kolay olur fakat bu soruları cevaplayan insanlar için hem yorucu hem mantıksız olur. Şöyle ki düşünün aynı sorun için defalarca cevap verilmiş, aynı soru onlarca defa soruluyor ve cevaplanıyor insanlar normal olarak aynı şeyleri sürekli tekrarlamaktan sıkılıyorlar, sıkılmak bir yana büyük bir vakit kayıbı oluşturacaktır bu durum gerçekten cevapsız sorunları bulunan kullanıcılar için.

Wiki konusunda ise zaten sürekli olarak çalışan ve wikimizi zenginleştiren bir ekibimiz var, yararlanabileceğiniz yüzlerce satır bilgi var ve sürekli ekleniyor zaten. Kaldı ki sorunlar çözümü budur gibi net olmuyor çok zaman ve zaten olamaz da, wikide bulunan sabit bir kaynak bu yüzden yeterli derecede yararlı olmaz. Bu kadar karmaşık değil durum aslında forumda basit bir arama ile sorunlarınıza çözüm bulacaksınızdır zaten.

Bir programın Windows'da rahat kurulması diye bir durum yok. Şöyle ki windows'da alışık olduğunuz ve rahat kurulum dediğiniz .exe uzantılı kurulum dosyalardır, siz internette gördüğünüz programların .exe olması sebebi ile böyle düşünüyorsunuz. Ubuntu'da ise mesela .deb uzantılı paketler vardır (kurulum dosyası diye düşünebilirsiniz) örneğin Skype kullanacaksanız sitesinden indirirsiniz, tıklarsınız, yüklersiniz. Depo konusu ise tamamen bir artıdır Linux kullandığınız için, mantığı bilgisayarınızdan kısaca bir arama yaparak depodan ihtiyaç duyduğunuz bir programı bulur, tıklar, yüklersiniz. Umarım anlatabilmişimdir.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

ırmak

Alıntı yapılan: asicok - 21 Nisan 2010 - 23:35:15

Ben de tamamen iyi niyetle söyledim.
İlla herkes Linux kullanacak diye bir şey yok ki.
Sevmeyebilirsiniz, tercih etmek istemeyebilirsiniz.
Ya da ihtiyaçlarınızı karşılamaz.
Açıkçası ben herkesin Linux kullanmaya ikna edilmeye çalışılmasını doğru bulmuyorum.
Evet tam da söylediğiniz gibi bir program kurmak için karışık işlemler gerektiren bir işletim sistemi bu.
Üstelik sorun çıkardığında tamamen çekilmez olabiliyor.
Yani bir çok neden sıralayabiliriz kendi adımıza ama bu sizin nedenlerinizi kapsamıyor olabilir.
Ve sizi ikna etmeye yetmez muhtemelen.

Son olarak
Forum: Bir başkanın yönetiminde, toplumu ilgilendiren bir konuda, farklı gruplardan oluşan dinleyicilerin söz sırası alarak konuşma kuralları içerisinde yaptıkları tartışmalara forum denir.

Bu mantıkla düşünecek olursanız burada "Bir daha da" kalıbıyla kullanılan cümleler salonu terk eden konuşmacı konumuna denk gelir. Bunun sizin için sakıncası yoksa, benim için zaten sorun değil.

asicok

Gerçi bende biraz fazla alınmışım aman boş verin.Zaten sevmesem burda ne işim var. Kendini geliştirmek isteyen mutlaka eninde sonunda linux işletim sistemine takılmak zorunda.Ben sadece  bir sıkıntıyı dile getirmeye çalışdım gerçekten.

comeooon

cevapları okurken bi an şu soruyu sordum kendi kendime windows olmasaydı linux bu kadar değerli olur muydu benim için...
--------------------------Konu dışı-------------------
Eee pc 701(4G) 1GB RAM [Sandisk ExtremeIII CLASS6 SDHC card (8GB)]-UNE 10.04
IBM Lenovo ideapad s10-2 Netbook-Ubuntu 10.04

asicok

Benim için gene olurdu uğraşmayı seviyorum ama hep aynı yerde kalmak hoşuma gitmiyor.Bilgisayar üzerine beş tane assembyl kitabı okudum yetmedi üç tane C dili ilgili kitap okudum ve en sonunda python biraz bakdım ama yeterince hala kendimi geliştiremedim çabalıyorum windows da kalsaydım yerimde saymaya devam ederdim.Sizce windows olamsaydı daha ileri gitmiş olmazmıydık.
İnsanlara açıktığında balık verme balık tutmayı öğretki kendi ayakları üzerinde durabilsinler.

comeooon

Alıntı yapılan: asicok - 22 Nisan 2010 - 00:37:40
Benim için gene olurdu uğraşmayı seviyorum ama hep aynı yerde kalmak hoşuma gitmiyor.Bilgisayar üzerine beş tane assembyl kitabı okudum yetmedi üç tane C dili ilgili kitap okudum ve en sonunda python biraz bakdım ama yeterince hala kendimi geliştiremedim çabalıyorum windows da kalsaydım yerimde saymaya devam ederdim.Sizce windows olamsaydı daha ileri gitmiş olmazmıydık.
İnsanlara açıktığında balık verme balık tutmayı öğretki kendi ayakları üzerinde durabilsinler.

Aslında bir bakıma haklısınız ama ben biraz çıkıntıyım sanırım. Birisi benim bilgisayarıma baktığında ''aa bu ne çok değişik bu ne??'' dediğinde ya da bir muhabbette ''ben windows kullanmıyorum'' dediğimde mutlu oluyorum. Birgün olurda herkes linux'a geçerse bende BSD'ye başlarım. Yaşasın çıkıntılık.  :D :D

asicok

Size katılmamak elde değil insanlar kendilerini özel hissediyorlar ve öyle davranıyorlar.freeBSD kurulumunu anlatırsan sevinirim.Bana göre en hızlı en güvenilir unix tabanlı bir işletim sistemi.

comeooon

Alıntı yapılan: asicok - 22 Nisan 2010 - 01:19:31
Size katılmamak elde değil insanlar kendilerini özel hissediyorlar ve öyle davranıyorlar.freeBSD kurulumunu anlatırsan sevinirim.Bana göre en hızlı en güvenilir unix tabanlı bir işletim sistemi.

Şu na için bende hakim değilim ama hızlı öğrenirim. Ayriyeten geçenlerde bir gece sadece freeBSD yi araştırmıştım kurulumunu filan. İnternette bir sürü döküman bulunuyor. Hatta youtube da videosu bile var. Daha kolay birşey arıyorsanız PCBSD diye birdağıtım var freeBSD tabanlı kurulumu kolay halihazırda KDE ile birlikte geliyor. ama ben kendi masaüstü mü seçmeyi tercih ederim tabi...
--------------------Bu tamamen konu dışı------------------------

heartsmagic

Alıntı yapılan: asicok - 22 Nisan 2010 - 00:37:40

Üzgünüm ama şu sarf ettiğin cümleyle açmış olduğun bu başlık taban tabana zıt. Her isteyen gelip, her istediği soruyu, daha önce kaç defa sorulmuş diye düşünmeden soracak olursa balık tutmayı öğrenemezler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.