Wine 1.1.43 Geliştirilmiş Direct3D ve 64-Bit Desteği Vadediyor

Başlatan fortran, 25 Nisan 2010 - 22:58:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fortran

Wine geliştiricileri, Windows'un yerel DLL sistemini kullanarak, Linux ve Unix sistemler altında Windows uygulamaları çalıştıran Wine (Wine Is Not an Emulator) projesinin 1.1.43 sürümünü duyurdular.

Wine 1.1.43 sürümü, yeni ikonların yanında; Direct3D iyileştirilmeleri ve 64 desteği sağlayacak pekçok geliştirime içeriyor. Diğer geliştirmelerden ise; bitmap'lerdeki alpha-channel düzeltmeleri, tamamlanmış msvcr80/90 DLL uygulamaları başı çekiyor. CDBurnerXP uygulaması ve Warcraft 3, Diablo 2 ve Battlefield 2 gibi oyunlardaki hatalar giderilmiş.

Ancak her geliştirme sürümü gibi bu sürümde kritik uygulamalar için tavsiye edilmiyor. Wine'ın kararlı son sürümü 1.0.1.

Sürüm ile ilgili teknik detayları sürüm notlarında okuyabilirsiniz. Wine 1.1.43 SourceForge'dan indirilebilir. Wine ile uyumlu uygulamalar listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: h-online.com

pardus-linux.org
Özgür yazılım dergisi: eniXma

marjinal1st

Hmm.. bakalim bakalim benim Kubuntu'da iyi calisacakmi  :D haber icin tesekkurler (bu arada ozur dilerim, kendi bilgisayarimda ufak bir sorun cikti, gecici olarak slitaz kullaniyorum ve Turkce klavye duzeni yok)
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

Yiğit Ateş

CDBurner XP kısmını anlayamadım, cd yazmak için de wine kullanacaksak tası tarağı toplayıp dönelim Windows'a.

Onoktake

Bu maskenin altında bir yüz var... Ancak benim değil.
Ne  altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz...
Ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında
etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez!..

XRumer

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 25 Nisan 2010 - 23:27:34
CDBurner XP kısmını anlayamadım, cd yazmak için de wine kullanacaksak tası tarağı toplayıp dönelim Windows'a.

Katılıyorum. Zaten Linux'taki cd yazma yazılımları o kadar kaliteli ki ben çift sistem kullandığım zamanlarda cd yazmak için Linux'a geçiyordum.

bsod1

Wine'da müthiş bi performans kaybı oluyor, en büyük sorunum o, aynı bilgisayarda windows ortamında 30fps alarak oynadığım oyunu wine'da 10- fps'de oynuyorum..

Ozmo

wine bu sürümüne çok bayıldım doğrusu :) ama oyun ayarlarında ekran kartını 256 mb olarak görüyor nedense :) çokta sorun değil yani

marjinal1st

Alıntı yapılan: bsod1 - 26 Nisan 2010 - 08:27:36
Wine'da müthiş bi performans kaybı oluyor, en büyük sorunum o, aynı bilgisayarda windows ortamında 30fps alarak oynadığım oyunu wine'da 10- fps'de oynuyorum..

Öykünüm (emülasyon) ile çalışıyor sonuçta, Windows'da kullanırken sadece Windows ve oyunun yükü biniyor sisteme. Ama GNU/Linux'da Wine ile açınca hem Linux, hem Windows hem de oyun bindiriyor sisteme. Windows'dan daha rahat çalışması söz konusu olmuyor maalesef. Tabi oyuna göre değişir.
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

dartt

Wine tek bir isteğim artık Auto CAD 3D olarak kurabilelim (Auto CAD2009-2010).Söz veriyorum o zaman bir daha asla winzort açmayacağıma.:)
Benim böyle olmamın tek nedeni, doğduğum yerde dağların kıyıya paralel olması...

ironic

Wine kullanmamı gerektirecek bir durum olmasa da, verilen emek cidden takdire şayan. Tüm katkıcıları kutlarım.

empax

Windows kullanicilarinin linux'a gecerken iki kere dusunmelerinin ya da bir sure sonra windowsa geri donmelerinin sebebi de bu degil mi zaten? Alisik olduklari programlardan kopmayi goze alamiyorlar, wine ne kadar cok programi calistirisa dogru orantida insanlar linax'a tam gecis yapmayi goze alacaklar. Tabi zamanla windows programlarinin alternatiflerinin linux camiasinda da olduklarini gorecekler  :)
Guzel bir haber bu.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|