Daha İyi Türkçe Kullanımı İçin

Başlatan maydin95, 25 Nisan 2010 - 22:16:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Angel Spy

Sanırım anlatmaya çalıştığım şeyi hem biraz anlatabildim hem de hiç anlatamadım. Başka anlatış şekli de aklıma gelmiyor :) Karşınıza çıktıkça veya benden farklı örneklerle veya daha iyi ifadelerle anlatan biri çıkarsa ancak anlatılabilecek sanırım. Atıyorum şunun gibi şeyleri çevirirken veya okurken de belki az çok kavrama olabilir tabi,

https://translations.launchpad.net/ubuntu/lucid/+source/gnome-user-docs/+pots/gnome-user-docs-user-guide
http://filext.com/faq/directory_folder_definition.php

En başta da eğer kelimeler arası bir fark olmasa o zaman tüm folder lar için directory veya tüm directory kelimeleri yerine folder kullanılırdı. Folder's folder folded. dalga geçiyorum :) directory has %d folders. olur bize Dizinde %d dizin var. Hatta ana dizin %d dizin içeriyor, %d dizinler de %d dizin içeriyor, %d dizinler ise %d dosya içeriyor. Dizinleri kaldır. Mümkünse hepsini çünkü artık vazgeçtim :)

Bu arada Directory ve Folder kavramı Windows ile beraber çıkmamıştır. Bilmem hatırlayan var mıdır ama siyah ekran zamanlarında (ben öyle diyorum, karanlık dinazor çağıydı ama o kadar yaşlı da değilim :) ) DOS ve Edit programlarında gayet vardı. Benim verdiğim örnek öyle olmasına karşın anlatmaya çalıştığım mantık görsel arayüzdeki dosya tarzındaki şekiller ve içeriklerinden ibaret değil.

Not1: Directory ve folder aynı şey değildir. Sadece gri ölçeğini kullanıyorsun demek mavi geçtiğinde onun yerine de gri kelimesini kullanmayı meşrulaştırmaz. :)
Not2: MsDos ve Windows Microsoft'a ait farklı sürümlerdir.
Not3: "The name folder, presenting an analogy to the file folder used in offices, and used originally by Apple Lisa, is used in almost all modern operating systems' desktop environments."
http://en.wikipedia.org/wiki/Directory_(file_systems)

Neyse sıkmayayım daha fazla yoruldum :) Kafanıza göre takılın ne diyeyim. Bana göre directory=dizin, folder=klasör, file=dosya :)
Something is better than nothing
What goes around, comes around.
46234-54766-54766-55317-55485-55438-55819-56064-56077-56324-56773-59424-59527-59871-60639-61134-61184

maydin95

Angel Spy'ın dediğine göre bir klasörün içinde başka bir klasör OLAMAZ. Ama bir dizinin içinde başka bir klasör veya dizin olabilir. Şöyle yazmış : Bir dosyayı koyduğun yer klasördür, klasörlerin olduğu yer ise dizindir.(Biraz kestim).

Demek ki biz bir klasör açınca ve içine sadece klasör koyunca dizin oluyormuş. Ben böyle anladım. Peki Ubuntu yazılımcıları bunu bilmiyor da neden bir yerde -Windows'taki gibi- klasör değil de dizin açıyoruz. Halbuki Angel ın anlattığına göre dizin tüm klasörlerin bulunduğu yer.

Heartsmagic'e katılıyorum. Klasör Windowstan gelen bir kavram -Aynı ofis gibi ama o işyeri ya da yazıişleri demek. Bizde ofis kullanıyoruz Ubuntuda ne yazıkki- Onun için dizin daha kapsamlı klasöre göre.

Angel Spy dizin ve klasör için anlattıklarından dolayı teşekkür ederiz ama hem Türkçe'ye göre hem de anlattıklarına göre dizin daha doğru oluyor. Senin dediğine göre kök dizin hariç hepsi klasör olmalı. :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Mayıs 2010 - 15:34:00

Angel Spy, Yiğit Ateş ve Heartsmagic de dizin olarak kullanmayı onayladı. Ben de öyle kullanıyorum zaten. Bundan sonra çoğunluğun kararına mı uyacaksınız yoksa folder i klasör olarak mı çevireceksiniz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Mayıs 2010 - 15:41:27

https://translations.launchpad.net/ubuntu/lucid/+source/gnome-user-docs/+pots/gnome-user-docs-user-guide

Angel ın burada verdiği pakette arama çubuğuna folder diye yazınca bazı yerlerde dizin bazı yerlerde klasör olarak çevrildiğiniz gördüm. klasörleri dizin olarak değiştiriyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Mayıs 2010 - 16:04:03

Three Folders Opened in Spatial Mode.

Bunu nasıl çevireceğiz ya.

Evsel Biçimde Üç Dizin Açıldı.
Uzaysal Biçimde Üç Dizin Açıldı.
Uzamsal Biçimde Üç Dizin Açıldı.
Bölgesel Biçimde Üç Dizin Açıldı.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

ubuntuki lilith

Uzamsal Kipte Üç Klasör Açıldı biçiminde uygundur bana kalırsa. mode yerine ben kip kullanıyorum. TBD kip sözcüğünü öneriyor.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: Angel Spy - 01 Mayıs 2010 - 14:51:26
Sanırım anlatmaya çalıştığım şeyi hem biraz anlatabildim hem de hiç anlatamadım. Başka anlatış şekli de aklıma gelmiyor :) Karşınıza çıktıkça veya benden farklı örneklerle veya daha iyi ifadelerle anlatan biri çıkarsa ancak anlatılabilecek sanırım. Atıyorum şunun gibi şeyleri çevirirken veya okurken de belki az çok kavrama olabilir tabi,

http://filext.com/faq/directory_folder_definition.php

En başta da eğer kelimeler arası bir fark olmasa o zaman tüm folder lar için directory veya tüm directory kelimeleri yerine folder kullanılırdı. Folder's folder folded. dalga geçiyorum :) directory has %d folders. olur bize Dizinde %d dizin var. Hatta ana dizin %d dizin içeriyor, %d dizinler de %d dizin içeriyor, %d dizinler ise %d dosya içeriyor. Dizinleri kaldır. Mümkünse hepsini çünkü artık vazgeçtim :)

Bu arada Directory ve Folder kavramı Windows ile beraber çıkmamıştır. Bilmem hatırlayan var mıdır ama siyah ekran zamanlarında (ben öyle diyorum, karanlık dinazor çağıydı ama o kadar yaşlı da değilim :) ) DOS ve Edit programlarında gayet vardı. Benim verdiğim örnek öyle olmasına karşın anlatmaya çalıştığım mantık görsel arayüzdeki dosya tarzındaki şekiller ve içeriklerinden ibaret değil.

Not1: Directory ve folder aynı şey değildir. Sadece gri ölçeğini kullanıyorsun demek mavi geçtiğinde onun yerine de gri kelimesini kullanmayı meşrulaştırmaz. :)
Not2: MsDos ve Windows Microsoft'a ait farklı sürümlerdir.
Not3: "The name folder, presenting an analogy to the file folder used in offices, and used originally by Apple Lisa, is used in almost all modern operating systems' desktop environments."
http://en.wikipedia.org/wiki/Directory_(file_systems)

Neyse sıkmayayım daha fazla yoruldum :) Kafanıza göre takılın ne diyeyim. Bana göre directory=dizin, folder=klasör, file=dosya :)
Unix temelli sistemler de DOS ve EDIT değildir. Neyse imzana da yazmışsın zaten, kapasitemiz sınırlı olabilir sen de kafana göre takıl.

Angel Spy

Ben Dos için unix temellidir falan demedim. Heartsmagic Windowsla çıktı falan yazınca bende hatırladığım şeyi yani "dos zamanından beri directory vardır" ı yazdım. Sonuçta karşılıklı sohbet şeklinde bilgi verip yazışıyorduk ama ben daha fazla açıklayacak bir şey bulamadığım ve ortak noktaya erişemeyeceğimi düşündüğüm için uzatmak istemedim.  O yüzden de altında kendi fikrimi belirttim. - ki her zaman yazdığımı bilirsin bunlar BENCEdir ve diğerlerinin fikrine saygım vardır. Buna rağmen imzama alınmana alındım şimdi. O hepimiz için geçerlidir ama özellikle senin veya onun veya öbürü için yazmadım. Şimdi sayende imzamı değiştirmem gerekecek, çünkü biri alınıyorsa hepsi alınıyordur mantığı oluşacak kafamda ve rahat etmeyeceğim. :(

Not: Her ne kadar gülümseyerek yazmak istesem de, ne gülümseyecek ne de gülümseme işareti koyacak bir yer bulamadığım için kusura bakmayın. Bu seferlik böyle oldu.
46234-54766-54766-55317-55485-55438-55819-56064-56077-56324-56773-59424-59527-59871-60639-61134-61184

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: Angel Spy - 01 Mayıs 2010 - 20:10:53
Ben Dos için unix temellidir falan demedim. Heartsmagic Windowsla çıktı falan yazınca bende hatırladığım şeyi yani "dos zamanından beri directory vardır" ı yazdım. Sonuçta karşılıklı sohbet şeklinde bilgi verip yazışıyorduk ama ben daha fazla açıklayacak bir şey bulamadığım ve ortak noktaya erişemeyeceğimi düşündüğüm için uzatmak istemedim.  O yüzden de altında kendi fikrimi belirttim. - ki her zaman yazdığımı bilirsin bunlar BENCEdir ve diğerlerinin fikrine saygım vardır. Buna rağmen imzama alınmana alındım şimdi. O hepimiz için geçerlidir ama özellikle senin veya onun veya öbürü için yazmadım. Şimdi sayende imzamı değiştirmem gerekecek, çünkü biri alınıyorsa hepsi alınıyordur mantığı oluşacak kafamda ve rahat etmeyeceğim. :(

Not: Her ne kadar gülümseyerek yazmak istesem de, ne gülümseyecek ne de gülümseme işareti koyacak bir yer bulamadığım için kusura bakmayın. Bu seferlik böyle oldu.
Kimsenin senin imzana karışacak hali yok bu forumda, kimsenin de haddine değil. Yalnızca bu tartışmalardan sonra imzanın bu şekle dönüşmesi bana manidar geldi, rahatsızlığımı belirttim.

Angel Spy

Dediğin gibi rahatsızlığını belirttin bende buna dayanamadım yanlış anlaşılmasın diye değiştirdim. Her hangi birilerini bugüne kadar yazdığım her hangi yazıda her hangi bir şekilde farkında olmadan kızdırdım/kırdım/üzdüm/sinir ettiysem kusuruma bakmayın çünkü amacım bu tarz şeylerden hiç biri değil. Olduğunda açık bir dille zaten ifade edebilecek konumdayım. Böyle ciddi/küsmüş/kızmış gibi de konuyu kapatmak istemiyorum. Her ihtimale karşılık bundan böyle imzalarımı yazılarımın altına taşıyorum eskisi gibi gene.

Yani kısaca her zaman dediğim gibi :) Her zaman.

maydin95

Mod yerine ben de kip kullanıyorum ama oradaki Spatial sözcüğü çok garip. Uzamsal kelimesini ilk defa duyduğum için bilmiyordum ama dosya tarayıcısı belli bir yeri gösteriyor orada. Onun için bölgesel dedim. Aslında yersel de mantıklı ama okuyunca iyi kaçmıyor.  Belirteyim belirtilen pakette search yerine folder yazığımda çıkan sonuçların ilk 6 sayfasındaki klasör leri dizin yaptım. Birkaç mantık hatası vardı onları düzelttim. Sonra uzamsal sözcüğünü de bölgesel yaptım. Biraz anlaşılmıyor geldi bana. İsterseniz değiştirebilrsiniz.

Eee. Artık bundan sonra çeviri tayfamız folder ı dizin olarak çeviriyor değil mi. Ben, Heartsmagic ve Yiğit buna katıldı.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: maydin95 - 01 Mayıs 2010 - 21:26:32
Mod yerine ben de kip kullanıyorum ama oradaki Spatial sözcüğü çok garip. Uzamsal kelimesini ilk defa duyduğum için bilmiyordum ama dosya tarayıcısı belli bir yeri gösteriyor orada. Onun için bölgesel dedim. Aslında yersel de mantıklı ama okuyunca iyi kaçmıyor.  Belirteyim belirtilen pakette search yerine folder yazığımda çıkan sonuçların ilk 6 sayfasındaki klasör leri dizin yaptım. Birkaç mantık hatası vardı onları düzelttim. Sonra uzamsal sözcüğünü de bölgesel yaptım. Biraz anlaşılmıyor geldi bana. İsterseniz değiştirebilrsiniz.

Eee. Artık bundan sonra çeviri tayfamız folder ı dizin olarak çeviriyor değil mi. Ben, Heartsmagic ve Yiğit buna katıldı.
Ortak bir karar alınıp herkes dizin olarak çevirse daha iyi olur, fakat bu sadece tavsiye olarak kalır. Kimsenin Launchpad çevirilerine karışamayız.

ubuntuki lilith

Ben şahsen hala folder ve directory farkı vardır diye düşündüğümden eskiden yaptığım gibi çevirmeyi daha uygun buluyorum.
Uzamsal da bölgeselden daha anlamı karşılayan bir ifade, siz karşılaşmamışsınız ama bilindik bir sözcük. Keşke uzamsal kalsaymış.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: ubuntuki lilith - 01 Mayıs 2010 - 22:44:28
Ben şahsen hala folder ve directory farkı vardır diye düşündüğümden eskiden yaptığım gibi çevirmeyi daha uygun buluyorum.
Uzamsal da bölgeselden daha anlamı karşılayan bir ifade, siz karşılaşmamışsınız ama bilindik bir sözcük. Keşke uzamsal kalsaymış.
Aralarındaki fark nedir? Bu konuda biraz cahilim, hiçbir bilgim yok açıkçası :)

ubuntuki lilith

Öyle seziyorum, yoksa benim de bir bilgim yok ama aynı şey olsaydı her halde birine folder ötekine directory demezlerdi.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: ubuntuki lilith - 01 Mayıs 2010 - 22:49:14
Öyle seziyorum, yoksa benim de bir bilgim yok ama aynı şey olsaydı her halde birine folder ötekine directory demezlerdi.
Ya ikisinin de anlamı aynıysa, ki @heartsmagic'in açıklamasına göre öyle imiş Unix temelli sistemlerde. Bilgimiz yoksa @heartsmagic'e inanmak daha doğru değil mi? Ayrıca benim de Wikipedia'dan okuduğum kadarıyla, doğru mudur bilemem, dosya ve dizin arasındaki fark Windows için geçerli, Unix bu noktada biraz ayrılıyor.

maydin95

Eşanlamlı olma şansları 0 mı? TDK Büyük Türkçe Sözlük'te klasör yazınca dizine bakın diyor. Demek ki eş anlamlı. Çünkü günlük kullanımda herhangi bir farkını hiiiç görmedim. Bence dizin olarak çevirelim lilith. Klasör ü dizin olarak çevirelim bir nedeni daha oradaki çevirilerden Masaüstünde bir klasör açmak için şunları yapın yazıyor ama biri masaüstüne gelince sağ tık yaptığında klasör yazısını göremiyor. Benim bir tanıdığa Ubuntu yükledik bana Ubuntuda klasör yok mu yaa bir yere sağ tıklayınca Yeni Klasör yazmıyor dedi. bende klasör ün Türkçesi dizin dedim.

Uzamsal kelimesini bir araştırayım bölgesel mi doğru yoksa uzamsal mı. Orada görmediğim bazı çeviriler uzamsal olabilir eski haline getirebilir ya da bölgesel olarak değiştirebiliriz.

sem

Arkadaşlar merakımdan bir şey sormak istiyorum "folder" ve "directory" ile ilgili olarak. Bunları Ubuntu'ya yazanların, Windows etkisi altında kaldıkları için mi bu şekilde kullandıklarını düşünüyorsunuz?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Hatti

Öncelikle şu yeni sürümü Türkçe kullanmamızda emeği geçen herkese gerçekten teşekkür ederim.

Arkadaşlar bu "directory" ve "folder" dos/windows tarafında tamamen aynı maddeyi karşılar. Heartsmagic de unix/linux için de bir farklılık olmadığını söylemiş. MS firması, DOS için yıllarca "directory" terimini kullanmışken grafik arabirime geçince kullanılan simgelerin de etkisiyle sanırım "folder" kullanmaya başlamıştır. Eskiden "directory" dizin olarak çevrilirken "file" ise kütük olarak çevriliyordu. Sonra "folder" geldi, klasör ve dosya kullanılmaya başlandı. Yine eskiden Amiga OS için, şimdi dizin/klasör olarak kullandığımız terim ise simgeleri çekmece görünümünde olduğu için örneğin "sistem çekmecesi" gibi çeviriliyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Kullanılan isim görsele ve zamana göre değişse de işlevi aynı. Bence, klasör ve dizinden hangisini kullansanız da bir farkı yoktur.

maydin95

Alıntı yapılan: Hatti - 02 Mayıs 2010 - 00:14:04
Öncelikle şu yeni sürümü Türkçe kullanmamızda emeği geçen herkese gerçekten teşekkür ederim.

Arkadaşlar bu "directory" ve "folder" dos/windows tarafında tamamen aynı maddeyi karşılar. Heartsmagic de unix/linux için de bir farklılık olmadığını söylemiş. MS firması, DOS için yıllarca "directory" terimini kullanmışken grafik arabirime geçince kullanılan simgelerin de etkisiyle sanırım "folder" kullanmaya başlamıştır. Eskiden "directory" dizin olarak çevrilirken "file" ise kütük olarak çevriliyordu. Sonra "folder" geldi, klasör ve dosya kullanılmaya başlandı. Yine eskiden Amiga OS için, şimdi dizin/klasör olarak kullandığımız terim ise simgeleri çekmece görünümünde olduğu için örneğin "sistem çekmecesi" gibi çeviriliyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Kullanılan isim görsele ve zamana göre değişse de işlevi aynı. Bence, klasör ve dizinden hangisini kullansanız da bir farkı yoktur.

Yani Türkçe olan dizin i kullanmak daha mantıklı. Klasör fransızcadan geçmiş dilimize.

Hatti

Alıntı YapYani Türkçe olan dizin i kullanmak daha mantıklı. Klasör fransızcadan geçmiş dilimize.

Dediğim gibi bence fark etmiyor. Neden dersen klasör de dilimize yerleşmiş bir sözcüktür sonuçta. Bir kırtasiyeye gidip bir kaç dizin almak istediğini söylesen bilmem istediğini elde edebilir misin? Hani kullanılmayan bir sözcük olsa o zaman dediğin gibi düşünülebilir belki.

maydin95

Kırtasiyeci Windows kullanıyorsa anlamayabilir fakat Linux kullanıyorsa anlayacaktır. Ama hala biz folder ı klasör olarak çevirirsek pek anlayacağını sanmıyorum.

Ama dediğim gibi Ubuntulilith'in yaptığı çeviride şöyle yazıyordu: Masaüstünde herhangi bir klasör! açmak için şunları yapın... Ama kullanıcı Masaüstüne gelip yeni klasör yazısını göremeyince ne kardeşim bu bulamadım yanlışlık var diyebilir. Benim tanıdığım biri Ubuntuda dizin olarak geçtiğinden Masaüstünde klasör denen şeyde açamamıştı.

Yiğit Ateş

Kırtasiyelerde satılan klasör ile çevirilerde kullanılan klasörün ne alakası var, elma ile armutu karşılaştırmayalım lütfen.

eribol

Ben kendi kullanımımı söyleyeyim. Eğer görsel bir dosya yöneticisi için kullanacaksam klasör diyorum lakin uçbirim ile kullanacaksam dizin kullanıyorum. Arada fark var mı yok mu bakmıyorum ama bu bana daha hoş geliyor.

Hatti

Alıntı YapKırtasiyelerde satılan klasör ile çevirilerde kullanılan klasörün ne alakası var, elma ile armutu karşılaştırmayalım lütfen.

Zaten günlük hayatta kullanılan bir sözcük olduğunu belirtmek için o örneği verdim.

heartsmagic

Öncelikle şunu belirtelim, lütfen birbirinizi kırmayın. En nihayetinde bu bildiklerimizi ortaya döktüğümüz bir tartışmadır. Tartışmalarda illa taraflar birbirini kıracak diye bir kaide yoktur.

@AngelSpy, ben zaten "muhtemelen" Windows'tan gelmiştir demiştim :) Biraz bakınınca Dos zamanında önce "directory" kullanıldığını ardından "folder"a geçiş yapıldığını okudum. MacOS'tan sonra olmuş bu galiba, doğrudur yanlıştır tam emin değilim. Sonuçta bu bizim tarafımıza yabancı bir kaynaktan girdi. Haliyle bizim ağzımıza da ülkemizde yaygınca kullanılan Windows tarafından sokuldu. "Orada bir folder aç bakayım", "aç şimdi klasör masaüstünde"...

Bu tamamen senin ağız alışkanlığın ve günlük hayatta kullandığın kelimeyle (ve işletim sistemiyle) alakalı bir durum. Bana mesela /root dizinindeki /opt dizini hiç garip gelmiyor. /home/kullanıcı_adı dizinindeki Masaüstü dizini de garip gelmiyor. Zira ben Linux kullanıyorum ve bizim "jargonumuzda" "folder" yoktur. Eskide bırakmışızdır bunu.

Peki şart mı illa dizin demek? Aslında değil. Kabaca bakacak olursak klasör ve dizin aynı şeye işaret ederler. Ben zaten bunu kabul ediyorum. Sanırım karşı çıkanların kabul etmediği şey bu, farklı olduklarını iddia etmeleri :) Kesinlikle değildir arkadaşlar. Ancak daha önce de ifade ettiğim gibi Windows ve MasOS'tan çok öncesinde bizlerde "directory" yani dizin kavramı vardı. Peki bu kadar sene kullandık da (Unix'in tarihini düşünün) neden şimdi değiştirme ihtiyacı duyuyoruz?

Aynı şey değildir diyenler tekrar düşünsünler lütfen :)

Hamiş: Bizim güzide komutlarımız var değil mi? :)
cd - change directory
mkdir - make directory

gibi ...

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maydin95

Peki bir çeviride "Masaüstünde klasör açmak için şunları yapın: " diyor fakat masaüstünde klasör açamıyoruz ki dizin açıyoruz. Sizce bir mantık hatası olmuyor mu? En iyisi ikisini de dizin olarak çevirmek. Şunu da belirteyim klasörün Türkçesi de "sıralaç"tır.

ubuntuki lilith

Tamam pes ediyorum. Bildiğimden değil sadece farklı sözcükler için çeviri de de aynı sözcükler kullanmak istemeyişimden böyle dedim. Madem dizin ve klasör aynı şey, dizin deriz olur biter.