Slakware Kurulum..

Başlatan lseker, 13 Haziran 2008 - 23:33:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lseker

Arkadaşlar ,
Bu gün forumda verilen bir llinkten indirdiğim slackBook (Tr.) kitabından ilk Cd ile kurulum yapılabileceğini okuyunca ( KDE ve X pencere sistemi dahil.) kota problemi yüzünden indiremediğim diğer Cd'ler olmadan ilk Cd ile kurulum yaptım . full kurulum olarak seçmeme rağmen ilk cd yüklemesi bitince kurulumu bitir deyip , yeniden başlattım. Grub ekranın geçip gelen ekrenda root olup startx komutunu vermeme rağmen kde-desktop-manager başlamak yerin -bash : komut bulunamadı . diyor. 2.cd olmadığı için mi ?
Dünya Güneş'in yardımı ile yaratıldı...Olduğu gibi kalmalı.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

ufuk_k

ilk cd, X paketlerini içermiyor sanırım. Sanırım diyorum, çünkü hep dvd ile kurdum. İlk 3 cd indirip öyle kurulum yap. X paketlerini elle yüklemek çok zor, slackware gibi bir dağıtımda.

lseker

Teşekkürler Ufuk-k..
yarın diğer cdleri de indirip deneyeceğim..
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

hasansahin

Mümkünse DVD iso indir. Cd.lerin birinde bile sorun olsa kurulumda sorun yaşarsın. DVD imajı kullanırsan hiçbir sorun yaşamazsın.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

lseker

:) İlk iki cd ile sorunsuz kurulum yaptım. Ancak ilk 2 Cd ile sadece Fluxbox ve xfce masa üstü yöneticileri yükleniyor.

[IMG]http://img34.picoodle.com/img/img34/4/6/14/t_EkranGrntsSm_5d45f80.png[/img]

Disk bölümleme ve kurulum grafikekrandan yapılabilse süper olacak .. :)  kolay ve zahmetsiz..

ufuk_k

Heh, o zaman slackware olmuyor işte o. Kullanıcı yaratma işlerini de yap bence. Root olarak kullanma.

lseker

yaptım..
startx komutundan önce "adduser" ile .. :)  birde slap-get kurdum. sanırım bundan sonra işler biraz daha kolaylaşacak...
paket kurulumu ubuntuda .deb paketleri kurmaya benziyor. "installpkg <paket-adı>.tgz"
slap-get son sürümü ile bağımlılıklarıda indirip kuruyor diye okudum ama doğrumu ?

ufuk_k

Hiç kullanmadım. Ya linuxpackages.net sitesinden orjinal slackware paketleri indirip installpkg ile direk kuruyorum. ya da www.slackbuilds.org sitesinde, zaten howto kısmında anlatımı da var. Script indirip, kaynak paketleri önce .tgzye (slackware formatına) dönüştürüp sonra yine installpkg ile kuruyorum. Oradaki aynı yöntemi denesen alışınca  çok rahat oluyor.

ufuk_k

Eğer startx komutunu girmeye gerek duymadan direk grafik ekrana, XFCE giriş ekranına ya KDM giriş ekranına gitmek istiyorsan:

nano /etc/inittab

Alıntı Yap# Default runlevel. (Do not set to 0 or 6)
id:3:initdefault:
kısmını ;

Alıntı Yapid:4:initdefault:
değeriyle değiştireceksin.

Kullanıcının bazı gruplara eklenmediğinden, kullanıcı olarak işlerini göremeyebilirsin. Gruplara komutla eklemek için:

usermod -G group kullanici şeklinde, yani

usermod -G audio Ufuk ile kullanıcıyı audio grubuna eklerim. Kullanıcı adını eklemen gerekebilecek önemli gruplar:

Alıntı Yapaudio wheel plugdev

lseker