[Arşiv]Başlangıçtaki Ubuntu Yazısı

Başlatan fortune1905gs, 23 Nisan 2010 - 02:23:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fortune1905gs

arkadaşlar ubuntu 10.04 RC sürümünü kurdum laptobuma...ekran kartını yükledim...yeniden başlattım... açılıştaki ubuntu yazısının boyutu büyüdü.nasıl eski haline getirebilirim...

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: fortune1905gs - 23 Nisan 2010 - 02:23:08
arkadaşlar ubuntu 10.04 RC sürümünü kurdum laptobuma...ekran kartını yükledim...yeniden başlattım... açılıştaki ubuntu yazısının boyutu büyüdü.nasıl eski haline getirebilirim...
Öncelikle başlığın tamamını büyük harflerle yazmanız kötü görünüyor, düzeltirseniz iyi olur.
Ekran kartınız neydi?

fortune1905gs

ekran kartım ati 3650 ...donanım sürücülerinden aratıp ATI/AMD için sahipli FGLRX grafik sürücüsünü buldu ve kurdu...şu an kullanımda ve aktif....bunu kurduktan sonra yazı boyutu büyüyüp kötüleşti.
kaldırınca eski yazı eski haline geliyor

Yiğit Ateş

/etc/default/grub dosyanızda GRUB_GFXMODE diye bir satır vardır. Örneğin: 'GRUB_GFXMODE=1024x768' şeklinde.
1024*768 yazan yeri kendi ekran çözünürlüğünüze uygun olarak değiştirin. Dosyayı kaydedin ve çıkın. Daha sonra sudo update-grub komutunu verin ve yeniden başlatın. Düzelmesi gerek.

fortune1905gs

# If you change this file, run 'update-grub' afterwards to update
# /boot/grub/grub.cfg.

GRUB_DEFAULT=0
#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT=0
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=" vga=792 splash"

# Uncomment to disable graphical terminal (grub-pc only)
#GRUB_TERMINAL=console

# The resolution used on graphical terminal
# note that you can use only modes which your graphic card supports via VBE
# you can see them in real GRUB with the command `vbeinfo'
#GRUB_GFXMODE=640x480

# Uncomment if you don't want GRUB to pass "root=UUID=xxx" parameter to Linux
#GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true

# Uncomment to disable generation of recovery mode menu entries
#GRUB_DISABLE_LINUX_RECOVERY="true"

# Uncomment to get a beep at grub start
#GRUB_INIT_TUNE="480 440 1"

grub yazan yerde bunlar yazıyor ve değiştirmeme izin vermiyor..yetkiniz yok diyor ...şimdi ne yapmam lazım..

Yiğit Ateş

Öncelikle sürücü kurulu olsun. Daha sonra sudo gedit /etc/default/grub komutuyla dosyayı düzenleyebilirsiniz.

fortune1905gs

ekran boyutunu 1280-800 yaptım...bu sefer de ubuntu yazısı kayboldu ...

Yiğit Ateş

Düzenlediğiniz halinin çıktısını buraya aktarabilir misiniz? Ayrıca yukarıda da belirttiğim gibi dosyayı düzenledikten sonra sudo update-grub komutunu verdiniz mi?

fortune1905gs

# If you change this file, run 'update-grub' afterwards to update
# /boot/grub/grub.cfg.

GRUB_DEFAULT=0
#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT=0
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=" vga=792 splash"

# Uncomment to disable graphical terminal (grub-pc only)
#GRUB_TERMINAL=console

# The resolution used on graphical terminal
# note that you can use only modes which your graphic card supports via VBE
# you can see them in real GRUB with the command `vbeinfo'
#GRUB_GFXMODE=1280x800

# Uncomment if you don't want GRUB to pass "root=UUID=xxx" parameter to Linux
#GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true

# Uncomment to disable generation of recovery mode menu entries
#GRUB_DISABLE_LINUX_RECOVERY="true"

# Uncomment to get a beep at grub start
#GRUB_INIT_TUNE="480 440 1"

Yiğit Ateş

1280*800 satırının başındaki diyez işaretini kaldırın. Daha sonra sudo update-grub komutunu vermeyi de unutmayın.

fortune1905gs

diyezi kaldırdım ...update yaptım ama yine ubuntu yazısı gelmedi...

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: fortune1905gs - 23 Nisan 2010 - 03:17:01
diyezi kaldırdım ...update yaptım ama yine ubuntu yazısı gelmedi...
Eğer çözünürlük doğruysa düzelmiş olması gerekiyor, olmazsa maalesef benim bildiklerim bu kadar.

fortune1905gs

ekran çözünürlüğüm 1280*800 ama maalesef olmadı ...yardımlarınız için yine de teşekkürler.  inş. başka arkadaşların yardımlarıyla çözerim

Yiğit Ateş

Bir de 1024*768 olarak dener misiniz? Belki sudo update-grub komutuyla beraber uygulayınca düzelir.

fortune1905gs

dediğiniz boyutu denedim ama değişen bir şey olmadı....:(

hitokiri

Sorun bende de aynı galiba bu sorunda ati sürücüsü(?) kaynaklı , sahipli sürücyü kaldırınca düzeliyor ama mağlum oyun , mesa sürcüsünün sorun yapması vb. .

fortune1905gs

evet haklısınız kaldırınca düzeliyor ama oyun ve masaüstü için sürücü lazım....ati den kaynaklanıyor desem ama ubuntu 9.04 kurduğumda bu sorun olmuyor  du...çözümü yok mu bunun  acaba...

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: fortune1905gs - 23 Nisan 2010 - 16:24:53
evet haklısınız kaldırınca düzeliyor ama oyun ve masaüstü için sürücü lazım....ati den kaynaklanıyor desem ama ubuntu 9.04 kurduğumda bu sorun olmuyor  du...çözümü yok mu bunun  acaba...
10.04 ile xsplash yerine plymouth'a geçildi, ati düzeltene kadar çözümü yok sanırım.

xwes

Bende de ayni sorun oldu, Kubuntu 10.04, Nvidia, 64 bit kullaniyorum. Sorunu bu şekilde çözdüm:

Grub dosyasını açın:
sudo gedit /etc/default/grub
Bu dosyada GRUB_GFXMODE=1024x768 yazan yeri bulup başındaki # karakterini silin. Ve buradaki çözünürlük değerini kendi ekranınıza göre ayarlayın. (sonra kaydetip kapatın)

Şimdi başka bir dosyayı açıyoruz:
sudo gedit /etc/grub.d/00_header
Bu dosyada gfxmode=${GRUB_GFXMODE} yazan satırı bulup (bende 103. satır) altına bunu yapıştırın:
set gfxpayload=keep (sonra kaydetip kapatın)

Şimdi grubu güncelleyin:
sudo update-grub

Yeniden başlatıp sorunun çözüldüğünü gözlemleyin :)

Kaynak: http://www.webupd8.org/2010/03/how-to-get-plymouth-working-with-nvidia.html

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: xwes - 24 Nisan 2010 - 04:29:40
Bende de ayni sorun oldu, Kubuntu 10.04, Nvidia, 64 bit kullaniyorum. Sorunu bu şekilde çözdüm:

Grub dosyasını açın:
sudo gedit /etc/default/grub
Bu dosyada GRUB_GFXMODE=1024x768 yazan yeri bulup başındaki # karakterini silin. Ve buradaki çözünürlük değerini kendi ekranınıza göre ayarlayın. (sonra kaydetip kapatın)

Şimdi başka bir dosyayı açıyoruz:
sudo gedit /etc/grub.d/00_header
Bu dosyada gfxmode=${GRUB_GFXMODE} yazan satırı bulup (bende 103. satır) altına bunu yapıştırın:
set gfxpayload=keep (sonra kaydetip kapatın)

Şimdi grubu güncelleyin:
sudo update-grub

Yeniden başlatıp sorunun çözüldüğünü gözlemleyin :)

Kaynak: http://www.webupd8.org/2010/03/how-to-get-plymouth-working-with-nvidia.html
Arkadaşın kartı nvidia olsaydı yazdıkların doğru fakat ati kartlar ile bu çözüm çalışmıyor maalesef.

SimplyClever

Bu sorun 29 Nisanda çıkacak olan sürümde düzeltilecek mi acaba?

özgürubuntu

Benzer bir sorun mu acaba? Bizde de sürücüyü kurduğumuzda çözünürlük 640X480'e düşüyor ve ancak sürücüyü kaldırdığımızda düzeliyor. Başlangıçtaki Ubuntu yazısı değil sadece, sistem genelinde çözünürlük düşüyor

SimplyClever

Ekran kartım Nvidia GeForce FX5500. Bende sadece ubuntu yazısının olduğu ekranın çözünürlüğü 640x480 e düşüyor. Sistemin genelinde böyle bir sorun yok. Şu anda güncellemeleri yüklüyorum. Plymouth ile ilgili güncellemeler var belki düzeltmişlerdir.

sudocu

muhtemelen bu sorunun nedeni nvidia suruculerinde kms destegi olmamasi. nouveau destekledigi icin resmi surucuyu yuklemeden once boot ekranini dogru duzgun gorebiliyoruz. bosuna ugrasmayin bence :)
her seyin basi sudo!

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: sudocu - 28 Nisan 2010 - 00:57:57
muhtemelen bu sorunun nedeni nvidia suruculerinde kms destegi olmamasi. nouveau destekledigi icin resmi surucuyu yuklemeden once boot ekranini dogru duzgun gorebiliyoruz. bosuna ugrasmayin bence :)
Nvidia için @xwes'in çözümü işe yarıyor, kms ile ilgili olduğunu sanmıyorum.