Algoritmalar: Teoriden Uygulamalara (Kitap Tanıtımı)

Başlatan fortran, 22 Nisan 2010 - 23:21:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fortran

fazlamesai.net, Prof. Dr. Vasif Vagifoğlu Nabiyev tarafından algoritma konusunda hazırlanmış ilk Türkçe başvuru kaynağı olan Algoritmalar: Teoriden Uygulamalara adlı kitabı tanıtmış. Tanıtma yazısı şöyle:

Gerçekten nitelikli kaynakların yalnız İngilizce ya da veriyi üreten, araştıran, ortaya koyan kimselerin dilinde olması gayet doğal bir süreç fakat meraklı ama henüz yeterli olmayan insanları yüzeysel piyasa sularından kurtarıp daha derinlere ve akademik ortama çekebilmek için Türkçe kaynaklar -normal vatandaşın erişebileceği bir tür olarak- çok önemli. Zira kolay-zor ayrımı ülkemizde bilmek ve bilmemek için takma ad olarak kullanılır durumda. Bunun en büyük nedenide İngilizce yetersizliği. Neyse kısa keselim.

"Algoritmanın Temelleri" ve "Kombinator Algoritmalar" başlıkları altında iki ana bölümden (kitaptan) oluşan kitap içeriği alt başlıklarıyla şu şekilde:

1. TEMELLER: ALGORİTMALAR = PROGRAMLAMA + MATEMATİK

2. Temeller
   3. Kümeleme Algoritmaları
   4. Sayı Teorisi ve Sayılarla İlgili Algoritmalar
   5. Altın Kesit ve Fibonacci Sayıları
   6. Graf Teorisi ve Graflarla İlgili Algoritmalar
   7. Sıralama Algoritmaları
   8. Matematiksel Uygulamalar

9. KOMBINATOR ALGORİTMALAR

10. Labirentlerle İlgili Algoritmalar
  11. Geometrik Algoritmalar
  12. Paketleme Problemleri
  13. Aralık Sorgulaması ve kD-Ağaçlar
  14. Parçalanma Problemleri
  15. Boole Cebriyle İlgili Algoritmik Problemler
  16. Problem Analizi
  17. Kombinator Algoritmalar
  18. Optimizasyon Algoritmaları
  19. Oyunlar ve Oyunlarda Arama Algoritmaları

Kitap: Algoritmalar: teoriden uygulamalara
Basım: 2009, ikinci baskı, 824s

fazlamesai.net
Özgür yazılım dergisi: eniXma

sem

Programlama çalışmaya başlarken yaptığım en büyük hatalardan biri sanırım bu... önce algoritma değil direk C'den başlamış bulundum, okumakta fayda var ciddi olarak... teşekkürler bildirim için...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

microanaliz

http://www.idefix.com/kitap/ubuntu-atalay-kelestemur/tanim.asp?sid=K71UFVV1I4E7TNWF4KVJ
Ubuntu kullanılmasını açıklayan kitap.Bursada bke görmüştüm.Her yerde Windows tanıtım kitabı var tek linux dünyasının yoktu görünce dünyalar benim oldu herkese tavsiye ederim...İşin sırrı eğitimde herkes bunu artık görmeli wiki gibi program tanıtımı ve linuxda yazılım geliştirmenin kaynak teşkil edecek yapı olmalı ve wikide bunun temelini arkadaşlar atıyorlar meyvesini inşallah görürüz.(bir hevesle başlayıp sönmez)
MicroAnaliz

microanaliz

Bu kitabı biraz inceledim iki üç saat dili beni bayağı karkuttu anlamakda çok ciddi sıkıntılar yaşayabilirim diyip almakdan vaz geçdim iyi mi yaptım kötümü yaptım bilemiyorum ...
MicroAnaliz