[Çözüldü] Ctrl+Alt+F2(3,4...) ile Konsola Erişememe

Başlatan jedi, 22 Nisan 2010 - 17:25:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

jedi

Merhaba,
Xubuntu 9.4 kullaniyorum. Ctrl Alt F2 ile konsola geçemiyorum; tuşlara basmama rağmen hiç bir şey olmuyor.
Sadece F1 çalışıyor ama onda da boş siyah ekran görüyorum (cursor, yazı, herhangi bir şey yok)

Ne önerirsiniz?

eribol

Ekran kartı yüklü mü? ben nvidia ile bu sorunu yaşıyordum.

Ozmo

sudo gedit /etc/default/grub

içerisinden

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

bu satırı

GRUB_CMDLINE_LINUX=" vga=792 splash quiet"

bu şekilde düzeltip

sudo update-grub

dedikten sonra pc yeniden başlatıp denermisin...

hitokiri

dpkg -l|tty
komutuyla da kontrol edilbilir sanırım bağımlılıklar be durum şöyle ;
ii(kurulu)  brltty                                 4.1-2ubuntu6                                    Access software for a blind person using a b
ii(kurulu)  brltty-x11                             4.1-2ubuntu6                                    Access software for a blind person using a b

jedi

Alıntı yapılan: Ozmo - 22 Nisan 2010 - 18:04:37
sudo gedit /etc/default/grub

içerisinden

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

bu satırı

GRUB_CMDLINE_LINUX=" vga=792 splash quiet"

bu şekilde düzeltip

sudo update-grub

dedikten sonra pc yeniden başlatıp denermisin...

merhaba
grub 2 kullanmıyorum, dosyayı bulamamam normal değil mi :)
grub için ne yapmam lazım?

Ozmo

grub için bilmiyorum araştırmak lazım

Alquimista

Aynı işlevi görür mü emin değilim ama

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

içinde sistemiz ile ilgili bilgilerin buldunduğu satırda da quiet splash ya da quiet bulunuyordur, o kısımı @Ozmo'nun önerisi gibi vga=792 ekleyerek değiştirmeniz işinizi görebilir belki.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

jedi

Alıntı yapılan: AlmaMorena - 27 Nisan 2010 - 15:09:40
Aynı işlevi görür mü emin değilim ama

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

içinde sistemiz ile ilgili bilgilerin buldunduğu satırda da quiet splash ya da quiet bulunuyordur, o kısımı @Ozmo'nun önerisi gibi vga=792 ekleyerek değiştirmeniz işinizi görebilir belki.

tamamdır! dediğiniz gibi menu.lst'de ilgili seçenekteki kernel satırının sonuna

vga=792

eklemem sorunu çözdü.

(eski hali '....quiet splash' ile bitiyordu şimdi  '....quiet splash vga=792' oldu)

ilgilenen herkese teşekkürler...

Alquimista

Sorununuzun çözüldüğüne sevindim. İlgilenen arkadaşlara teşekkürler, bana da azcık afferim.

Konu çözüldüğüne göre fişleyip kapatalım.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.