Yanlış mı yapıyoruz?

Başlatan Yiğit Ateş, 22 Nisan 2010 - 15:28:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

superjax

bu forum gördüğüm ne içten,düzenli,seviyeli,çalışkan bir forum...ubuntu kullanmasam bile burda takılırdım ha:)

kahraman masa esat

Türkçe konusunda alınan tavır yerinde ve oldukça da yararlı. O tarafta herhangi bir sorun yok. Gönüllü bir şekilde yapılan yardımlara da kimse ucundan kıyısından hor göremez, yapılmadı diyemez. Buraya kadar lafım yok. Sorun yönetimin yapılan şikayetleri, tartışmaları vs. kitleme refleksi. Bu başlıkta dahi "yaa boşverin kilitleyin gitsin" diyen insanlar varsa orada sorun var demektir. Sorun çıkmasını, başının ağrımasını kimse istemez evet. Ancak bu sorunları kilim altına süpürdükçe herhangi bir yere varılamaz. Eğer bir kullanıcı çıkıp rahatsızlığını erbabıyla çıkıp dile getiriyorsa, yönetim ona şöyle böyle cevap verip  o başlığı kitlerse şimdi olmaz ama daha sonraları için büyük sorunlar çıkar. Ben bu topluluğu burası dahil çok çok yerde övmüş, örnek göstermişimdir. Yakın zamanda yazdığım iletiden kaynaklı bir serzeniş de değildir bu yazdıklarım. 1 yılı aşkındır her gün bu foruma girip yazılanları okuyorum ve gözlemlediğim budur.

Not: Seviyesizlik yapanların hesaplarının silinmesi/dondurulması, kasten yapılan saldırı başlıklarının kitlitlenmesi vs. yukarıda bahsettiklerimin arasında elbette değildir.

Tuxie

arkadaşlar burada yazılan yani chip 'te türkçe falan alakası yok ,bazıları ubuntunun yükselişini çekemiyorlar linux'un yükselişinin onlar da farkına vardı ve böyle saçmalıklara başvuruyorlar bunlara en iyi çanak tutan yer tabi ki''chip''
Görmüyor musunuz?başlık bile tahrik edici chip'teki en hafif başlık bile sayılabilir.ben bunları dikkate almıyorum bile bunlara çalışmalarımızla ve dayanışmalarımızla her geçen gün linux kullanan sayısını arttırarak cevap vermeliyiz ne demişler ;
söz gümüşse sükut altındır.ama yinede insan sinir olmadan duramıyor. >:(

badhero

Ne buradaki ne de oradaki mesajların tamamını okudum ama şöyle bir izlenim edindim:

Alıntı YapValla arkadaşım sallayacak halim yok , Ubuntu forumda adam gibi soru soruyorum , konu açıyorum (ki bu bahsettiğim 1-2 sene evvel) konu ile ilgilenen yok ,onun yerine; yok yazının paragrafı şöyle olmuş , yok başlıkta büyük harf kullanmışmışım , yok forumda aramışmıymışım , yok araştırıp bulamamışmıyım da konuyu neden açmışmışım v.s.... Kimse kusura bakmasın ama ubuntu forumda ki elemanlar affedersiniz ama yaralı parmağa şey etmezler.... Bunu o zamanlar birkaç yerde daha bahsettim... ve o forumda açtığım ilk ve son konu oldu... Konu'yu burada da açmıştım , DH'ta da açmıştım... İnan DH'ta ki arkadaşlar ubuntu forumda ki elemanlara 3 basar yardımcı olma babında... Ve konu da ubuntu (ancak esas kullandığım dağıtım mint) Realtek HD Audio ses kartının ses vermemesi , ve verdiğinde de resmen saçmalaması ile alakalı bir konu idi... Chip forumda da bulabilirsin....<

Bence DH tamamen kar amacı güden bir site. Oradaki insanlar da toplum içinde kendilerini yeterince gösterememiş ama bilgisayarındaki donanımları ya da sahip oldukları teknolojik ürünleri ile birbirlerine üstünlük sağlamaya çalışan bir topluluğun parçası. DH forumlarında gezmek ya da istediğimiz bilgiye ulaşmak çok vakit alıyor. Arama yapıldığı taktirde aynı ismi taşıyan gereksiz başlıklar çıkabiliyor. Bu yüzden de herkes yeni konu açıyor kimse de bundan rahatsız olmuyor.

Ubuntu-tr forumları da kar amacı güden bir site olsaydı DH'den farkı olmazdı. Google'dan yapılan aramalarda amacına uygun olmasa da buraya yönlendirilirdi kullanıcılar. Arama yapmadan konu kirliliği yaratmanın herhangi bir savunması olamaz. Bence böyle anlayışa sahip insanların forumda olmaması çok daha iyi. Elbet ihtiyacı olanlara yardım etmek gerekir ama dil konusunda herkesin ortak bir görüşe sahip olduğuna inanıyorum.

Ayrıca linkteki başlığa ve kullanıcının gönderdiği mesajlara bakarsak, o kişinin Türkçe konusunda büyük sıkıntı çektiğini görebiliriz. :)

screenshot

Neden arama yapılması isteniyor?
1 konu hakkında 100lerce açılmış başlığı okumaya kimse hevesli değildir herhalde? Yada aynı konuda açılan başlıklara sürekli papağan gibi  bilindik cevabı verecek zamanı bol çok fazla kişi yoktur?

Neden Türkçe'ye önem veriliyor?
Sizi bilmem ama benim bir göz zevkim var. Ne yazdığını anlamak için 40 takla atmayı tercih etmem. Saçma sapan yazmış ne yazdığını anlamak için 5-10 kere okumak gerekiyorsa uyarılması normaldir. Kimse kusura bakmasın. Konu açarken hiç bir özveride bulunmuyorsa vatandaş cevap içinde karşılıksız yardım edinmeyi vazife edinmiş kişilerden de özveri beklemesin.

Sorusuna cevap yazılmamış?
Burası bildiğim kadarıyla kar gütmeyen paylaşım platformu. Tamamen gönüllülerden oluşmakta. Burdaki hiç kimse forumdaki görevlerinden dolayı maaş almıyor sanırım? Peki durum böyleyken nasıl hesap sorulabiliyor? Öneri/Eleştiri kısmında sorun yok fakat iş hesap sormaya gelince durum biraz farklı.

Buraya üye olalı kısa bir süre oldu. Şu ana kadar bütün sorunlarımda önce kısa bir araştırma yaptım. Çözemediklerimi ise forumda paylaştım. Burada konum itibari ile çok özel biri olmadığım aşikar. Görüldüğü gibi tüm sorularıma cevap yazılmış.

Bence sorun yaşayan kişi yaygara koparacağına forumda güzel bir üslüpla sorunu/sorunları dile getirebilirdi. Haksızlığa uğradığını düşünüyorsa çözüm yolu budur. Varolduğunu düşündüğü bir soruna çözüm arıyorsa yine bunu forum içerisinde paylaşmalıdır.

Bu arada bu forumu diğer forumlar ile karıştırmamak gerekli.
Çoğu forum üye sayısının fazla olması için kurallara pek aldırış etmez. Çoğu forum konuyu aramadan açıp açmadığına dikkat etmez. nedne dikkat etmez onun için önemli olan konunun sayısıdır. İstatistiklerde fazla konu görünsün içerik kısmı es geçilir. Dilediğin gibi forumda at koşturabilirsin. Çünkü çevrimiçi sayısına önem verirler. Açtığın konuda kaynak belirtmeni istemezler. Çünkü belirtirsen reklam olur :) Farkında olmadan seni çalmaya yönlendirirler. Ama bas bas bağırırlar emeğe saygı diye :)
"Zihin Fukara Olunca , Fikir Ukala Olur"

garafatma

@screenshot +1

+100 rep emeğe saygı :) :P
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

doe

Arada yazılan mesajları okumadım. Sadece ilk mesajı ve o mesajda verilen köprüdeki yazıları okudum ve bunlara istinaden yazıyorum. Bence yaptığınız gayet doğru ve muhakkak olması gereken * bir şey. Türkçeye gereken özen elbette gösterilecek! Bunda nasıl bir sakınca yahut suçlama olabilir? Milletleri millet yapan en temel yapı taşı dildir! Bırakın tarihi, coğrafyayı, bayrağı, kültürü! İlk önce dil gelir. Dil giderse, bozulursa diğerleri zaten yok olmuş olur.

Ben bu bağlamda dil konusunda gerek ubuntu-tr'de gerek diğer Türk sitelerinde Türkçeye gereken önemin gösterilmesini istiyorum.

Ubuntu-tr forumları için ise içerisinde: "...ipsiz sapsız sorular var..., yardım istiyorsun azarlıyorlar..." diye yapılan suçlamaların ben oldukça acımasız olduğunu düşünüyorum. Ben eğer şahsi olarak bu forumun gerekliliğine ve yapılan suçlamaların haksızlığına inanmasam bu mesaja kesinlikle cevap vermezdim.

Bu haksız suçlamaları yapan kişinin davranışına Freud; "Bahane bulma(mantığa bürüme)" diyor. Özetle, kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş. :D

agunZagun

Internetim yok su an. Sirf su foruma girebilmek icin kontorume kiyip da internet pakedi aldiysam, bence burada yanlis yapilan bir sey yok demektir :). Millet ne derse desin, bu forumu ve isleyisini seviyorum ben.

Diger forumdaki mesaji okuyamadim, ancak yorumlardan cikardigim kadariyla bir Windows ''fanboy''una benziyor. Kimseyi iplemenin bir luzumu yok bence, kendi caplarinda eglensinler.

serkanburda

Dil konusu önemli bence; yeni biri olarak beni buraya bağlı kılan şeylerden birisinin de bu olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Yazım hatalarıyla dolu bir sayfaya ya da yazıya göz gezdirmek bile yorucu olabiliyor. Bu tür basit kuralların aslında hayatımızı ne kadar kolaylaştırdığını insanlar anlamaktan uzaklarsa, bırakın buradan da uzakta kalsınlar.

eren

Bu adamlara dikkat edin. Birileri Ubuntu Türkiye ile Linux Mint Türkiye arasını sürekli bozmaya çabalıyor. Bugün bu konuyu Can ile görüştüm. Özellikle bazı arkadaşlar gelip bizde görev almak istiyor yetkiyi alınca gelip burada sizlere sataşıyor sonrada ortadan kaybolup gidiyor.

Bizde görev alan arkadaşlarda "kendisini Ubuntu Türkiye görevlisi" olarak tanıtan arkadaşlar tarafından rahatsız ediliyorlar. Bu kendini Ubuntu Türkiye görevlisi olarak tanıtan kişileri Can ortadan kaldırıyor. Bu sebeple Can'a teşekkür ediyoruz.

Bu Chip forumunda yazılanları da ben hiç beğenmedim. Ubuntu Türkiye ben dahil bir çok kişiye çok şey öğretmiştir. Burası hakkı ödenemeyecek bir platform.

Ayrıca Linux Mint Türkiye ile Ubuntu Türkiye'yi karşılaştırmak, rakip gibi göstermek hiç doğru değil. Ubuntu Türkiye'de bir çok dağıtımı kullanan insan var. Adı Ubuntu Türkiye bile olsa her dağıtıma destek verilen bir platform. Linux Mint Türkiye'nin Ubuntu Türkiye seviyesine gelmesi için daha on fırın ekmek yemesi lazım.

Bugün Ubuntu Türkiye'de Arch ile ilgili olan konular Arch Türkiye'nin kendi forumunda bile yok.

Arkadaşlar lütfen birilerinin camia'yı bölme çabalarına alet olmayın, gaza gelmeyin ve lütfen aklı selim düşünün. Bu saçma sapan konular yüzünden Linux'a katkı vermek isteyen birçok insan haksız yere bu eylemlerden zarar gördüler. Bunların tekrar yaşanmaması için herkesin aklı selim davranması gerekiyor.

Benim ismimi kullanıp da polemik çıkartmaya uğraşan arkadaşları da Allah'a havale ediyorum. İnsan ne yapıyorsa kendine yapıyor, etme bulma dünyası. Bugün benim üzerimden kurgulanmaya çalışılan saçma oyunun yarın kendi başlarına gelebileceğini unutmasınlar.

Okuduğunuz için teşekkürler.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Konu başlığına istinaden cevap: Hayır :)

Yeni üye olacaklar uyarılmış o başlıkta, teşekkür ederiz buradan. İnternet alemi çok geniş, burası da bulunmaz hint kumaşı değil. Bizler kimseye zorla yardım etmiyoruz, kimse de zorla yardım almıyor. Memnun olmayan başka ortamlarda deneyebilirler şanslarını. Eksiklerimiz, hatalarımız yok mu? Elbette var, çünkü bizler de insanız. Zaten fark ettikçe de düzeltmeye çalışıyoruz kendimizi. Fakat o başlıkta söylenen şeyler... :)

Lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sem

Daha bu konu açılmadan önce, o siteye üye olmuş, sonra öyle birşeyi görünce de cevap vermiş bulundum. Görünce çok şaşırdım, hiç öyle birşeyle karşılaşmamıştım. Ne var ki sonradan düşününce karşılaşmamam normal. Çünkü şu ana kadar kullandığım tek forum sitesi burası. Ne oldu, * bir şey indirmem gerekince üye olmak zorunda kaldım, sonra, site sağ ben selamet. Yani kullanıp takip ettiğim tek site burası olunca, doğal olarak hiç bu tarz yazılarla karşılaşmamıştım. O şaşkınlık ile cevap verdim. @bytan'la 5 dakika önce konuşabilseydim, bu tarz şeylerin zaten olduğu, ilk olmadığını bilseydim, genelinizin dediği belki bir şey demeye gerek olmazdı, tabi gene belli olmaz, belki bir paragraflık bir şey yazabilirdim gene bilemiyorum  tam olarak...
     Söylenen diğer konuları aramızda, doğru mu yanlış mı diye tartışmak; bilemiyorum benim fikrim tabi ki olumlu ama, bu sitenin daima kullanılamaz duruma gelmesi olayını açıklayabilecek olan var mı? Nedendir? Neden değildir?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

silvester

Düzenli olarak takip ettiğim tek forum.
Forumumu seviyorum.
Emeğinize sağlık.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: sem0900 - 24 Nisan 2010 - 04:42:27
Daha bu konu açılmadan önce, o siteye üye olmuş, sonra öyle birşeyi görünce de cevap vermiş bulundum. Görünce çok şaşırdım, hiç öyle birşeyle karşılaşmamıştım. Ne var ki sonradan düşününce karşılaşmamam normal. Çünkü şu ana kadar kullandığım tek forum sitesi burası. Ne oldu, * bir şey indirmem gerekince üye olmak zorunda kaldım, sonra, site sağ ben selamet. Yani kullanıp takip ettiğim tek site burası olunca, doğal olarak hiç bu tarz yazılarla karşılaşmamıştım. O şaşkınlık ile cevap verdim. @bytan'la 5 dakika önce konuşabilseydim, bu tarz şeylerin zaten olduğu, ilk olmadığını bilseydim, genelinizin dediği belki bir şey demeye gerek olmazdı, tabi gene belli olmaz, belki bir paragraflık bir şey yazabilirdim gene bilemiyorum  tam olarak...
     Söylenen diğer konuları aramızda, doğru mu yanlış mı diye tartışmak; bilemiyorum benim fikrim tabi ki olumlu ama, bu sitenin daima kullanılamaz duruma gelmesi olayını açıklayabilecek olan var mı? Nedendir? Neden değildir?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,18088.0.html başlığında gerekli açıklama var, inşallah en kısa zamanda bütün sorunlarımız çözülür.

eren

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Nisan 2010 - 04:15:39
Konu başlığına istinaden cevap: Hayır :)

Yeni üye olacaklar uyarılmış o başlıkta, teşekkür ederiz buradan. İnternet alemi çok geniş, burası da bulunmaz hint kumaşı değil. Bizler kimseye zorla yardım etmiyoruz, kimse de zorla yardım almıyor. Memnun olmayan başka ortamlarda deneyebilirler şanslarını. Eksiklerimiz, hatalarımız yok mu? Elbette var, çünkü bizler de insanız. Zaten fark ettikçe de düzeltmeye çalışıyoruz kendimizi. Fakat o başlıkta söylenen şeyler... :)

Lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye.

Serkan çok güzel açıklamış. Herkesin hataları oluyor, önemli olan bu hataları fark edip düzeltmeye çalışmak.

Bence Ubuntu Türkiye Linux destek siteleri arasında kapsamı en büyük, içerisinde en çok bilgi olan ve en faydalı site. Bunu çekemeyenler, bundan rahatsız olanlar elbette olacaktır. O kişilerde başka yerlerden destek alabilirler.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

eribol

İnsanlar niye bizi çekemesin ki? Düşmanımız mı var? Paranoyaklık olur bu başka birşey değil.

eren

Alıntı yapılan: eribol - 24 Nisan 2010 - 17:36:21
İnsanlar niye bizi çekemesin ki? Düşmanımız mı var? Paranoyaklık olur bu başka * bir şey değil.

Onu bana değil bu işlere girenlere sormak gerek. Eskiden düşmanlarımız vardı, bunları yazmak uygun olur mu bilemem ama Debian Türkiye'nin ilk yönetiminden bazı arkadaşlar bize saldırıyordu. Hatta bir ara veritabanımızı çaldınız diye bizi suçluyorlardı.

Ubuntu Türkiye'nin ilk yönetiminin bize yolladığı Drupal veritabanı ve kodlarında gizli açıklar ortaya çıkmıştı. Yine bazı arkadaşlar buraya gelip hak iddia etmişlerdi ve yetki alamayınca sorun çıkartmışlardı.

Ayrıca 5. sayı ile birlikte göndermek zorunda kaldığımız SUDO tayfasının yaptıkları ortada.

Daha da fazla olay var ama yönetim içerisinde konuşulanları herkesin önünde paylaşmak doğru olmaz. Siz yönetime daha yeni katıldığınız için geçmişi bilemiyorsunuz. Geçmişte oldukça fazla olay yaşandı.

Alquimista

Üzerime vazife olmayabilir konuşulanlar afedersiniz bunun için en başta ama bir yorum yapmak istiyorum.

Yanlış anlamayın lütfen ama geçmiş üzerine konuşmak bence doğru değil. Uzun bir geçmişi olan köklü bir proje elbette Ubuntu Türkiye ve bu süreç içerisinde çeşitli sorunlar muhakkak ki yaşanmıştır, yaşanmamış olması anormal olurdu ama şimdi bir kullanıcı olarak dile getirilmemesini rica ederim şahsen. Çünkü kısa deneyimim ile gördüğüm kadarı ile bu konular açıldığında çok uzuyor ve kullanıcılar olarak açıkcası benim gibi kişileri de pek ilgilendirmediğindendir belki dayanağı olmayan yorumlar çıkıyor ortaya.

Hani rica etsem de geçmişten ziyade şuan için yapıcı öneriler üzerine gitsek. Konu sapacak gibi geliyor bana böyle bir gidişat olunca çünkü.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

eribol

Başlığı açık tutuyoruz ve çok şükür şu ana kadar da sorun yok. Eleştiren eleştirdi beğenen beğendi. Ama sen böyle devam edersen CIA'nin sitemize saldırı düzenlemesi an meselesi olur. Biz başlığı kapatmak istemiyoruz. Lütfen sende geçmiş bilgilerini sadece kendine sakla. Çünkü benim veya buradakilerin böyle bir isteği olduğunu zannetmiyorum.

Yiğit Ateş

Ben de üstüme vazife olmamasına rağmen, sıradan bir kullanıcı olarak birkaç kelam etmek istiyorum. @wiper, dün sonradan silinmiş olmasına rağmen sarfettiğin ifadeler çok rahatsız ediciydi açıkçası ve bana biraz düşmanca gelmişti ama dün herhalde bana öyle geldi diye bir şey yazmadım. Bugün de devam etmesi üzerine bir şeyler söyleme ihtiyacı hissettim.
Burada insanları iğneleyici sözler söylemenize gerek yok. Burası alelade bir forum değil, bir destek platformu. Kişiler geçici, önemli olan verilen desteğin devam etmesi. Sanki arada rekabet varmış ve intikam alınmak isteniyormuş gibi bir izlenim ediniyorum ben. Sürekli geçmişte şu oldu bu oldu demek ne kadar doğrudur? Başlığın amacı farklı olmasına rağmen niye buralara geldiğimizin takdirini de sizlere bırakıyorum.

heartsmagic

Başlık açık kalsın şimdilik ancak Ubuntu Türkiye olarak belirtelim ki kişiler veya platformlar için sarf edilmiş kötü sözler bizi bağlamaz, bizim haricimizdeki kişilerin kendi "tahminleridir". Şu an itibariyle ne düşmanımız ne de rakibimiz vardır. Burası sıradan bir forumdur. Öyle olmaya da devam edecektir. Başlığın açılmasına sebep olan ortamda söylenenler de patavatsız kişilerin kendi yorumlarıdır, başka bir şey değil.

Başlık aksi bir yönde ilerlerse yapılması gereken yapılacaktır.

eren

Ben düşmanımız yok dendiği için sayın @eribol'a geçmişte yaşanan olayları anlattım.

Ben şahsi olarak bir düşman değilim. :) Aksine buranın ayakta kalması için gerektiğinde elimden geleni yaptım. Geçmişte bazı sıkıntılar yaşandı, bende bu konuların uzaması taraftarı değilim. Zaten son yaptığım bütün açıklamalarda konunun kapanması gerektiğini söyledim.

Bahsi geçen CHIP forumunda söylenenler bizide üzdü. Bu nedenle o lafları sarf eden kişiyi uyardım ve bu şekilde konuşmamasını rica ettim.

@eribol bende sizinle aynı fikirdeyim ve geçmişi deşmenin anlamı yok. Siz düşmanımız yok dediğiniz için ben geçmişten bazı örnekler verdim. Yoksa benimde amacım geçmişi deşmek değil.

Zaten bu başlığa yazma nedenim bu yaşananlardan duyduğum rahatsızlığı belirtmek içindi.

Son sözü Serkan söylemiştir artık onun lafının üstüne laf etmeye gerek yok.

heartsmagic

Bir önceki iletim geçmişi de kapsamaktadır.

Konu hâlâ uzuyor.