Yanlış mı yapıyoruz?

Başlatan Yiğit Ateş, 22 Nisan 2010 - 15:28:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yiğit Ateş

Arkadaşlar http://www.chip.com.tr/forum/ubuntudaki-kalite-dususu_t160693.html adresinde gördüğüm konu üzerine ve forumda da son zamanlarda bu tür fikirleri sıkça gördüğümden dolayı sizlerin de fikirlerini almak istedim, özellikle yeni üyelerin. Forumda üslup ve takınılan tavır açısından bir sorun mu var? Türkçe konusunda biraz fazla özen gösterildiğine dair şikayetler var. Yanlış mı yapıyoruz acaba?

sema

Bence gayet doğru yapıyoruz. Burada düzeni sağlamak adına bir iki kişinin değil çoğunluğun isteğine göre hareket edilir. Çoğunluğun (büyük çoğunluğun, küçücük istisnaları olması doğaldır) memnun olduğunu düşünüyorum.

O arkadaş önce kendi davranışına baksın bence, açtığı başlık kendisindeki kalite düşüklüğünü gösterir.
susema

eribol

Yok yanlış * bir şey. Konuyu açan bu forumda yasaklı. Sebeplerini yazmam hoş olmaz(onun için hoş olmaz). Diğer eleman da benim birkaç hafta önce tahmin ettiğimi söylemiş. Birileri bugünlerde "forumda sorunlar çözülmüyor" imasında bulunursa şaşırmayın ama takmayın da. Özellikle sadece masaüstü resimlerinin paylaşıldığı bir forumla kıyaslarsa tiye bile almayın, zira amaç zaten bellidir.

Konunun uzamaması dileğiyle...

canosayan

kısa bir özet geçeyim. arkadaşın paylaştığı logo ne yazık ki çok hoş değildi. yine de bir şikayet gelecek mi diye bekledim.

beklediğim şekilde bayan üyelerimizden ubuntuki bir rapor geçti. Zaten buda engellenmesinde önemli bir adım oldu

isteyen bu ifadeleri ilgili siteye taşıyabilir
Chmod bizim işimiz.

Fidel

Yalnız ordaki şu ilk cevap çok hoş olmuş bence:
Alıntı YapEmin ol bu uyarın onları titretip kendilerine getirecektir.
Mizah ve adalet duygusu olan insanları seviyorum. :D

Ozmo

kuyruk açısı var gibime geldi...

xwes

Yahu bırakın şu salakları. Bunun önüne geçemezsizin, bazı aptallar aptallıkları yüzünden kovuluyorlar sonra da gidip çocuk gibi sağda solda ağlıyorlar. Bunları ipleyip burada konu açmak bile gereksiz. Sıkıldım valla bu sümsüklerden.

Alquimista

Yapıcı olarak açılan bu konu yapıcı gider mi ben biraz şüpheliyim. Çünkü verilen adreste konuşulanlara kayacak konu ve o konuya göre;

Logo, Türkçe kullanımı ya da herhangi diğer şikayet ettikleri konular bence ciddiye alınıp cevap verilmeye bile değmez, çünkü her birine cevap verildiğinde konuşulup bir neticeye vardırılmış sorunları yeniden yeniden uzatmak anlamına gelir bu. Bu forumun kullanıcıları, forumun içeriği, verilen bilgiler ve edilen yardımlar yeterince sitenin kalitesini ortaya koymaktadır, bunu tartışmaya gerek yok.

Bir insanı bile seven kadar sevmeyen de mutlaka olacaktır, herkesi mutlu edecek bir tavır asla olamaz ve herkesi mutlu etmeye çalışmak yanlış olur. Verilen adreste bulunan iki kişinin yoruma göre kimse gidipte "yahu biz yanlış mı yaptık" diye düşünmesin bu 2-3 kişiye karşılık burada hergün bulunan onlarca insanı düşünmek lazım. Beğenmiyorlarsa bu kişilerin taktiridir saygı duyulur, bu kadar.

Verilen adres dışında,

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 22 Nisan 2010 - 15:28:16
Forumda üslup ve takınılan tavır açısından bir sorun mu var? Türkçe konusunda biraz fazla özen gösterildiğine dair şikayetler var. Yanlış mı yapıyoruz acaba?

Bu soruya yeni katılan üyelere sorulabilecek güzel bir soru olabilir eğer konu bu kısıma yoğunlaşırsa. Sonuçta kapanmış eski konuları açmayan ve yapıcı olan her eleştiri bu topluluğu daha iyi bir konuma getirecektir, bu bölüm de bunun için açılmıştır zaten.

@eribol'un dediği gibi;
Alıntı yapılan: eribol - 22 Nisan 2010 - 15:44:16
Konunun uzamaması dileğiyle...

Ayrıca @xwes'e katılmamak elde değil :)
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

Yiğit Ateş

Arkadaşlar logoyu kastetmemiştim ben aslında, @AlmaMorena'nın belirttiği gibi genel forum işleyişi konusunda tartışırsak daha iyi olur.

screenshot

Ubuntu forumuna kızmış birinin windowsu övmesi bence çok saçma. Klasik windows kullanıcısı olduğu aşikar.

Her ortamın bir üslubu olduğu gibi kurallarıda vardır. Kurallara uyma mecburiyeti forumun varlığını sürdürebilmesi için şarttır. Foruma üye olan kişi üyelik sözleşmesini kabul ettiğine göre ihlal durumunda başına ne geleceğini bilmemesi mümkün değil.

Ben kurallara uymam kafamın dikine giderim diyorsa gidebildiği kadar gitsin. Bu düşünceye sahip kişiler hiç durmasın yolu açık olsun.

Her insan farkında olmadan hata yapabilir. Sonuçta insanız. Bunu kabüllenmek en büyük erdemdir.  Ufak tefek hatalarda ne yönetimin nede üyelerin acımasızca yargıladığına pek ihtimal vermiyorum.
"Zihin Fukara Olunca , Fikir Ukala Olur"

hitokiri

Alıntı Yap***Yahu bırakın şu salakları. Bunun önüne geçemezsizin, bazı aptallar aptallıkları yüzünden kovuluyorlar sonra da gidip çocuk gibi sağda solda ağlıyorlar. Bunları ipleyip burada konu açmak bile gereksiz. Sıkıldım valla bu sümsüklerden.
Maalesef katılmam mümkün değil o sümsük o bunu yapmadı diye bazen yanlış davranılabiliyor(?)
Genel olarak yapılan'nın doğru olmasına rağmen konu abartılıyor(***) ne yaparsa yapsın herhangibi bir insana (***) bunları demek hiç hoş değil ,
Zaten kendileri açıklamalarıyla yaptıklarıyla kendilerini küçük düşürmeyi başarmışken hiç gereği yok,
Bazen yeni üyeler gözden kaçabiliyor bu uyarılma konusunda , onun dışında forumda şu yanlış bu yanış yapılıyor demek gerçekten zor ve yersiz...
(Tabii bana göre :) )

BayboraKaan

Yolcu365'in yazdıklarını dikkate bile almıyorum. Yarı çıplak bir kadının logosu olmaz. Farkındaysanız üyelerimizin arasında 7'den 70'e her yaşta üye bulunmakta ve biz de forumun seviyesini korumak zorundayız.

Ama benim en çok ilgimi çeken Boracalin adında ki üye :D

özgürubuntu

Linux Mint TR Forumunu öven şahıs di mi :D Hahahah Yazık başka bir şey demiyorum.

Fidel

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 22 Nisan 2010 - 16:24:55
@AlmaMorena'nın belirttiği gibi genel forum işleyişi konusunda tartışırsak daha iyi olur.

Bu konuda bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Bazı uyarılarda bulunulması kaçınılmaz. Çünkü foruma yeni katılan bir kişi alışkanlıklarıyla geliyor. Bu alışkanlıklar arasında forumu düzensizleştirecek yanlar varsa(kullanılan dil, üslup, forumdan faydalanırken tembellik vb.) uyarılmaları forumun selameti açısından şart. Kurallar her yerde var. Yardımlaşmanın ve dayanışmanın bir bedeli olmalı ki bence bu bedel forum kurallarına uymaktır. Yoksa forumun kalitesi gerçekten düşer.

BayboraKaan

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 22 Nisan 2010 - 16:31:39
Linux Mint TR Forumunu öven şahıs di mi :D Hahahah Yazık başka bir şey demiyorum.

Aynen o :D

sema

@xwes'e aynen katılıyorum. Konunun uzamasını ben de istemiyorum, sıkıldım cidden bunlardan. Bence konuşmak bile yersiz. Kilitlense keşke, zamanımıza yazık..
susema

sudusleri

Bence  söz konusu vatandaşı ve eylemlerini derinlemesine tartışmaya gerek bile yok. İki yıldır bu foruma üyeyim. Yedi yıl boyunca 4-5000 üyesi bulunan forumları da yönettim. Forum yönetmenin ne kadar zor olduğunu bilirim. Ne yaparsanız yapın herkesi memnun kılmanız mümkün değil.

Gecelerinizi, günlerinizi verirsiniz ama sorumsuz ve vicdansız klavye ishali olmuş karaktersizler nedeniyle işinize ve amacınıza odaklanmışlığınızı kaybederek; 15 mb lık mysql veritabanınızı, nescafe ve sigara eşliğinde keyifle silebilecek duruma gelmeniz işten bile değildir.

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bu forum gerçekten gördüğüm en seviyeli ve yardımsever forum. Varsın ne derlerse desinler. Yapılan iş ortada.
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

canosayan

Alıntı yapılan: sudusleri - 22 Nisan 2010 - 17:00:14
... odaklanmışlığınızı kaybederek; 15 mb lık mysql veritabanınızı, nescafe ve sigara eşliğinde keyifle silebilecek duruma gelmeniz işten bile değildir...

loglar harici aldığım son yedek 130 MB
Chmod bizim işimiz.

ubuntuki lilith

Gece 03:00'te bile forumda en az 5-10 kişi oluyor. Bu sanırım forumumuzun ne kadar güzel bir iş çıkardığının ispatıdır. Bahsi geçen ya da geçmemiş benzer işleve sahip forumlarda gündüz vakti bile 10 kişi zor bulunuyor, demek ki burada birşeyler sunuluyor, demek ki burada insanlar çalışıyor ki böyle güzel ve kalabalık bir topluluğuz!

qhareb

Alıntı YapŞunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bu forum gerçekten gördüğüm en seviyeli ve yardımsever forum.
+1
"İşte dünyanın sonu gelir böylece
Bir patlamayla değil fakat
Bir iniltiyle" 
  T. S. Eliot

sudusleri

Alıntı yapılan: canosayan - 22 Nisan 2010 - 17:10:52
Alıntı yapılan: sudusleri - 22 Nisan 2010 - 17:00:14
... odaklanmışlığınızı kaybederek; 15 mb lık mysql veritabanınızı, nescafe ve sigara eşliğinde keyifle silebilecek duruma gelmeniz işten bile değildir...

loglar harici aldığım son yedek 130 MB

Üçüncü ve son silişimdi :)
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

Angel Spy

Çoğunuza katılıyorum, forumda herkesi mutlu etmek kolay değil vs.. kısa keseyim :) Biliyorsunuz ki ben de bu foruma yeni üyeyim tesadüfen geldim Launchpad'den. Bana fazla hitap etmiyor öyle veya böyle (etmek zorunda da değil :) ). Sadece bir kaç konuya bakıyorum ve yazıyorum genelde o kadar. Ki buna rağmen yazma tarzlarında eksiklikler var gibi geliyor bazı kullanıcıların. Şu veya bu diye örnek veremem sadece anlayışla karşılıyorum ve diyorum ki belki yazarken yüzünde tebessüm vardı kırma niyeti değil (kimseye alınmadım taş atmayın:)). Ciddiyet veya arkadaş davranışı gibi değil bazen tarzlar. Lafı kestirmeden yazıp bırakmış veya kırmaya çalışmış gibi geliyor. İmla hatası belki yok ama içtenlik eksikliği var gibi sanki. Anlatması biraz zor örnek olmayınca. Diyeceksiniz örnek yok o zaman neden böyle yazıyorsun. Dediğim gibi topu topu 2-3 konuya yazmama ve 5-10 konu cevaplamadan okumama rağmen bazen öyle rahatsız edici bir şey görüyorum ve dayanamıyorum. Atıyorum mesela, -"bu nasıldır", -"hayır böyle olmak zorunda" gibi. Geçenler de yaş anketi istememin sebebi de buydu kimse yanlış anlamasın :) yaş seviyesi çok mu düşük diye merak ettim yani o derece. Ama sanırım zamanla birbirimizi tanıdıkça belki anlayabilirim diyorum sadece. Neyse tekrar yazayım, tartışma için falan yazmadım, o kişilerin veya buradakilerin tarzını onaylamak için de. İçimdekini anlatmaya çalıştım. Of valla gene cümleleri ortaya attım toplayabilene aşk olsun :)
Something is better than nothing
What goes around, comes around.
46234-54766-54766-55317-55485-55438-55819-56064-56077-56324-56773-59424-59527-59871-60639-61134-61184

if

Yüz yüze iletişim kurma ve iletişime geçtiğimiz insanların mimiklerini görme imkânının olmaması sebebiyle, kimi zaman, kelimelerimiz veya cümlelerimiz karşı tarafta acı bit tat bırakabiliyor.

İmlâya gösterilen özenin yerinde olduğunu, sizler gibi, onaylamakla bereber imlâ hataları için yapılan uyarıların üslubu kimi zaman karşı tarafı kırıcı olabiliyor. Bunun da doğal bir durum olduğunu çünkü "Beşer şaşar" kaidesinin her zaman geçerli olduğunu söylemeden geçemem.

Ubuntu forumdan ziyadesiyle memnunum. Hepinize sabır dolu forum hayatı diliyorum:)

eribol

Bir ayrıntıyı da söyleyeyim ben kendi açımdan. Biri geliyor imlâ bozuk, arama yapılmamış, armut piş ağzıma düş mantığı var. Hemen sonra sert bir mesaj geliyor. Bu da iyi niyetli birçok kişiyi yanıltabiliyor bazen(ama bazen). Çünkü birçoğumuz sadece o an duruma şahit oluyoruz ama öncesini bilmiyoruz. Ya bu kişi 10. defa uyarılmışsa ve hâlâ aynı şekilde devam ediyorsa ne yapılabilir? Sonuçta hepimiz insanız(@heartsmagic'ten biraz şüpheliyim :D )ve hepimizin sabrı bir yere kadar maalesef.

Bir olay vardır. Peygamber'e niçin Hz. Ali'yi bu kadar çok seviyorsun diye sorarlar. Cevaben birkaç sahabeye üst üste sorar.
- Biri sana kötülük ederse ne yaparsın?
- Sabrederim.
- Ya tekrar kötülük yaparsa ne yaparsın?
- Yüz çeviririm.
- Peki ya tekrar kötülük yaparsa?
- Hakkımı ondan alırım.
En fazla 3. defa sabreden çıkıyor. Sonra Hz. Ali geliyor ve ona soruyor. Bütün tekrarlarda aldığı cevap hep aynı.
- Sabrederim.

Evet güzel olan sabretmek ama maalesef bir Hz. Ali sabrı gibi sabırda gösteremeyiz. Bazen bu gibi ortamlarda sabretmenin de bir sınırı olmazsa seviye yerlerde sürünür ortam laçkalaşır.

canosayan

zamanında hiç kuralı olmayan bir forum görmüştüm. aa tam bana göreymiş demiştim. ama emin olun oda boğucuydu.
Chmod bizim işimiz.