VMware workstation kurulumu

Başlatan xxx3, 13 Haziran 2008 - 21:40:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xxx3

arkadaşlar wmware'yi ubuntuya nasıl kurabilirim sitesinden ubuntu için rpm uzuntılı dosyasını çektim ama kuramadım? yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

hasansahin

Ubuntu icin olan paket rpm uzantili oluyormu?
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

xxx3

Alıntı yapılan: hasansahin - 13 Haziran 2008 - 22:17:58
Ubuntu icin olan paket rpm uzantili oluyormu?
olmuyormu ben oyle indirmiştim şimdide tar uzantılı indiriyorum sanırım ılk yalnıs ccektım hataya dustum

hasansahin

Ok kurulum için aşağıdaki adreste bütün bilgiler var. İngilizce olarak anlatılmış ama çok basit bir anlatım olmuş. Kesinlikle yardımcı olacaktır.

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=826845&highlight=vmware+workstation
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

xxx3

erginemr

Bir de, bilginiz olsun; Ubuntu'da rpm paketleri deb paketlerine dönüştürmeye yarayan "alien" isimli bir konsol programı var:
sudo aptitude install alien

Aşağıdaki bağlantıda farklı bir kullanım şekli verilmiş:
http://ubuntu.wordpress.com/2005/09/23/installing-using-an-rpm-file/

ama benim bildiğim kullanımı şu şekilde:

sudo alien --to-deb <paket_ismi.rpm>

Ancak küçük paketlerde problemsiz dönüşüm sorunsuz gerçekleşse de, vmware gibi sistemle içiçe, komplike paketler için bu programı kullanmaktan kaçınmalısınız.

Ek Not: "sudo" ya ihtiyaç olmayabilir. Öncelikle bunu deneyin:
alien --to-deb <paket_ismi.rpm>

xxx3

teşekkürler hocam işime yarıyacak :D

bk-bk

Vmware i  terminalde alien ile 'rpm den deb' e dönüştürmek icin ben de ugrastım.Sayfadaki yönergeleri izleyerek '<paket_ismi.rpm>'  tırnakları kullandıgımda synrax hatası verdi,tırnakları kaldırdıgımda (warning: Skipping conversion) dönüşümden cıkılıyor mesajı verdi, biraz bekleyince deb pakati oluşturuldu raporunu aldım.Oluşan deb paketini  inceledigimde kurulum şartlarının yerine getirildigi ve alien ile rpm den deb e dönüştürüldügü yazıyor.(Converted from a rpm package by alien version 8.69.
   durum:  Paketi kurdum fakat programlarda göremiyorum.Bu yazıyı yazarken bilgisayarı yeniden başlatmadım ve hemen buraya rapor etmek istedim.yeniden başlattıktan sonraki durumu da yazıcam.

kurulum cıktısı:

bulent@bulent-laptop:~$ cd /home/bulent/Belgeler/ubuntu-paketler
bulent@bulent-laptop:~/Belgeler/ubuntu-paketler$ alien --to-deb <VMware-workstation-e.x.p-15576.i386.rpm>
bash: syntax error near unexpected token `newline'
bulent@bulent-laptop:~/Belgeler/ubuntu-paketler$  alien --to-deb <VMware-workstation-e.x.p-15576.i386.rpm>
bulent@bulent-laptop:~/Belgeler/ubuntu-paketler$  alien --to-deb  <VMware-workstation-e.x.p-15576.i386.rpm>
bulent@bulent-laptop:~/Belgeler/ubuntu-paketler$ alien --to-deb VMware-workstation-e.x.p-15576.i386.rpm,
Must run as root to convert to deb format (or you may use fakeroot).
bulent@bulent-laptop:~/Belgeler/ubuntu-paketler$ sudo alien --to-deb VMware-workstation-e.x.p-15576.i386.rpm
[sudo] password for bulent:
Warning: Skipping conversion of scripts in package VMwareWorkstation: postinst postrm preinst prerm
Warning: Use the --scripts parameter to include the scripts.
vmwareworkstation_e.x.p0-15577_i386.deb generated
bulent@bulent-laptop:~/Belgeler/ubuntu-paketler$

kurulum saglıklı olmuşmudur ?
-----------------------------------------------------------
bilgisayarı yeniden başlattım.Vmware programlar  listesinde yok kurulum başarısız fakat synapticte görüyorum.

terminalde vmware komutu verdiğimde ise cıktı şöyle:

bulent@bulent-laptop:~$ vmware
/usr/bin/vmware: 166: cannot open /etc/vmware/locations: No such file
exec: 180: /lib/wrapper-gtk24.sh: not found
bulent@bulent-laptop:~$

buradaki hataların anlamı nedir ?
herkes layık olduğu yerdedir

bk-bk

Ancak öyle * her şey çevrilir ve sorunsuz çalışır diye düşünmeyin, mecbur kalınırsa kullanılacak bir yoldur, yoksa mutlaka .deb pakedini bulmayı deneyin önce. ufuk_k
--------------------
evet, ufuk_k haklıymış. :-X

herkes layık olduğu yerdedir