Wine'da Amos Sorunu

Başlatan Aybek, 17 Nisan 2010 - 21:31:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aybek

Amos, SPSS'in kardeş yazılımı olup, doğrulayıcı faktör analizi uygulamalarında sıkça kullanılmakta. Ancak ne yazık ki SPSS 16'nın Linux için hazırlanan sürümü olmasına karşın, Amos'un böyle bir sürümü mevcut değil.

Ben de bugün oturdum, Amos'u Ubuntu altında nasıl çalıştırırım diye uğraştım. Bir kaç saatimi yediğini söyleyebilirim, ancak buna rağmen çalıştırmayı başaramadım. Önce License Wizard uygulaması sabit diskiniz yok dedi, sonra program bozuk açıldı... Onu çözdüm, bu sefer de lisans algılanamadı demeye başladı... Son olarak bunu da çözdüm, ancak bu sefer de program 10 saniye sonra kendiliğinden kapanmaya başladı...

Ben geldiğim noktaya kadar yaptıklarımı anlatayım, belki birisi gelir ve bunu daha ileriye götürür. Böylece Amos'u Ubuntu altında çalıştırmanın keyfini yaşarız. :)

Öncelikle, Amos 17 ve Amos 16 bir çok sorun vermekte. Dolayısıyla daha eski bir sürüm olan Amos 7'ye odaklandım bugün. Kurulduktan sonra açılan License Wizard, dediğim gibi sabit diskimi görmüyordu. Wine sürümüm 1.2.42'ydi. Ben de wine'ı kaldırıp kararlı sürüm olan 1.0.1'i kurdum. İşte bu işlem license wizard'da yaşadığım sorunu çözdü.

Daha sonra, SPSS sitesinden almış olduğum lisans kodunu girerek, yazılımı aktif hale getirdim. Ancak bu sefer de yazılımı açmaya çalıştığımda, bazı dosyaların bulunamadığını söyleyen bir hata alıyordum. Bulunamayan dosyalar AmosReference.ContextID ve Templates/Normal.amt dosyalarıydı. Bana verdiği hatayı dikkatlice okuduğumda gördüm ki, Amos bu dosyaları kendi dizininde değil, C:/'nin altında arıyordu. Oysa her iki dosya da kendi kurulu olduğu dizinde mevcuttu. Ben de AmosReference.ContextID dosyasını ve Templates klasörünü C:/'nin altına kopyaladım.

Bu noktadan sonra, program düzgün bir biçimde açıldı, ancak bu sefer de lisansımı düzgün bir şekilde tanıtmama rağmen no valid license found hatası verip kapanmaya başladı. Aklıma Amos'un lisans dosyasını da C:/ altında arayıp aramadığı fikri geldi ve lisans dosyası olan lservc dosyasını C:/ altına kopyaladım.

İşte bundan sonra program rahatlıkla açılmaya başladı. Hiç bir hata da vermiyordu. Ancak bu sefer de 10-15 saniye içinde kendiliğinden kapanmaya başladı ve ben bugünlük pes ettim. :)

Amos'a benzer programlar olan LISREL ve Mplus wine ile sorunsuzca çalışırken Amos'un çalışmaması biraz can sıkıcı oldu. Gerçi benzer işleri yapan programlar varken niye illa Amos diye tutturuyorum diye düşünebilirsiniz. Ancak Amos diğerlerinden farklı olarak, yaptığı işlemlerin arkaplanında neler olduğunu da göstermekte ve biraz daha eğitici gibi sanki. Ayrıca fazladan bir program öğrenmenin zararı olmaz diye düşünüyorum. :)
Kişisel Blog: http://www.aybek.net || Akademik Blog: http://www.olcme.net

eribol

Demosunu indirip mi deneyeceğiz? Bunun için üyelik istiyor. Nasıl birşey diye bakasım var sadece. Ama özel bir program olduğu için pek bilgi sahibi olan yoktur sanırım.

heartsmagic

Programı doğrudan menü aracılığıyla değil de uçbirimden çalıştırırsan en azından hata verirse görebiliriz.

wine "~/.wine/drive_c/Program Files/programın_dizini/program.exe"
gibi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Aybek

@eribol, program evet özel bir alana hitap ettiği için ücreti de fazla ne yazık ki. Deneme sürümüne bile izin vermiyor olabilir emin değilim. Zaten bendeki sürümü de eski bir sürüm. Şirket artık IBM bünyesine girdi ve buna bağlı olarak yazılımlar da oldukça değişti.

@heartsmagic, ben de denemiştim bu yolu, ancak şöyle bir durum ortaya çıkıyor. İlginç bir şekilde simge üzerine sağ tıklayıp wine ile çalıştır dediğimde program açılıp 10 saniye sonra kapanırken, terminalden aynı işlemi yaptığımda binbir türlü hata veriyor ve program hiç açılmıyor bile. Terminalde verilen hata ise:

err:menubuilder:WinMain unknown option -a
err:menubuilder:WinMain unknown option -r
fixme:powrprof:DllMain (0x60780000, 1, (nil)) not fully implemented
fixme:ntdll:NtPowerInformation Unimplemented NtPowerInformation action: 16
fixme:virtual:NtAllocateVirtualMemory MEM_WRITE_WATCH type not supported
fixme:ole:CoGetContextToken stub
fixme:shell:URL_ParseUrl failed to parse L"AmosGraphics"
fixme:shell:URL_ParseUrl failed to parse L"ClassLibrary1"
fixme:shell:URL_ParseUrl failed to parse L"System"
fixme:shell:URL_ParseUrl failed to parse L"Microsoft.VisualBasic"
fixme:shell:URL_ParseUrl failed to parse L"Microsoft.VisualBasic.resources"
fixme:shell:URL_ParseUrl failed to parse L"Microsoft.VisualBasic.resources"
fixme:shell:URL_ParseUrl failed to parse L"System.Configuration"
fixme:shell:URL_ParseUrl failed to parse L"System"
fixme:shell:URL_ParseUrl failed to parse L"System.Xml"
fixme:shell:URL_ParseUrl failed to parse L"System.Windows.Forms"
fixme:shell:URL_ParseUrl failed to parse L"LD"
fixme:shell:URL_ParseUrl failed to parse L"System.Drawing"
fixme:shell:URL_ParseUrl failed to parse L"Interop.VBA"
fixme:shell:URL_ParseUrl failed to parse L"Interop.DAO"
fixme:shell:URL_ParseUrl failed to parse L"System.Drawing"
fixme:shell:URL_ParseUrl failed to parse L"System.Xml"
fixme:shell:URL_ParseUrl failed to parse L"mscorlib.resources"
fixme:shell:URL_ParseUrl failed to parse L"mscorlib.resources"
fixme:shell:URL_ParseUrl failed to parse L"System.Windows.Forms"
fixme:shell:URL_ParseUrl failed to parse L"System.resources"
fixme:shell:URL_ParseUrl failed to parse L"System.resources"
aybek@aybek-laptop:~/.wine/drive_c/Program Files/AMOS 7$ fixme:powrprof:DllMain (0x60780000, 0, 0x1) not fully implemented

heartsmagic

İlginç. Program menüden çalıştırılmayınca daha da garipleşiyor demek ki. Zaten ilk satırlarda menü ile ilgili bir hata fırlatmış ancak ne hikmetse etrafta hiçbir bilgi görünmüyor bu konu hakkında.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Aybek

Şu sıralar biraz yoğunum. Rahatlayınca, wine'ın yeni sürümlerini deneyeceğim, belki yeni sürümlerde sorun düzeliyordur. En olmadı Virtualbox ile kullanmaya devam. :)