Ubuntu 8.04 Hardy Heron'da Wireless sorunu?

Başlatan bkal26, 13 Haziran 2008 - 14:48:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bkal26

Arkadaşlar ben Ubuntu 8.04 Hardy Heron kullanıyorum, kablolu internete çok rahat bağlanabildiğim halde wireless'a bağlanamıyorum. Wireless'lı ortamda olmama rağmen ağ yok diyor nasıl halledebilirim acaba?
Makinam HP Pavillion dv2000

munirekinci

Ağ yöneticisi ile bak birde. Zira network applet ağları göstermiyor.
Ağ yöneticisi: Sistem > Yönetim > Ağ
Önce Ağ yöneticisinin kilidini aç.
Kablosuzu aktif et.
Kablosuz ayarlarına gir.
Kablosuz ağlar bak bakalım.

bkal26

Ya yine olmadı. hala bağlanmıyor. Kablosuz bağlanabileceğim yerde kabloyla bağlanmak zorunda kalıyorum.

munirekinci

Nasıl olmadı, ben kablosuz ağları görüp göremediğini sordum?
Kablosuz ağları görüyorsunda mı giremiyorsun?

heartsmagic

Kablosuz kartını dahi söylememişsin. Yorum yapmak çok güç.

sudo lspci

komutunu bir görsek.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bkal26

kart şu :  Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 3945ABG Network Connection (rev 02).

bkal26

Arkadaşlar sorunumu hardware drivers ten halledeyim dedim ama ne yazıkki onu da açmıyor.açıyormuş gibi yapıyor ama hiçbişi yapmıyor.sanırım wirelessten bağlanamayacağım. :(

SuiCiDeR

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Haziran 2008 - 15:17:32
Kablosuz kartını dahi söylememişsin. Yorum yapmak çok güç.

sudo lspci

komutunu bir görsek.

We BuLT THiS WoRLD...

ReVoLuTion!!!

heartsmagic

3945'lerin sorun çıkartmaması gerekir diye biliyorum.
iwconfig
komutu ne döndürüyor?

Kozmo

Bana kızacaklar şimdi ama Ubuntu altında WPA ve WPA2 sorunlu, resmi forumlarda insanlara bağırıp (yardım isteyip) duruyor. Ben bu sebeple Linux Mint\'e geçtim ve WPA2 standartlarındaki kablosuz bağlantımı sorunsuzca kullanabiliyorum.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Kozmo - 13 Haziran 2008 - 21:16:17
Bana kızacaklar şimdi ama Ubuntu altında WPA ve WPA2 sorunlu, resmi forumlarda insanlara bağırıp (yardım isteyip) duruyor. Ben bu sebeple Linux Mint\'e geçtim ve WPA2 standartlarındaki kablosuz bağlantımı sorunsuzca kullanabiliyorum.

Durumun henüz WPA olduğunu bilmiyoruz.

Kozmo

Alıntı YapDurumun henüz WPA olduğunu bilmiyoruz.

Muhtemelen WPA

munirekinci

@Kozmo
Bir başka başlıkta Ubuntu'nun WPA2 ile sorun çıkardığını söylemiştin.

Bende kendi bilgisayarımda WPA şifreleme yöntemini kullanan ağa bağlanıyorum, ve bu bağlantı kurma meselesinde Ubuntu ve Linux Mint arasında hiçbir fark yok.

Lütfen hedefi doğru tespit edin, eğer sorunlu olan WPA2 ise doğrudan WPA2 olduğunu söyleyin. İsim benzerliğinden dolayı diğerlerini karamayın.

onyx

arkadaşlar bende wireless sorunu ile uğraşıyorum hardy heronda broadcom wireless kartımı tanıtabilmek için synaptic'den ndiswrapper'e ait araçları yükledim windows driverlarını yüklemek için grafik tabanlı çalışan bir program yüklendi onunla elimdeki mevcut .inf uzantılı windows driver'ımı seçtim onayladı ama configre kısmını tıklayınca açılan network settings bölümündeki   unlock kısmı pasif durumda beklesemde birşey değişmiyor b yüzden açılan pencerede yani network settings de hiç bir şey yapmam mümkün değil driver'ı doğru seçtiysem burdanda wireless ayarlarından wpa şifremi girer internete bağlanırım diyordum ama olmuyor bu sorunun yanıtını bilen arkadaşlar varsa yardımlarını rica ediyorum.

heartsmagic

Aynı şeyi sana da soralım @onyx:
iwconfig ne döndürüyor?

Kozmo

Linux Mint de WPA2 sorunu yaşamıyorum, sorunsuz olarak Windows sürücüsü sayesinde bağlantı kurabiliyorum. Ubuntu da ise bağlantı kopuyor. Ben yalan konuşmuyorum isteyene bunu ispatlayabilirim.

onyx

bunlar çıkıyor

lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions.

wmaster0  no wireless extensions.

wlan0     IEEE 802.11g  ESSID:"" 
          Mode:Managed  Frequency:2.412 GHz  Access Point: Not-Associated   
          Tx-Power=27 dBm   
          Retry min limit:7   RTS thr:off   Fragment thr=2346 B   
          Link Quality:0  Signal level:0  Noise level:0
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:0   Missed beacon:0

heartsmagic

Tamam @onyx kartın sorunsuzca yüklenmiş gibi görünüyor. Bağlanmaya çalıştığın korumalı ağ WPA mıydı?

onyx

evet wpa şifresi girmem gerekiyor nasıl yapmam lazım

heartsmagic

WPA meselesi garip bir hal aldı. Bazı arkadaşlar sorun yaşarken diğerleri yaşamayabiliyorlar.
Ağ Yöneticisinden kendi ağını seçtiğinde senden parola istiyor mu?

eren

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Haziran 2008 - 23:32:05
WPA meselesi garip bir hal aldı. Bazı arkadaşlar sorun yaşarken diğerleri yaşamayabiliyorlar.

Sorun yaşayanlar arasında maalesef bende varım. Hem Toshiba hemde Dell markalı 2 ayrı dizüstü bilgisayarında Wireless bağlantısını hiç bir zaman düzgün kuramadım, sürekli bağlanıp kopuyor. Üstelik Dell ile Ubuntu arasında anlaşma var ve Ricon Wireless kartı kendisi tanıyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Kozmo

Ben bu işten para kazanmama rağmen kullanıcıların bu sorununu çözemediğimiz için firma olarak Ubuntu desteğini tekrar gözden geçirmeye başladık.

onyx

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Haziran 2008 - 23:32:05
Ağ Yöneticisinden kendi ağını seçtiğinde senden parola istiyor mu?
kendi ağımı nerden seçeceğimi bulamıyorum yönetim bölümünden ağ'a tıklayınca network settings  açılıyor orda şifreyi girip wireless connction a giriyorum orada tarama yaptıracağımbir yer yok bu kez ağ araçları bölümünden wireless interface (wlan0:avahi) yazan seçeneği seçip yanındaki configure kutucuğuna tıkladığımda the interface dos not exist ve altında Check that it is correctly typed and that it is correctly supported by your system. uyarı penceresi açılıyor. nerden ne yapmam lazımki

heartsmagic

Sağ üstte Ağ Yöneticisi panel eklentisi vardır, orada ağların listelenmesi gerekiyor.

onyx