LG X130'a Hangi İşletim Sistemini Kurmalıyım?

Başlatan agunZagun, 17 Nisan 2010 - 21:11:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

agunZagun

Merhaba arkadaşlar.

En sonunda netbookum aldım. Ancak hangisini kursam karar veremedim. Kubuntu Netbook Remix'i mi kursam, yoksa Ubuntu Netbook Remix'i mi? Hangisi daha kullanışlı? Aralarında fark var mı? Evdeki internet wireless, ilk kurulumda wireless bağlantıları görüyor mu?

Ve son bir sorum daha var. Şu an Windows 7 var ve içine kullanacağım her şeyi (müzik arşivim, resimlerim vs.) aktardım. Aklımdan şöyle bir şey geçti. İlk önce Ubuntu'yu ya da Kubuntu'yu kurup, sonra Windows'taki dosyaları (K)Ubuntu'ya aktarıp, Live CD'den de Windows'a ayırdığım bölümü sileceğim. Böyle bir şeyi netbook remixlerinde yapabilir miyim? Yani oluyor mu?

Çok uzattım, cevaplar için sağolun şimdiden :)

heartsmagic

Netbook sahibi değilim, bu konuda yorum yapamam ancak bazı arkadaşlar UNR'ye gerek olmadığını bile söylüyorlar. Kısacası aslında karar sana ait, kurup görmen gerekiyor.
Kablosuz durumu kartına bağlı, haliyle kartının marka ve modelini bilmeden yorum yapamayız.
Son sorunu pek anlayamadım ben. Windows olan bölümü silmek mi istiyorsun? Eğer böyleyse Ubuntu kurup, oraya dosyalarını aktarıp, ardından Windows'u silmek biraz kulağı tersten göstermeye benzemiyor mu? Senin işini görecek tek şey harici bir disk bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

agunZagun

Paramı netbooka verdiğim için ayrıca bir de harici disk alacak param kalmadı maalesef. O yüzden böyle bir yol izlemek zorunda kalıyorum. :)

UNR'yi (yada KNR'yi) kurmak istememin sebebi arayüzünün hoşuma gitmesi.

Kablosuz durumunu da pat diye sormamın sebebi diğer netbook konularında evet yada hayır diye hemen cevap gelmesi. Ben de LG X130 kullanıcısı vardır diye düşündüm, ondan sordum.

heartsmagic

Elbette bir LG x130 kullanıcısı bekleyebilirsin ancak gelene kadar sen marka ve model söylersen forumda araması kolay olur :)

Eğer UNR hoşuna gidiyorsa deneyebilirsin bence. Fakat naçizane tavsiyem ilk etapta Windows bölümünü hemen silmemen olacaktır.

agunZagun

Windows'un Device Manager'ından baktım, Ralink 802.11 Wireless LAN Card ve Realtek PCIe FE Family Controller var. Birincisidir de, ikinciyi de bilgilendirme olsun diye yazdım.

heartsmagic

Ralink ama hangi modeli :) Forumda sanırım çözülmüş Ralink başlıklarımız vardı. Modeli öğrendikten sonra bakabilirsin bu başlıklara.

agunZagun

Ralink RT3090'mis, kurdum. Biraz cebellesem de hallettim. UNR kurdum, hayatimdan memnunum. :)

tasy

Alıntı yapılan: Trane - 19 Nisan 2010 - 13:28:25
Ralink RT3090'mis, kurdum. Biraz cebellesem de hallettim. UNR kurdum, hayatimdan memnunum. :)
Aynı netbooktan bende alma niyetindeyim. Kablosuz'un sürücü hakkında çok sıkıntı çeken olmuş. Bu konuda sıkıntı çektinizmi??

Düzeltme: Birde x130 hakkında görüşlerinizi alabilirsem süper olur :)

agunZagun

Dostum LG X130 kesinlikle harika bir netbook. Tek problemi fanin sesi, ancak o kadar da ucuk bir ses degil. Windows 7'yi kaldirip Ubuntu Netbook Remix kurdum, hic de sikayetci degilim.

Wireless'da problem var, surucuyu kurmadan tanimiyor. Ancak surucuyu kurduktan sonra, ki cok basit bir islemle kuruluyor, hic bir problem yasamazsin. Diger donanimlari, kamerayi bile, kurulumda taniniyor zaten.

tasy

Tamam teşekür ederim. Hele bi alayım wireless'ını araştırır bi şekilde çözerim. Olmadı eski laptoptakini çıkartır ona takarım. Bi şekilde çözmeye çalışırım. :)

heartsmagic

@Trane, o basit kurulum yöntemini burada da paylaşsan :)

agunZagun

Su an telefondan girmekteyim. Bugun 17.00'dan sonra anlatirim.

empax

UNR normal dizustu bilgisayarlara kuruluyor mu ? Ara yuzu hosuma gitti  :D
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

eribol

Alıntı yapılan: empax - 20 Nisan 2010 - 12:13:05
tabii ki. ubuntu-netbook-remix paketini kurarsanız kurulur:). Kullanmak için gdm giriş ekranında görünür olacaktır zaten. remixi seçip giriş yapabilirsiniz.

empax

Alıntı yapılan: eribol - 20 Nisan 2010 - 12:41:10
Alıntı yapılan: empax - 20 Nisan 2010 - 12:13:05
tabii ki. ubuntu-netbook-remix paketini kurarsanız kurulur:). Kullanmak için gdm giriş ekranında görünür olacaktır zaten. remixi seçip giriş yapabilirsiniz.

Bir deeniyeyim merak ettim  :D Tesekkurler.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

agunZagun

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Nisan 2010 - 03:39:30
Geldim, paylaşayım hemen. :)

LG X130'larda kullanılan kart Ralink RT3090. Şu adrese girip, en baştaki RT3090PCIe yazanı indiriyoruz. Sonra indirdiğimiz bu dosyayı bir klasöre çıkarıyoruz. Sonra da Donatılar - Uçbirim'e (Terminal) giriyoruz ve klasörü çıkardığımız dosyayı Uçbirim'de açıyoruz. Ben nasıl yapıldığını bilmiyordum bunun, bilmeyen arkadaşlar aramasınlar diye onu da anlatayım.

Mesela bu indirdiğimiz sıkıştırılmış dosyayı /home/kullaniciadi/RT3090 klasörüne çıkardık. Uçbirim'de "cd /home/kullaniciadi/RT3090" yazıyoruz ve Uçbirim'de bu klasörü açmış bulunuyoruz.

Sonra sırasıyla aşağıdaki kodları yazıyoruz:

sudo make

Bunu yazıp, işlem bitene kadar bekleyin. Sonra da aşağıdaki kodu yazın:

sudo make install

Bunun da işlemleri bittikten sonra Uçbirim'den çıkın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın, o sırada da kablolu internetin kablosunu çıkarın. Ve wirelessımızı artık kullanabilecek duruma geldik :). Hayırlı olsun =D

heartsmagic

Teşekkürler @Trane. make aşamasından önce build-essential paketini kurmuş muydun?

agunZagun

Sadece yaptığımı anlattım. Onları yapmadan önce güncellemeleri yapmıştım sadece. Başka bir şey yapmadım :).

Bu arada UNR'nin kablosuzu Windows 7'nin kablosuzundan daha iyi çekiyor. Windows'ta 2-3 diş çeken yerde, UNR'de tam çekiyor :).

heartsmagic

make hangi şekilde oluyor acaba.

dpkg -l | grep build-essential ne dönüyor?

agunZagun

Aradaki "|" işaretini kaldırıp yazdığımda şöyle bir şeyler geldi:

Desired=Unknown/Install/Remove/Purge/Hold
| Status=Not/Inst/Cfg-files/Unpacked/Failed-cfg/Half-inst/trig-aWait/Trig-pend
|/ Err?=(none)/Reinst-required (Status,Err: uppercase=bad)
||/ Name                      Version                   Açıklama
+++-=========================-=========================-==================================================================
un  build-essential           <hiçbiri>                (herhangi bir açıklama yok)
ii  grep                      2.5.4-4                   GNU grep, egrep and fgrep

eribol

O aradaki işte işi bağlıyor aslında :)

agunZagun

Ama aradaki olunca da bir tepki vermiyor Uçbirim :D

eribol

Demek derleme için build-essential paketine ihtiyaç yok o zaman :)

heartsmagic

Allah Allah, neyle derliyor acaba merak ettim şimdi :) Bir ara deneyip görmek lazım.

OnurK

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Nisan 2010 - 03:39:30
Başlık, 2010 yılına ait fakat yine de pratik yolu belirtmek istedim;
RaLink RT 3090, Ubuntu 10.10 ve sonrasındaki sürümlerde otomatik olarak tanınıyor.

Buna rağmen, 10.04 ve daha eski sürümler için aşağıdaki adresteki deb paketini kurarak da sorunu aşabiliyoruz.

https://launchpad.net/~markus-tisoft/+archive/rt3090/+files/rt3090-dkms_2.3.1.3-0ubuntu0~ppa1_all.deb
We are silenced by the night.