Ubuntu Türkiye E-Dergisi SUDO 18. Sayı

Başlatan heartsmagic, 16 Nisan 2010 - 22:07:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Ubuntu Türkiye E-dergisi SUDO'nun on sekizinci sayısı.

İçindekiler;

* Linux Dünyasından Haberler (Okan AKINCI)
* Matt Zimmerman Röportajı
* Ubuntu Felsefesi (Ayfer KAYA)
* Ubuntu Yazılım Merkezi (Arda DÜLGER)
* Open Movie Editör (Anıl ÇÖREKÇİOĞLU)
* Bygfoot İncelemesi (Okan AKINCI)
* Linux'ta Vektörel Tasarım (Ramazan GÜRBÜZ)
* En Güzel Masaüstü (Yaşar YEĞİN)
* Aşk-ı Debian (Yaşar YEĞİN)

İndirmek için şu sayfayı kullanabilirsiniz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fortran

Teşekkürler, emek veren dostlara selam ve sevgiler.
Özgür yazılım dergisi: eniXma

ubuntuki lilith

Yiğit Ateş

Tüm dergi tayfasını tebrik ediyorum, yine zevkle okuyacağıma eminim.

Xenophobia

fortran

Arkadaşlar, burada bir sorun var. http://sudo.ubuntu-tr.net adresinde sayı; "
SUDO Sayı 18 (16 Mart 2010)" olarak görülüyor. Oysa malum Mart sayısı 17. sayı idi. Bu, Nisan sayısıdır. İlgili yanlışlığın bir an önce düzeltilmesi gerektiğini hatırlatıyorum. Selamlar.
Özgür yazılım dergisi: eniXma

ironic

Yine oldukça güzel bir sayı olmuş. Arkadaşları kutlarım.

blueon

Bu dergiyi okuyarak linux kullanmak daha zevkli. Emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkürler.

canosayan

Chmod bizim işimiz.

kozanibo

içerik olarak çok güzel bir sayı oldu... emeği geçen herkesin eline sağlık... bütün içeriği ile süper bir sayı.

agritux

Tasarım için ilgilenen arkadaşa teşekkürler :) o kendini biliyor. Onun çok büyük emeği var bu sayıda :)

eribol

Alıntı yapılan: agritux - 16 Nisan 2010 - 23:41:48
Tasarım için ilgilenen arkadaşa teşekkürler :) o kendini biliyor. Onun çok büyük emeği var bu sayıda :)
Eyvallah önemli değil  :P Bana öğretecek o arkadaş.

Felâsife

Her şey olması gerektiği gibi olmuş, hatta tasarım olarak çokta şık olmuş, emektârların ellerine sağlık.  :)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

hitokiri

Emek verenlerin eline sağlık , haberlerin eklenmeside çok iyi olmuş ,teşekkürler bu güzel  sayı ve tasarım için. :)

omergex

toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

ubuntuki lilith

Sol üstteki haberler kısmında 17. sayının duyurusu var, onu 18 yapabilir miyiz?

By_Mihni

Bütün ekibin ellerine sağlık gene güzel bir sayı çıktı.

heartsmagic

Alıntı yapılan: ubuntuki lilith - 17 Nisan 2010 - 01:26:33

Teşekkürler, düzeltildi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hamuul

Özellikle röportajı ve ubuntu felsefesini keyifle okudum :) Emeği geçenlere teşekkürler.

kahraman masa esat

By_Mihni

Maksat boyut küçülsün site'de fazla yer kaplamasın. :)

canosayan

Alıntı yapılan: ubuntuki lilith - 17 Nisan 2010 - 01:26:33

her seferinde bir şeyleri atlıyoruz.

Bu arada bu sefer wordpress üzerine de yorum almaya başladık. hatta kendi blogunuzda yazdıklarınızla ping verebilirsiniz. Böylece dergi haberinin altında sizin bağlantılarınızda çıkar. Hani siz dergiyi, dergi sizi duyurur. (yok o link kardeşliği zımbırtısı değil.)
Chmod bizim işimiz.

sema

Hemen bir iki şey söyleyeyim. Öncelikle dergi tayfasının ellerine sağlık, zor şartlar altında çıkan bir dergi oldu bizler için. Eminim herkes daha iyisini yapabilirdi, başka bahara artık. Gördüğünüz eksiklikleri bizlere bildirirseniz çok seviniriz dedikten sonra;

Ciddi anlamda çok beğendiğim röportaj için Serkan Çalış'a (heartsmagic), güzel çevirisi için Yiğit Ateş'e, ayın nasıl belgesi için Anıl Çörekçioğlu'na (hitokiri), Özgür Yazılım haberi için Irmak Bıçakçıgil'e, ve tabii ki şiirini gerçekten çok çok beğendiğim Yaşar Yeğin'e (Felasife) çok teşekkür ediyorum, ellerine sağlık diyorum. (Umarım isimler, soyisimleri ve nickler yanlış değildir, öyleyse özür, acelem var).

Dergide bu ay MonoDevelop da olacaktı, bunun için ayrıca özür diliyorum ancak bilgisayarımın azizliğine uğradım ve çalışmalarımı arkadaşımın bilgisayarından tamamlamak zorunda kaldım, onun bilgisayarına da en fazla Open Office yükleyebildim, o da başka bahara kaldı.

Velhasılı kelam (:P) herkese çok teşekkürler :)
susema

zeitgeist

Sudo ekibine tebrikler! Harika bir sayı olmuş. Tüm yazıları keyifle okudum. Dergileri okurken genelde pek dikkat etmeden göz ucuyla bakınıp geçtiğim editör yazısı bile güzel olmuş. (Ayfer Kaya biliyor bu işi.)

Zimmerman röportajı çok yararlı oldu. Ubuntu tarafından yetkili bir ağızdan bu bilgileri almak benim açımdan önemliydi. Keşke biraz daha uzun olsaydı röportaj. Okuduktan sonra keşke "Özgür Yazılım ve Linux Günleri" ne ben de katılsaydım dedim. Özellikle "özgür yazılımların internet ve masaüstü deneyimlerini bir bütün halinde sunması", "internette kontrol ve özgürlük sorunları" ifadeleri ilgimi çekti. Ati sorunlarını spesifik olarak değerlendirmesini anlayamadım.

Ubuntu yazılım merkezi ve Open movie editor incelemelerini de gayet başarılı buldum.

Sevgili Yaşar Yeğin'in o bildiğimiz kulağa hitap şiirlerinden birini görüp okumak benim için ayrı bir keyif oldu. Tek sorun bu şiirin üstüne yerleştirilmiş Debian ibaresinin fazla koyu renkte olduğu için okumayı zorlaştırmasıydı.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

sema

İçimize su serptiniz :D Teşekkürler :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Nisan 2010 - 20:47:33

Ve vee tabii ki masaüstü yarışması ile dergimize renk katan Yaşar Yeğin'e de bir daha çok teşekkürler :)
susema