Pencere Düğmeleri

Başlatan hitokiri, 16 Nisan 2010 - 01:47:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hitokiri

Mağlum 10.4 başımıza iş açtı :)
İşte bu betikte pencere düğmlerini sağ ve sola alıyor :)
#!/bin/bash
zenity --question --ok-label="Pencere düğmelerini sağ tarafa al" --cancel-label="Pencere düğmelerini sol tarafa al" --height="100" --width="110" --title="Pencere Düğmelerini Değiştir" --text="<big>Pencere düğmleriniz için seçiminizi yapın:\nPencere düğmeleri hangi tarafta bulunsun?</big>"
if [ $? -eq 1 ] ; then
gconftool -s --type string /apps/metacity/general/button_layout "maximize,minimize,close:"
gconftool -s --type bool /apps/panel/toplevels/panel_0/background/stretch "True"
gconftool -s --type bool /apps/panel/toplevels/top_panel_screen0/background/stretch "True"
gconftool -s --type bool /desktop/gnome/interface/hide_decorator_tooltip "TRUE"   
zenity --question --text="Bu ayarların her zaman korunması için Yaplındırma Düzenleyici Uygulamasından\nSeçilen ayarın ön tanımlı yapmanız gerekir!\n<big><b>Ön Tanımlı Ayarları silmek için\n/etc/gconf/gconf.xml.mandatory/%gconf-tree.xml dosyayı silin ve oturumunuzu yeniden başlatın</b></big>\nYapılandırma Düzenleyici açılsın mı?"
if [ $? -eq 1 ] ; then
exit 1
fi
gconf-editor '/apps/metacity/general/button_layout' ; exit 1
fi   
gconftool -s --type string /apps/metacity/general/button_layout ":minimize,maximize,close"
gconftool -s --type bool /apps/panel/toplevels/panel_0/background/stretch "True"
gconftool -s --type bool /apps/panel/toplevels/top_panel_screen0/background/stretch "True"
gconftool -s --type bool /desktop/gnome/interface/hide_decorator_tooltip "TRUE" 
zenity --question --text="Bu ayarların her zaman korunması için Yaplındırma Düzenleyici Uygulamasından\nSeçilen ayarın ön tanımlı yapmanız gerekir!\n<big><b>Ön Tanımlı Ayarları silmek için\n/etc/gconf/gconf.xml.mandatory/%gconf-tree.xml dosyayı silin ve oturumunuzu yeniden başlatın</b></big>\nYapılandırma Düzenleyici açılsın mı?"
if [ $? -eq 1 ] ; then
exit 1
fi
gconf-editor '/apps/metacity/general/button_layout'

heartsmagic

Atom karınca gibisin :)
Eline sağlık.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hitokiri

Alıntı YapAtom karınca gibisin :)
Eline sağlık.
Teşekkür ederim @heartsmagic
Senin kadar olmasamda, öyle görüyor olman güzel  :)

heartsmagic

Bash konusunda benden kat kat daha çalışkansın. Aynen devam :)

hitokiri

Alıntı YapBash konusunda benden kat kat daha çalışkansın. Aynen devam :)
İzinden ilerliyorum  8) boş durmam umarım :)

canosayan

Hım güzel olmuş. Artık standart bir başlık edindik konuyla ilgili.
Chmod bizim işimiz.

Aybek

Hemen denedim, bir iki tıklamayla pencere düğmelerim eski yerine geldi. Teşekkürler. :)
Kişisel Blog: http://www.aybek.net || Akademik Blog: http://www.olcme.net

ironic

hitokiri

Alıntı YapBunun için  bir de python betiği vardı.

http://www.omgubuntu.co.uk/2010/03/easy-gui-window-button-switcher-for.html
Haber için sağol daha önce paylaşsaydın keşke :)
Gerçi örnek python için kod paylaşımı bölümüne veya takdir ettiğin bi yere kod içeriğini paylaşman daha iyi olur zira indirme bağlantısı diyorki :)

ironic

Daha sabah çalışıyordu. Umarım geçici bir sorundur bende numune yok  :)

gelturi

bence pencerelerin bu hali çok hoş oldu diğer işletim sistemlerinden bir farkımız oldu sanırım ben değiştirmeyi düşünmüyorum bence oldukça hoş  :)

hitokiri

Alıntı YapDaha sabah çalışıyordu. Umarım geçici bir sorundur bende numune yok  :)
Numuneye gerek yok zaten :D(Numunesi olan paylaşsın :P)
Yenilik yaptım o bağlantıdaki fotoğraf hoşuma gitti :)
#!/bin/bash
export a="Pencereleri düğmelerini 'sağ'  tarafa al"
export b="Pencereleri  düğmelerini 'sol' tarafa al"
export c="Düğmeler için değişiklikleri 'elle' belirt"
export e="Öntanımlı olarak atanan ayarları 'sil'"
ans=$(zenity --title " Pencere Düğmelerini Değiştir" --window-icon='/usr/share/pixmaps/gnome-gnomoku.png' --width="350" --height="256" --list --text="<big>Pencere düğmeleri hangi tarafta bulunsun?</big>" --radiolist --column "Seç" --column "Düğmeleri değiştir" TRUE "$a" TRUE2 "$b" TRUE3 "$c" True4 "$e" );   echo $ans

if [ $? -eq 1 ] ; then
exit 1
fi

case $ans in

"$a")
gconftool -s --type string /apps/metacity/general/button_layout ":minimize,maximize,close";
gconftool -s --type bool /apps/panel/toplevels/panel_0/background/stretch "True";
gconftool -s --type bool /apps/panel/toplevels/top_panel_screen0/background/stretch "True";
gconftool -s --type bool /desktop/gnome/interface/hide_decorator_tooltip "TRUE" ;
zenity --question --text="<b>Bu ayarların her zaman korunması için</b> <i>Yaplındırma Düzenleyici</i> Uygulamasından seçilen ayarın ön tanımlı yapmanız gerekir!\n\n<i>Yaplındırma Düzenleyici</i> açılsın mı?"
if [ $? -eq 1 ] ; then
exit 1
fi
gconf-editor '/apps/metacity/general/button_layout' ;;
"$b")
gconftool -s --type string /apps/metacity/general/button_layout "maximize,minimize,close:";
gconftool -s --type bool /apps/panel/toplevels/panel_0/background/stretch "True";
gconftool -s --type bool /apps/panel/toplevels/top_panel_screen0/background/stretch "True";
gconftool -s --type bool /desktop/gnome/interface/hide_decorator_tooltip "TRUE" ;
zenity --question --text="<b>Bu ayarların her zaman korunması için</b> <i>Yaplındırma Düzenleyici</i> Uygulamasından seçilen ayarın ön tanımlı yapmanız gerekir!\n\n<i>Yaplındırma Düzenleyici</i> açılsın mı?"
if [ $? -eq 1 ] ; then
exit 1
fi
"$c")
d=`zenity  ":minimize,maximize,close"   "maximize,minimize,close:"  --entry --text="Düzenlemeyi seçin veya yeni giriş ekleyin."`;
if [ $? -eq 1 ] ; then
exit 1
fi
gconftool -s --type string /apps/metacity/general/button_layout "$d";
if [ $? -eq 1 ] ; then
exit 1
fi
"$e")
gksu Sıfırla
sudo rm -rf /etc/gconf/gconf.xml.mandatory/%gconf-tree.xml
zenity --question --text="Bu değişikliklerin gerçekleşmesi için oturumunuzu kapatıp açmanız gerekir\n<b>Oturumunuz şimdi kapatılsın mı?</b>"
if [ $? -eq 1 ] ; then
exit 1
fi
pkill -KILL -u $USER 
esac

sem

Bütün programlama dillerine bakınca az çok birşey anlaşılıyor... Bu "Bash"  dediğimiz tam olarak bir dil olarak mı tanımlı ? Kodlarda hep pathler var(yani hiç bir şey anlayamadım)... Şu yaptığınız işlemler ile ilgili API'ler mevcut mu? Ya da kullandıklarınız zaten API mi? Şu sorumun asıl amacı bunlar örneğin bir C,C#, Basic falan gibi bir dil ile yapılabilir mi yani?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

eribol

Bash linux'un temeli gibi birşey. Ama genelleme yapılacak olursa C,C++ gibi diller programlama dili olur. Bir derleyici vardır ve yazılan kodları ikili sisteme dönüştürür. Ancak bash, ruby, python, perl gibi diller yorumlanabilir diller. Yani kodları derlemekten ziyade yorumlar. Yani yazdığınız programda değişikliği görmek için tekrar derleme yapmanız gerekmez direk yorumlayıcı ile tekrar çalıştırırsınız. Değişikliği anında görürsünüz ama programlama dillerine göre yavaştır.

sem

Bash Linux'un temeli... C için de öyle deniliyor... Bash'de yapılan, örneğin yukarda arkadaşın yazdığı kodların/komutların(ben ne işe yaradığını göremedim... Linux sistemim çöktü ya da ona yakın birşeyler oldu, o nedenle Windows'tan giriyorum) Linux'un sistem fonksiyonları arasında karşılığı var mıdır?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

iRoNMaSTeR

Alıntı yapılan: sem0900 - 17 Nisan 2010 - 17:26:03
Bash Linux'un temeli... C için de öyle deniliyor... Bash'de yapılan, örneğin yukarda arkadaşın yazdığı kodların/komutların(ben ne işe yaradığını göremedim... Linux sistemim çöktü ya da ona yakın birşeyler oldu, o nedenle Windows'tan giriyorum) Linux'un sistem fonksiyonları arasında karşılığı var mıdır?
Yukarıda da bahsedildiği gibi 10.04 ile pencere düğmeleri pencerenin sağından soluna alındı.
Normalde bu durumu gconf-editor yardımıyla kendimiz değiştirebiliyoruz  fakat Hitokirinin bash kabuğunu hiten-mitsurugi stiliyle battou yapıp bu işlemi tek darbeyle yapılır hale getirmiş.
Teşekkür ederiz kendisine.  ;)

hitokiri

Alıntı yapılan: iRoNMaSTeR - 17 Nisan 2010 - 18:43:45
Yukarıda da bahsedildiği gibi 10.04 ile pencere düğmeleri pencerenin sağından soluna alındı.
Normalde bu durumu gconf-editor yardımıyla kendimiz değiştirebiliyoruz  fakat Hitokirinin bash kabuğunu hiten-mitsurugi stiliyle battou yapıp bu işlemi tek darbeyle yapılır hale getirmiş.
Güzel yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar  ,  hiten-mitsurugi ;D
Diğer yazılım dillerine ne kadar hakim olduğum tartışılır ama şöyle açıklıyabilirim sanırım ; bash = terminal yani
burdaki görüdüğünüz tüm komutlar aslında tek tek terminalde de gerçekleşir , bash sistemin kendisi olduğu için import os gibi bir girdi altında ya da sistem komutlarını dilde çalıştırmak için eklemelere gerek kalmaz :
export a="dosya da neyse"
echo $a
terminal de de aynı sonucu verir , :)

sem

Alıntı yapılan: iRoNMaSTeR - 17 Nisan 2010 - 18:43:45

Evet eline sağlık kendisinin, çok güzel yapmış. Benim sormak istediğim şey biraz farklıydı ama olsun... Bir iki güne bir başlık altında sorarım sanırım. Bu hafta vaktim olmayabilir, çünkü sormadan önce biraz araştırırım, belki gerek kalmaz o zaman... Bu başlığı konusundan saptırmayayım. Tekrar eline sağlık hitokiri... İyi akşamlar...
Burası dünya?

ironic

Alıntı yapılan: hitokiri - 17 Nisan 2010 - 01:25:50
Alıntı YapBunun için  bir de python betiği vardı.

http://www.omgubuntu.co.uk/2010/03/easy-gui-window-button-switcher-for.html
Haber için sağol daha önce paylaşsaydın keşke :)
Gerçi örnek python için kod paylaşımı bölümüne veya takdir ettiğin bi yere kod içeriğini paylaşman daha iyi olur zira indirme bağlantısı diyorki :)

Bağlantı şu an çalışıyor. Bir tane numune aldım.  :)

#!/usr/bin/env python
#
# A nifty GUI controlling the window controls position
#
# Depends on python-gconf (started from a python-gconf example)
#
# @version 0.1
# @author alex(at)eftimie(dot)ro
#

import gtk
import gconf

def callback(button, client):
    global left, right, key, entry
    if left.get_active():
    s = "maximize,minimize,close:"
    elif right.get_active():
    s = ":maximize,minimize,close"
    else:
    s = entry.get_text()
    client.set_string (key, s)
    entry.set_text(s)

# Gconf stuff
client = gconf.client_get_default ()
key = "/apps/metacity/general/button_layout"

# Gtk window
window = gtk.Window()
window.set_title("Settings")
left = gtk.RadioButton(group=None, label='Left')
right = gtk.RadioButton(left, 'Right')
custom = gtk.RadioButton(left, 'Custom')
entry = gtk.Entry()
box = gtk.VBox(False, 0)
box.add(gtk.Label("Choose window controls position: "))
box.add(left)
box.add(right)
# Custom
box2 = gtk.HBox(False, 0)
box2.add(custom)
#box2.add(entry)
box.add(box2)
box.add(entry)
apply_button = gtk.Button('Apply')
done = gtk.Button('Done')
box3 = gtk.HBox(False, 0)
box3.add(apply_button)
box3.add(done)
box.add(box3)
custom.set_active(True)
window.add (box)
window.show_all ()

# Widget events
window.connect('delete_event', gtk.main_quit)
done.connect('clicked', gtk.main_quit)
left.connect ('toggled', callback, client)
right.connect ('toggled', callback, client)
custom.connect ('toggled', callback, client)
apply_button.connect('clicked', callback, client)

# If key isn't writable, then set insensitive
left.set_sensitive (client.key_is_writable (key))
right.set_sensitive (client.key_is_writable (key))

# Get current settings
entry.set_text(client.get_string(key))

gtk.main ()

hitokiri

Evet inceledim ve kendime kızdım çok , pygtk yı öğrenmem kısmet olmadı bir türlü teşekürler :)

heartsmagic

@sem0090, buradaki örnek saf bash örneği değil. İşin içinde Zenity var ki o da ekrana basit bir menü basmaya yarar. Fakat senin asıl takıldığın ve merak ettiğin konu uygulamanın içinde gördüğün yollar. Onlar da Gnome'da gconf ile yapılabilecek işler, buradaki örnekte olduğu gibi pencere düğmelerinin yerini değiştirme mesela.

http://www.google.com/linux üzerinden "bash programming" diye bir arama yaparsan çok güzel kaynaklar elde edersin. Okuduğunda çok anlamlı gelecektir sana zira C gibi bir temelin var.

Not: Başlığın ikinci sayfası da varmış :)

sem

@heartsmagic, dediğin gibi aradım, baktım o siteden. Sanırım benim anlamamam bundan kaynaklı, içinde bilmediğim birkaç şey olunca, hangisinin işlevi nedir gibi bir mantık yürütemedim... Öyle bir sitenin varlığından bile haberim yoktu o da çok iyi oldu teşekkürler...
Burası dünya?

sem

C ile Unix/Linux Sistem Programlama, gibi bir kaynakta görmüştüm sanırım bash, zaten o kaynağı çıkartmanın vakti gelmişti =)... Tekrar Ubuntu yüklemem lazım tabi ki öncelikle...
Burası dünya?

canosayan

öhöm öhöm. konu dağılıyor mu nedir?
Chmod bizim işimiz.