[Çözüldü] Wubi ile Ubuntu kurdum! Fakat vista'yi formatlamak istiyorum?

Başlatan BooZeY, 10 Temmuz 2008 - 01:07:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BooZeY

Wubi ile Ubuntu kurdum! Fakat vista'yi formatlamak istiyorum? Ubuntu vista'nin içine kuruldugu için silinecektir. Ubuntumu tekrar bu haliyle kurabilme imkanim varmidir. Varsa nasil? Acaba vista içerisindeki dosyanin imajini alsam  ::) Birde 30Gb vermistim bunu 60'a çikarmak istiyorum  ::)Tesekkürler.

atomkarinca

Normal kurulumda Remastersys'le Ubuntu'nun imajını alabiliyorsun ama Wubi kurulumda bir sorun olur mu bilmiyorum. İstersen bir dene.

matafleur

Normal yedekleme yap.Yeni sisteme aynen kopyala..

Normalde benim yedeklediğim yerler

*  /etc klasörü   (sadece xorg.conf  ve fstab dosyaları benim için yeterli)
*  /home altındaki kullanıcı klasörün
*  ve synaptic te yüklü olan paketlerin listesi.

DeFacto

Bunula ilgili bir başlık vardı ama şu yedeklenen paketlerin yollarını tekrar yineleyim.

/var/cache/apt

Dizinindeki archives klasörünü de yedekle. Ubuntuyu kurduğunda direk bunu yapıştır ve değiştirilecek dosyaları da değiştir.

izzetguntalaz

Win yerinde kalsa da hdd nizde boş bir alandan bölüm oluştursanız oraya kursanız.

Bir gün win e işiniz falan düşebilir.

Ama win i tamamen gözden çıkardıysanız o başka.  :D

BooZeY

Win duruyor zaten arkadasim. Ubuntu'da onun içinde duruyor! Sorun orda :) éneriler için tesekkürler deneyim sonuçlari yazacagim :)

utdmr

Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

ufuk_k

Söylendiği gibi /var/cache/apt/archives altındaki paketleri ve /home/kullanıcı dizinin altındaki dosyaları bir yere yedekle. Windozunu kur, sonra Ubuntu'yu kurup dosyaları yerlerine koyarsın.
Nasıl yapman gerektiğiyle ilgili forumda arama yaparsan hepsinin yöntemi var.

Sypro

Paketler için AptOnCD programı gayet işinize yarayacaktır. Çok faydalı yönleri var. Tek tek kurmak zorunda da kalmazsınız hatta.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

DeFacto

DVD'ye yazdırın kesinlikle tavsiyem. Çok daha verimli ve hızlı çalıştı bende.

BooZeY

Sevgili arkadaslar. Vista'yi bastan kurmak zor geldi ve Acronis önceden almis oldugum imaji yükledim. Fakat bu imaj yinede Ubuntu'dan önce idi! Geri dönmeden önce Ubuntu'nun dediginiz gibi dosyalarini kopyaladim. APTonCD ilede cd kopyasi aldim. Fakaaat Acronis ile Vista'yi geri almadan önce akima Ubuntu'nunda vista'nin içinden Acronis ile kopyasini almak geldi! Vista'yi imajdan bir kaç ay öncesine aldim. Ubuntu'yu Wubi ile bastan kurdum! Restart attim ve Ubuntu hata verdi açilmadi.(Vista Update'lerinden olabilir.) Vista'ya geri döndüm ve Ubuntunun Acronis ile aldigim imajini geri yükledim. Bilgisayari yeniden baslattigimda Ubuntu dün biraktigim gibi aynen karsima çikti ve çok mutlu oldum. :)  Hepinize tavsiyeler için çok Tesekkürler.

Sevgiler ve Saygilar.

ufuk_k

Benzer sıkıntıları yaşayan Wubi ile kurulum yapmış olan kullanıcılar için faydalı olabilir. Teşekkürler.
Yine de Wubi yerine normal kurulum, hem yedek almada hem de diğer açılardan daha avantajlıdır. Sonuçta Ubuntu'yu tekrar kurmak için windoza ya da windoz programına muhtaç olmak hoş bir durum değil.