Gönderen Konu: Open Clip Art Library 2.0  (Okunma sayısı 1104 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »

Open Clip Art Kütüphanesi, 2004 yılının başında Bryce HARRINGTON ve Fabricatorz firmasından Jon PHILLIPS tarafından ilk defa ortaya atılan bir fikirdi. Open Clip Art Kütüphanesi mütevazi bir başlangıçtan sonra bugün, dünyanın dört bir tarafından 1.200'ün üzerinde sanatçı tarafından oluşturulmuş, 24.000'inden fazla vektörel çizim sahip bir kütüphane haline geldi.

Open Clip Art Kütüphanesi her geçen gün gelişen, kullanışlı ve güçlü bir buluşma noktası. Siteye yüklenen her çalışma, Creative Commons ya da "Kamu Malı" olarak lisanslanıyor. Bu sayede isteyen herkes, özgür ve ticari işler dâhil herhangi bir amaç için, burada yer alan tüm SVG biçimindeki vektörel çizimler, katmanları da açık bir şekilde, herkesin kullanımına açık.

SVG kısaca, kapalı kaynak ürünü olan Flash teknolojisinin yapabildiği birçok şeyi yapabilecek bir vektörel (çizgisel) grafik biçimi. Tabii ki en önemli farkı açık standartlara dayanması, şeffaflık gibi özellikleri içertmesi ve XML tabanlı olması.

Open Clip Art Kütüphanesi'ndeki Yenilikler

Open Clip Art Kütüphanesi yeni bir özellik olarak, küçük resimlerle daha kolay dolaşılabilir bir koleksiyon sunuyor. Bu sayede uygun resimleri araştırıp indirmek daha kolaylaştı. Sitenin yeni düzeni ve Andy FITZSIMON tarafından yapılmış yeni teması, oluşturulan resimlerin portala yüklenmesinin önemini daha fazla vurguluyor ve kullanıcı etkileşimini artırıyor.

Open Clip Art Kütüphanesi, 2.0 sürümüyle birlikte yeni bir altyapıya da kavuştu. Aiki Framework'e taşınan portal, eskisinden daha hızlı ve kolay yönetilebilir bir yapıya kavuşmuş.

Daha ne bekliyorsunuz? Open Clip Art Kütüphanesi'ne özgün çalışmalarınızı buraya yükleyerek yüz binlerce kullanıcıyla çalışmalarınızı paylaşabilirsiniz.!

Kaynak: Worldlable

ozgurlukicin.com
Özgür yazılım dergisi: eniXma