[Arşiv]10.04'e geçişte dosya ya da ayar kaybı yaşayan var mı?

Başlatan Borowitch, 13 Nisan 2010 - 16:45:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Borowitch

Şu an 9.10 kullanıyorum. 10.04'ün kararlı sürümünü sabırsızlıkla bekliyorum. Sorum şu, 9.10 kurulu iken tüm bilgilerim/ayarlarım kaybolmadan ve değişmeden 10.04'e yükseltme yapabilecek miyim? Bu imkan var mı?
Carpe diem quam minimum credula postero.

barış

evet var. Güncelleme yöneticisi otomatik olarak sizi uyaracaktır. Hiç bir veri kaybı olmadan 10.04'ün kararlı versyonuna yükseltebilirsiniz.

erdaltaskesen

Borowitch

@hellsing ve @erdaltaskesen teşekkürler. 2 hafta kadar kalan yeni sürüm için karın ağrısı yaşamadan şimdiden bu bilgiye sahip olmak iyi oldu.

Bu arada şunu da sorayım. Bende Acer Aspire model dizüstü var. Kullananlar varsa betasını 10.04'ün, 9.1 ile kıyaslandığında 9.1 kadar kasmadan çalışıyor mu?

barış

@Borowitch, benim 256mb ram bilgisayarım var. Ben 8.04 kullandım. 10.04, 8.04 kadar kasmadı :) Üstelik beta 1. :) 256mb ram bilgisayarda bile çok rahat hareket edebildim :)

agritux

Borowitch

@agritux, Lubuntu'ya ihtiyaç olacağını sanmıyorum. Şu haliyle yani 512 MB ram ile mesela 9.1 gayet güzel kasmadan gidiyor.

@hellsing, bilgi çok faydalı oldu teşekkürler.

ironic

Yalnız wikideki anlatım güncelliğini yitirmiş.  Uygulamak isteyenleri şimdiden uyaralım. Kaynak listesini değiştirip, yükseltme yapma yerine,  tüm bu işlemleri tek başına yapan komutla yükseltmeyi deneyin.

update-manager  -d

Borowitch

@ironic,

yani sadece bu komutla update-manager  -d kendiliğinden güncelleme yapılacak, başka bir şeye gerek yok, doğru mu anladım?

ironic

Evet aynen öyle. O komut güncelleme yöneticisini yükseltme yapmak için çalışıtırıyor. Depoları ayarlayarak,  gerekli paketleri indirip yüklüyor.  Tek yapılması gereken komutu verip sürecin tamamlanmasını beklemek .

Lucid duyurusunda zaten ele alınır bu ayrıntılar.   :)

XRumer

Ben de yükselteceğim 10.04'e ama korkuyorum. Geçenlerde bir arkadaşım 9.04'ten 9.10'a yükseltirken bilgisayarında ne var ne yoksa silindi. Güncelleme yöneticisi resmen sıfırdan kurulum yaptı.

Aynı şeyi olmayacağından emin olsam ben de çıktığı zaman 10.04'e yükselteceğim.

ironic

Depolarda olmayan yazılımları kaldırıyor, sorun bu olabilir. Var olan yazılımlar yükseltme yapılırken,  yeni depolardaki sürüme yükseltiliyor. Resmi depolarda olmayanlarda bu olanak olmadığın için - sorun çıkarmasın  diye- kaldırılıyor. Ör: Opera, Skype..   Hatta eklenen depolarda devre dışı bırakılıyor.  :)

XRumer

Sadece dediğin gibi yapsa neyse, Güncelleme Yöneticisi tuttu depolarda olanları da kaldırdı, sıdırdan Ubuntu kurdu. Daha da kötüsü bilgisayardaki filmler, müzikler, resimler, dosyalar ve bilmem neler de gitti.

O gün bir şeyi mi yanlış yaptık biz, hiç anlamadım.

eribol

Alıntı YapDaha da kötüsü bilgisayardaki filmler, müzikler, resimler, dosyalar ve bilmem neler de gitti.
bu imkansız birşey. Ne diye karışsın ev klasörüne?

sem

Benim bir arkadaşım da(zaten linux kullanan bildiğim 2 arkadaşım var... ki onlardan biri de compiz nedeniyle diye düşünüyorum) 9.04'ten 9.10'a yükseltince,  sıfırdan kurulum yapamadı !bile!... Komple çökmüştü... Güncelleyerek yükseltme yerine doğrudan kurulum önerildiğini okumuştum... Doğruluğu var mıdır?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

XRumer

Alıntı yapılan: eribol - 15 Nisan 2010 - 18:00:46
Alıntı YapDaha da kötüsü bilgisayardaki filmler, müzikler, resimler, dosyalar ve bilmem neler de gitti.
bu imkansız * bir şey. Ne diye karışsın ev klasörüne?

Ben de onu diyorum işte. Bir yerde bir yanlış yapmış olmamız lazım ama ne?

Borowitch

10.04'ün çıkmasına az kala bu konuyu açtığım iyi olmuş. Benim de ilk sorum buydu. Bu XRumer'ın yaşadığı soruna benzer bir sorun yaşamaktan endişe ediyorum.

eribol

Böyle * bir şey olamaz. Oldu desek bile muhakkak bir uyarı verir. Paket kurarken en ufak bir yeniden yapılandırma yaparken bile soruyorken ev dizinini silmesi zor. Bir ihtimal kullanıcıyı silmek isterse(ki bu da mantıksız) böyle * bir şey olabilir.

heartsmagic

Forumda defalarca yükseltme yapan bizler varız :) Şu ana kadar sistemi sıfırdan kurma gibi bir durumla karşılaşmadım. Kaldı ki bu cidden normal şartlar altında olmayacak bir mesele. Yaşanabilecek en büyük problem yükseltme esnasında bir şeylerin ters gitmesi ve sorunlu olarak tıkanması sürecin. Haliyle karışabilir ortalık. Örneğin bağımlılıklar kısır döngüye girer ve bir daha kurtarılamaz. Ancak (örnek) beta sürümden gelen ve sık sık (günlük) güncelleme yaparak gelen bir kullanıcının kararlı sürüme ulaşamaması için bir sebep yok.

Sorun çıkmaz mı? Elbette çıkar. Ben alfa sürümlerden birinden (sanırım alfa 2 idi) geldim. Dün mesela Audacious paketlerini kaldırmam gerekti zira bağımlılık sorunları yapıyordu. Bir miktar uğraştırdı beni. Yeni kullanıcılar aşabilir mi? Bir ihtimal. Aşamazsa zaten forum olarak herkes yardımcı olmaya çalışıyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Borowitch

Merhaba, ben 10.04'e geçiş yapacağım. Ancak şu an masaüstümde vs. bir sürü dosya var. Ayarlarımın ve dosyalarımın kaybolmasından endişe ediyorum. 9.10'dan 10.04'e geçenleriniz varsa böyle bir sorunla karşılaştınız mı?

canosayan

Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

Yükseltmelerde veri kaybı yaşanmaz. En fazla bağımlılık sorunları veya başka bir sorundan ötürü yükseltme sağlıklı olmaz, sistemi açamazsın. Bu en büyük problemdir, uç noktayı söylüyorum yani sana. Bu durumda bile Canlı CD ile sisteme ulaşıp verilerine erişebilirsin.

Borowitch

Alıntı yapılan: canosayan - 30 Nisan 2010 - 10:00:08
nasıl geçeceksiniz? yükseltme ile mi?

Evet yükseltme ile

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Nisan 2010 - 10:12:36

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Nisan 2010 - 10:04:08
Yükseltmelerde veri kaybı yaşanmaz. En fazla bağımlılık sorunları veya başka bir sorundan ötürü yükseltme sağlıklı olmaz, sistemi açamazsın. Bu en büyük problemdir, uç noktayı söylüyorum yani sana. Bu durumda bile Canlı CD ile sisteme ulaşıp verilerine erişebilirsin.

Peki bu risklere karşı, bir tane 10.04 cd'si yakmamı önerir misiniz?

garafatma

Bence elinizde bir adet canlı CD olsun. Ne olur ne olmaz. Ben bu zamana kadar hiç sistem açılmama durumu yaşamadım yükseltmelerde ama yaşayan arkadaşlar oldu.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

heartsmagic

@keiser_soze'nin dediği gibi elinin altında bulunursa fena olmaz. Ben de açılmama durumuyla karşılaşmadım. Bazı sıkıntılı durumlar olmuştu onları da atlatmıştım.