Bize özel ISO

Başlatan XRumer, 10 Nisan 2010 - 23:53:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xwes

Tekrar merhaba arkadaşlar, memlekete gittiğimden dolatı bir süre buralarda bulunamadım.
@erginemr, söylediğiniz gibi bir .iso oluşturabilirim ama ekran kartı sürücülerini dahil etmek şimdilik mümkün görünmüyor. Yine de araştırmaya devam edeceğim. Diğer yazılımları eklemek ise problem olmaz.

@hakperest, bahsettiğiniz şekilde bu .iso'yu güncellemek mümkün. Böyle bir durumda her güncellemeden sonra 700 mb sınırını tekrar gözetmeli ve .iso'yu yeniden yüklememiz gerekecektir. İstenildiği takdirde yapılabilir.

kaansef

Peki bişey sorcam ubuntuda depo açmak için ne yapmak lazım?Mesela bir site açılıp depo kurulabilir.O siteye güncelleme dosyaları yüklenir güncellee deposu yerine o sitenin adresi girldiğinde otomatik güncellicek.
# 28065

eribol

Konuyla ilgisi yok sorunun.

hakperest

Alıntı yapılan: eribol - 14 Mayıs 2010 - 21:49:26
Konuyla ilgisi yok sorunun.

Bu iso'nun daha da özel bir versiyonu olarak düşünülmüş olabilir, yani "ilgili" de olabilir.
Küçük bir anketimiz var, katılımınız için şimdiden teşekkür ederiz. Anketimize http://h2b.co/anket adresinden ulaşabilirsiniz.

http://mustafaalkan.kimdir.com

heartsmagic

Konuyla uzaktan ilgili sayılabilir belki. Fakat bize ait bir depo kullanışlı olmaz. Buradaki sorun depodan bir şey kurmak değil, zaten bizler ISO'ya depolardan farklı bir şey kurmuyoruz. Depoda olanları dahil ediyoruz sadece.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

superjax

arkadaşlar iso ya wubi dahil edildi mi?
bir arkadaşım ubuntu denmek istiyor bende bundan başlasın istedim

setare

@xwes eline sağlık çok güzel olmuş. Bunu gördükten sonra senden bir tanede KDE yani Kubuntu yapmanı istiyorum :)

Fakat Gnome resim göstericiyi çıkarmışsın  galiba :(

heartsmagic

Alıntı yapılan: superjax - 16 Mayıs 2010 - 13:04:19
arkadaşlar iso ya wubi dahil edildi mi?
bir arkadaşım ubuntu denmek istiyor bende bundan başlasın istedim

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,18078.msg228135.html#msg228135

Evet, ISO Wubi'yi barındırıyor.

xwes

Alıntı yapılan: setare - 20 Mayıs 2010 - 15:51:32
@xwes eline sağlık çok güzel olmuş. Bunu gördükten sonra senden bir tanede KDE yani Kubuntu yapmanı istiyorum :)

Fakat Gnome resim göstericiyi çıkarmışsın  galiba :(
Evet ama gthumb kurdum onun yerine. KDE için de zaman bulursam yapmaya çalışacağım.

darkfriairs

Arzu ederseniz hotfile.com sitesine upload edebilirm.

bytan

Şayet yükleme yaparsan, o da alternatif olarak bu başlık içerisinde kendine yer edinmiş olur.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

darkfriairs

linkleri indireyim, hotfile upload ederim.

tarakbumba

Merhaba, öncelikle başlıktaki tüm iletileri okumadığımı belirteyim. Şayet önerime bir çözüm bulunmuşsa beni afffedin.

Ubuntu' nun ülkemiz için özelleştirilmiş bir ISO imajını oluşturmak bana göre güzel bir fikir. Size bu konuda başarılar dilerim. Önerim ise şu: Bu ISO imajını yayınlamakta sorun yaşanacaksa, Küre Hosting yardımcı olamıyorsa, Linux Kullanıcıları Derneği' nin ftp sunucusu yöneticileri ile temasa geçebilirsiniz.

Mandriva Türkiye topluluğunun RPM paket deposunu ve hazırlamış olduğumuz KDE3 masaüstü kullanan özelleştirilmiş ISO imajını ftp.linux.org.tr adresinde sunmamızı sağlamaktalar. Sağolsunlar ricamızı kırmayarak bizim için oldukça geniş bir alan (yaklaşık 15 GB) ayırdılar. Eminim ki Ubuntu Türkiye gibi büyük bir topluluğa da seve seve yardımcı olacaklardır. Bununla birlikte ayrıca torrent ile dağıtmak da güzel olur diye düşünüyorum. Saygılar...

heartsmagic

LKD desteğini esirgemeyecektir. Zira zamanında Lapis için yaptığımız çalışmalarda (yansı,depo gibi) bize de destek olmuşlardı. Bu işe zaman ayırıp bizler el atamadık doğrudan. Eğer bizlerden birisi yapsaydı güncelliğini korumaya çalışırdık. Sağ olsun @xwes el attı ve ortaya bir ISO çıktı. Ancak o da bazı işlerinden ötürü uğrayamıyor buralara. Hani, sürekli uğraşıp yenilikleri de ekleyebilirsek LKD'ye bir istek yapabiliriz. Halihazırda bile bize bazı konularda zaten destek olmaktalar.

plusnettr

ISO barındırma konusunda sıkıntımız olmaz. Alternatif kaynak aranıyorsa kendi resellerimde seve seve yer veriririm trafik alan konusu sıkıntı olmaz.. Bir arkadaş Ubuntu SE'yi örnek alarak başlayabiliriz demiş ama SE sadece kendine özel deposunda temalarını barındırıyor. Bizde aslında SE gibi bir depo oluşturup depoyu ekleyebiliriz
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

ih14

Alıntı yapılan: XRumer - 10 Nisan 2010 - 23:53:47
Ubuntu'ya yeni başlayan bir Windows kullanıcısı "neden flash, java, rar, codec kurulu değil" diye sorar. Sanki bunlar Windows'ta kuruluşmuş gibi. Yine de bu şikayetleri kesmek için kısıtlı ilavelerin de kurulu gelmesi lazım. Bunun için Mint ya da başka bir dağıtım kullanılabilir. Ya da kendimiz bir Ubuntu Türkiye Isosu oluşturalım. Forumdaki anketleri göz önünde bulundurarak bir şey yapalım. Kısıtlı ilaveler de olsun içinde.

XRumer merhaba,
Sizi tebrik ederim. Bu düşüncenize katılıyorum. Benim böyle çoğu kişinin aklına gelmeyen (uçuk) fikirler hoşuma gider.
Bir an önce böyle bir çalışmaya başlanmasını arzu ediyorum.
Bana bir harf öğretenin kölesi olurum. Hz. Ali (r.a.)

heartsmagic

@ih14, bu çalışma zaten yapıldı. Başlığın tamamını okursan göreceksin. Ancak sürekliliği konusunda ne yazık ki bir çalışmamız yok.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,18078.msg231856.html#msg231856

plusnettr

Daha uçuk bir çalışma üzerinde çalışıyorum. 10.04 için geç kalındı ama 10.10 sürümünün kararlı versiyonu ile beraber ortaya çıkmasını umuyorum. Karışık değil, zor hiç değil ama biraz zaman alıcı :) Sevgiler..

heartsmagic

O zaman kolay gelsin diyor ve kararlı sürümde görmek için sabırsızlanıyoruz @plusnettr :)

plusnettr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Ağustos 2010 - 04:19:42
O zaman kolay gelsin diyor ve kararlı sürümde görmek için sabırsızlanıyoruz @plusnettr :)

@heartsmagic, teşekkürler..
Öncelikle konuyu en temiz  haliyle baştan okudum neler yapabileceğime karar verdim.

1- Remastersys benim isteklerime tam olarak yanıt vermedi diyebilirim. Onu zaten kullanmayı düşünmüyorum.
2- UCK - Ubuntu Customization Kit bazı kısımlarda işime yarayabilir.
3- Ubuntu ISO olacağı için ön tanımlı olarak GNOME gelecek artı KDE,XFCE vs. bunları kullanıcı sonradan ekleyebilir.
4- ISO bakımından 700MB seviyesinin üstüne çıkmamayı düşünüyorum. DVD yapmanın pek çok kullanıcıya faydası olmayacaktır.
5- Açmadığı tanımadığı mp3 dahil hiçbirşey kalmayacak yani ben şu dosyayı Ubuntu ile açamıyorum sorunu ortadan kalkacak.
6- Ubuntu SE gibi özelleştirilmiş bir tema düşünüyorum ayrıca bu temayı Ubuntu SE mantığı ile depolarını ekleyerek sonradan da kurabilirsiniz.
7- Kurulum içinde Wubi de yer alacaktır.
8- Bazı yerlerin değiştirilmesi halinde Canonical'in dışına çıkacağımız belirtilmiş o husulara dikkat edeceğiz.
9- Canonical ile sorun oluşmazsa Boot ekranında Ubuntu Türkiye simgesi kurulum arka planında güzel bir Türk Bayrağı görsel şölen yaşatacak. Tema içinde de Türk Bayrağı ve türevleri yer alacaktır.

10.10 sürümü kararlı dağıtımı yayınlandıktan en fazla 5 gün içinde ISO'yu hizmetinize sunmayı planlıyorum. Bir miktar test etmekte fayda var kimsenin sistemini tehlikeye sokmak istemem. Kişisel önerileri olan arkadaşlar ister iletişim bilgilerimden isterse başlık altında eklemek istediklerini ekleyebilir.

ISO barındırma konusunda ise kimseyi sıkıntıya sokmadan kişisel resellerimi kullanacağım.
Aynı şekilde ek depolarda reseller altında yer alacaktır.

sdelican

konuyu hortlatmak gibi olmasın da , bu çalışmanın devamı falan var mı. yani sonuç ne oldu bu çalışmada  :o
-Bana haysiyetli bir çay getir.
--Çay yok, sana bir haysiyet versem??

decent

Şu anda bildiğim kadarı ile yok.
Gelinen son noktada ADSL bağlantıları ile güncelleme, paket alımı gibi işlemlerin kolaylaşması ile "Bize özel ISO" ya gerek kalmadığını,
"Bize özel ISO" yu oluşturma işleminin en fazla bir saatte çoğu kullanıcı tarafından (taze paketlerle) yapılabilir olduğunu düşünüyorum.

sdelican

ya zaten hiç gerek yok böyle birşeye. en kabasından anlatayım; Konunun başlarında mp3/video kodekleri falan deniyordu. winzortta olsa şu eksik bu eksik der, kesip atar. Ama bizde öyle değil ki. Bu yok , depodan indiriyim mi diye soruyor bize sadece evet deyip bir kaç dakika beklemek kalıyor.
-Bana haysiyetli bir çay getir.
--Çay yok, sana bir haysiyet versem??