Bize özel ISO

Başlatan XRumer, 10 Nisan 2010 - 23:53:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

superjax

bu iso 10.04 üzerine mi yapılacak.denemek isterim

heartsmagic

10.04 üzerine düşünüyoruz, tabii vakit bulunabilirse :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bytan

Alıntı yapılan: XRumer - 19 Nisan 2010 - 13:38:39
Bu projeyi hayata geçirirsek ben de Sunum veya Pdf formatında bir kurulum rehberi bile hazırlarım. Senin de dediğin olaya değinirim Xwes. :)

Zaten bu iso hazırlanırsa, rehber, tanıtım, sunum, reklam vb tüm görevler senin olacak. :)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

comeooon

niye illaki 700 mb sınırına takılıyoruzki. Artık dvd si olmayan bilgisayar kaldı mı ki? Artık cd-rom satılmıyor bile...
Eee pc 701(4G) 1GB RAM [Sandisk ExtremeIII CLASS6 SDHC card (8GB)]-UNE 10.04
IBM Lenovo ideapad s10-2 Netbook-Ubuntu 10.04

heartsmagic

Alıntı yapılan: comeooon - 20 Nisan 2010 - 15:28:44
niye illaki 700 mb sınırına takılıyoruzki. Artık dvd si olmayan bilgisayar kaldı mı ki? Artık cd-rom satılmıyor bile...

Aslında bu da doğru bir düşünce. Fakat mesele sanırım CD meselesi değil. Şahsen ben bile çok fazla şişmiş bir ISO indirmek istemem, zira gerek duymuyorum buna. Eğer interneti olmayanlar için olsun diyorsak bir süre sonra illa ki internet gerekiyor zaten. Sonuçta bir tür ikilem gibi bu durum.

XRumer

@Comeooon bir bakıma haklısın da biz Türkiye'de yaşıyoruz. Bırakın DVD'li bilgisayarı CD-ROM'u olmayan birgisayarlar bile var. Hadi onu hallettik diyelim ya da kurulumu USB'den yaptık diyelim. Bir de şu mesele var: Türkiye'de hem yeterli hızda internet yok, indirme işleri çok uzun sürüyor. Hem de kota ve adil kullanım sınırı diye bir şey icat etmişler. Kotalı bir kullanıcı en fazla CD'yi takar Ubuntu'yu kurar bir de kısıtlı ilaveler, kullanacağı bir kaç yazılım ve bir de güncellemeleri yapar. Taş çatlasa 1,5 GB indirmiş olur. Hatta CD'yi başka bir yerden edinmişse yarısına düşer bu miktar. Ama DVD'de iş değişir.

Avrupa'da yaşıyor olsak dediğiniz olurdu, güzel de olurdu.

xwes

Bu .iso'nun bence iki anlamı var. Birincisi, internet bağlantısı olmayan bilgisayarlara kurulumu mümkün kılmak. Bu konuda gerçekten de bir çözüm olur. İkincisi ise interneti olan ancak ubuntudan pek anlamayan, yeni başlamış kişiler için kolay bir kurulum sağlamak. Eğer yeni kullanıcı "ubuntu mp3 bile çalmıyor" modunda ise bu .iso tavsiye edilir, ve kişi en azından temel fonksiyonları ek bir işleme gerek olmadan becerebilen bir ubuntu ile erken dönemde kaybedilmemiş olur.

screenshot

Alıntı yapılan: XRumer - 20 Nisan 2010 - 21:16:52
@Comeooon bir bakıma haklısın da biz Türkiye'de yaşıyoruz. Bırakın DVD'li bilgisayarı CD-ROM'u olmayan birgisayarlar bile var. Hadi onu hallettik diyelim ya da kurulumu USB'den yaptık diyelim. Bir de şu mesele var: Türkiye'de hem yeterli hızda internet yok, indirme işleri çok uzun sürüyor. Hem de kota ve adil kullanım sınırı diye bir şey icat etmişler. Kotalı bir kullanıcı en fazla CD'yi takar Ubuntu'yu kurar bir de kısıtlı ilaveler, kullanacağı bir kaç yazılım ve bir de güncellemeleri yapar. Taş çatlasa 1,5 GB indirmiş olur. Hatta CD'yi başka bir yerden edinmişse yarısına düşer bu miktar. Ama DVD'de iş değişir.

Avrupa'da yaşıyor olsak dediğiniz olurdu, güzel de olurdu.
Söylediklerinize tamamen katılıyorum.
Diğer bir konu ise kendi programlarımı kendi tercihime göre seçmek isterim. Mesela hazırlanacak sistemde 50 adet program kurulu olarak geleceğini varsayalım. Beğenmediklerimi illaki silmek isteyeceğim. Bu benim gibi düşünenlere hem ekstradan zaman kaybı aynı zamanda ekstradan download kaybı demek.
"Zihin Fukara Olunca , Fikir Ukala Olur"

comeooon

Yanlış anlamayın bana kalsa hiç program olmasın derim. İstediğim programı kendim yükleyeyim derim ama mademki biraz daha zengin içerikli bir ubuntu isteniyor 700 mb indiren birinin fazladan indireceği 100 mb (ekstra olarak konulması gerektiğini düşündüğünüz programlar aşagı yukarı 100 mb eder) pekte kotayı rahatsız etmez diye düşünüyorum. Yani 700 ü gözden çıkaran 800 e de bişi demez. Zaten eğer öyle birşey düşünüyorsada orjinal ubuntuyu yükler.

Bunlar benim kendi düşüncem tabi katılırsınız katılmazsınız saygı duyarım.

Saygılar...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Nisan 2010 - 01:37:55

Konunun içine girmişken kendimce eklenmesi gerekenlerimi de söyliyeyim dedim bi an. Mademki ubuntu tr olarak böyle birşey hazırlamak kafaya konuldu ubuntu, ''ubuntu'' olarak kalmalı. Yani demek istediğim ubuntu, öntanımlı masaüstü ve öntanımlı programlarıyla ubuntudur bana göre. Program kullanımları tamamen kullananın zevkine, alışkanlılarına bağlı birşey. Bence eklenecekse sadece tr dil paketi ve codecler (yani herkesin illaki kuracağı ve kullanacağı şeyler) olmalıdır diye düşünüyorum.

Tabi buda benim kendi fikrim katılana ve katılmayana saygı duyarım...
Eee pc 701(4G) 1GB RAM [Sandisk ExtremeIII CLASS6 SDHC card (8GB)]-UNE 10.04
IBM Lenovo ideapad s10-2 Netbook-Ubuntu 10.04

FeNDeR

Çok güzel fikir. Kotalılar için cd, kotasızlar için dvd hazırlanabilir. Yani 2 ayrı versiyon. Cd'de, işaret ettiğiniz üzere gerekli kodekler, vs.., temel gereksinimler yer alır. Dvd'ye ise birçok şey ilave edilebilir (çok da şişirmeden). 

nehcull

arkadaşlar ben bugün sınıfta bir sunum yaptım ubuntuyu sınıfta arkadaşlara tanıttım pek çok ardaşım da kurmak istedi ancak tahminedileceği gibi arkadaşlar wubi ile kurulum istiyor içerisinde wubi olması bence gerekli zaten bunu ilk defa ubunuyu deneyecek ardaşlar için düşünmüyormuyuz. kurulum sonrası hemen denemek isteyenler için, diğer türlü kurulum gerçekleştirecek arkadaşlar zaten tecrübeli ve istedikleri gibi sistemlerini değiştirebiliyor bu isonun  ubuntuyu ilk deneyenler içinde en azından wubi olsa iyi olur.

ayrıca iso torrent sitelerine yüklenebilir böylece serverlara yük olmaz

heartsmagic

Wubi kurulumdan sonra piyasada olmuyor. Haliyle, RemasterSYS+Wubi bütünleşmesi için çok uğraş gerekebilir. Bakınmadım bile şu an etrafa.

Kaldı ki bu mesele olacak mı olmayacak mı bilemiyorum şu anda. Temiz bir 32bit RC kurulumu yaptım ve üzerinden yazıyorum. Bazı değişikliklere gittim, uygulama kaldırdım/uygulama kurdum. Ancak gözbebeğimiz Zemberek şu an ne yazık ki Lucid için hazır değil. Uygulama değiştirme yapacak mıyım bilmiyorum. Örneğin Pidgin gibi? Mono'yu ve Mono ile çalışan uygulamaları kazıdım sistemden. Yer açmak için yaptım bunu da biraz. Kısıtlı ilaveler kuruldu. Bunun haricinde de ne yazık ki daha farklı şeyler düşünemiyorum. Dediğim gibi olup olmayacağı bile belli değil.

hasansahin

@heartsmagic,
Bazı dağıtımlar, live ISO'larına nvidia/ATI sürücülerini dahil edebiliyor (örn sabayon)
Belki onların tecrübelerinden faydalanmak isteyebilirsiniz.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

heartsmagic

Bu uzun süreçli bir proje olur ama :) Hem biraz da vakit gerektirir. Şu durumda benim bu konu üzerine eğilmem mümkün değil. Bize özel ISO yetişse güzel olacaktı aslında.

Dün akşam bir deneme yaptım ve ISO 850Mb civarında çıktı. Kısacası CD'ye sığdırmak zor görünüyor. Bu akşam eğer içime sinerse yüklerim bir yerlere. Eğer sinmezse bu başık altından özür dileyerek kusura bakılmamasını rica ederim.

xwes

@heartsmagic, synaptîcten english yazıp çıkan tüm ingilizce dil paketlerini kaldırırsan hatırı sayılır bir yer tasarufu elde edebilirsin.

heartsmagic

Üzülerek söylüyorum ki bu iş başka bir bahara kaldı şimdilik. Zaten birçok insan yeni sürümü çoktan indirdi. Daha sonra eşe dosta hazır bir Ubuntu vermek için bakabiliriz duruma.

@xwes, dediğini de yapayım böylece yer kazanmış oluruz. Bir de sorum olacak. Bu yaptığımız ISO'daki Grub kurulumunda diğer işletim sistemleri de ekleniyor. Haliyle pek hoş olmuyor. Biraz bakınmam gerekecek sanırım bu olay için. Doğrudan bir önerin var mı?

screenshot

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Nisan 2010 - 00:44:14
Üzülerek söylüyorum ki bu iş başka bir bahara kaldı şimdilik. Zaten birçok insan yeni sürümü çoktan indirdi. Daha sonra eşe dosta hazır bir Ubuntu vermek için bakabiliriz duruma.

@xwes, dediğini de yapayım böylece yer kazanmış oluruz. Bir de sorum olacak. Bu yaptığımız ISO'daki Grub kurulumunda diğer işletim sistemleri de ekleniyor. Haliyle pek hoş olmuyor. Biraz bakınmam gerekecek sanırım bu olay için. Doğrudan bir önerin var mı?
Hocam komut satırını hatırlamıyorum ama muhtemelen siz backup komutu ile aldınız. Bu kullanıcı datalarınıda alıyor.

Sistem >> Yönetim >> Remastersys Backup adımını takip ederseniz açılan pencerede ayrıntılı olarak seçenekler mevcut.

xwes

Bu dediğinizi anlamadım. Eğer .iso'yu distro seçeneği ile oluşturduysanız, normal ubuntu kurulumunda olduğu gibi sadece bilgisayarda kurulu olan işletim sistemleri eklenir gruba. Yani normal ubuntu kurulumundan bir farkı yok.

screenshot

Alıntı yapılan: xwes - 30 Nisan 2010 - 02:07:57

Bu dediğinizi anlamadım. Eğer .iso'yu distro seçeneği ile oluşturduysanız, normal ubuntu kurulumunda olduğu gibi sadece bilgisayarda kurulu olan işletim sistemleri eklenir gruba. Yani normal ubuntu kurulumundan bir farkı yok.
Mesela masaüstüne kurulum için açıklama ekledim. Yada firefox yerimlerine bağlantı ekledim. distro seçeneğinde bunlar görünürmü?

heartsmagic

@screenshot, kullanıcı verilerini almadım, yani backup değil.
@xwes, tamam benim kafa biraz karıştı. Virtualbox üzerinden denediğim için ufak bir karışıklık olmuş :)

xwes

@heartsmagic, ben zaten kürtçe için epey bir zamandır böyle özel bir .iso hazırlıyorum. Dilerseniz türlçe için de hazırlayabilirim.

heartsmagic

@xwes, açıkçası olursa yükümüzü hafifletmiş olursun.

xwes

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Mayıs 2010 - 05:17:16
@xwes, açıkçası olursa yükümüzü hafifletmiş olursun.
Tamam ugraşiyorum şimdi.

silvester

Arkadaşlar, bu "Bize özel iso" gerçekten de çok önemli ve değerli bir çalışma olur.
Çünkü flash java ve fontları yüklemek ; masaüstünü alışılageldiği gibi görünür yapmak vs... işlemler için forumu taramak
neyin nerde anlatıldığını bulmak çok zaman alıyor.
Diyelim ki 10.4 sürümünü kurduk. Tahminen 3 sene bunu kullanacağız.
3 sene sonra yeni bir sürüm çıktığında bunları tekrar hatırlamak ve bulmak hep sorun olacak.

xwes

@heartsmagic, kalıbı alınacak sistemi hazırladım ancak remastersys programı şu an sorunlu, bir kaç denemem başarısız oldu. Kendi sitesi de güvenlik sorunu nedeniyle programı indirmeye kapattı bugün. Sabahtan beri ulaşılamıyordu zaten sitesine. Ben de programı başka bir yerden bulup kurmuştum. Bu durumda kendi sitesinin açılmasını bekleyeceğim.