Bize özel ISO

Başlatan XRumer, 10 Nisan 2010 - 23:53:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

isakaraturna

Alıntı yapılan: erginemr - 13 Nisan 2010 - 11:42:58
Alıntı yapılan: isakaraturna - 13 Nisan 2010 - 11:31:01
Geçen ay Remastersys ile sistemimin full back up ını alarak DVD ye yazdırdım. Ubuntu isteyen arkadaşlara bu DVD yi  verdim. Full codecler ve temalarla güzel bi sistem oldu.Kullananlar da oldukça memnun kaldılar. Remaster  bu konuda oldukça iyi tabi üstadlar daha iyi bilir.Remasterda oluşturulan isoları normal Ubuntu kurarmış gibi kurabiliyorsunuz bu konuda kullanılabilecek  güzel bir program.

Aynı soruyu size de sorayım:
Remastersys programı, NVidia/ATI sürücülerini kurdurmuyor diye biliyorum. Doğru mu?
Full sistem back up da görüntüsü alınan bilgisayarda ne yüklüyse onu otomatik olarak kuruyor. Ben hem ati hem nvidia ükleyip vermiştim cd yi sorun yaşamasınlar diye :)

heartsmagic

Benim düşündüğüm ISO'da grafik kartları sürücüsü olmayacak. Dediğim gibi Türkçeleştirilmiş, Zemberek kurulmuş, kısıtlı ilaveler dahil edilmiş, bir iki program yerine de başkalarının getirilmiş bir ISO düşnüyor(d)um ben. Şimdi, "böyle olacaksa gerek yok" deniyorsa hiç girişilmeyebilir bile bu işe. Uzaktan bakınca bana da çok yavan göründü :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xwes

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Nisan 2010 - 15:00:31
Benim düşündüğüm ISO'da grafik kartları sürücüsü olmayacak. Dediğim gibi Türkçeleştirilmiş, Zemberek kurulmuş, kısıtlı ilaveler dahil edilmiş, bir iki program yerine de başkalarının getirilmiş bir ISO düşnüyor(d)um ben. Şimdi, "böyle olacaksa gerek yok" deniyorsa hiç girişilmeyebilir bile bu işe. Uzaktan bakınca bana da çok yavan göründü :)

Ben de bu şekilde düşünüyorum. Dil paketleri, kodek ve flash, .zip rar desteği, smplayer, emesene, skype, kdenlive,  cheese, kaffein gibi temel bazı programları içerecek.

XRumer

Arkadaşlar hazır gelen yazılımlardan hangilerinin değiştirilmesi gerekiyor onu belirlemek gerekir. Bu forumdaki anketlere dayanarak ben şunları yaptım:

Tomboy yerine Gnotes (çünkü Tomboy, Mono kullanıyor ve forum ahalisinin çoğunluğu Mono'yu sevmiyor)

Totem yerine Vlc (Vlc, anketde açık ara birinci)

Empati yerine Pidgin, veya Pidgin ve Amsn (her ikisi de kafa kafaya gidiyor ankette)

Rhythmbox yerine Amarok gelebilir Çünkü Amarok ankette birinci. Fakat Rhythmbox'ın da ankette ona yakın oy alması, Gnome'a daha uygun olması ve bazı ekstra özellikleri nedeniyle aynı şekilde kalmasını da isteyebilirsiniz.

Evolution yerine Thunderbird (Aslında ankette birinciçıkan sonuç "hiçbirini kullanmadan web arayüzünden bağlanıyorum" seçeneği ama bunun için de bilgisayarı e-posta aracından yoksun bırakmak isterseniz siz bilirsiniz)

Brasero yerine K3b (ankette Brasero ile K3b birbirine yakın oy almış ama sonuçta birinci K3b)

Anketler böyle söylüyor ama teknik nedenler buna izin verir mi bilmem.

canosayan

açıkçası benim fikrim kaldırmamak. sadece eklemek. çünkü kaldır ekle yapmak bizi mint'e götürür. biz ubuntu temelli bir dağıtım mı sunacağız, güçlendirilmiş ubuntu mu?
Chmod bizim işimiz.

XRumer

Eğer bir şey eklerken öbürünü kaldırmazsak örneğin Vlc eklerken Totem'i kaldırmazsak, bütün bunları bir CD'ye nasıl sığdiracağız?

canosayan

Alıntı yapılan: XRumer - 14 Nisan 2010 - 17:27:48
Eğer bir şey eklerken öbürünü kaldırmazsak örneğin Vlc eklerken Totem'i kaldırmazsak, bütün bunları bir CD'ye nasıl sığdiracağız?
cd boyutunu geçeceğiz. eğer illa kaldıralım biz ekleyelim diyorsanız, bizde nane yerine çikita muz dağıtımı yaparız.
Chmod bizim işimiz.

erginemr

Aslında ben de bu dağıtımda Amarok'u görmek isterim ama Kdenlive, Kaffeine ve Amarok, beraberinde KDE4 kütüphanelerini de (sistem yükü ve 150-200 MB ekstra alan) getirecek. Bu konuda hemfikir miyiz?

kozanibo

amarok eklenecekse lütfen 2 eklenmesin :)

XRumer

Evet Amarok ya da K3b'yi eklememiz gerektiği zaman, Kde kütüphanelerini de otomatik olarak ekliyor. 9.04'te K3b kuracağım zaman sadece yazılımın kendisini kurardı. Fakat 9.10'dan itibaren Kde kütüphaneleriyle kuruyor. Galiba Kubuntu'yu daha kararlı hale getirmek için 9.10'dan itibaren böyle yaptılar. Fakat bu yazılımları Gnome üzerinde kullanmak isteyenler için kötü oldu.

heartsmagic

KDE kütüphaneleri falan işin içine girerse altından kalkamayız :)
Neyse, anlaşılan ben ortaya karışık bir ISO yapacağım, sonra da bir şekilde servis edeceğim. :D

Not: Tabii yapabilirsem.

erginemr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Nisan 2010 - 00:11:53
KDE kütüphaneleri falan işin içine girerse altından kalkamayız :)
Neyse, anlaşılan ben ortaya karışık bir ISO yapacağım, sonra da bir şekilde servis edeceğim. :D

Not: Tabii yapabilirsem.

Abi bizimki öğrenci menüsü olsun. :)

heartsmagic

Bu gidişle öyle olacak gibi :D

XRumer

Aslında Türkiye'de adamakıllı hızda bir internet olsa, bir de vatandaşın kota sorunu olmasa en güzeli Ubuntu Minimal Iso

screenshot

Böyle bir çalışma düşünülürse bence mümkün olduğunca az değişiklik yapılmalı. Dil paketi, müzik ve film için kodekler, flash player yeterlidir. Sanki windows standardartında daha fazlası geliyor. Onda da aynı dil haricinde bir çok şeyi indirip kuruyor millet yada bir yerde depolayıp ordan kuruyorlar.

Bana kalırsa çok fazla program yükleyip cd boyutunu geçmemek lazım.
"Zihin Fukara Olunca , Fikir Ukala Olur"

hamuul

katılıyorum sade bir özel iso yapılması konusuna ; hem yapması daha kolay olur, hemde genel-geçer bazı codec-dil paketi vs yüklendikten sonra insanlara kendi sistemlerini canlarının çektiği gibi modifiye etmeleri şansı tanınır diye düşünüyorum. =)

sonuçta herkes tarafından kullanılan en genel gereklilikler ve belki bir kaç özel wallpaper/boot logosu vs yüklendikten sonra yayınlanacak bir ubuntu TR iso'su hepimiz için yeterli olacaktır diye düşünüyorum :)

şimdiden ellerinize sağlık

XRumer

Hiçbir yazılımı değiştirmesek, olduğu gibi bıraksak, sadece Türkçe dil paketi ve onun güncelleme kaynağı, Zemberek ve kısıtlı ektraları yüklesek bile yine de 700 mb boyutunu aşacağız.

Bir şeyi kaldırmamız gerekecek. Wubi'yi kaldırmamız hem teknik olarak zor hem de pek çok kişi Wubiyi istiyor, kullanıyor. Oyunları kaldırabiliriz diyeceğim aklıma gelen en mantıklısı bu. Mandriva ve Pardus'da da oyunlar hazır kurulu gelmiyor. Fakat öte yandan bizim millet bilgisayarda fal bakmaya, mayın tarlası oynamaya bayılır. Bunu bir bilgisayarda bulunması gereken temel ihtiyaçlardan görür. Kimse kullanmıyorsa terminal sunucu bağlantısı kaldırılabilir.

heartsmagic

Sistemden bazı şeyleri temizlemeye çalışırım. Ayrıca Wubi kurulumdan sonra sistemde yer almıyor sanıyorum. Haliyle ISO'da Wubi olmayacaktır. İndirecek olanlara bunu da hatırlatmamız gerekiyor.

xwes

İngilizce dil paketlerini kaldırınca bayağı bir yer açılıyor. Dil paketleri ve kodeklere yetecek kadar.

heartsmagic

@xwes, yakalamışken sorayım. Wubi geliyor mu bu hazırlanan ISO ile beraber?

xwes

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Nisan 2010 - 12:06:50
@xwes, yakalamışken sorayım. Wubi geliyor mu bu hazırlanan ISO ile beraber?
Hayır malesef içermiyor.

heartsmagic

Teşekkürler. Düşündüğüm gibi yani. Aslında içermemesi bizler için daha iyi. Wubi'siz sunmayı düşünüyordum zaten. Dileyen asıl ISO'yu indirebilir.

xwes

Ek olarak şunu da belirteyim ki CD ya da DVDyi takıp bununla boot ettiğinizde standart ubuntu CDsi gibi karşınıza dil seçim ekranı çıkmıyor. Karşınıza bir terminal çıkıyor ne yapmak istediğinizi soruyor. live yazıp entera basarsanıza ya da hiçbir şey yazmadan enter'a basarsanıza ubuntu live olarak açılıyor. install yazıp enter'a basarsanız da kurulum ekranı açılıyor. Ve bunu zaten size açıklıyor bu terminal ekranı. Önemli bir şey değil ancak belirteyim dedim.

heartsmagic

Teşekkürler @xwes, olur da kafamızdaki bu planı hayata geçirebilirsek zaten ilgili başlıkta gerekli açıklamaları yaparız.

XRumer

Bu projeyi hayata geçirirsek ben de Sunum veya Pdf formatında bir kurulum rehberi bile hazırlarım. Senin de dediğin olaya değinirim Xwes. :)