Bize özel ISO

Başlatan XRumer, 10 Nisan 2010 - 23:53:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XRumer

Ubuntu'ya yeni başlayan bir Windows kullanıcısı "neden flash, java, rar, codec kurulu değil" diye sorar. Sanki bunlar Windows'ta kuruluşmuş gibi. Yine de bu şikayetleri kesmek için kısıtlı ilavelerin de kurulu gelmesi lazım. Bunun için Mint ya da başka bir dağıtım kullanılabilir. Ya da kendimiz bir Ubuntu Türkiye Isosu oluşturalım. Forumdaki anketleri göz önünde bulundurarak bir şey yapalım. Kısıtlı ilaveler de olsun içinde.

erginemr

Alıntı yapılan: XRumer - 10 Nisan 2010 - 23:53:47
... Ya da kendimiz bir Ubuntu Türkiye Isosu oluşturalım. Forumdaki anketleri göz önünde bulundurarak bir şey yapalım. Kısıtlı ilaveler de olsun içinde...

Bu güzel bir fikir... İçinde kodeklerin olduğu, Türkçe dil paketlerini ve NVidia / ATI sürücülerini içeren bir dağıtım...

heartsmagic

Hmm. Söz vermiş gibi olmayalım. Ancak eğer imkân olursa 10.04 için bunu düşünebiliriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

qhareb

Alıntı yapılan: XRumer - 10 Nisan 2010 - 23:53:47
Ubuntu'ya yeni başlayan bir Windows kullanıcısı "neden flash, java, rar, codec kurulu değil" diye sorar. Sanki bunlar Windows'ta kuruluşmuş gibi. Yine de bu şikayetleri kesmek için kısıtlı ilavelerin de kurulu gelmesi lazım. Bunun için Mint ya da başka bir dağıtım kullanılabilir. Ya da kendimiz bir Ubuntu Türkiye Isosu oluşturalım. Forumdaki anketleri göz önünde bulundurarak bir şey yapalım. Kısıtlı ilaveler de olsun içinde.
Aslında kodek, flaş vs... sorunsuz, ubuntu tweak, google chrome,opera gibi pek çok ekstra paketle gelen bir ubuntu var. SuperOs. Denedim gayet başarılı.
http://distrowatch.com/table.php?distribution=superos
"İşte dünyanın sonu gelir böylece
Bir patlamayla değil fakat
Bir iniltiyle" 
  T. S. Eliot

XRumer

Benim dediğim Süper OS gibi bir şey değil. Türkiye'ye özgür bir Ubuntu. Nasıl mı?

Öntanımlı dili Türkçe olsun, içinde Zemberek bulunsun. Güncelleme yöneticisinde Türkçe dil paketleri güncelleme kaynakları eklenmiş bulunsun.

Bütün kısıtlanmış ilaveler ve Nvidia, Ati gibi şirketlerin donanım sürücüleri eklenmiş bulunsun.

Onun dışında bu forumdaki anketleri dikkate alarak, Totem, Rhythmbox, Brasero, Firefox, Evolution, Empathy ve diğerlerini değiştirelim. Örneğin anketlerde Vlc mi önde görünüyor onu alalım. Yok Totem önde görünüyorsa olduğu gibi bırakaım. Yukarıda saydığım bütün yazılımlar için bunu yapalım. Fakat eklediğimiz yazılımların Türkçe olmasına önem verelim.

Eğer Mono hakkında ne düşünüyorsunuz anketinde Mono hakkında olumlu görüş çoğunlukta çıkarsa Mono kullanan Tomboy ve F-Spot'u olduğu gibi bırakalım. Olumsuz görüş çıkarsa Tomboy yerine Gnotes, F-Spot yerine de başka bir şey kullanılabilir.

Onun dışında duvar kağıdı olarak da Türkiye'yi tanıtan bir şey ya da Türkiye'den bir manzara, tarihi eser resmi, tarihi bir kişiliğin resmi eklenebilir. Ya da kendi aramızda yapacağımız bir yarışmayla Blender, Gimp, Inkscape gibi yazılımlarla yapılmış bir duvar kağıdı da olabilir.

Heartmagic'in dediği gibi imkan olursa Ubuntu 10.04 için bunu düşünelim derim ben. Yanılmıyorsam Remasterys ve Ubuntu Customization Kit bunu yapaliyor. Fakat üst düzey bir şeyler bilen, kernel derleyebilen ya da bir programlama dili bilen varsa onlar yardımcı olabilir.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Nisan 2010 - 08:41:48

Sonra da hem internette yayınlayabiliriz hem de bu forumun CD/DVD paylaşımı kısmında paylaşım yapan arkadaşlardan bu CD'leri ya da DVD'yse DVD'yi dağıtmalarını rica edebiliriz.

erginemr

Alıntı yapılan: XRumer - 11 Nisan 2010 - 08:16:02
Ya da kendi aramızda yapacağımız bir yarışmayla Blender, Gimp, Inkscape gibi yazılımlarla yapılmış bir duvar kağıdı da olabilir.
Hatta yaptığımız en güzel masaüstü yarışmalarını kazanan temalar, conky, screenlet vb. uygulamalar da koyulabilir. (Tabii bunların hepsi zaman meselesi. Keşke bunlara vaktimiz olsa...)

Alıntı yapılan: XRumer - 11 Nisan 2010 - 08:16:02
Heartmagic'in dediği gibi imkan olursa Ubuntu 10.04 için bunu düşünelim derim ben. Yanılmıyorsam Remasterys ve Ubuntu Customization Kit bunu yapaliyor. Fakat üst düzey bir şeyler bilen, kernel derleyebilen ya da bir programlama dili bilen varsa onlar yardımcı olabilir.
Remastersys kısıtlı ekran kartı sürücülerinin sisteme dahil edilmesine izin vermiyor. Ama bahsettiğiniz Ubuntu Customization Kit (UCK), ümit vaad eden bir araca benziyor:
http://uck.sourceforge.net/

qhareb

Bence de Türkiye'ye özgü bir Ubuntu sürümü harika olur. SuperOs'u bir örnek olduğu için paylaştım. :)
"İşte dünyanın sonu gelir böylece
Bir patlamayla değil fakat
Bir iniltiyle" 
  T. S. Eliot

heartsmagic

Öhöm, mesele iyice derinleşiyor :) Ne kadar derinleşirse o kadar geride kalır. Hani atı alan Üsküdar'ı geçince de bir anlamı kalmaz sanırım :)

Türkçeleştirme, kaynakları ekleme, bir iki uygulama yerine diğerlerini yereştirme sanrıım sorun olmaz. Bunları yapmaya çalışabiliriz ancak söz vermiş olmayalım :)

XRumer

Kesin konuşmayalım ama görsel açıdan güzel şeyler yapılabilir. Screenlets ve Cairo-Dock'ın Türkçe çevirileri yapılıyor, olması iyi olur. Şık bir masaüstü olur. Fakat pek çok insanın güçlü
bir ekran kartının olmadığını düşünürsek OpenGL olmayanını ekleyebiliriz. Duvar kağıdı ğiçin de bir fikir şöyle, isteyen yaşadığı şehirden güzel bir manzaranın, tarihi eserin, bilmem neyin ya da şehrin genel görünüşünün bir resmini çekebilir. Sonra bunların içinden seçtiklerimizden birinci geleni ön tanımlı duvar kağıdı yaparız, diğerleri de seçilebilir duvar kağıtları olur.

Tabii bu tasarım işinin üzerinde incelikle çalışmak gerek, bir ki kaynağı eklemek, hazır kurulu gelen yazılımlardan bir iki tanesini değiştirmek, zemberek ve kısıtlı ilaveleri eklemek neyse de tasarım işi üzerinde acayip yoğunlaşmak ve kullanışlı, herkesin beğenebileceği bir Iso oluşturmak zorlayabilir. Bu işlerden anlayanlar bilirler.

Kısacası burada güzel fikirler üretiyoruz ama fikirlerin uygulanabilir olması da önemli.

heartsmagic

Arkadaşlar tema işleri biraz daha göreceli meseleler. Mesela ben "dock"lardan hoşlanmıyorum :) Biz Türkçe olan, Zemberek kurulu, kısıtlanmış ilavelerin halledildiği bir ISO yapalım, bu bile kârdır bizim için.

XRumer

Aslında bir bakıma haklısın herkesin dock sevmez, ayrıca bunlar da eklendiğin de 700 mb bir cdye sığmayabilir.

Öyleyse görünüm hakkında yapılacak tek şey duvar kağıdı olsun derim ben. Yukarıda bahsettiğim gibi var olan duvar kağıtlarını Türkiye'den duvar kağıtlarıyla değiştirmek yeterli olabilir.

Fakat yine de bir iki yazılımı değiştirmek iyi olur bence. Örneğin hazır kurulu olarak Empathy geliyor ama herkes başka bir şey kullanıyor. Anketlerde yanlış hatırlamıyorsam amsn birinci pidgin ikinci. fakat amsn tek bir protokolü desteklediği için Pidgin iyi olur.

Totem'i çok az kişi kullanıyor Ubuntu Türkiye'de yanılmıyorsam anketlerde Vlc birinci. Onunla değiştirilebilir. Yani bunun gibi bir iki değişiklikten zarar gelmeyeceğini düşünüyorum.

Burada yapılan anketleri referans almalıyız bence. zaten topu topu üç dört yazılımda değişiklik olur.

Şimdi bir başka mesele de şu: Kısıtlanmış ilaveler ve zembereği ekleyince 700 mb'ye sığmayabilir. Bir şeyi kaldırmamız gerekecektir. Anketler yardımcı olacaktır bize. Ya da birisi DVD-RW kullananlar için bir iso diğeri de DVD'si olmayan bilgisayar ve Netbooklar için flash disk iso'su olabilir.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Nisan 2010 - 22:13:11

Yeri gelmişken söyleyeyim: Neden hep anketleri referans almaktan bahsediyorum çünkü: Anketlerle çoğunluğun görüşüne bakmış oluruz, herhangi birimizin değil.

heartsmagic

@XRumer, bunlar güzel düşünceler de inan vakit lazım :) Hani ben kendi adıma sadece bir iki değişikliğe gidilmiş ISO sözü verebiliyorum sadece. O da kesin değil ne yazık ki. Diğer ISO'lar için ayrıca vakit gerekir. Dediğin gibi bazı yazılımları da değiştirmeye çalışırız.

XRumer

Öyleyse sadece bir iki paketi değiştirmek, zemberek ve kısıtlıları eklemek, türkçeyi ön tanımlı hale getirmek bir de duvar kağıdı değişikliği yaparak 700 mb'ye sığdırmakla yetinmeyi öneriyorum. Bu kadarı da iyidir bence. Zemberek ve kısıtlıları ekleyebilmek için cd'den neyi kaldırmamız gerekiyor, asıl mesele bu? Artık Wubi mi olur başka bir şey mi buna hep beraber karar veririz.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: XRumer - 11 Nisan 2010 - 22:28:19
Öyleyse sadece bir iki paketi değiştirmek, zemberek ve kısıtlıları eklemek, türkçeyi ön tanımlı hale getirmek bir de duvar kağıdı değişikliği yaparak 700 mb'ye sığdırmakla yetinmeyi öneriyorum. Bu kadarı da iyidir bence. Zemberek ve kısıtlıları ekleyebilmek için cd'den neyi kaldırmamız gerekiyor, asıl mesele bu? Artık Wubi mi olur başka bir şey mi buna hep beraber karar veririz.
Mono ile ona bağlı çalışan f-spot ve tomboy kaldırılırsa sanırım yeterli yer açılır.

heartsmagic

Bir iki deneme yapılabilir, gelişmeleri bir şekilde aktarmaya çalışırız. Bu başlığı bölmek en güzeli olacak :)

eribol

Yine de zor bir iş. Heves kırmak istemem ama öyle göründüğü gibi olmayan şeyler. Mesela kullanıcı standart ayarlarını, temalarını ayarlamak bile bazen işkenceye dönüşebiliyor. Bu en basit örneği. Yine de uğraşabilen olursa da güzel olur.

utdmr

Bence baştan bir ISO hazırlanmak yerine, elbirliğiyle bir script yazılabilir, bu script de tek komutla çalıştırılır ve sorun kalmaz. Hem de bir yansı olmaya gerek yok, zaten forum yeterince kalabalıkken.

Bunun için de, garip olacak ama, Ubuntu Satanic Edition'u baz alabiliriz, tek bir scriptle bir düz Ubuntu'yu Satanic Edition'a çevirebiliyordu.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

canosayan

bir soruda ben sorayım. bunu nasıl dağıtacağız. bahsettiğiniz ubuntunun 700 mb ı geçme durumu var. yeni bir sürüme geçtiğimizde bile ubuntu indirmek sorun olabiliyor. biz bunu nasıl sunacağız.

açıkçası sunucuyu bu yükün altına sokmak insafsızlık olur. en son hatırladığım bu ayın trafik miktarı 30 gb idi. bir de bunun üstüne 700 mblık isoyu sunucuya koyarsak bunu da en azından 20 kişi indirirse en az 15 gb daha yük.

tek bir betik yazmak çok daha mantıklı sanki.
Chmod bizim işimiz.

rutku

Dağıtıma odaklanmak yerine, direk istenilenlere odaklanmak daha iyi. Kısa zamanda çözüm üretmek en mantıklısı.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

ironic

Betik önerisi bana da uygun  geldi. Hem bu yolla  sadece bir Ubuntu sürümüne uygulamak yerine Karmic, Lucid gibi çeşitlilik de sunulabilir.

screenshot

Öncelikle fikir çok güzel.

Fakat şunu belirtmeden geçemeyeceğim piyasada oldukça fazla dağıtım iso'su var. Buna yeni bir iso eklemek bana çok mantıklı gelmiyor. Böyle bir çalışmaya gidilirse isteklerin ardı arkası kesilmez. Zaten hali hazırda ubuntumuz var. Tecrübeli kişilerin yeni bir iso çalışmasına yönlendirilmesi yanlış olur. En kıymetli hazinemiz zaman. Bencede betik yazmak daha mantıklı.

Linux camiyasında bana göre yapılan en büyük yanlış çok çeşitliliğe gidilmesi. 5-10 dağıtım çeşiti yeterli olabilecekken 1000lerce dağıtım var. Her bir dağıtım için yüzlerce binlerce kişi emek veriyor zaman harcıyor. Bu kadar kişinin mevcut 10 dağıtım için birleştiğini farzedelim neler yapılabilir hiç düşündünüzmü?
"Zihin Fukara Olunca , Fikir Ukala Olur"

heartsmagic

Sondan başlayayım :)
Yapılacak ISO yeni bir dağıtım olmayacak. Bazı ilaveler ve değişiklikler yapılmış Ubuntu olacak sadece. Ayrıca betik meselesi emin olun ISO'dan çok daha fazla vakit alacaktır. Fakat benim vaktim var diyen varsa betik üzerine de gidilebilir. Gerçi çok temel meseleler olacaksa betik de fazla vakit almaz.

@canosayan, her ay yaşanacak bir durum değil bu. 6 aylık bir süreçte en fazla bir ay bize yük bindirir. Gerekirse hostumuzu sağlayan Küre Hosting ile konuşuruz. Çok fazla yük olur derlerse de torrent alternatifini değerlendiririz. Olmadı Rapid yaparız, alternatif çok yani :)

Kaldı ki bu şu an hayata geçmiş bir şey bile değil :) Hele bir o gün gelsin, ortaya bir şeyler çıksın gerisini düşünürüz.

erginemr

Geçmişte yönetimde olan bir insan olarak, yönetimdeki arkadaşların bizim burada görmediğimiz daha ne meselelerle uğraştığını da bildiğim için, bir de üstüne bu iş çıksın istemedim. Ama madem sevgili @heartsmagic konuya olumlu yaklaşıyor, onun Lapis Linux dağıtım geliştirme tecrübesi burada bizim için büyük bir kazanç olabilir.

Geçmişte @bytan'ın Firefox'u Ubuntu TR için özelleştirme çalışması çok başarılıydı:
http://firefox.ubuntu-tr.net/

Ve yine @ironic'in Opera için Ubuntu TR eklentisi:
http://opera.ubuntu-tr.net/

Bu tarz çalışmalar, bizim herhangi bir (İngilizce ifadesiyle "yet another") destek sitesi olmadığımızın, Ubuntu Türkiye olarak damgamızı vurduğumuzun en büyük kanıtı. Bu bağlamda betik veya ISO, böyle bir çalışma yapabilsek "çok güzel bir hareket" olurdu. Betik olmasının avantajı, ISO için yer ve bağlantı yoğunluğu kaygısı taşımayacak olmamız, ISO olmasının avantajı ise, İnternet bağlantısı gerektirmeden, tamamen Türkçe ve flash, java, mp3, vb. kodekleri yüklü gelen bir işletim sistemi olması.

İlla Lucid Lynx'in çıkışına yetişecek diye bir koşul da yok. Pekâlâ Lucid çıktıktan bir süre sonra da yayınlanabilir. Şahsen söz veremiyorum ama bu konuda bir başlık altında yapılacak çalışmalara ben de elimden geldiğince destek olmak isterim.

XRumer

Şahsen Lucid çıktıktan sonra bu çalışmanın yapılması taraftarıyım. Hatta çıktıktan bir hafta sonra falan çünkü o zamana kadar yeni güncellemelerle Ubuntu Iso'su zaten kararlı geliyor. Biz de bu kararlı Iso üzerinde değişiklik yaparız.

@Heartsmagic'in dediği gibi Torrent düşünülebilir. En uygun seçenek bence bu.

ironic

Temmuz ayında 10.04.1 çıkıyor,  çalışmalar bu sürüm üzerinde yönetilirse daha sağlıklı olur. Hem Lucid oturmuş olur hem de yaz aylarına (tatil mevsimi) geleceğinden daha fazla destek bulabiliriz. 10.04'  e yetiştirmeye çalışmak acelecilik olur. Kalmış 15 gün bir şey. @erginemr' nin değindiği üzere şu an çeşitli sorunlarla uğraşıyoruz.  Duyuru yapılmadan, kapsamlı denemelerden geçirmek de yerinde olur. Bu tür iso işleriyle deneyimlerim olmadı ama ben de elimden geldiği ölçüde çalışmalara destek olmak isterim.