Bize özel ISO

Başlatan XRumer, 10 Nisan 2010 - 23:53:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

10.04.1 de güzel olabilir ancak Lucid'e yetiştirilecek şey aslında bir günlük mesele. Çıktıktan sonra herkes hurra diyerek indirmez az beklerlerse ufak bir çalışmayı bir iki güne halledebiliriz sanırım. Tabii müsait olursak. Aslında öncesinde de başlayabilir bu, RC'ler ile güncelleme yapılabilir. Fakat son anda yenecek bir golün bize eksi puan kazandırmasını istemem. Eğer olur da dağıtırsak ISO'yu not olarak eklememiz lazım bunu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

rutku

Temel paketler kurulacak ve sistemin imajı alınıp torrenta atılcak. Öylemi ?
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

XRumer

Bildiğimiz Ubuntu'dan farkı sadece şu olacak:

Öntanımlı dili Türkçe olacak. Zemberek hazır kurulu olacak. Türkçe dil paketi güncelleme kaynakları eklenecek.

Bir de kısıtlı ekstralar eklenecek. Bir de arkadaşlar uygun bulursa belki bazı paketler forumumuzdaki arkadaşların beğenisine göre değiştirilebilir.

Sherlock Holmes

Bu iş için bir grub yada bir tayfa oluşturulsa,
ilk adım atılmış olur.
Hem kaç kişinin bu iş için vakit ayırabileceğini öğrenmiş oluruz.

kuleyni

Arkadaşlar önce anket yapılsa nasıl olur?

XRumer

kuleyni

localhost

Arkadaslar düsünceleriniz güzel ama ISO yapmak sanildigi kadar kolay olmuyor. Bu yüzden ISO ile ugrasmak bana göre bos zaman harcamak demektir. Bence betik(script) calismasi yapilsa daha mantikli. Forumda bir anket acilir. Ankette gerekli sorular sorulur. Bu sorulara görede bir betik hazirlanir. Betikle istenilen düzen Ubuntu da saglanir.
Linux LPIC1 - MCSA

Aybek

Betik seçeneği bana göre de daha mantıklı. Özel bir ISO yapımı hem daha çok zaman alıcı, hem de daha yorucu olacaktır. Üstelik bir de o .iso dosyasını barındırma sorunu var. Bunun yerine bir betikle istediğimiz düzeni kurabiliyorsak, ayrı bir kalıba hiç gerek yok bence.
Kişisel Blog: http://www.aybek.net || Akademik Blog: http://www.olcme.net

xwes

Ben zaten yapıyorum bunu uzun zamadır. Hazırladığım 1.5 GBlık bir ubuntu .iso'su var. (remastersys ile) İsteyen kişilere veriyorum kuruyor mis gibi flash, kodek ve hemen her şeye yetecek programlar 15 dakikada hazır.

Sherlock Holmes

Aranan kişiymişsin @xwes  :)

erginemr

Alıntı yapılan: xwes - 13 Nisan 2010 - 00:00:13
Ben zaten yapıyorum bunu uzun zamadır. Hazırladığım 1.5 GBlık bir ubuntu .iso'su var. (remastersys ile) İsteyen kişilere veriyorum kuruyor mis gibi flash, kodek ve hemen her şeye yetecek programlar 15 dakikada hazır.

@xwes,

Yalnız, remastersys programı NVidia/ATI sürücülerini kurdurmuyor diye biliyorum?..

heartsmagic

ISO meselesi zor değil zira RemasterSYS bu işi kolayca yapıyor. Vakit meselesi de sorun değil zira vakit alacak tek şey kurulumu yapıp ardından ilgili değişiklikleri hallederek bir ISO oluşturmaktır. Bu da çok uzun sürmez. Yeniden dağıtım yapmayacağız, değiştirdiğimiz Ubuntu'nun yeni bir ISO'sunu yapacağız sadece.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sudusleri

Alıntı yapılan: Aybek - 12 Nisan 2010 - 21:38:07
Betik seçeneği bana göre de daha mantıklı. Özel bir ISO yapımı hem daha çok zaman alıcı, hem de daha yorucu olacaktır. Üstelik bir de o .iso dosyasını barındırma sorunu var. Bunun yerine bir betikle istediğimiz düzeni kurabiliyorsak, ayrı bir kalıba hiç gerek yok bence.

Hoş bir arayüzü olan betik bence de daha gerçekleştirilebilir gibi... Temiz bir kurulum üzerine kurulumdan sonra yapılması gereken tüm codec, font ek paketler vs.. bunlar yanlarına tik konulduktan sonra kurulsa şeker gibi olur...
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

isakaraturna

Geçen ay Remastersys ile sistemimin full back up ını alarak DVD ye yazdırdım. Ubuntu isteyen arkadaşlara bu DVD yi  verdim. Full codecler ve temalarla güzel bi sistem oldu.Kullananlar da oldukça memnun kaldılar. Remaster  bu konuda oldukça iyi tabi üstadlar daha iyi bilir.Remasterda oluşturulan isoları normal Ubuntu kurarmış gibi kurabiliyorsunuz bu konuda kullanılabilecek  güzel bir program.

erginemr

Alıntı yapılan: isakaraturna - 13 Nisan 2010 - 11:31:01
Geçen ay Remastersys ile sistemimin full back up ını alarak DVD ye yazdırdım. Ubuntu isteyen arkadaşlara bu DVD yi  verdim. Full codecler ve temalarla güzel bi sistem oldu.Kullananlar da oldukça memnun kaldılar. Remaster  bu konuda oldukça iyi tabi üstadlar daha iyi bilir.Remasterda oluşturulan isoları normal Ubuntu kurarmış gibi kurabiliyorsunuz bu konuda kullanılabilecek  güzel bir program.

Aynı soruyu size de sorayım:
Remastersys programı, NVidia/ATI sürücülerini kurdurmuyor diye biliyorum. Doğru mu?

xwes

@ erginemr, evet remastersys ile kuruluma nvidia / Ati süsücülerini dahil edemiyoruz ama eğer .iso (ana kurulum .iso'su) bu sürücüleri de içersin isteniyorsa şu şekilde bir çözüm geliştirilebilir: sudo aptitude download komut ile sürücüler bilgisayara kurulmaksızın indirilir. Daha sonra bu paketler aptonCD programı ile .iso haline getirilir. Remastersys, .iso'ya işletim sisteminin gerekli dosyalarının haricinde özel dosya eklenmesine de izin veriyor. Bu avantaj kullanılarak kurulum. iso'sunun masaüstü klasörüne sürücüleri içeren bu .iso eklenir. Kişi ubuntuyu kurduktan sonra bu sürücüleri içeren .iso'yu yine aptonCD programıyla paket kaynakları listesine ekler ve kısıtlanmış sürücüler yolundan ekran kartını kurar. Buradaki tek sıkıntı tüm sürücülerin eksiksiz nasıl indirilebileceği. Yukarıdaki komuta sudo aptitude download nvidia* şeklinde uygulanırsa nvidia ile başlayan tüm paketler indirilecektir ama bunların bağımılıklarının indiğinden nasıl emin olabiliriz? Tecrübelerime göre nvidia ekran kartlarının kurulumlarında zaten sadece bir kaç temel paket kuruluyor ve bunlar genelde ismi nvidia ile başlayan paketler oluyor.
Bu bir çözüm olabilir fakat ben denemiş değilim.
Öte yandan ekran kartı sürücülerinin dahil edilmesinin şart olduğunu da düşünmüyorum.

kuleyni

Ekran kartı sürücüleri için betik yazmak daha mantıklı olabilir.Hem sistemde yer kaplamaz betik çalışınca internetten indirilir ve kurulur

xwes

Alıntı yapılan: kuleyni - 13 Nisan 2010 - 14:06:21
Ekran kartı sürücüleri için betik yazmak daha mantıklı olabilir.Hem sistemde yer kaplamaz betik çalışınca internetten indirilir ve kurulur
Internetten indirip kuracaksa betiğin ne anlamı olacak? Bunu zaten ubuntu yapıyor.

kuleyni

Alıntı yapılan: xwes - 13 Nisan 2010 - 14:14:10
Alıntı yapılan: kuleyni - 13 Nisan 2010 - 14:06:21
Internetten indirip kuracaksa betiğin ne anlamı olacak? Bunu zaten ubuntu yapıyor.

Haklısın ben ati için konuşmuştum sistem yoluyla kurulan pek sağlıklı olmuyor :)

erginemr

Geçmişte "Ubuntu'da her şey için İnternet'e bağlanmak gerekiyor, peki ya İnternet'siz bilgisayarlar ne olacak" şeklinde eleştiriler almıştık. Bu nedenle mümküm olduğunca her şeyin CD/DVD üzerinde olması gerekiyor diye düşünüyorum. Tabii bu sefer de CD mi olsun, DVD mi olsun sorunsalı yaşanacak.

Keşke yapabilsek de, birbirine alternatif olarak hem CD, hem betik hazırlayabilsek...

kuleyni

Bu çok zaman alır ama güzel bir proje

http://ultamatix.com/

xwes

@ erginemr, CD olmazsı imkansız zaten. Eğer kodek ve flash eklenecese sadece CDye sığar ama o zaman da bir anlamı kalmaz, mint gibi olur. DVD olmazsa olmaz. Benim hazırladığım 1.5 GB kadar mesela. Aam içinde 50'ye yakın program var.

screenshot

Alıntı yapılan: xwes - 13 Nisan 2010 - 14:49:36
@ erginemr, CD olmazsı imkansız zaten. Eğer kodek ve flash eklenecese sadece CDye sığar ama o zaman da bir anlamı kalmaz, mint gibi olur. DVD olmazsa olmaz. Benim hazırladığım 1.5 GB kadar mesela. Aam içinde 50'ye yakın program var.
Peki programların tamamı otomatikmi yükleniyor yoksa kurulum esnasında seçebiliyormusunuz?

Şahsen ben ubuntuyu sade olduğu için kullanıyorum.
"Zihin Fukara Olunca , Fikir Ukala Olur"

xwes

Alıntı yapılan: screenshot - 13 Nisan 2010 - 15:13:41
Alıntı yapılan: xwes - 13 Nisan 2010 - 14:49:36
Peki programların tamamı otomatikmi yükleniyor yoksa kurulum esnasında seçebiliyormusunuz?

Şahsen ben ubuntuyu sade olduğu için kullanıyorum.
Kurduğunuzda tüm programlar kuruluyor. Seçme şansınız yok malesef.