Gönderen Konu: Özgür Bilişimciler’den Hasanağa’ya Bilgisayar Odası  (Okunma sayısı 1527 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

2009 Eylül ayında dernekleşen Bursa’daki özgür bilişimciler, bir yandan özgür yazılımları tanıtmaya çabalarken, bir yandan da köy okullarına ikinci el bilgisayarları onararak GNU/Linux işletim sistemleri olan bilgisayar sınıfı kuruyor.

Bu kapsamda ilk olarak Badırga Köyü’nün ilköğretim okuluna ve Karamehmet İlköğretim Okulu’na internet erişimi bulunan bir bilgisayar sınıfı kuran özgür bilişimciler, şimdi de Hasanağa TOKİ İlköğretim Okulu’nu bilgisayar sınıfına kavuşturdular.

linux.org.tr
Özgür yazılım dergisi: eniXma

« Yanıtla #1 : »
işte özgür yazılım felsefe sine uygun bir adım.bence yol gösteren ve geliştirilebilecek proje uygulaması. ;)
bizim özgür yazılımın kök salması ve kendini geleceğe taşıması bu gibi başarılı çalışmalarla olacak..
tebrikler. :D :D
Gerçekçi Ol İmkansızı İste !

« Yanıtla #2 : »
helal olsun bu arkadaşlara gönülden destekliyorum.

« Yanıtla #3 : »
herkes evindeki eski bilgisayarlara bunu yapabilir.ülkemizde metal ve ona bağlı atıkların(bilgisayar parçalarında kimyasal,radyoaktif yada zehirli bileşik içeren parça çok ) geri dönüşümü olmadığı için herkes bu eski cihazları ya atıyor yada bi kenarda yanlızlığa bırakıyor bence böyle değerlendirilmeli.ama ÖZGÜR olacak

« Yanıtla #4 : »
güzel bir uygulama :)

« Yanıtla #5 : »
Windows ve üzerinde çalışan yazılımlar sürekli yüksek sistem gereksinimleri istedikleri için insanlar bir süre bilgisayarlarını ya da donanımlarını değiştiriyorlar. Halbuki Linux eski bilgisayarlarda da çalışıyor. Hatta çok çok eski ve güçsüz bilgisayarlarda da çalışan dağıtımlar ve masaüstü yöneticileri var.

Yine de "ben güçlü bir bilgisayar istiyorum" diyorsanız, hiç değilse eskisini çöpe atacağınıza Linux kurup, bir ihtiyaç sahibine ya da bir okula bağışlayın.

« Yanıtla #6 : »
Özgür bilişimciler topluluğuna tebrikler. Dilerim bu tip oluşumlar uygulamalar daha da yaygınlaşır. Gönüllülerden gelen bilgisayar parçalarını toparlayarak sistem haline getirip ihtiyaç duyulan kurum ya da kişilere bağışlayan oluşumlara destek vermek gerek.

 
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

« Yanıtla #7 : »
Çok sevindirici haber.
Umarım bir gün bizim de bu şekilde bir katkı yapabilme imkanımız olur.