video izlerken cpu fazla oluyor

Başlatan omergex, 11 Nisan 2010 - 17:35:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

omergex

arkadaslar aynı video win 7 de yuzde 30, ubuntuda yuzde 60 hatta 70 görebiliyor. video derken netteki flaşh videolarını kastediyorum. ekran kartım ati mobility readon 3400 series. ekran kartım kuruk bi sorun yok yani.

bu olay neyden kaynaklanıyordur yani anlamak istediğim herkesde bu sorun var mı? ubuntuyla alakalı bişey mi bu durum, yapılacak birşey yok mu? :D
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

agritux

Compiz kapalıyken durum aynı mı?

ironic

Videoların çözünürlüğüne göre, ve sitedeki kodlamaya göre değişiyor bu durum. Yüksek kalite videolarda işlemci kullanımı doğal olarak yüksek oluyor. Sorunun temelinde Adobe' un Linux için , Win kalitesinde flaş player çıkarmaması yatıyor. Ayrıca ati kartları da ayrı bir sorun.

barış

@ironic çok güzel bir cevap vermiş. Sorun Adobe'un çıkardığı Flash'tan. Mesela youtube'daki videolar pek fazla takılmıyor bende ancak vimeo'da etmediğim küfür kalmıyor Adobe'a :D Ayrıca ATI ekran kartları ve Ubuntu yan yana getirilmeyecek 2isim bence :D

Felâsife

Bende youtube'de Opera ile 20 sekme açıp küçük bir deney yapmıştım, bana mısın dememişti :D
Linux + Opera + Adobe flash plugin bence win'dekinden bile daha sorunsuz. :)
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,14781.msg215755.html#new
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

eribol

@Felasife; hep kışkırtıyorsun :)

Felâsife

Alıntı yapılan: eribol - 11 Nisan 2010 - 18:17:07
@Felasife; hep kışkırtıyorsun :)
:)
Opera cidden win'dekinden bile daha performanslı çalışıyor Linux altında, o yüzden Adobenin flash'ında sorun var demek sorunları bana kalırsa halı altına süpürmek gibi oluyor.
Kaldıki 64-bit bile gayet iyi. :)
Ama bir kaç yıl önce hakikaten bu pluginlerde sorun oluyordu şimdi bence pek yok :)

Artık bundan sonrası tarayıcı ve ilgili site diazynıyla alakalıdır diye düşünüyorum.

eribol

Bence de artık firefox'un da sorgulanması gerek. Ama Chrome'da pek iyi çalışmıyor. Belki de opera özel yapılandırma kullanıyor flash için.

ironic

Opera eklentiler için ayrı bir süreç işletiyor. (pluginwrapper) Eh tabi bir avantaj ama @felasife' deki olay cidden Ubuntu üstü bir durum. Aşk-ı Debian olup, flaşa başka şekilde tıklamak gerekli galiba.  :P

Bu arada Firefox 3.6.4 ile de bu özellik geliyor. Eklenti için mozilla-runtime süreci işletiliyor. Flaştan dolayı artık FF kilitlenmeyecek.  :)

Felâsife

Alıntı yapılan: eribol - 11 Nisan 2010 - 19:58:49
Bence de artık firefox'un da sorgulanması gerek. Ama Chrome'da pek iyi çalışmıyor. Belki de opera özel yapılandırma kullanıyor flash için.
Aslında bu konuda pek konuşmak istemiyorum malum Opera bağımlığı var bende, ondan yanlış anlaşılabilirim ama Opera'da da işler ters gitmeye başlarsa onuda eleştirebilirim o ayrıda.
Opera 10.00 ile birlikte hakikaten altın devrine girdi ve devamda ediyor, sorunlarını bile debug'u sayesinde kolayca çözebiliyorsunuz-ki bu debug ile genel sistem sorunlarıda çözülüyor-

FF yi bende ara ara kullanıyorum bir türlü toparlamadı bana göre, sanki kan kaybediyor gibi o eski şaşalı günlerden uzakta, umarım çok çabuk düzeltirler ki o da kızmın tarayıcısı oluyor. :)

İyi bir FF Opera'nın da işine geliyor çünkü Linux'ta Opera kurulduğunda FF'in plugin'lerine bakıyor.
Linux'un amiral tarayıcısı FF'dir, umarım bir an önce çözerler sorunları. :)

Alıntı yapılan: ironic - 11 Nisan 2010 - 20:07:36
Opera eklentiler için ayrı bir süreç işletiyor. (pluginwrapper) Eh tabi bir avantaj ama @felasife' deki olay cidden Ubuntu üstü bir durum. Aşk-ı Debian olup, flaşa başka şekilde tıklamak gerekli galiba.  :P
Hehe aşk meşk olayı var doğruda  ;D diğer dağıtımlarla da aynı ayarlar oluyor Operada.
Denediklerim, Ubuntu, Pardus, Sabayon hatta slax bile aynı olabiliyor. :)

Operada Java ve plugin'i tanıt tamam, gerisi kolay fazla bir sorun kalmıyor geriye, bazı sitelerin uyumsuzluğu var malum, birde win plugin'i isteyen yerler var ki onlar zaten tüm Linux'larda sorun oluyor.

ironic

Bence bu durum işlemci- flaş uyumundan kaynaklanıyor. Bazı sistemlerde çok aşırı yüklenme de oluyor.

heartsmagic

Arkadaşlar bu işte tek "kriter" tarayıcı değil. İşin içine @ironic'in de söylediği üzere mimari de girebiliyor. Hatta grafik kartı bile çok önem arz ediyor. Ben de Firefox savunuculuğuna soyunmayayım ama :) hani forumdaki birçok arkadaşın şikayetleri bende mevcut değil. Şu sitede şöyle böyle oluyor deniyor ama bende o derecede yaşanmıyor sorun. Mesela vimeo denmiş, orada işlemci %45lere vuruyor ki bence Flash için normal bu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Yiğit Ateş

Bende Firefox flash videoları çok rahat oynatıyor, belki 64 bit flash'ın etkisi olabilir tabi nvidia olmasını da hesaba katmak lazım :)

omergex

aynı videoyu compizi kapatarak oynattığımda (yuzde 60tı compiz varken)  yuzde 50 oldu cpu. eh bu da bişeydir.
tarayıcı durumlarına ben de çok kafayı takmıştım aynı videoyu butun tarayıcılarda denedim. hepsinde cpu oranı aynı ama ben de operayı diğerlerine göre çok seviyorum tek bir şikayet ettiğim var yeni sekme açarken ctrl ye basıp linke tıklama yapınca yani o yeni açtığım sayfa açılıyor
bunun çözümü kolay birşeydir eminim ama ben o kadar kurcalamama rağmen bulamadım.
çözümü yazar mısınız arkadaslar..

ironic

Yanılş anlamadıysam , sayfadaki bağlantılara Ctrl+ sol tık yaptığında bağlantıyı mevcut sekmede açıyor ? Eğer kastedilen buysa, bağlantıyı yeni  sekmede açmak için Farenin tekeriyle tıklama ya da Shift + sol tık yoluyla açabilirsin.

omergex

evet doğru anlamışsınız tıklayınca yeni açtığım sekme geliyor. bu arada ctrl yazmışım ben oraya ama ctrl deil,  shift olacak o.
yani ctrl olayı çalısmıyor ve shift tıklama yapınca da yeni açtığım sekme geliyor. ben yeni açtığım sekme gelmesin orada pasa pasa açılsın istiyorum aynı chrome ya da firefox da olduğu gibi..

Felâsife

Daha kolayı var :)
sağ tık > arka planda aç

sorun olursa resimde ki gibi yapın, sessiz sedasız arka planda açılır

Ya da fare'nin orta teker tuşu