Ubuntu'yu C'ye Windows'u D'ye kurmak

Başlatan Mitsukuni, 11 Nisan 2010 - 01:35:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mitsukuni

Öncelikle şunu belirteyim: Ubuntu'nun yanında windows kullanmamın sebebi netcad,autocad vb. programları kullanmam gerekiyor olması. Bunun haricinde asıl amacım, daha önceden aklıma gelmeyen bu olayı (referans: konu başlığı) denemiş ve sonuçlarını bilen forum üyelerinden yardım almak.
Esasında yola çıktığım konu başlığı her ne kadar "windows'a format attıktan sonra grub üzerinden ubuntu'ya ulaşamamak" olsa da farklı bir konu olduğu için ayrıyetten yazmış bulunuyorum.
Dolayısıyla ilk sorum şu: Ubuntu C: üzerinde kurulu olsaydı, windows'a format atıp yeniden kurduğumda grub'a ulaşamama gibi bir sorunla karşılaşır mıydım? (Daha açık şekilde: Ubuntu'ya hiç dokunmadan [bundan kastım ne terminalle ne de boot.ini vb. uğraşmamak) sadece windows'a format atabildiğim bir düzen kurabilir miyim?]

heartsmagic

Cevap kısa yoldan hayır olacaktır. Zira sorun Ubuntu'nun hangi bölüme kurulu olduğu deği, Windows'un MBR'yi sıfırlamasıdır. Fakat bunu Grub'un MBR'ye kurulması durumunda yazıyorum. Bu kadar senedir Linux kullanırım ama Grub'u başka bir bölüme kurmayı düşünmedim. Kurulduğunda da ne oluyor bilemiyorum. Windows yine MBR'yi sıfırlarayarak devreye alabilir haliyle.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Mitsukuni

1) Yani Ubuntu'yla Grub ayrı yerlere kurulabiliyor?
2) Windows'un MBR'yi sıfırlamasının BIOS'la herhangi bir alakası var mı?
3) Grub'un silinmemesinin sağlanmasının (denenmemiş olsa bile) ihtimal yönünden olabilirliği nedir?

heartsmagic

1. Evet. Ubuntu diskteki bölümlerden herhangi birine kurulur, Grub MBR'ye yani diskteki ilk ve özel bölüme kurulur. Normalde görünmez bu bölüm.
Ancak Ubuntu kurulan bölüme Grub'da kurulabilir ki, dediğim gibi bu benim kullandığım bir yöntem değil.

2. Hayır BIOS ile bir alakası yok, doğrudan kendi işgüzarlığı.

3. Dediğim gibi denemedim bunu, deneyen bir arkadaş geri bildirim yaparsa güzel olur. MBR'ye değil de Ubuntu kurulu bölüme kurulacak bir Grub'un Windows kurulumundan sonraki akıbeti ne olur? Bana öyle geliyor ki Windows MBR'ye yazacak kendisini ve açılış işlemini oraya devredecek. Böylece yeniden bir Grub kurulumu gerekecek.

Mitsukuni

Bu durumda hangi işletim sistemi olursa olsun diğerlerinin üstüne kurulduğunda MBR'yi kendi lehinde sıfırlayacak diyebilir miyiz?

(asıl konuyla alakalı olarak, olumlu bir geri bildirimi sabırsızlıkla bekliyorum :) )

heartsmagic

Hayır, her işletim sistemi bunu yapmaz, örneğin Ubuntu :)
Birçok Linux dağıtımı -eğer sorun yaşamıyorlarsa- MBR'ye kendi Grub'unu kurarlar ve sistemdeki diğer işletim sistemlerini eklerler.

Mitsukuni

Bir başka deyişle MBR'yi doğrudan kullanmadığı için bundan windows sorumlu :)

bytan

Tekrar olacak;

Windows kurulum sırasında mbr'ye müdahale eder, ne var ne yok siler, kendisini yazar. Linux dağıtımlarını ise "duygusal" sebeplerle listelemez.

Linux dağıtımları ise kurulum sırasında mbr'ye müdahale eder, ne var ne yok siler, kendisini yazar. Makinadaki tüm işletim sistemlerini kullanıcıya "istediğini seçme özgürlüğü" vermek için listeler.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

screenshot

Alıntı yapılan: bytan - 11 Nisan 2010 - 10:33:27
Windows kurulum sırasında mbr'ye müdahale eder, ne var ne yok siler, kendisini yazar. Linux dağıtımlarını ise "duygusal" sebeplerle listelemez.

Linux dağıtımları ise kurulum sırasında mbr'ye müdahale eder, ne var ne yok siler, kendisini yazar. Makinadaki tüm işletim sistemlerini kullanıcıya "istediğini seçme özgürlüğü" vermek için listeler.
Bence tamamen duygusal değil silme nedeni :)
Çekememezlik, para hırsı, çıkarcılık, linux kullanıcılarını bezdirmeye çalışmak gibi nedenler olabilirmi?
"Zihin Fukara Olunca , Fikir Ukala Olur"

bytan

Alıntı yapılan: screenshot - 11 Nisan 2010 - 14:30:06
Alıntı yapılan: bytan - 11 Nisan 2010 - 10:33:27

Bence tamamen duygusal değil silme nedeni :)
Çekememezlik, para hırsı, çıkarcılık, linux kullanıcılarını bezdirmeye çalışmak gibi nedenler olabilirmi?

Boşuna tırnak içerisine almadım. :)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Mitsukuni

Haftasonu aklıma geldi ve bu olayı bir deneyeyim dedim:
Format atarken önce Windows'u D'ye daha sonra da Ubuntu'yu C'ye kurdum. sda1'de Ubuntu, sda2'de System Reserved, sda3'te de Windows 7 vardı. Normalde Windows kurulu değilse (yani Ubuntu kurulu olan tek işletim sistemiyse) Grub açılmaz. Fakat burada Grub açıldığı hâlde Windows Grub'ta görünmüyordu. Değişik bir durum oldu benim için. sudo fdisk -l komutundan bölümlerle ilgili bir sorun olmadığı görünüyordu. Bildiğim kadarıyla üzerinde uğraştım fakat başarılı olamayınca da fazla üstelemedim ve tekrar format atıp eski düzenime döndüm. Durumla ilgili bilgi olması açısından da grub.cfg dosyasının içeriğini buraya aktarıyorum.
#
# DO NOT EDIT THIS FILE
#
# It is automatically generated by /usr/sbin/grub-mkconfig using templates
# from /etc/grub.d and settings from /etc/default/grub
#

### BEGIN /etc/grub.d/00_header ###
if [ -s $prefix/grubenv ]; then
  load_env
fi
set default="0"
if [ ${prev_saved_entry} ]; then
  set saved_entry=${prev_saved_entry}
  save_env saved_entry
  set prev_saved_entry=
  save_env prev_saved_entry
  set boot_once=true
fi

function savedefault {
  if [ -z ${boot_once} ]; then
    saved_entry=${chosen}
    save_env saved_entry
  fi
}

function recordfail {
  set recordfail=1
  if [ -n ${have_grubenv} ]; then if [ -z ${boot_once} ]; then save_env recordfail; fi; fi
}
insmod ext2
set root='(hd0,1)'
search --no-floppy --fs-uuid --set f0f98f50-d821-439f-a48c-66822519940e
if loadfont /usr/share/grub/unicode.pf2 ; then
  set gfxmode=640x480
  insmod gfxterm
  insmod vbe
  if terminal_output gfxterm ; then true ; else
    # For backward compatibility with versions of terminal.mod that don't
    # understand terminal_output
    terminal gfxterm
  fi
fi
insmod ext2
set root='(hd0,1)'
set locale_dir=($root)/boot/grub/locale
set lang=tr
insmod gettext
if [ ${recordfail} = 1 ]; then
  set timeout=-1
else
  set timeout=10
fi
### END /etc/grub.d/00_header ###

### BEGIN /etc/grub.d/05_debian_theme ###
set menu_color_normal=white/black
set menu_color_highlight=black/light-gray
### END /etc/grub.d/05_debian_theme ###

### BEGIN /etc/grub.d/10_linux ###
menuentry 'Ubuntu, with Linux 2.6.32-21-generic' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
recordfail
insmod ext2
set root='(hd0,1)'
linux /boot/vmlinuz-2.6.32-21-generic root=UUID=f0f98f50-d821-439f-a48c-66822519940e ro   quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.32-21-generic
}
menuentry 'Ubuntu, with Linux 2.6.32-21-generic (recovery mode)' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
recordfail
insmod ext2
set root='(hd0,1)'
echo 'Loading Linux 2.6.32-21-generic ...'
linux /boot/vmlinuz-2.6.32-21-generic root=UUID=f0f98f50-d821-439f-a48c-66822519940e ro single
echo 'Loading initial ramdisk ...'
initrd /boot/initrd.img-2.6.32-21-generic
}
### END /etc/grub.d/10_linux ###

### BEGIN /etc/grub.d/20_memtest86+ ###
menuentry "Memory test (memtest86+)" {
insmod ext2
set root='(hd0,1)'
linux16 /boot/memtest86+.bin
}
menuentry "Memory test (memtest86+, serial console 115200)" {
insmod ext2
set root='(hd0,1)'
linux16 /boot/memtest86+.bin console=ttyS0,115200n8
}
### END /etc/grub.d/20_memtest86+ ###

### BEGIN /etc/grub.d/30_os-prober ###
if [ ${timeout} != -1 ]; then
  if keystatus; then
    if keystatus --shift; then
      set timeout=-1
    else
      set timeout=0
    fi
  else
    if sleep --interruptible 3 ; then
      set timeout=0
    fi
  fi
fi
### END /etc/grub.d/30_os-prober ###

### BEGIN /etc/grub.d/40_custom ###
# This file provides an easy way to add custom menu entries.  Simply type the
# menu entries you want to add after this comment.  Be careful not to change
# the 'exec tail' line above.
### END /etc/grub.d/40_custom ###

hitokiri

sudo update-grub2
ubuntuyu açıp şu komutu uygulayınca düzelme oluyor mu ?
Olmuyorsa ;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,13415.0.html
:)

Mitsukuni

Alıntı yapılan: Mitsukuni - 19 Temmuz 2010 - 09:51:32Bildiğim kadarıyla üzerinde uğraştım
derken yeniden grub kurulumunu kastediyordum malesef :)

hitokiri

Alıntı Yapsudo update-grub2
bende dün xp kurmuştum update edince gelmişti grub'a geç kaldık yani neyse geçmiş olsun :)

Mitsukuni

Alıntı Yapsudo update-grub2
Bir dahaki denememde aklımda bulunsun ama uzun bir süre (belki de 1-2 hafta) uğraşmayıp kendi hâline bırakacağım.

Alıntı yapılan: hitokiri - 19 Temmuz 2010 - 11:09:47geç kaldık yani neyse geçmiş olsun :)
Teşekkür ederim. :)

delileo

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Nisan 2010 - 02:44:50
3. Dediğim gibi denemedim bunu, deneyen bir arkadaş geri bildirim yaparsa güzel olur. MBR'ye değil de Ubuntu kurulu bölüme kurulacak bir Grub'un Windows kurulumundan sonraki akıbeti ne olur? Bana öyle geliyor ki Windows MBR'ye yazacak kendisini ve açılış işlemini oraya devredecek. Böylece yeniden bir Grub kurulumu gerekecek.

Ben iki yıl önce Pardus kurarken Grub'u diskin başına kurmamayı denemiştim. tabi GRUB nedir bilmediğim günlerdi, şimdi en azından ne işe yaradığını çıkarabiliyorum :))

Yanlış hatırlamıyorsam Pardus "Grub'u diskin başına mı, yoksa Pardus'u kuracağınız bölümün başına mı kurmak istersiniz" diye sormuştu da ben de ikinci şıkkı işaretlemiştim. Sonra tabii ki açılmamıştı Pardus, MBR'de windowsun kayıtları aynen durduğu için otomatik başlamıştı windows efendi. Grub kurmayı da bilmediğimden tekrar formatlayıp bu sefer Grubu başa kurmuştum. zannediyorum bilgisayar hangi işletim sisteminin işletileceğini ararken MBR dışında bir yere bakmıyor.

(şimdi yazınca çok saçma geldi, Pardus'un öle bişey sorması. belki de yanlış hatırlıyorum, ben ayarlarıyla oynadım, kurcaladım bişey yaptım vs. vs. ?!? ama grub'u diskin başına değil Pardus kurulu bölümün başına kurduğumdan eminimsiyim. :) )