Bilgisayarım Ubuntu ile uyumlu mu?

Başlatan linuxvakti, 12 Haziran 2008 - 21:59:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

linuxvakti

İlk olarak başta site yöneticilerini böyle faydalı bir hizmette bulundukları için teşekkür ederim.

Ben geçmişten buyana çeşitli zamanlarda linux'a geçiş evrelerim oldu.Ama bir veya iki gün de geri windows ortamına geçişlerle son buldu.

Ama artık linux'a yavaş ama kalıcı bir şekilde geçmek istiyorum.Aşağıya bilgisayarımın özelliklerini yazıyorum.Ubuntu'yu işlevli bir şekilde kullanmak için bilgisayarım yeter mi diye bakabilirseniz sevinirim.

Intel pentium 4.CPU 3.20 GHZ
512 RAM
ATİ RADEON 9250 (RV280) 128 MB
Anakart Adı   Biostar I865G-M7 / P4TSG Pro / P4TSV / iDEQ 200T / iDEQ 220T

başka özellikleri de sorarsanız söylerim.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: linuxvakti - 12 Haziran 2008 - 21:59:19
İlk olarak başta site yöneticilerini böyle faydalı bir hizmette bulundukları için teşekkür ederim.

Ben geçmişten buyana çeşitli zamanlarda linux'a geçiş evrelerim oldu.Ama bir veya iki gün de geri windows ortamına geçişlerle son buldu.

Ama artık linux'a yavaş ama kalıcı bir şekilde geçmek istiyorum.Aşağıya bilgisayarımın özelliklerini yazıyorum.Ubuntu'yu işlevli bir şekilde kullanmak için bilgisayarım yeter mi diye bakabilirseniz sevinirim.

intel pentium 4.CPU 3.20 GHZ
512 RAM
ATİ RADEON 9250 (RV280) 128 MB
Anakart Adı   Biostar I865G-M7 / P4TSG Pro / P4TSV / iDEQ 200T / iDEQ 220T

başka özellikleri de sorarsanız söylerim.

İyi görünüyor.http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5?title=Kurulum#Ubuntu.27yu_.C3.BCzerinde_rahat.C3.A7a_kullanabilece.C4.9Finiz_bilgisayar.C4.B1n_.C3.B6zellikleri
Buradaki yazı size yardımcı olabilir.

linuxvakti

Peki ekran kartımın 3B desteği olup olmadığını nasıl hangi komut ile anlayabiliriz.

Bunu Compiz Fusion Kurulumu için soruyorum.

SuiCiDeR

araştırma sonucu aşağıdaki veriye ulaştım ve en alt satırda "3D Grafik Çözünürlüğü :2048x1536" yazıyor..demek oluyor ki 3B desteği var ;)

Grafik Hızlandırma Teknik Özellikleri:
Bellek :128MB DDR
Chipset :ATI Radeon 9250 / RV280
Piksel İş Hattı :4
Vertex Shader :2
Bellek Veriyolu :64bit
Vga Slot :Pci
Ramdac :2x400MHz
Soğutma :Pasif – Heatsink

3D Görüntü Kalitesi :
Piksel Shader Versiyonu:1.4
Vertex Shader Motoru :2
Vertex Shader Versiyonu :1.1
DirectX :8.1
OpenGL :1.3
Bellek Optimizasyonu :Hyper Z II
Full Screen Anti-Aliasing :Smoothvision
Max.Multisample AA Modu :4x
HDR(10:10:10:2) :10-bit integer

Video Kalitesi :
Adaptive De-Interlace :Video Immersion II
Video Hızlandırma : DivX, WMV9, MPEG-2, MPEG-4
Görüntüleme Desteği :
TV Out Desteği :Var - 1024x768
Çift Monitör Desteği :Var - Hydravision 3
DVI :Var
HDTV Uyumlu :Hayır
HDMI Uyumlu/ HDCP Hazır :Hayır
Dual-Link Özelliği:Yok
Doğal Görüntü Desteği :8-bit / 16.7 Milyon Renk
3D Grafik Çözünürlüğü :2048x1536
We BuLT THiS WoRLD...

ReVoLuTion!!!

linuxvakti

:D olduğuna sevindim.

Ben en son linux kurduğumda ekran kartı ile problem yaşamıştım.şimdi şöyle ati'in sitesine baktım driver için

http://ati.amd.com/support/driver.html

sayfasında

görülen seçeneklerden

linux x86 seçtim.ardından ya kısımda çıkan Radeon seçtim.daha sonra yan kısımda çıkan listeden ATI Radeon 9250 Series seçtim ve GO sekmesini tıklayarak dosyayı indirdim.

Acaba indirdiğim dosya ekran kartımın driver'ımı.Değilse hangisini indirmeliyim.

Eğer doğru ise hangi komut ile sorunsuz bir şekilde konsoldan kurabilirim.Compiz Fusion için.

bir de sorunsuz kurduğumu nasıl anlıyabilirim.

ufuk_k

İndirdiğin sürücüyü kurmadan önce, forumdaki başlıklara göz atsan, önce Sistem--Yönetim--Donanım sürücülerine girip sürücüyü kurmayı denemen gerektiğini, sonra olmazsa envy ile kurmayı denemen gerektiğini ve en son seçeneğin indirip el ile kurman olduğunu anlardın. Neden başlıklara bakmıyorsunuz?

linuxvakti

Alıntı yapılan: ufuk_k - 12 Haziran 2008 - 23:44:06
İndirdiğin sürücüyü kurmadan önce, forumdaki başlıklara göz atsan, önce Sistem--Yönetim--Donanım sürücülerine girip sürücüyü kurmayı denemen gerektiğini, sonra olmazsa envy ile kurmayı denemen gerektiğini ve en son seçeneğin indirip el ile kurman olduğunu anlardın. Neden başlıklara bakmıyorsunuz?

ufuk_k kardeş kusura bakma zeka seviyem epey düşük.ve gözlerim de de sorunum var.

bir önceki mesajımın birinde belirttiğim gibi en son linux denememde ekran kartı sorunum olmuştu.

Sistem--Yönetim--Donanım kısımına tıkladığımda çıkan sayfa da seçenekler yok.ayrıca envy ile de driver kurmuyor.sorun çıkartıyor.

onun için konsolda kurmanında bir çözüm yolu olacğını düşündüm düşük zeka seviyemle.

ufuk_k

Kusura bakma, özel bir durumun olduğunu bilmiyordum. Yine de atinin sürücüsünün indirilip kurulması konusu için de forumu inceleyebilirsin.

linuxvakti

Alıntı yapılan: ufuk_k - 13 Haziran 2008 - 00:00:48
Kusura bakma, özel bir durumun olduğunu bilmiyordum. Yine de atinin sürücüsünün indirilip kurulması konusu için de forumu inceleyebilirsin.

ufuk_k kardeş allah iyiliğini versin akşam akşam sen beni güldürdün allahta seni güldürsün.
:D :D
bir forumda benzer bir sorun daha olmuş bir de o yolu deneyeyim.eğer çözümü doğru ise buraya da eklerim.

SuiCiDeR

sistem> yönetim >harware driver   ;) ..

envy ile kurulum yapmadan önce depoları açtınızmı?
We BuLT THiS WoRLD...

ReVoLuTion!!!

Kozmo

Konuyla ne kadar alakalıdır bilemiyorum ama yine de yazayım. Eğer yeni bir bilgisayar alacaksanız ve bu bilgisayarda Linux dağıtımı kullanmak istiyorsanız ATI ekran kartına sahip bir bilgisayar almayın. Ya Nvidia alın ya da Intel alın. Eskiden olsa Intel de alın demezdim ama Intel sürücülerinin kaynak kodunu açtı, bu sebeple açık kaynak kodlu Linux sürücüleri geliştirilmeye başlandı.

Wolkanşah

:) paylaşımlara teşekkürler bizlerde bilgi alışverişlerden istifade ediyoruz.
Ne insanlar gördüm üstünde elbisesi yoktu... Ne elbiseler gördüm içinde insan yoktu... değerli hizmet ve paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim. ubuntu-tr forumda benim için bir yararlı okul oldu...  paylaşım ve başarılarınızın devamını dilerim. saygılarımla. :)