güncelleme

Başlatan potasyumsiyanur, 15 Mart 2008 - 22:38:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

potasyumsiyanur

merhabalar...uzun süre yazılanları takip etsemde hala linuxun acemisi sayılırım
sormak istediğim konu ;
ubuntu kurulumundan sonra , güncelleme için,  saatin hemen yanında duran güncelleme seçeneği ile şuan itibari ile 198 güncellemeyi uygulamış bulunmaktayım. bu seçeneği kullanarak ubuntumu güncellemekteyim daha sonra sistemin imajını alarak bunları koruyabilirim
fakat asıl konu aynı anda kubuntu da kullanmak istiyorum.düşündüm ki sonuçta farklılık gnome masaüstü ortamı ile kde arasında olduğu için ve zaten birbirlerine komutla (komutu şuan hatırlamasam da daha önce yapmıştım.sudo apt-get install kde idi sanırım) geçiş mümkün olduğuna göre bu güncellemeleri iki ayrı partition a alma ve kullanma imkanım varmıdır?yapılabilitesi varsa nasıl yaparım?

teşekkürler
deniz yanmaz dersin ama...
yanarsada kimse söndüremez.

fortran

Alıntı YapSisteminize yüklediğiniz tüm programlar ve güncellemelerle ilgili paketler /var/cache/apt/archives dizini altında barınır. Bu dizin altındaki deb paketlerini yedeklemeniz yeniden kurulum yaptığınızda size zaman kazandıracaktır. Yeni kurulumdan sonra yapmanız gereken, yedeklediğiniz paketleri   /var/cache/apt/archives dizini altına kopyalamak olacaktır. Özellikle kotalı internet kullanan yeni linuxlere tavsiye ederim. Zaman zaman şu kodu çalıştırıp yedeklerinizi güncel tutabilirsiniz.
sudo cp -u  /var/cache/apt/archives/* /yedekler-için-dizin-veya-bölüm/

Sanırım bir fikir verecektir. Selamlar.
Özgür yazılım dergisi: eniXma

heartsmagic

İki ayrı bölüme alma derken neyi kastediyorsun? Ayrıca buna neden gerek duyuyorsun? @fortran'ın söylediği şekilde indirmiş olduğun paketlerin yedeğini alırsın. Sanırım sen tüm sistemin yedeğinden bahsediyorsun?

Not: KDE için

Alıntı Yapsudo aptitude install kubuntu-desktop
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

potasyumsiyanur

özellikle belirtmek istediğim konuyu 2 ayrı partition halinde kullanmak istememi belirtmem,
ubuntudan aldığım yedeği tam olarak kubuntuda da kullanabilirmiyim?
bunu öğrenmek istediğimden sordum
ben ubuntu üzerinden güncelleme yaptım ve bu sistemin imajını acronis true image yazılımı ile aldım.denerim ve kararsız bir hale getirecek kadar uğraşırsam en fazla imaj yedeği ile aynen ilk haline getirebilirim
kubuntu yu kurduğum zaman, yedeğini ubuntudan aldığım, /var/cache/apt/archives güncellemelirini kubuntuda kullanmak istemem
işallah açıklayıcı olabilmişimdir
teşekkürler

Sypro

@KCN

"aynı anda kubuntu da kullanmak istiyorum" derken neyi kast ettin acaba?
birbiri altında çalıştırmak mı yoksa aynı makinede çalıştırmak mı?
eğer aynı makinede çalıştıracak isen, kubuntu-desktop indirerek bunu halledersin, geçiş yapmak istediğinde Crtl + alt + backspace yapar oturum seçeneklerinden istediğin oturumu seçersin, hatta xubuntu-desktop da çeker istersen xfce ile bile giriş yaparsın.

yok aynı anda ikisi de çalı$sın birbiri altında diyosan da birini diğerinin üzerine vitualbox ile kurar pa$alar gibi çalı$tırırsın.. hatta bak birileri windowsxp ile ubuntuyu aynı ekranda çalıştırmış, öyle bile yapabilirsin..

[IMG]http://img146.imageshack.us/img146/9050/windowslinuxsymbiosistwue9.th.jpg[/img]

___
edit:

Alıntı yapılan: potasyumsiyanur - 16 Mart 2008 - 00:54:42
özellikle belirtmek istediğim konuyu 2 ayrı partition halinde kullanmak istememi belirtmem,
ubuntudan aldığım yedeği tam olarak kubuntuda da kullanabilirmiyim?
bunu öğrenmek istediğimden sordum
ben ubuntu üzerinden güncelleme yaptım ve bu sistemin imajını acronis true image yazılımı ile aldım.denerim ve kararsız bir hale getirecek kadar uğraşırsam en fazla imaj yedeği ile aynen ilk haline getirebilirim
kubuntu yu kurduğum zaman, yedeğini ubuntudan aldığım, /var/cache/apt/archives güncellemelirini kubuntuda kullanmak istemem
işallah açıklayıcı olabilmişimdir
teşekkürler

hmm şimdi iki ayrı partisyon halinde kullanırsın sorun olmaz, ubuntudan aldığın yedeği tam olarak değil ama büyük oranda kubuntuda kullanırsın. bazı kütüphanelerin farkılıklarından kaynaklanan aksaklıklar olur en fazla. ama mümkünse .deb formatındaki halini yedeklemeye çalış.
add/remove'da aptONcd mi ne öyle bi yazılım vardı. onunla yapmı$tım ben. cdyi takınca otomatik kur ekranı açıp "desketlenmeyen yazılım kurulsun mu" cart curt bi$eyler diyordu hatta..
onu bir dene derim.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

potasyumsiyanur

teşekkürler
sonuçta kullanabilirim
kubuntuyu da kullanmak istiyorum
hatta deneyerek tekrardan görüşlerimi burada yazarım. çok fazla aksaklık olacağını bende sanmıyorum.çözüm olarak bağımlılık isteyen paketler çıktığı zaman paketleri silerek tekrardan kde ye uygun paketleri yüklemek uygunmudur?denemden sorayım belki deneyen olmuştur?

heartsmagic

Sebebi nedir bilmiyorum ancak ben isteğini hala tam anlayamadım, fakat yorum getireyim.

Linux dağıtımları üstünde teorik olarak her masaüstünü kullanabilirsin. Eğer depolarda mevcutsa bu pratikte çok kolay olur. Haliyle Ubuntu ve Kubuntu ortak sistemi kullanan , sadece farklı masaüstleri ile gelen dağıtımlardır. Birini kurup, üzerine istediğin diğer masaüstünü kurup kullanabilirsin. İleride problem çıkmaz.

potasyumsiyanur

@heartsmagic

aslında en başından yazmak istemedim fakat anlatayım. ben linux a ilk adımımı ubuntu 7.04 ile atmıştım.ubuntu ile biraz uğraştım fakat ev halkı ms a bağımlı olduğundan micropsoftu ister istemez kullanmak durumundayım.harddiskim 200 gb fakat alan yetmediği için sadece 13 gb lık bir kısmı linux olarak kullanabiliyorum.bu durumda 2 dağıtımı aynı anda kullanamayacağım için ve ayrıyetten kotalı kullanıcı olduğum için ubuntudan aldığım güncellemeleri kubuntuda da kullanmak istiyorum.

daha önce ubuntudan kubuntuya komut vasıtası ile geçtiğim zaman kubuntu sürekli problemler vermiş olduğundan dolayıdır ki sıfır kurulum yapıp imaj almak istiyorum.yani ubuntunun imajını şuan itibari ile aldım ve aynı alana sıfırdan kubuntu kurup güncelleme dosyalarını kubuntuya yükleyip kubuntunun da imajını alarak istediğim zaman terminalden değilde kendi aldığım imajlala geçiş yapmak istiyorum

en açıklayıcı anlatımım bu olmuştur işallah
arkadaşlar bu arada cevap yazan yada yazmayan herkese ilginiz için çok ama çok teşekkürler...

ekleme:2 ayrı partition u belirtmem bir tarafta ubuntu diğer tarfta da kubuntuyu ayrı ayrı kullanacağımı belirtmek içindi.kafa karıştırdıysam üzgünüm

heartsmagic

Evet durum biraz daha netlik kazandı. Tabi ki Ubuntu için indirdiğin paketleri Ubuntu için de kullanabilirsin.

/var/cache/apt/archives/ dizinindeki *.deb dosyalarını yedekler, Kubuntuya geçince yine buraya kopyalar işine devam edersin.

Sypro

ya da dediğim gibi add/remove'dan AptONCd adlı program ile direk iso halini kullanılabilir bi cd haline getirirsin.

elle kopyalamaktan iyidir. sonra da paket yöneticine cd'yi ekler, kurulumunu yaparsın.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

potasyumsiyanur

ne zamandır vakit bulamamışdım fakat sonunda bugün deneme fırsatım oldu
sıfırdan kubuntu kurulumunu gerçekleştirdim ve var/cache/apt/archives yedeğini yükledim
şuanda 168 güncelleme var diye uyarı vermekte
ve şöyle bir hata raporu alıyorum

Yer imleri /home/sener/.kde/share/apps/d3lphin/bookmarks.xml dosyasına kaydedilemedi. Oluşan hata: Permission denied. Bu hata mesajı sadece bir kere gösterilir. Bu hatanın olabildiğince çabuk çözülmesi gerekir. Diskinizde yer kalmamış gibi görünüyor.

sizce hata ne olabilir?

heartsmagic

ls -l /home/sener/.kde/share/apps/d3lphin/bookmarks.xml

ne diyor?

potasyumsiyanur

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Mart 2008 - 20:49:31
ls -l /home/sener/.kde/share/apps/d3lphin/bookmarks.xml

ne diyor?

derken neyi kastettiniz bilemiyorum fakat söylediğiniz komutu konsolda çalıştırmaya çalıştım

-rw-r--r-- 1 root root 1132 2008-03-29 18:04 /home/sener/.kde/share/apps/d3lphin/bookmarks.xml

böyle bir yazı çıktı.yorumlarınız nedir?

bu çıkan yazının güncellemeleri kubuntuda kullanamam ile alakası varmıdır?

heartsmagic

sudo chown sener:sener /home/sener/.kde/share/apps/d3lphin/bookmarks.xml komutunu verip sonra tekrar dene.

potasyumsiyanur

dediğiniz komutları verdikten sonra hiçbir değişme olmadı:S

öncesinde neler yaptığımı açıklayayım belki başlangıçta yanlışlık yapmışımdır
ubuntudayken var/cache/apt/archives dosyasını olduğu gibi kopyalayarak, (sadece içinde lock adlı dosyayı kopyalamaya izin vermemişdi),
ayrı bir partition a aldım ve daha sonra kubuntuyu kurarak root olarak archives dosyasını açtım ve yapıştırdım.
bu yaptığım doğru mudur yoksa başka bir yolla mı yapmam gerekmekteydi

Sypro

oyy büyük bir yanlış anlama var o zaman..

olayın daha başında yanlış yapmışız, açıklamayı iyi yapmamak ile.

neyse zararın neresinden dönersek kardır, yapıştırmadan önce kubuntudaki archive'in yedeğini aldığınızı umarak, ubuntudan aldığınız deb paketlerini elle kurabilme durumunuzu öğrenebilir miyim?
sayıca çok fazla değillerse elle kurun, yok uğraşamam diyorsanız illa ki sorun çıkacak; çünkü ubuntu archive klasörü içinde gnome ile ilgili kütüphaneler de mevcut, elle kurarken en azından size eksikleri ya da var ise yeni versiyon uyarısını yapacaktır.
elle kurmaktan kastım da pakete çift tıklamak, yoksa terminalden de elle komut giriyoruz da çift tıklamak falan daha bir elle oluyo bence.

potasyumsiyanur

söylediğim işlemlerden başka bişey yapmadım :S(sadece kopyala yapıştır yaptım)
fakat bende şuan da tam olarak ne yapmam gerektiğini anlamış durumdayım
bana söylemek istediğiniz yedekleri aldığım  yerde bulunan dosyaya teker teker tıklayarak kurulum yapmam gerekmekte sanırım
kubuntunun da yedeğini almadım oysa ben sanmıştım ki hani nasıl source list dosyasını başkalarından alıp yapıştırıp kabul ettiği gibi kopyalayıp yapıştırmak sorunumu çözer diye düşünmüştüm :D bayaa bi yanlış anlamışım:)
yedeklerin olduğu yerde ki deb paketlerine tıkladığım zaman işlem yapılmakta fakat root şifresi istenmeden bu ilem nasıl yapılmakta ki anlamaış değilim?

Sypro

bu sefer de benim aklım karıştı.
şimdi, temeli aynı dahi olsa ubuntu ile kubuntu birbirinden gayet bağımsız sistemler.
çünkü kullandığınız arayüz ve ona bağlı tüm değişkenler farklı.
siz ubuntu üzerinde aynı kaynak dosyalarından gnome için olan paketleri çekip bunları kde üzerinde çalıştırma isteği içindesiniz. tamam güzel hoş olur da bi yere kadar olur. kde üzerinde bağımlılıkları mevcut olanları yaparsınız, diğerleri için illa ki gnome a ait paketleri çekmeniz gerek. şey gibi, default ubuntu üzerine kde 4.0 denemek gibi, gnome yeterli olmayacağı için kde paketleri çekmek gerekli o işlem için de.
o yüzden eğer ki çok değillerse elle kurabildiğinizi kurun, çift tıklayarak, kurulmayanlarda zaten bir uyarı çıkacaktır, şu bağımlılık eksik ya da şunu güncelleyin gibi.

bu arada tamamen teorik konuşuyorum, denediğim bir şey değil. benzerini denedim; ubuntu üzerine xfce çekmek gibi; ama onda da yine gnome yazılımlarını kullandım.