[Çözüldü] Ses sorunu

Başlatan altintasi, 08 Nisan 2010 - 22:42:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

altintasi

Arkadaşlar Ubuntu kurdum. Normal bir şekilde çalışıyordu. Sanırım Java kurulumundan sonra oldu. Şu anda ses aygıtı görünmüyor. Ne yapabilirim? Bazı makaleler okudum ama faydalı olmadı.

[IMG]http://pic1.resimupload.com/r10/thumb_208761300.png[/img]
Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

heartsmagic

Örneğin film izlemek istediğinde ne oluyor? Film devam ediyor ama ses mi gelmiyor?
alsamixer komutuyla tüm ses kanallarını kontrol ettin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

altintasi

Şu çıktıyı aldım..

[AlsaMixer v1.0.20 (Press Escape to quit)]──────────────────┐
│ Card: HDA Intel                                                              │
│ Chip: Realtek ALC861-VD                                                      │
│ View: [Playback] Capture  All                                                │
│ Item: Master [dB gain=0.00]                                                  │
│                                                                              │
│    ┌──┐     ┌──┐      ┌──┐     ┌──┐     ┌──┐      ┌──┐                       │
│    │▒▒│     │▒▒│      │▒▒│     │  │     │  │      │  │                       │
│    │▒▒│     │▒▒│      │▒▒│     │  │     │  │      │  │                       │
│    ├──┤     └──┘      ├──┤     ├──┤     └──┘      ├──┤     ┌──┐     ┌──┐     │
│    │OO│               │OO│     │MM│               │MM│     │MM│     │MM│     │
│    └──┘               └──┘     └──┘               └──┘     └──┘     └──┘     │
│     100   100<>100  100<>100   0<>0     0<>0      0<>0                       │
│ < Master >  PCM      Front     Mic    Mic Boos    Beep   Caller I Off-hook   │

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Nisan 2010 - 22:50:51

Yazmayı unuttum. Film ve ses dosyaları oynattığımda ses yok. Ama görüntü var. :(

heartsmagic

Açıkçası bu hâle nasıl gelmiş bilemiyorum. Sadece Java meselesi neden olmaz buna. Başka neler yapmıştın? Bir de forumdaki Alsa derlemesi başlığına bir bak, belki yardımı dokunur.

altintasi

Open Office'i güncelledim. Sonrasında da Java istedi. Yükledim. O kadar. Bir de Gparted yükledim ama alakası olacağını hiç sanmıyorum..

heartsmagic

Bunların hiçbiri sebep olmaz. Belki bir güncelleme olmuştur? Son zamanlarda yaptın mı bir güncelleme sistemde?

altintasi

Kurulumdan sonra sabahleyin güncelleme yaptım ama hiç bir problem yoktu. Defalarca da kapatıp açtım cihazı.. Windows'daki gibi donanımı geriye alma yada belirli bir zaman alma olmadığından hiç bir şey yapamadım.

heartsmagic

Yeni bir kenel geldi mi güncelleme esnasında?

altintasi

Evet.. Ama o güncelleme sonrası uzunca bir süre kullandım..  ???

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Nisan 2010 - 23:44:11

Gerçi kernelle ilgili olabilir. Daha önce de durup dururken kablosuz ağ bağdaştırıcısı gitmişti. Geçen seneydi sanırım.

Ne yapmamı önerirsiniz?

heartsmagic

Bir önceki kerneli denemediysen bir deneyerek, yani sistemi onunla açarak kontrol edebilirsin.
Açıkçası sorun başka bir şeyse Alsa derlemekten başka bir şey gelmiyor aklıma şu an.

altintasi

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1316634

Bu adrestekileri yaptım. İlk denememde restarttan önce ses geldi. Restarttan sonra ise ses kesildi yine..

heartsmagic

Orada söylenenlerden hangisini yaptın?

altintasi

Sorunu çözdüm.. Yazılımsal modemi kaldırdım. Reboot'tan sonra ses aygıtı yerine geldi... Bu arada deneyiminize güvenerek bir konuda danışmak istiyorum. Ben şu işlemleri de yaptım yazılımal modemi kaldırmadan önce.. BYanlış bir şey yaptıysam geriye almam gerekenler varsa söyler misiniz?

sudo apt-get remove --purge alsa-base
sudo apt-get remove --purge pulseaudio
sudo apt-get install alsa-base
sudo apt-get install pulseaudio
sudo alsa force-reload

Daha sonra ise sanırım sudo /etc/init.d/alsa-utils stop yaptım..

eribol

Kaldırıp kurulumu tekrar yapmışsınız(temiz kurulum). Ses varsa gerisi teferruattır:)

altintasi

Teşekkür ederim. Zaten yanlış ya da kararlılığı bozacak birşey yapsaydım bunu anlardım.. Dediklerinizde haklısınız.. Hatta bir ekleme de ben yapayım. Söz konusu Linux ise gerisi teferruattır.. :)

heartsmagic

Yazılımsal modem en başından beri var mıydı işin içinde? Onu tetikleyecek bir paket mi kurdun yoksa sonradan?

altintasi

Yazılımsal Modemi "Donanım Sürücüleri" başlığı altından kurmuştum daha sonradan.. Bununla ilgili bazı buglar da varmış.

heartsmagic

Geri bildirim için teşekkürler. Bazen slmodem modülü de sorun yapabiliyor. Birileri için modülü derleyip yüklediğimde sesin gittiğini sonraki gün fark edip birçok yeri kurcalamıştım. Aklıma sonradan gelmişti de, kaldırıp çözmüştüm sorunu.

Etiket için teşekkürler, ufak bir değişiklik yaparak konuyu kapatıyorum.