Gönderen Konu: Krita'da Önemli Değişiklikler  (Okunma sayısı 948 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »

Sadece özgür yazılım dünyasında değil tüm yazılım dünyasında geliştirdiğiniz bir uygulamaya eklediğiniz yeni özellikler hoş karşılanır. Uzun süreli yapılacaklar listenize ekler ve kullanıcılarınıza yapacağınıza dair söz verirseniz, olmayan özelliklere bir süre de olsa tahammül edilebilir ama var olan bir özelliği yok etmek isterseniz zor bir işe kalkıştığınızı bilmeniz gerekir.

Krita geliştiricileri, yaptıkları son toplantılarda kullanıcılarının çoğunu sevindirirken belli bir kesimini de üzen bir karara vardılar. Bu karar Krita'nın fotoğrafçılıkla ilgili olan özelliklerinin gelişiminin durdurulması ve Krita'nın başarılı bir çizim yazılımı olması için gerekenlere yoğunlaşılmasıydı.

Krita geliştiricileri, uzun zamandır ortada olan bir gerçeği kabul ederek GIMP, DigiKam, Picasa, Hugin ve diğer başarılı fotoğrafçılıkla ilgili yazılımlara rakip olabilecek yeni bir fotoğraf düzenleme yazılımı daha geliştirmemeyi seçtiler. Gelişimine başlandığı günden itibaren GNU/Linux üzerinde tüm çizim ve boyama ihtiyaçlarına cevap veren, yüksek seviyeli bir grafik aracı olma yolundaki Krita, fotoğrafla ilgili özelliklerini geride bırakarak en iyi ve en faydalı olduğu alanda yoluna devam edecek.

Fotoğraf desteğinin kaldırılması, çizim ve boyama ile doğrudan ilgili olmayan araç ve özelliklerin ortadan kalmasına neden olacak. Kaldırılacak özellikler arasında, ton haritalama, HDR, mercek düzeltme aracı, gürültü giderme filtreleri ve bazı sanatsal filtreler yer alıyor.

Krita geliştiricilerinden Cyrille BERGER, Krita e-posta listesine attığı iletide, Krita'yı fotoğraf düzenleme işleri için kullanan kullanıcıların fikirlerini öğrenmek ve hangi özelliklerin gideceğine karar vermek için bir tartışma başlattı. Krita'da fotoğrafla ilgili özellikleri yine kullanmak isteyenlere de çeşitli önerilerde bulunan Cyrille BERGER, ana amaçları için gerekli çizim araçlarına yoğunlaşacaklarını vurguladı.

Amatör olarak tasarımla uğraşan kullanıcıların, bu kararı doğru bulmaları muhtemel. Geliştiricilerin bazen cesur olması ve sadece yeni özellikler eklemesi değil, bazı özelliklerden de kurtulması gerekiyor.

Kaynak: Cyrille BERGER'in Blogu

ozgurlukicin.com
Özgür yazılım dergisi: eniXma